Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: Faceti cunostinta cu PlayStation Now

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Faceti cunostinta cu PlayStation Now

    Pe 7 februarie la CES, Consumer Electronics Show, ce are loc in aceasta perioada in Las Vegas, Sony a organizat o conferinta in care a prezentat un nou serviciu dedicat gamingului, Playstation Now (PS Now), ce a atras multa atentie atat din partea reprezentatilor media cat si din partea consumatorilor. Cu acest nou serviciu, ce va fi disponibil incepand din vara aceasta doar pe teritoriul Statelor Unite la inceput, urmand sa se lanseze si in alte tari, vom avea posibilitatea sa ne jucam prin streaming de pe serverele celor de la Sony titluri populare si clasice de PS3, pe toate consolele cu logoul Playstation, PS4, PS3 si PSV.

    Mai exista o veste buna pentru dumneavoastra, mai tarziu vom putea accesa PS Now de pe orice device conectat la internet, adica de pe o tableta, smartphone si chiar si un televizor Sony Bravia, cel putin modelele lansate in 2014, un lucru cu adevarat interesant, mai ales ca nu va fi limitat doar la device-urile din brandul Sony. Deocamdata nu s-a dezvaluit niciun pret, dar stim ca putem sa inchiriem orice titlu aparut sau sa platim un abonament cu ajutorul caruia vom putea sa jocam orice joc. La sfarsitul lui ianuarie se va lansa un Beta, si din cate am inteles cei care au avut sansa sa incerce PS Now au fost foarte impresionati de acest service si cat de rapid era si ca nu prezenta lag, urmand ca in vara acestui an sa se lanseze in SUA. Mai jos aveti cateva informatii lansate oficial si vreau sa va reamintesc ca PS Now a fost construit cel mai probabil folosind tehnologia Gaikai, cumparata acum ceva vreme de catre japonezi:
    • Play video games instantly across multiple devices, similar to the way you might stream TV, movies, and music.
    • Stream full games to all of your compatible PlayStation devices including PS4, PS3, and PlayStation Vita as well as non-PlayStation devices, beginning with 2014 BRAVIA TV models and expanding to numerous other Internet-connected devices.
    • Always play the most updated version of your game. With games hosted in the cloud, you can take your game with you – just log in with your Sony Entertainment Network account on a compatible device and your games and saved progress will be easily available.
    Attached Images Attached Images playstation-now-devices_1269.jpg

  2. #2 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Sa fie oare asta ,ultima generatie de console???

  3. #3 SP
    Member Snake's Avatar
    N-o sa se intample asa ceva, stai linistit. Ba din contra cred ca de-abia de-acum incep consolele sa-si arate muschii cu adevarat. Chestia cu streamingul va fi asa ca o mica 'fantezie' - chiar si atunci cand infrastructura va fi de 10 ori mai buna si de zeci de ori mai rapida. OnLive e un bun exemplu despre cat de putin intereseaza pe gameri asa ceva.

    Ce ma mira este faptul ca Sony vrea sa-si extinda si sa ruleze jocurile pe orice device. Sa fim seriosi - au avut succes aproape zero pe telefoanele lor cu Android! As vrea sa-l vad eu pe cel care joaca The Last of Us fara gamepad pe un smartphone. Sau Tekken pe TV doar cu telecomanda. Probabil se refera la anumite titluri casual sau arcade.

  4. #4 SP
    Junior Member tasetasian's Avatar
    Quote Originally Posted by Snake View Post
    N-o sa se intample asa ceva, stai linistit. Ba din contra cred ca de-abia de-acum incep consolele sa-si arate muschii cu adevarat. Chestia cu streamingul va fi asa ca o mica 'fantezie' - chiar si atunci cand infrastructura va fi de 10 ori mai buna si de zeci de ori mai rapida. OnLive e un bun exemplu despre cat de putin intereseaza pe gameri asa ceva.

    Ce ma mira este faptul ca Sony vrea sa-si extinda si sa ruleze jocurile pe orice device. Sa fim seriosi - au avut succes aproape zero pe telefoanele lor cu Android! As vrea sa-l vad eu pe cel care joaca The Last of Us fara gamepad pe un smartphone. Sau Tekken pe TV doar cu telecomanda. Probabil se refera la anumite titluri casual sau arcade.
    salut ,eu din cate am inteles pe tv daca vrei sa joci last of us (de ex.) conectezi si gamepadul ps si deabea atunci joci ,ca nu prea ai cum juca cu telecomanda ,nu?

  5. #5 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by tasetasian View Post
    salut ,eu din cate am inteles pe tv daca vrei sa joci last of us (de ex.) conectezi si gamepadul ps si deabea atunci joci ,ca nu prea ai cum juca cu telecomanda ,nu?
    Asta daca te referi la PlayStation Vita TV, dar nu cred ca la asta s-a referit Sony. Zice foarte clar acolo in primul post al lui Andrewqp:
    Stream full games to all of your compatible PlayStation devices including PS4, PS3, and PlayStation Vita as well as non-PlayStation devices, beginning with 2014 BRAVIA TV models and expanding to numerous other Internet-connected devices.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cine stie, poate Bravia pe 2014 va veni cu posibilitatea de a conecta un gamepad de PS4. La tablete e simplu, pot oferi suport via Bluetooth. La smartphone-uri nu stiu ce sa zic... poate vor veni cu un gamepad "universal" or something. La urma urmei si Android si iOS suporta gamepad-uri.

    Eu unul sunt curios de ce se va intampla cu PC-ul... pt. ca in schema lor nu vad nimic legat de asta. Sa inteleg ca a inceput razboiul cu SteamOS & Co? Pe sistemul "oferim suport pentru orice, mai putin pentru PC"... Hmm...

  7. #7 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Eu vad Playstation Now ca o sursa ieftina de jocuri pentru gamerii "de duminica" casual care nu ii intereseaza grafica , rezolutia , fps etc.
    Consolele in sine vor exista mult si bine fiind prea multi maniaci care sa le cumpere

  8. #8 SP
    Member AccenT's Avatar
    Nu facea si OnLive acelasi lucru?

  9. #9 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Poti juca The Last Of Us pe OnLive ?

  10. #10 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Mie nu mi se pare imposibil ca procesarea jocurilor sa se faca pe serverele lor si tie sa ti trimita imaginea pe tv,de ce ai mai avea nevoie de consola??mie unul mi ar convenii de minune,sa accesez libraria de jocuri si sa inchiriez orice joc vreau,alta tehnologie va fi peste 5 ani.

  11. #11 SP
    Member Caponescu's Avatar

  12. #12 SP
    Member bungabunga's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    La smartphone-uri nu stiu ce sa zic... poate vor veni cu un gamepad "universal" or something. La urma urmei si Android si iOS suporta gamepad-uri.
    Si pentru Android si pentru iOS exista de mult aplicatia Sixaxis controller, care permite conectarea unui controller de PS3 si maparea acestuia in functie de nevoile fiecarui joc.

    Practic o tableta cu iesire HDMI poate fi folosita in felul asta pe post de consola, problema pana acum era ca in felul asta rulai versiunea mobile a jocului. Daca o sa scoata pentru platformele mobile jocuri cu gameplay identic celui de pe console, gandite pentru a fi jucate cu controllere, probabil ca asta va fi viitorul.


    Problema acestei aplicatii era ca necesita root, dar Sony ar putea scoate in doi timpi si trei miscari ceva similar si care sa nu necesite nici macar acest minim efort.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by bungabunga View Post
    Si pentru Android si pentru iOS exista de mult aplicatia Sixaxis controller, care permite conectarea unui controller de PS3 si maparea acestuia in functie de nevoile fiecarui joc.
    Informatie gresita. Aplicatia Sixaxis Controller nu exista decat pe Android (necesita si root si nu e functionala pe toate device-urile). Pentru iOS fie trebuie suport pentru gamepad oficial (implementat de la iOS7, dar nu si pentru DualShock-uri), fie prin jailbreak cu ajutorul aplicatiei Blutrol - care insa nu a fost updatata pentru iOS7).
    Quote Originally Posted by bungabunga View Post
    Practic o tableta cu iesire HDMI poate fi folosita in felul asta pe post de consola
    Nu ai nevoie de HDMI. Poti sa scoti prin AirPlay, AllShare sau alte nebunii. Nu esti legat de cablu.
    Quote Originally Posted by bungabunga View Post
    Daca o sa scoata pentru platformele mobile jocuri cu gameplay identic celui de pe console, gandite pentru a fi jucate cu controllere, probabil ca asta va fi viitorul.
    Hehe, cand discutam despre asta in poll-ul acesta, zicea lumea ca sunt nebun: http://www.consolegames.ro/forum/f6-...erate-console/. Acum ca va oferi suport Sony oficial, nu mai sunt nebun? Got to love Sony fans

    Anyway, pentru mine partea asta de gameplay via streaming e "No, thank you!". Vad ca Sony desi inca suporta formatul fizic, face tot posibilul sa-i prinda pe toti in serviciile lor online. Ma uit la PS+, Music Unlimited, Video Unlimited, acum si PlayStation Now... cum sa zic, depinzi 100% de Sony. Daca maine Sony scoate stecherul din priza, ramai cu ochii in soare (si cu banii luati). Sa nu mai vorbim despre faptul ca daca serverele Sony pica (si o fac in mod constant lately), te uiti la cat de frumos e afara. So, din punctul asta de vedere Sony face mai multe miscari spre digital si drm decat a incercat sa faca Microsoft cu Xbox One. Culmea e ca la Microsoft au sarit toti la gatul lor, pe cand la Sony e "bravos"! Talking about righteousness

    P.S. A nu se intelege gresit. N-am nimic cu serviciile Sony. Am si eu PS+, probabil voi face un trial de PSNow, insa pe termen lung nu-mi place deloc ideea. Urasc cand in loc sa-mi oferi backward compatibility pentru jocurile pe care LE-AM PLATIT DEJA, sa vii si sa-mi dai un alt serviciu, pe care trebuie sa-l platesc lunar pana la sfarsitul vietii (sau al serviciului), pentru a ma putea juca ceva ce repet, am platit deja odata. La fel si cu PS+... poate peste 10 ani voi fi un mos sarac, care nu-mi permit sa mai platesc lunar. In loc sa stau sa ma bucur la "pensie" de jocurile pe care le-am cumparat, primesc un mare sut in fund... So, retail all the way for me. For now at least!

  14. #14 SP
    Member AzFaust's Avatar
    Pe telefoane cat de cat recente cu Android (presupun ca si ultimele aparute), DS3 functioneaza fara aplicatie, il recunoaste telefonul direct (incercat pe S3 si Note 2). Nu stiu cum sta treaba in jocuri pentru ca nu am incercat.

    Cat despre PS Now, eu nu o sa-l folosesc niciodata. Prefer sa am consolele in camera si sa ma joc cand vreau eu, nu sa stau la mana serverelor Sony.

  15. #15 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    R.I.P. Traditional Gaming

  16. #16 SP
    Member bungabunga's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Informatie gresita. Aplicatia Sixaxis Controller nu exista decat pe Android (necesita si root si nu e functionala pe toate device-urile). Pentru iOS fie trebuie suport pentru gamepad oficial (implementat de la iOS7, dar nu si pentru DualShock-uri), fie prin jailbreak cu ajutorul aplicatiei Blutrol - care insa nu a fost updatata pentru iOS7).
    Poate vrei sa spui partial gresita Mai precis era gresit doar numele aplicatiei pentru iOS. Recunosc ca mi-a fost lene sa mai dau click, tampenia asta era pe prima pagina din google, titlul era foarte explicit https://exploreb2b.com/articles/sixa...ndroid-and-ios si nu mi s-a parut nimic neplauzibil.

    Oricum, ideea importanta era ca exista (acum, nu intr-un viitor oarecare - cum reiesea din precedentul tau mesaj) pe smartphone-uri/tablete (si pe Android si pe iOS) aplicatii care permit maparea unui controller in functie de nevoile fiecarui joc. Chestie importanta, pentru ca fara o asemenea aplicatie degeaba "vede" telefonul/tableta controllerul si se conecteaza cu el daca developperul jocului nu a adaugat suport pentru controllerul respectiv in varianta pentru platforma mobila (fie ea Android sau iOS).

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu ai nevoie de HDMI. Poti sa scoti prin AirPlay, AllShare sau alte nebunii. Nu esti legat de cablu.
    Exista viata si dincolo de Apple&Samsung De fapt, multi ar spune ca abia acolo incepe viata dpdv al smartphone-urilor/tabletelor.

    E insa corect ca poti face asta si pe unele telefoane/tablete care nu au hdmi, daca exista aplicatii, daca televizorul "stie" etc etc.

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Hehe, cand discutam despre asta in poll-ul acesta, zicea lumea ca sunt nebun: http://www.consolegames.ro/forum/f6-...erate-console/. Acum ca va oferi suport Sony oficial, nu mai sunt nebun? Got to love Sony fans
    Nu stiu cine or fi Sony fans aia la care te referi, ca eu nu eram pe forum cand ai postat tu chestia aia

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    A nu se intelege gresit. N-am nimic cu serviciile Sony. Am si eu PS+, probabil voi face un trial de PSNow, insa pe termen lung nu-mi place deloc ideea. Urasc cand in loc sa-mi oferi backward compatibility pentru jocurile pe care LE-AM PLATIT DEJA, sa vii si sa-mi dai un alt serviciu, pe care trebuie sa-l platesc lunar pana la sfarsitul vietii (sau al serviciului), pentru a ma putea juca ceva ce repet, am platit deja odata.
    In rest, la partea cu faptul ca ar incearca si Sony sa bage mana in buzunarul unor clienti care au platit deja un anumit content, nu e ca si cum a venit Sony la tine in casa si ti-a luat PS3-ul ca sa nu te mai poti juca cu jocurile pe care le-ai platit deja .


    Adevarata problema e ce se va intampla de acum incolo, pentru ca daca o sa apara jocuri disponibile doar prin gameplay via streaming (deci nu retail) se va putea discuta in termenii pe care i-ai folosit tu.

    Din pacate, miscarea facuta de Sony cu PS4, care necesita PS+ pentru a juca online, arata clar ca se merge in aceasta directie.

  17. #17 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    eu nu inteleg ostilitatea asta fata de PS Now si de ce lumea a inteles atat de gresit acest serviciu, prin care nu se incearca trecerea in era digitala, tot ce se doreste prin PS Now este sa se puna la dispozitia tuturor, indiferent daca detine doar o consola Xbox, Wii sau PS4 sau chiar un PC gamer care are si o tableta sau TV bravia, o colectie intreaga de jocuri lansate pe PS1, PS2 si PS3 si accesul la ele in mod instant. mie unul mi se pare un lucru extraordinar, ca nu trebuie sa detii un produs Sony sau Playstation neaparat ca sa joci acele jocuri si in plus cei care spun ca daca au jocul de ce trebuie sa mai plateasca inca o data pentru joc, pai nu vindeti consola PS3, ca oricum nu castigati cine stie ce bani si deja ne-am obisnuit cu gandul inca din generatia trecuta, cu mici exceptii (vezi PS3 60 gb), ca pentru producatorii de console functia de "backward compatibility" nu mai este asa de importanta.

    oricum un mic reminder, ce stim si ce nu stim despre PS Now:

    Here are the facts we know so far about PlayStation Now:
    • You’ll need a PlayStation 3 DualShock 3 to play the games on TV and tablets. PlayStation 4 will use the DualShock 4.
    • You’ll still be able to earn trophies like you do in current PS3 games.
    • Multiplayer will also work just like it does on PS3. You can play against other people who are playing the disc-based version of the game.
    • No games have been announced for the service, but the CES demo features four games: The Last of Us, Puppeteer, God of War: Ascension, and Beyond: Two Souls. It's a good bet that those four titles will be available when the service goes live.
    • There will be a “Netflix-like” subscription service available as well as individual game rentals.
    • Games will stream at 720p (though performance will depend on your own bandwidth limitations).
    • Sony has said you’ll want at least 5Mbps Internet connection to get a good experience with the system.
    • PlayStation Now games will allow you to save your progress to the cloud, so if you start playing on your TV, you can pick up where you left off on any other supported device.
    What don’t we know yet?

    • How much it will cost.
    • How (or even if) this will tie into your PlayStation Plus subscription.
    • How stable the service runs in a “real world” setting. The CES demo stations Sony had set up were running through the PlayStation Now network, but we don’t know exactly how far away those servers were located from the convention. And it’s safe to assume that a lot fewer people are currently plugged into the in-development network than there will be when it goes live.
    • When it’s coming to TVs or the rest of the world.
    • The beta program is set to start in the US at the end of January, and the final version should roll out on PS3 and PS4 sometime in June. The release date for Vita and Sony Bravia TVs is sometime in 2014. Sony had no details on when the service would get worldwide distribution.

  18. #18 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    o idee buna pentru cei care nu si-ar lua Playstation 3 doar pentru cateva jocuri pe care le considera ei importante (Beyond, Heavy Rain, God of War...GT5 sau 6...).

  19. #19 SP
    Banned nurv's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Cine stie, poate Bravia pe 2014 va veni cu posibilitatea de a conecta un gamepad de PS4. La tablete e simplu, pot oferi suport via Bluetooth. La smartphone-uri nu stiu ce sa zic... poate vor veni cu un gamepad "universal" or something. La urma urmei si Android si iOS suporta gamepad-uri.

    Eu unul sunt curios de ce se va intampla cu PC-ul... pt. ca in schema lor nu vad nimic legat de asta. Sa inteleg ca a inceput razboiul cu SteamOS & Co? Pe sistemul "oferim suport pentru orice, mai putin pentru PC"... Hmm...
    Un LED Bravia din 2013, seria W6xx de exemplu, poate fi controlat [meniul televizorului] prin controlerul de la PS3... poti umbla prin meniuri cu DS3-le fara nici un fel de problema.

    PC-ul nu mai este vazut ca platforma principala de gaming. Dar va exista pe harta gamingului datorita nVidia, Intel si AMD si va fii apanajul entuziastilor cel mai probabil. Gaming-ul se muta pe mainstream. Iar PC Gaming-ul nu a fost si nu va fii niciodata mainstream.

    Orientarea este catre console si device-uri mobile [smartphone / tablete]. Iar OnLive, PS NOW si alte chestii de live stream, sunt niste servicii care doar suna interesant si care nu vor fii niciodata mainstream. Din exact acelasi motiv pentru care in era WEB-ului si a "totul in pagini WEB si pe WEB" cele mai bune aplicatii pentru smartphone-uri si tablete sunt cele NATIVE.

  20. #20 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    http://www.vg247.com/2014/01/17/sony...on-now-report/
    Sony is readying a new set of PlayStation 3 consoles with a custom PS3 OS to better support PlayStation Now’s streaming services, according to a Digital Foundry report.


    According to the report
    , the machines match the power of eight custom built consoles in one, single-server unit.
    Digital Foundry, citing “sources who have been briefed on the project,” states that Sony experimented with PS3 systems currently available at retail, but found it worked better when “shrinking the equivalent of eight PS3s onto a single motherboard, housed in a slimline server cabinet.”
    The report goes on to state that the hardware manufacturer found that current PS3 units using PlayStation Now would cause more space to be taken up at data centers, would use more electricity. The Cell chip remains inside the newer models to maintain compatibility with PS3 game titles, but a revised network and controller interfaces are expected.
    It’s also reported that HDMI could be axed and replaces with hardware video encoder and that the Gaikai team have the advantage of “complete access to the PS3 design and the engineers that created it.”
    Unknown measures are also purportedly in the work to reduce latency.
    PlayStation Now is currently slated to release during Q3 2014 in the US, and in Asia during Q4. Europe isn’t expected to receive the rumored console until Q1 2015.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. PlayStation Now By mentorica in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 138 Last Post: 06-12-2021, 19:56
  2. Unde va faceti asigurarile RCA? By tudyniuz in forum Auto & Moto
    Replies: 63 Last Post: 24-05-2016, 17:48
  3. PlayStation Now vine in 2015 si la concurenta By MonkY in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 28-12-2014, 17:07
  4. Replies: 30 Last Post: 27-06-2014, 21:33
  5. Replies: 0 Last Post: 18-10-2012, 07:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts