Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 2 of 2

Thread: User Review : PES 2008

  1. #1 SP
    Senior Member Bobby's Avatar

    User Review : PES 2008

    Cred ca toata lumea ce a fost dezamagita de FIFA 08 si-a spus “Lasa, astept sa apara PES 08”. Seria Pro Evolution Soccer a castigat mult fani ce au fost indepartati de seria FIFA de la EA Sports. De ce? Nu cred ca poate exista un raspuns. Asa cum nu exista nici la intrebarea “Care e mai bun? FIFA sau PES?” si de aceea vreau ca in acest review sa incerc sa compar cat mai putin cele 2 jocuri pentru a nu fi obligat la sfarsit sa zic care dintre ele este peste celalalt, avand in vedere ca PES este Simulator iar FIFA08 este arcade.

    Pro Evolution Soccer 2008

    Legat de Pro Evolution Soccer 2007 nu am putut spune cu toata gura ca era un adevarat next-gen dar de Pro Evolution Soccer 2008 putem spune fara niciun regret ca este intr-adevar varianta next-gen a mult cunoscutei serii de simulatoare de fotbal de la Konami.

    Diverse

    Ma intrebam cu ce anume sa incep articolul, ce anume sa analizez. Asa ca am ales primul lucru care l-am observat cand am rulat jocul : licentele. Dupa cum bine stiti marea problema a PES-ului este lipsa licentelor pentru unele echipe sau ligi desi este o imbunatatire fata de versiunile precendete, numarul de ligi si echipe licentiate crescand. Nu zic ca jocul nu mai e la fel dar are altfel farmec cand poti sa alegi Arsenal din lista si nu esti obligat sa alegi o echipa cu numele de “London North”(da, asa este trecut Arsenal in joc).

    Lipsa licentelor se datoreaza in mare parte si din cauza monopolului gigantului EA,si de ce sa nu o spunem, si din cauza sumelor destul de mari cerute de Federatiile de gen din Europa.

    Nu poti sa joci decat cu echipe din Anglia (ce nu au numele din realitate), Spania, Franta,Italia si Olanda si 2 serii de Rest Of World. Echipe din Romania nu exista asa ca nu va faceti sperante (?cum mi-am facut eu?). Bineinteles ca la echipele care nu au nici numele din realitate nu exista nici stema si nici echipamentele.Acum incep sa ma oftic ca la Xbox 360 nu merge (nimeni nu cred ca a testat inca asta ceva) metoda de la PS3 cu PS Eye pentru captura pozei echipamentului si importarea lui in joc (articolul il puteti citii aici ). Dar, cum am zis si un pic mai sus, nu este ceva foarte grav, jocul fiind acelasi dar mereu o sa ai senzatia ca lipseste ceva.

    Grafica/Design

    Daca ar fi sa analizez design-ul (grafica) as spune ca este excelent.Design-ul jucatoriilor este bine realizat iar animatiile sunt superbe de urmarit. Dar este totusi un simulator de sport si nu prea ai timp sa analizezi grafica in timpului meciului, mai ales detalii mici precum fetele jucatoriile pe care nu le vezi decat la reluari.Aici intervine o problema la numarul frame-urilor in timpul reluariilor. Dupa o faza importanta cand urmaream reluarea se putea observa foarte usor o mica “sacadare” cand mingea ajungea undeva intr-un loc aglomerat sau intra in reluare o parte mare a stadionului. Versiunea pentru XboX360 e un pic optimizata dar totusi sacadarile se simt.

    Controlul jucatoriilor

    Am terminat cu detaliile un pic mai neimportante cand vine vorba de PES sau de orice sim de fotbal.
    Control, gameplay; astea sunt lucrurile care conteaza la un joc de acest gen. Si vreau sa va spun din start ca PES nu dezamageste ci dimpotriva impresioneaza din toate punctele de vedere. Controlul desi la inceput poate parea mai greu (am jucat PES dupa 1 ora de FIFA deci se simte un pic diferenta de stil al celor 2 jocuri inca de la control) pe parcurs te obisnuiesti foarte usor cu el. Controlul accesibil oricui permitand un control foarte complex al jucatorilor pe teren. Se observa totusi o imbunatatire fata de versiunea de PC a jocului in ceea ce priveste controlul, baietii de la Konami axandu-se pe console versiunea de PC avand de suferit.

    Gameplay

    Lucrul probabil essential,si anume ca PES exceleaza la acest lucru. Este aceelasi cu care Konami ne-a obisnuit de ceva timp incoace insa cu putine imbunatatiri pe aici pe acolo. Sincer nu stiu cum pot sa descriu gameplay-ul. Dar o sa incerc totusi. Se apropie foarte mult de realitate.Daca ne-am lua dupa regulile stricte ale jocului de fotbal (soccer), si daca am urmarii de curiozitate noile reglemetari FIFA, o sa aveti surpriza sa descoperiti ca ele sunt aplicate, active, sau cum vreti voi sa ii spuneti, in noua serie PES.

    De exemplu: Daca un jucator advers ajunge in careul de 6 metrii si vb englezilor "he takes a dive", si nu este faultat "pe bune"(adica pe romaneste a simulat) arbitrul sanctioneaza simularea cu cartonas galben.
    Game-Play-ul noii serii PES este modificat simtitor fata de PES2007 si prin alte aspectortarii, atat adversi, cat si ai player-ului, ies mult mai bine si mai "adevarat" la mingii, atat la 11 metrii, cat si la marginea careului mare.Defensiva adversa intra mult mai bine la mingiile aruncate in fata careului si raspund foarte bine la fazele de atac (aici trebuie amintit noul Engine intitulat "TeamVision").

    Ce este "TeamVision"?; este vorba despre noua "gaselnita" a celor de la Konami, si daca ar fi sa ne luam dupa spusele lor, ar fi cam asa:un nou sistem inteligent prin care adversarii player-ului in joc se adapteaza in timp real la jocul acestuia si raspunde atat in atac cat si in aparare comform jocului acestuia. Cat de real e acest lucru? Dupa experienta mea cu PES de zilele acestea pot sa spun ca este cat se poate de reala.O s-o simtiti si voi pe pielea voastra cand o sa il jucati.

    Va dau un exemplu: Am jucat doua meciuri cu aceeasi echipa. in primul meci echipa adversa a jucat destul de bine (amintim aici ca am jucat pe nivelul maxim de dificultate), a reactionat asa cum ne-am asteptat:incisiv in atac si inchis in aparare.Am inceput al doilea meci: aici lucrurile se schimba;in ce sens? Pai echipa adversa de aceasta data a jucat cu totul altfel, inclusiv prin schimbarea in timp real a tacticii de joc si pozitionarea in teren a jucatorilor(asta s-a intamplat si in primul meci).Amandoua meciurile s-au terminat la egalitate.

    Sa vedem ce spun oficialii Konami apropo de 'TeamVision"

    "PES 2008 will feature a brand new intelligence system, called Teamvision, that adapts and reacts to players own gameplay styles to ensure that the computer controlled opponents are always challenging and forcing the player to think and chance their style of play to avoid being out-thought by the game. It will learn counter attacks that target your weaknesses and look to exploit any repetitive tactics players use.

    Defenders react better to danger, closing down the ball and charging at shots and the goalkeepers will hold shots that are closer to them as well. Teammates will make more intelligent runs into space and the close control has been sharpened to ensure quick and fluid passing and speedy attacks can be built. The next gen versions will also feature extensive edit modes so players can completely customise their PES 2008 experience."
    Sunet/Comentariu

    Desi exceleaza la toate capitolele, PES 2008 are si o parte mai putin „performanta”: cea de sunet si comentariul din timpul partidelor. Muzica din meniu devine uneori enervanta dar poti oricand reduce volumul. Iar comentariul din timpul meciului nu este deloc la nivelul jocului. Nici nu exceleaza dar nici nu lipseste. Este „dull”. Plictisitor.

    Concluzie

    In afara lipsei licentelor marilor cluburi din Europa si nu numai, PES2008 vine cu multe lucruri in plus, mentionate deja in randurile anterioare.
    De la Next-Gen Graphic System pana la acest nou Engine "TeamVision" , care isi face treaba cum trebuie, pana la noile In-Game Movie Cuts, mai multa animatie in faza reluarilor jocul impresioneaza si isi va ocupa imediat un loc in inimile fanilor genului. Daca ar aduce baietii de la Konami si un patch pentru optimizare pentru toate platformele pe care jocul va fi disponibil ( ps3,xbox360,pc) atunci nu cred ca i s-ar putea reprosa ceva ( in afara de sunet si licente care nu se pot rezolva prin patch)

    Gameplay:8
    Sunet:7
    Grafica:8.5
    Multiplayer:8.5
    Nota Finala:8
    Attached Images Attached Images pes_2008_x32_02_sm.jpg pes_2008_070606155126_sm.jpg pes_2008_070606223448_sm.jpg pes_2008_070607144751_sm.jpg pes_2008_070605205411_sm.jpg pes_2008_070606105158_sm.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member Dj. Andu's Avatar
    Marfa jocul ! abia astept sa il joc pe PS2!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: SmackDown vs Raw 2008 By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 4 Last Post: 09-04-2009, 10:53
  2. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts