Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 64

Thread: Unde va faceti asigurarile RCA?

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Unde va faceti asigurarile RCA?

    Ei bine, eu sunt plin de nervi momentan. Acum 4 ani plateam in jur de 700RON pe an, acum am ajuns la 2300RON pe an pentru un RCA. Si vorbesc de cea mai simpla optiune, nu vorbesc de Generali, ING & Co.

    La inceputul anului trebuie iar sa imi reinnoiesc asigurarea si am ajuns la un stadiu in care chiar ma gandesc sa imi bag picioarele in sistemul romanesc si sa imi mut masina la bulgari, pentru ca mi se pare exagerat. Ma deranjeaza mai mult decat suma in sine faptul ca nu e justificata majorarea absolut deloc. In plus de asta, nimic nu are logica in calculul RCA.

    Dimensiunea motorului influenteaza cel mai mult, dar nu mi se pare normal. Un motor de peste 2000cmc poate polua mai putin decat o Dacie veche cu motor de 1300cmc. Unde e logica? Dar si daca nu bagam poluarea in calcul, desi macar la impozite ar trebui luata in calcul, dimensiunea motorului tot nu are logica in calcul. Cu cat e mai mare motorul cu atat ai mai multe sanse de un accident? De ce, pentru ca e mai puternica masina? Nu neaparat. Imi vine in minte acum un Opel Astra cu motor de 1,6 care are undeva pe la 180cp. Mult prea fericitele Audi A4/ VW Passat, care sunt pe toate drumurile la noi, cu motoare de doua mii tedeii, nu au aceasi putere, sunt mai slabe, dar totusi au politele mai scumpe. Nu asta conteaza, cat de rapida e masina?

    In concluzie, daca poluarea nu o luam in calcul, nu luam nici puterea masinii (care poate e cel mai mare factor care poate influenta sansele de a face un accident) in calcul, care e logica din spatele calculelor pentru o polita RCA?

    Eu chiar sunt curios daca sunt chiar singurul deranjat de majorarile astea constante. Accesez un singur forum despre masini, dar nici acolo nu se plange lumea prea mult.

    Voi unde va faceti asigurarile? Ati simtit ceva cresteri in ultimii ani?
    Attached Images Attached Images asigurari_rca.jpg

  2. #2 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Din cate stiu eu, cel mai mult asupra pretului isi pune amprenta varsta posesorului.In ceea ce priveste achizitia, utilizez de cativa ani RCA-ieftin.ro...Ma suna inainte sa-mi expire polita, nu mai completez nimic, mi-e usor. Fluctuatiile de pret nici nu le mai bag in calcul, e ceva ce trebuie facut asa ca ma conformez.

  3. #3 SP
    Member kukenstein's Avatar
    daca ai sub 30 de ani e naspa. eu am motor de 1.6 si ultima data am platit 450-500 de lei pe 6 luni la Omniasig. Varsta 28.

  4. #4 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Eu am permis de 2 ani (in ianuarie se fac 2 ani), masina mi-am cumpara in mai 2012 si prima data am platit asigurare 380 lei la motor de 2000cmc pe 6 luni. Nu a fost asa de rau avand in vedere ca aveam permis de 4luni.

    Eu imi fac asigurare la un refil (xerox sau ceva de genul), e tatal unui amic. Problema a aparut in iulie anul acesta unde am ajuns sa platesc 638 Lei pe 6 luni cu o reducere de 2 lei pentru ca am trecut la alta categorie (ca nu am avut nici un accident sau ceva de genul). Wut ? 2 Lei ?

    Stiam ca, cu cat e mai vechi permisul si fara accidente, e mai putin de plata. La mine intr-un an an de zile aproape ca e dublu. Si vorbesc de RCA pentru 6 luni.. Cand mi-am facut RCA in vara, si-a pus tatal amicului datele lui in locul meu si avea de platit 80 lei pe 6 luni. El are undeva pe la 35 de ani.

    In ianuarie imi expira asigurarea, sunt curios cat am de plata....

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu imi tot calculez si chiar si cu reducerile primite daca folosesc aceasi firma, ajung pe la 2350 RON pe an. Mi se pare fabulos. Stiu ca varsta conteaza mult, dar totusi nu am nicio dauna. Poate daca cresteam de la 200 RON pana la 500 RON pe an nu eram atat de ofticat, dar de la 700 RON pana la 2300 e cale lunga.

    An de an s-a scumpit. Nu cred ca mai e ceva facilitate care sa fi suferit o crestere atat de mare in ultimii ani. Am zis 4 ani pentru ca de atunci platesc eu, inainte poate stagnau preturile sau cresteau mai incet, dar de cand am eu masina e jale in fiecare an.

    Anul trecut am platit 1800, cu 400 mai mult decat in anul precedent.

    Nu am gasit inca mai ieftin de atat:
    Attached Images Attached Images rca.png

  6. #6 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Si eu ma gandesc cu groaza la reinnoirea RCA-ului. Pentru un motor de 1248 cmc, am platit anul trecut undeva la 900 lei pentru 12 luni. Anul viitor implinesc 3 ani de cand am permisul, nu am niciun eveniment, dar si anul asta ma astept sa platesc cam aceeasi suma. Pana la 30 de ani, tot scoatem bani aiurea din buzunar.

    Eu pun urmatoarea situatie: daca un individ isi ia permisul la 50 de ani sau orice varsta>30, el la 51 de ani va plati mult mai putin decat mine la 29 de ani, desi eu am o experienta de aprox. 10 ani, pe cand el are doar 1 an. Unde e pana la urma logica in legea asta cretina ?

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai mai mult ca sigur ai daune, altfel nu imi explic cum platesti atat de mult pentru un motor mic.

  8. #8 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Nu am nicio dauna, niciun eveniment, am mentionat mai sus. Atat m-a costat RCA-ul pe 12 luni anul trecut. Am un prieten cu un Matiz, are aceeasi varsta ca si a mea, si a platit aprox. 500 lei pentru 6 luni.

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai daca si la 800cmc cate are Matizul plateste 1000 RON pe an, I rest my case si zic bogdaproste ca la motor de 3 ori mai mare nu platesc de 3 ori mai mult. Vai de noi.

  10. #10 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Probabil nu plateste 1000, dar 800 tot plateste. Ma gandesc ca iti ofera o reducere daca iei din prima pentru 12 luni.

    Oricum, e exorbitant.

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai alea de mai sus sunt preturile direct pentru 12 luni. Si primesc fabuloasa reducere de 5% pentru ca tot de la ei am luat si ultima data.

  12. #12 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu am facut cu 800 ron pe 1 an. Am permis de 5 ani si Passat-u are motor 1.9. Din ce stiu, totul este influentat de varsta, daca ai avut sau nu accidente, de cat timp ai carnetu, chestii de genu.

    Un prieten are masina pe numele mamei sale, mamacare are carnet de app 30 de ani si nu a condus nici macar odata, acum este si pensionara si la un motor 2.0 RCA-ul este app 500 ron pe an.

  13. #13 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai eu tot compar cu cat a fost in anii precedenti. Adica a crescut la toata lumea cu acelasi procent, sau cel putin asa ma gandesc. Asta e oricum moda, masina pe numele parintilor. La mine insa iese din discutie asa ceva pentru ca sunt in afara tarii si ajung des prin alte parti. Si avand nunere de Romania si masina rosie sunt oprit mai des decat altii. Mai mult m-ar incurca sa pun masina pe numele altcuiva.

    Tu platesti destul de mult zic eu. Prin 2008 plateam la un 2.0 (nu pe numele meu) vreo 300 RON pe an. Deci si la altii, daca nu s-a triplat ca la mine, sigur s-a dublat.

  14. #14 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Toti asiguratorii au acelasi pret. Daca iei de la Allianzdirect sau daca iei de la nea fanel de la colt, emag sau rca-ieftin, nu iti pot da alte preturi.

    Stai linistit, si eu am gresit la fel. Am pus masina pe numele meu. Acum 3 ani era 250 ron/ jumatate de an, acum a ajuns 800 lei/jumate de an (cea mai ieftina, fara daune). Nu exista nicio solutie, decat daca ai taxa platita, caz in care poti muta masina pe numele unui parinte. Daca poti face asta, nu te uita inapoi! Eu, din pacate, nu am taxa asta platita (masina fiind inmatriculata in .ro inainte de 2003) si ar insemna cam 2500 euro.

    Din 2014 va creste iar pentru cei sub 25 de ani, din cate am inteles.


    Edit: ca sfat pe viitor, aveti grija ca fiecare asigurator ESTE OBLIGAT SA OFERE REDUCERE 10% daca reinnoiti tot la el. Multi brokeri de asigurari "uita" sa vorbeasca despre asta...

    Din pacate este si singura reducere care poate fi oferita altfel decat in cazul parcurilor auto...

  15. #15 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am taxa platita, dar nu o pot muta, am spus mai sus de ce.

    Dar daca iar cresc taxele, imi recuperez taxa si ma duc la bulgari la anu.

  16. #16 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Nu e chiar asa complicat. Singura pb ar fi sa ai cateva zile de stat in .ro cat sa faci vizita la RAR/politie. Cand iti face talonul pe numele mamei tale (de exemplu) ea poate cere sa fie trecut un utilizator (exact asa va scrie pe talon "UTILIZATORUL MASINII: tudyniuz" ) si legal nu ar trb sa ai probleme la vama/control.

  17. #17 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Nu stiu daca am inteles bine: daca am taxa de inmatriculare platita, pot sa trec masina pe numele altcuiva fara ca acest fapt sa implice alte taxe ?

  18. #18 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Mai platesti taxele standard de schimbare a proprietarului (taxa notariat, taxa de talon, taxe de timbru, taxa la rar pentru autentificare, etc). Totalul ar trb sa fie sub 300 lei.

  19. #19 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    E mai avantajos sa ai masina pe numele cuiva mai in varsta. Eu am pus pe numele lui maicamea (care e si pensionara) si platesc 300 lei / an RCA la Alianz Tiriac. (Chevrolet Aveo, motor 1,4, euro4)

  20. #20 SP
    Member Ionutz83's Avatar
    Treaba asta cu pretul mai mare daca ai sub 30 de ani s-a bagat doar de anul asta?
    Intreb pentru ca eu anul trecut am avut 29 de ani si am platit pe RCA de 12 luni 370 RON la un motor de 1598cmc si nicidecum sumele mari pe care vad ca le platesc unii colegi care nu au implinit 30 de ani.
    Anul acesta am implinit in februarie 30 de ani si am platit pentru acelasi motor si aceasi perioada 290 RON.
    Atat anul acesta cat si anul trecut asigurarile au fost facute la ASTRA.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Adaptor rca to vga By marchhare in forum Hardware
    Replies: 1 Last Post: 19-04-2015, 12:53
  2. Faceti cunostinta cu PlayStation Now By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 22 Last Post: 24-12-2014, 12:31
  3. Nu faceti update la ultimul firmware pe PS3! By MonkY in forum Console News
    Replies: 34 Last Post: 29-06-2013, 19:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts