Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 1 of 1

Thread: Review: South Park: The Fractured But Whole

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Review: South Park: The Fractured But Whole

    South Park, desenele animate care pe mine nu m-au atras niciodata. Am zis sa vad, poate jocul reuseste sa ma faca macar un pic mai curios si sa incep sa vizionez din nou desenele animate in continuare. Diferite persoane mi-au laudat jocul din 2014, The Stick of Truth, joc pe pe care nu am mai apucat sa-l devorez, din cauza trecerii la "next-gen", in felul acesta ramanand fara consola mea veche PS3. Din fericire, jocul nou, The Fractured But Whole a venit cu un cod pentru versiunea digitala a jocului lansat de Ubisoft in urma cu 3 ani, South Park: The Stick of Truth. O sa incerc sa va prezint parerea mea despre acest univers care imi este strain si sper sa imi fie iertata lipsa umorului de santier pe care si acest joc il scoate la suprafata. Stiu, stiu, e un umor inteligent, fin ca un vin pelin...


    Prezentare si Poveste
    Daca nu ma dau in vant dupa desene, ce m-a apucat sa incerc jocul? Simplu, cand vad ceva pe care scrie RPG ma arunc un pic cu dovleacul inainte, mai ales ca e un fel de TBS (Turned Base Strategy). Despre prezentare nu am niciun cuvant urat de spus, jocul arata bine, se vede de la o posta ca la dezvoltarea lui au contribuit cei care se ocupa de seria animata, Trey Parker si Matt Stone.

    Povestea este o continuare a jocului de acum 3 ani de zile, actiunea lui petrecandu-se la doar o zi dupa The Stick of Truth. Personajul principal este tot New Kid, la fel de "vorbaret". Acesta impreuna cu amicii lui, incearca sa creeze o franciza media cu super eroi prin intermediul unui cunoscut site de filme prin streaming. Bineinteles ca nu reusesc acest lucru, prea multi copii cu idei prea multe, deci pareri diverse. Automat gasca se imparte in doua factiuni rivale, si incepe razboiul. Astia si cu galeriile din Ghencea de pe vremuri... Cele doua factiuni isi aleg fiecare cate un nume si desigur si un sef de galerie. Prima gasca, Coon and Friends este condusa de Eric Cartman, cea de-a doua, Freedom Pals fiind condusa de Timmy Burch. Pe langa aceste nume in fiecare tabara gasim si alte personaje cunoscute din celebrul desen animat, fanii adevarati ii vor recunoaste cu siguranta, Wendy Testaburger, Kenny, Stan Marsh, s.a.m.d. Cel mai mult am ras cand am vazut un actor renumit, patron de restaurant taco, ajutandu-l pe The New Kid sa calatoreasca in timp. Nu va stric surpiza, dar va dau un indiciu, cea mai tare voce din filmele documentare este ajutorul nostru. Mai departe o sa va las pe voi sa descoperiti aventurile nebunilor din South Park.


    Gameplay
    Cum am mai spus, jocul este un TBS, action RPG, vazut dintr-o perspectiva 2D. Avem multe clase de super eroi, deci avem de unde alege, Assassins, Cyborg, Elementalist, etc... Aici o sa poti alege daca vrei sa joci cu baietel sau fetita, in acest fel prietenii tai avand un alt tip de replici. Aveti grija, unele glume sunt nesarate, deloc, daca alegeti un personaj feminin. Dar daca nu ar fi asa, nu ar mai fi South Park, nu? In timpul bataliilor apare sistemul "grid", daca ati jucat Heroes 3 intelegeti la ce ma refer, ceva asemanator, sistem care ne ajuta sa vedem exact numarul de spatii in care ne putem deplasa pe campul de lupta. Daca doriti aveti si mod pentru dificultati diferite, eu nu am incercat, am lasat totul pe "default". In timpul bataliilor apar si celebrele QTE ( Quick Time Events), care mie imi plac mereu, cred ca din cauza unui joc mult mai celebru, God of War.


    Grafica si Sunet
    Despre grafica nu sunt foarte multe de spus, jocul arata exact cum ar trebui sa arate, aproape perfect, identic cu serialul tv. Apar cateva probleme mici, bugs si glitchuri, nimic serios sau stresant.

    Melodiile sunt ok, voice acting de nota 10, cei de la Ubisoft au reusit sa ne aduca pe console atmosfera serialului fara niciun un minus. Ah, ba da glumele cu basini, care sunt chiar niste basini, care prind probabil la copii. Dar cum spunea cineva, fara fart jokes nu ar fi South Park, nu?


    Concluzie
    Din pacate nu pot sa fac inca o comparatie cu primul joc, inca nu l-am incercat pe acela, dar ce pot sa va spun e ca jocul South Park: The Fractured But Whole este un joc ok pentru cei ca mine si cel mai probabil un joc foarte bun pentru fanii desenelor animate. Din ce am inteles, sper eu ca bine, ar urma si o a treia parte, jocul fiind gandit ca o trilogie. Daca va avea succes, jocul se va transforma cu siguranta in "trilogia" specifica industriei secolului 21, trilogie in 7,8,9, parti...

    PS: Multumesc Ubisoft Romania pentru codul de review pus la dispozitie, fara de care nu as fi putut sa va aduc cele cateva randuri.

    Poveste: 7
    Grafica: 9
    Gameplay: 8
    Sunet: 9

    Nota finala: 8,25
    Attached Images Attached Images south-park.jpg 718712.jpg southparkfbw_07.jpg south-park-fractured-but-whole-review-1-1920x1080.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Vand South Park The Fractured But Whole PS4 By DeathOfArt in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 4 Last Post: 30-10-2017, 11:38
  2. South Park: The Fractured But Whole By tudyniuz in forum Console Club
    Replies: 15 Last Post: 27-10-2017, 14:02
  3. Replies: 0 Last Post: 12-06-2017, 23:44
  4. Replies: 0 Last Post: 12-06-2017, 23:43
  5. Replies: 0 Last Post: 12-06-2017, 23:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts