Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 1 of 1

Thread: User Review: South Park Let's Go Tower Defense Play (XBLA)

  1. #1 SP
    Senior Member Khan's Avatar

    User Review: South Park Let's Go Tower Defense Play (XBLA)

    In 2008 la E3 se lansa o stire vaga conform careia un nou joc bazat pe franchiza South Park va fi lansat in cursul anului urmator si va fi o exclusivitate Xbox 360. La momentul respectiv am primit stirea cu un ochi plangand si altul razand. Imbucurator a fost faptul ca vom avea parte de noi momente umoristice alaturi de personajele animate ale momentului insa cand analizam istoria jocurilor bazate pe aceasta franchiza mi se cam taia macaroana.

    La scurt timp dupa a aparut si numele urmatorului joc, Let's Go Tower Defense Play care pe langa titlul sters a oferit si o idee generala despre gameplay. Din cate am inteles mai tarziu, acest nume evident a fost preferat de Microsoft pentru a obtine un rating PEGI mai mic, in dauna altora ceva mai explicite cum ar fi Snowballing (pentru cei ce nu cunosc termenul dar ard de curiozitate, le recomand un search pe urbandictionary).

    Actiunea are loc in micul orasel din Colorado care va fi atacat de valuri din cele mai diverse de inamici (de la Crazy Critters la hipioti, ginger kids si mongoli) iar rolul tau este sa ii opresti sa invadeze orasul. Pe langa traditionalele turnuri pe care le poti construi, poti sa-ti controlezi propriul caracter pentru a arunca cu bulgari de zapada catre inamici. Fiecare personaj are de asemeni o putere speciala care adauga o patura strategica jocului, pentru ca fiecare jucator va trebui sa-si aleaga foarte atent momentul in care o declanseaza. Astfel, producatorii au reusit sa implementeze cateva elemente de actiune in cadrul retetei clasice de Tower Defense pentru a face jocul mai placut in cadrul unui grup de prieteni.

    Poti juca jocul fie singur, fie alaturi de alti 3 prieteni de la aceeasi consola sau prin XBL. Distractia este garantata atata timp cat exista un nivel oricat de mic de organizare, mai ales pe nivelele mari de dificultate. Din pacate se observa ca jocul a fost gandit pentru XBL si grupuri de prieteni pentru ca pe nivelele mari de dificultate daca joci de unul singur ai atat de multe de facut controland toate caracterele incat nu vei putea sa-ti indeplinesti obiectivele. O diferentiere intre componenta single player si cea multiplayer ar fi fost binevenita.

    Povestea a fost incropita doar pentru a oferi o explicatie actiunii din joc si aici am suferit prima dezamagire. Ma asteptam ca realizatorii seriei sa fi avut o implicare directa in realizarea unui scenariu. Replicile personajelor sunt uneori amuzante insa nu la adevaratul potential al seriei. Tin sa cred totusi ca si aici si-a bagat Microsoft coada si a mai calmat spiritele, din acelasi motiv sinistru de a mai scadea rating-ul. In modul story vei putea folosi pe parcurs pe cei 4 protagonisti deja celebri (Kenny, Kyle, Stan si Cartman) insa odata terminat jocul vei putea alege din lista enorma de personaje, fiecare cu o putere speciala diferita. Pe langa personaje, jocul iti mai ofera si posibilitatea sa deblochezi fragmente celebre ce au aparut de-a lungul celor 12 sezoane si jumatate (cat aparusera pana in momentul lansarii). Tin sa va spun ca am fost cucerit la propriu de aceste fragmente si desi tin minte aproape pe de rost unele episoade, tot am gasit motivatia necesara sa deblochez totul.

    Din punct de vedere audio si vizual jocul se apropie de nivelul seriei de animatie. Vocile personajelor sunt chiar aceleasi din desene iar animatiile sunt cursive si ofera aceeasi fluenta. Ce nu mi-a placut insa este modul in care se desfasoara cutscene-urile dintre misiuni. Imaginile statice sunt opera altor artisti si asta se observa cu ochiul liber, chiar si de catre un nou venit in universul South Park. Chiar nu pot sa inteleg de ce nu s-a pastrat aceeasi linie grafica ca aceea din timpul jocului unde totul este replicat in totalitate.

    In concluzie, South Park Let's Go Tower Defense Play nu a fost atat de dezamagitor pe cat am crezut ca va fi. Modul in care Tower Defense se impleteste cu actiunea e chiar placut si diferitele nivele de dificultate vor aduce foarte tarziu plictiseala pe consolele voastre. Multe publicatii i-au oferit premiul pentru 'Cel mai bun joc bazat pe o franchiza TV/Film' si consider ca-si merita coronita.


    Grafica: 7
    Sunet: 9
    Gameplay: 7
    Story: 6
    Multiplayer: 10

    Nota finala: 7.8
    Attached Images Attached Images south-park-lets-go-tower-defense-play-20090925001614937.jpg south-park-lets-go-tower-defense-play-20090925001621531.jpg south-park-lets-go-tower-defense-play-20090819021600688.jpg south-park-lets-go-tower-defense-play-20090723094615023.jpg south-park-lets-go-tower-defense-play-20090723094925427.jpg south-park-lets-go-tower-defense-play-20090723094929380.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: South Park - The Stick of Truth By flavi_us in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 2 Last Post: 08-07-2014, 20:20
  2. User Review: Defense Grid - The Awakening By Mika in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 06-10-2009, 02:02
  3. User Review: Braid (XBLA) By leggollas11 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 14-07-2009, 11:19
  4. User Review: TMNT 1989 Arcade (XBLA) By Khan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 7 Last Post: 13-06-2009, 18:08
  5. User Review: Puzzle Quest Galactrix (XBLA) By Khan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 05-06-2009, 21:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts