Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: User review: Batman : Arkham Asylum

  1. #1 SP
    is the man! trickz's Avatar

    User review: Batman : Arkham Asylum

    De-a lungul timpului, alaturi de filme mai reusite sau mai inutile, au aparut si jocuri (mai mult inutile) care il au ca personaj principal pe Batman. Pentru cei mai tineri si neinitiati, nu, nu este vorba despre ala micu' de respira greu ci despre The Dark Knight, faimosul detectiv-justitiar din Gotham. Batman este printre singurii super eroi ai universului DC care nu are superputeri ci se bazeaza mai mult pe gadgeturi, inteligenta, talentul sau ca detectiv, avere si puterea de intimidare a sa. Majoritatea fanilor il considera pe Batman opusul lui Superman, Omul de Otel aratandu-si adevarata fata cand nu poarta costumul pe cand Cavalerul Negru este exact invers, este in largul lui cand poarta costumul. Pentru mai multe detalii despre Batman, wikipedia va sta la dispozitie.

    Toate bune si frumoase dar cum stam cu jocurile? Ei bine, aici se pastreaza conflictul Marvel vs DC. Marvel are foarte multe jocuri bune, DC are... nu prea are. Iata ca este timpul pentru o schimbare, venita multumita celor de la Eidos si Rocksteady. Cand a fost anuntat, Batman: Arkham Asylum a fost considerat inca un joc din gramada de jocuri proaste marca Batman. Cu timpul, insa, aceasta perceptie s-a schimbat radical, acum fiind considerat unul din cele mai bune jocuri ale anului.

    Ce aduce nou acest joc? Pentru mine, chiar si faptul ca il are pe Batman ca personaj principal este un plus, sunt un mare fan al personalitatii/ gandirii acestui personaj. Pe langa asta, il are pe Joker, raufacatorul meu preferat din universul DC (- spoiler: mai putin E. Nigma care o ia pe calea cea dreapta in cele din urma -spoiler-). Pentru majoritatea gamerilor, jocul este un stealth foarte bun, cu inovatii precum modul "Freeflow" de lupta sau modul detectiv. Despre acestea o sa discut la momentul respectiv.

    Grafica jocului este foarte ok, detaliata si cu texturi de rezolutie mare. Se foloseste o versiune modificata a motorului grafic Unreal 3. Asta nu poate sa fie decat un lucru bun si se vede. Nu am avut ce sa reprosez jocului la acest capitol. Lumina, fumul, personajele, toate sunt realizate superb.

    Atmosfera jocului este specifica benzilor desenate si desenelor animate cu Batman. Batman clasic, calm, calculat, Joker rade in exces, tot timpul, are un master plan in spate. La fiecare pas este o atmosfera din ce in ce mai apasatoare, mai sumbra, pe parcursul jocului aparand tot felul de noi provocari pe care sa le rezolvi sau eviti. Voice actingul este de exceptie, mai ales Mark Hamill in rolul lui Joker.

    Modul "freeflow" de lupta este discutabil. Pe o parte este interesant felul in care poti anticipa atacurile, astfel ajungand la combouri mari, pe cealalta parte, luptele devin monotone si chiar aproape identice.

    O sa schimb putin cursul acestui review acum, trecand la un registru mai personal, descriind anumite aspecte care mi-au placut, mai pe larg. Subliniez, mai personal, deci, reflecta parerea mea si doar a mea.

    Daca m-ar intreba cineva care este lucrul care mi-a placut cel mai mult la joc as raspunde fara ezitare ca este vorba de story-ul captivant, care m-a tinut in priza de la inceput pana la sfarsit. Am terminat jocul in 2 run-uri, extrem de rar la mine asa ceva. Mi-au placut la nebunie intorsaturile de situatie si momentele in care ma simteam mic si slab. Mi-au placut momentele stealth ale jocului sau momentele in care ma napusteam asupra unor grupuri numeroase.

    Pe locul 2 se aseaza comod detective mode. Desi multi critica faptul ca esti obligat sa il folosesti o buna parte din joc, eu l-am simtit necesar. Se asorteaza cu "viziunea" pe care o descopera in filmul "The Dark Knight". Mereu m-am intrebat de ce nu foloseste niste gadgeturi si pentru vedere si iata ca am primit un raspuns .

    Pe ultimul loc (da, la mine 3 este ultimul loc dintr-un top, asa ca ) sunt gadgeturile propriu-zise. Mult prea putine si mult prea slabe. Sincer acum... cel mai mult am folosit sprayul, cu care ma distram plasand capcane. Batarang > inutil. Nu prea e in stilul lui Batman ca batarangul sa ameteasca putin persoana respectiva si atat. Macar de lesina cateva secunde sa pot sa trec pe langa fara sa observe dar nuuu... era prea complicat.

    Bossul preferat: Scarecrow. Genial intervine acest om... De la micutul "glitch", pana la fuga constanta pana la reflectoare, totul este de nota 10!

    O categorie speciala este ocupata de The Riddler, care nu apare fizic in joc dar a lasat cateva ghicitori de rezolvat. Nimic altceva nu a reusit sa ma distraga de la story-ul propriu-zis.

    Revenind acum pe un ton mai serios, o sa descriu lucrurile care m-au enervat pe mine la acest joc.

    Cred ca toti cei care au jucat acest joc sunt de acord cu mine: bosii sunt extraordinar de plictisitori si simplii. Mai ales bossul final, ma asteptam de la mult mai mult, ma asteptam macar sa ma lupt cu el direct, nu sa "dau pe la spate", cum a fost cazul. Cel mai greu boss mi s-a parut Poison Ivy si nici macar nu a trebuit sa ma chinui pentru a trece de ea...

    Unele puzzleuri/ trofee sunt inaccesibile, cel putin pana la un nivel mai inaintat al jocului si este frustrant sa refac primele leveluri doar pentru ca nu aveam gadgetul necesar atunci. Prin urmare, daca am trecut de el, nu m-am mai intors.

    Dupa cateva zeci de ore de joc, pot spune cu incredere ca merita cel putin un premiu la Video Games Awards, fiind un joc extraordinar. Poate nu are grafica super hd, poate nu are sunet 17.1, poate nu are 100.000 de personaje in acelasi timp pe ecran dar are ceva ce lipseste multor jocuri: te tine captivat de la inceput la sfarsit. Pentru aceasta, din partea gamerilor amatori, numai respect!

    Story: 10
    Gameplay: 9
    Sunet: 9
    Grafica: 9
    Nota Finala: 9.25
    Attached Images Attached Images batmanarkhamasylum_01.jpg aa-killercroc.jpg batman-arkham-asylum_01.jpg batman-arkham-asylum-videogame-batman-3854083-1200-675.jpg batman-arkham-asylum-videogame-batman-3854067-1200-675.jpg batman_arkham_asylum_profilelarge.jpg

  2. #2 SP
    Member Darkhawk's Avatar
    pe net scrie ca deja se lucreaza la arkham asylum 2

  3. #3 SP
    Senior Member BogdanN1's Avatar
    Good Job trickz!Keep it up!

  4. #4 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Acum il joc si eu,nu stiu ce a fost in capul meu cand nu l-am cumparat la lansare,jocul e awesome
    Excelent rewiew trickz

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Batman Arkham City By batmanfan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 24 Last Post: 06-01-2012, 20:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts