Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: User Review: GTA Episodes from Liberty City

  1. #1 SP
    Senior Member Khan's Avatar

    User Review: GTA Episodes from Liberty City

    Cu ce prilej mai bun decat implinirea a 100 de review-uri pe Console Games putem prezenta nu o capodopera, ci doua, ale ilustrilor producatori de la Rockstar. Odata cu lansarea lui GTA IV, Microsoft anunta o exclusivitate ce i-a asigurat inca de pe atunci un numar mare de fani: doua DLC-uri semnate Rockstar special pentru consola Xbox 360. Odata cu lansarea celui de-al doilea DLC, care de altfel incheie si cercul in saga ce a cuprins Liberty City, Rockstar ne-a incantat cu o varianta 'pe disc' a celor doua DLC-uri. Dovada clara ca pentru multi proverbul "ce-i in mana nu-i minciuna" inca mai ramane in picioare.

    The Ballad of Gay Tony

    Nu din intamplare am inceput cu ultimul episod, ci pentru ca inca de cand am pus mana pe disc mi-am propus un parcurs invers fata de cum au judecat majoritatea criticilor din domeniu. Eram foarte curios daca mi se va parea BoGT mai bun decat The Lost & Damned avand in vedere ca notele il dau pe cel din urma castigator detasat.

    Din punct de vedere al gameplay-ului, Gay Tony nu vine cu aproape nimic nou. Exceptand sesiunile de parasutism si de fapt, parasuta in sine ca element, jocul urmareste aceeasi reteta ca cea din GTA IV. Shoot to kill - mission completed. Mai ales ca are foarte multe misiuni in care mijlocul de transport de baza e elicopterul. Atat de multe misiuni cu elicopterul precum aici nu am vazut in toate celelalte GTA-uri la un loc.

    Producatorii ar fi putut sa-si asume mult mai multe riscuri, si sa incerce mai multe chestii noi, insa socotind perioada de foc cu Modern Warfare 2 si Assassin's Creed 2 care bateau la usa, au socotit ca 'more of the same' va fi reteta care le va aduce mai multi bani in portofel. Pacat... pacat ca seria s-a oprit aici.

    Nu la fel de negativist sunt si legat de elementul special al acestui joc si anume: povestea. Nu am mai intalnit niciodata personaje atat de detaliate, cu trairile, dramele si bucuriile lor, de care sa te poti atasa. Schimbul de replici dintre personaje este plin de sarcasm si umor, la un nivel pe care nu l-am mai intalnit pana acum. Va garantez ca veti savura replicile mai mult decat o face gospodina pe telenovela momentului pe acasa TV.

    Cu astfel de texte nu pot spune decat ca sunt mai mult decat nerebdator cand vine vorba de GTA V. Daca au ajuns la asemenea nivel, mi-e si frica sa ma gandesc unde am ajuns cu asteptarile.

    Grafica: 9
    Sunet: 10
    Story: 10
    Multiplayer: 9
    Gameplay: 8

    Nota finala: 9.2


    The Lost and Damned

    Primul DLC pentru GTA IV a oferit fix contrariul fata de predecesorul sau. In timp ce elementele de gameplay inovatoare si-au facut aparitia in TLaD, din punct de vedere al povestii am fost oarecum dezamagit. Avand in vedere ca toata lumea il considera fratele mai bun, am socotit ca aceasta decizie unanima este luata din toate punctele de vedere, nu doar gameplay related.

    Mi-a placut foarte mult ca am ajuns sa imi caut motocicleta in loc sa prefer alt mijloc de transport, ca n-a existat nici macar un moment in care sa simt nevoia sa iau taxiul pentru a ajunge la destinatie, ca mersul "in haita" pe langa schimbul de replici dintre motociclisti iti regenera si viata si motocicleta. Faptul ca ai doi 'parteneri' pe care-i poti suna in majoritatea misiunilor si vor veni sa te ajute sau iti vor oferi moduri mult mai usoare sa rezolvi misiunile, dar si multe multe altele pe care va las sa le descoperiti singuri, ofera prin The Lost and Damned mai mult decat un set aditional de misiuni ci aproape cu totul alt joc.

    Din punct de vedere al povestii insa, nu pot admira la fel de mult acest DLC. Nu spun ca are o poveste proasta sau neinspirata, dar luandu-mi ca referinta personajele din Gay Tony pot spune ca la acest capitol Rockstar a progresat admirabil.

    Tot aici am observat si limitele engine-ului. Cu toate ca pana acum nu m-am plans de motion blur-ul exagerat ce inconjoara Liberty City, atunci cand conduci inaintea pack-ului tau de motociclisti, cel care va merge in dreapta ta se vede de-a dreptul oribil.
    Neplacut mi s-a parut si faptul ca desi de la San Andreas la GTA IV s-a trecut la o fizica ceva mai realista a vehiculelor, cand vine vorba de motocicletele din TLaD ne-am cam intors de unde s-a inceput. Devine deranjant sa vezi ca poti sa te urci pe stalpi cu motocicleta.

    Per total insa, exista atat de multe lucruri bune in jur incat iti poti lua foarte usor ochii de la ce te deranjeaza.

    Grafica: 8
    Sunet: 10
    Story: 9
    Multiplayer: 9
    Gameplay: 10

    Nota finala: 9.2

    In concluzie, am notat ambele DLC-uri la fel, urmand ca decizia preferatului sa fie facuta in functie de ce preferati: gameplay sau storyline imbunatatit fata de GTA IV. Personal ma declar victima a storyline-ului din Gay Tony care ma face sa visez cu ochii deschisi catre un viitor si mai bun.

    Ah si ca sa nu uit: nu inteleg de ce Rockstar a ales sa nu mai puna nici un restaurant/loc de mancare pe harta. In unele cazuri noroc ca am dat peste vanzatorii ambulanti de Hot Dog din parcuri. Don't ever do that again, it's not cool. Nu am de gand sa salvez dupa fiecare misiune si nici sa ies in oras cu altii pentru a-mi reface viata. Sunt un antisocial flamand. Multumesc
    Attached Images Attached Images the_ballad_of_gay_tony_swift_helicopter.jpg ballard-gay-tony-weapons-oxcgn-2.jpg gtaiv_balladofgaytony_2.jpg grand-theft-auto-iv-lost-damned-xbox-360-082.jpg lost_and_damned.jpg

  2. #2 SP
    Member winkus's Avatar
    Povestea e cu adevarat excelenta in TBOGT. Mi se pare cea mai buna de pana acum intr-un joc GTA. In jocul full 4 au avut mai mult timp sa dezvolte personajele si de asta e mai heavy, mai bogata dar The Ballad of Gay Tony e absolut geniala si plina de substanta pentru cele 8 ore sau cate are. Am vazut pe Kotaku o analiza ce spunea ca in joc exista un complex Oedip inversat intre Gay Tony "tatal" si Luis "fiul". Poate e putin exagerat dar fara indoiala un story excelent si care spune multe despre potentialul celor de la Rockstar in materie de storytelling.

  3. #3 SP
    Member szury's Avatar
    GTA este foarte cool. Tocmai am terminat prima parte TLaD. Este unul dintre cele mai bune jocuri facute vreodata. Sunt mare fan GTA

  4. #4 SP
    Banned Mafioso's Avatar
    9.2 pt porcaria aia de Lost & Damned? un dlc foarte urat, nu stiu ce i-a facut dar orasul este foarte urat si personajul neinteresant. eu i-as acorda un 6.5/10 iar pt TbogT 9.2 e destul de corect

  5. #5 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar
    Quote Originally Posted by Mafioso View Post
    9.2 pt porcaria aia de Lost & Damned? un dlc foarte urat, nu stiu ce i-a facut dar orasul este foarte urat si personajul neinteresant. eu i-as acorda un 6.5/10 iar pt TbogT 9.2 e destul de corect
    Nu e deloc un DLC urat,modul in care arata orasul se potriveste foarte bine cu povestea,mie unu mi-a placut dar nu lafel de mult ca balada lui tony cel gay (I lost my pants) .

  6. #6 SP
    Member szury's Avatar
    Quote Originally Posted by Mafioso View Post
    9.2 pt porcaria aia de Lost & Damned? un dlc foarte urat, nu stiu ce i-a facut dar orasul este foarte urat si personajul neinteresant. eu i-as acorda un 6.5/10 iar pt TbogT 9.2 e destul de corect
    Ce zici acolo frate? Dupa cum stiu eu este aceeasi harta ca si in GTA4.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts