Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: User review: Fallout 3

  1. #1 SP
    Senior Member erik95's Avatar

    User review: Fallout 3

    Seria Fallout a ocupat intotdeauna un loc fruntas in clasamentul celor mai bune RPGuri. Bethesda a cumparat acum cativa ani drepturile pentru seria Fallout, lucru care i-a suparat putin pe fani, acestia fiind convinsi ca Fallout 3 se va asemana din mai multe puncte de vedere cu Oblivion. Acestia nu s-au inselat, Fallout 3 fiind numit de foarte multe persoane "Oblivion with guns".

    Premiant

    Dupa cum bine stiti Fallout 3 a primit o tona de premii, fiind numit de foarte multe publicatii jocul anului 2008. O realizarea mare a celor de la Bethesda, avand in vedere ca printre nominalizati se numara: Metal Gear Solid 4, Grand Theft Auto IV, Gears of War 2, Little Big Planet, Resistance 2, Left 4 Dead si multe altele. In cazul meu, aceste premii au lasat impresia ca jocul este peste titlurile enumerate mai sus, cea ce mi-a creat o anumita senzatie de dezamagire in legatura cu Fallout 3.

    Story

    Povestea este una clasica: o bomba atomica distruge Coasta de Est a Americii, dar oamenii scapa, fiind dusi in ascunzatori numite Vaults. Personajul principal se naste in Vault 101. Pe parcursul primelor 2 ore de joc veti cutreiera acest Vault, loc unde veti sta pana la o anumita varsta. Veti avea parte de o aniversare, dar si de un examen, denumit G.O.A.T. Aceasta perioada tine locul unui ecran de creere a personajului, dar este si un tutorial.

    Toate merg bine pana cand tatal tau se decide sa paraseasca Vault 101. Problemele nu se opresc aici, jucatorul fiind haituit de "seful" acestui Vault. Esti nevoit sa pleci in cautarea tatalui, aventura care-l va purta prin diverse asezari umane, printre care si capitala SUA: Washington D.C. Povestea nu mi s-a parut foarte interesanta, mai ales ca quest-ul principal este foarte scurt. Fallout 3 ofera insa destule ore de joc, existand o multitudine de quest-uri secundare, iar unele sunt foarte interesante.

    Spatiul de joaca

    Wasteland are aproximativ 42 de Kmp, fiind destul de mic in comparatie cu Tamriel-ul. Asta nu inseamna ca va veti plictisi in acest spatiu. Exista peste 200 de locatii, multe dintre ele asigurandu-va si un nou quest. Wasteland este bine realizat, iar imaginea unui Washington distrus este foarte bine redata. Fiecare asezare are ceva caracteristic, cum ar fi bomba din Megaton. Capitala poate fi recunoscuta foarte usor, fiind prezente elemente caracteristice acesteia.

    Locuitorii zonei

    Wasteland nu este un loc foarte linistit. Pe langa oameni si-au facut aparitia si mutanti. Ghouls sunt oameni usor diferiti, acestia nu vor pune mari probleme. La capatul opus se afla Super Mutants. Acestia sunt cei mai puternici inamici din joc ( daca nu luam in considerare Enclave), fiind destul de bine inarmati. Exista si alte specii, cum ar fi Centauri sau gandaci uriasi.

    Companionii loiali

    Nu esti mereu singur. Pe parcursul jocului ii vei avea alaturi pe Dogmeat si, ceva mai tarziu, pe Fawkes. Fawkes este un Super Mutant foarte prietenos ce poate fi foarte util pe parcursul jocului. Rezistenta lui la radiatii si arma sa va vor scapa de multe dureri de cap. Dogmeat este un caine credincios pe care-l veti intalni in prima parte a jocului. Acesta va poate aduce munitie, dar poate fi si foarte util in lupta. Veti fi nevoit sa aveti grija de el pentru ca un Super Mutant ii poate veni usor de hac.

    Arsenal

    Arsenalul este destul de variat. Avem la dispozitie arme de asalt, pusti, pusti cu luneta, dar si arme laser. Personajul nostru poate fi protejat de armura sau de unele costume speciale. Cel mai important gadget din Fallout 3 este, cu siguranta, PipBoy 3000. Acesta este inventarul, jurnalul, harta, dar si un bun radio. In Wasteland exista numeroase posturi de radio care pot fi ascultate aproape mereu.

    Posibilitati multiple

    Producatorii se lauda cu foarte multe finaluri pentru Fallout 3, in jur de 200. Nu stiu daca chiar sunt atatea, cert este ca Fallout 3 va ofera mai multe finaluri. Exista posibilitati multiple de rezolvare a unui quest, cele mai importante fiind skill-urile personajului. Un personaj cu o inteligenta mare va putea rezolva quest-ul printr-o simpla discutie, in timp ce un personaj cu o inteligenta mai mica va fi nevoit sa apeleze la armele de foc.

    Level up

    Sistemul S.P.E.C.I.A.L se intoarce. Acesta se refera la distribuirea punctelor primite la avansarea in nivel. Puteti alege un Perk de fiecare data cand cresteti in nivel. Limita maxima este nivelul 20, insa aceasta a fost marita la 30 prin DLCul Broken Steel.

    Perspectiva

    Fallout 3 are o perspectiva 1st person. Camera poate fi setata si in 3rd person, dar acest lucru nu este recomandat avand in vedere realizarea acestui mod. Sistemul V.A.T.S este prezent si in acest joc. Cu ajutorul acestuia puteti tinti o anumita parte a corpului unui inamic, in aceste momente jocul fiind pus pe pauza. Pentru folosirea V.A.T.S aveti nevoie de AP, acestea se regenereaza constant, dupa omorarea unui monstru sau prin consumarea unui anumit item.

    Prezentare

    Fallout 3 este destul de bine realizat din punct de vedere artistic, dar din punct de vedere tehnic jocul nu sta foarte bine. Motorul grafic folosit este cel folosit si in Oblivion, o alta creatie recenta a celor de la Bethesda. Intalnim destul de multe texturi low-res si avem parte de cateva scaderi de FPS pe parcursul jocului. Partea sonora sta destul de bine. Muzica nu mi s-a parut speciala. Personajele sunt insufletite de actori cunoscuti, cum ar fi Ron Perlman sau Liam Neeson. Dialogurile sunt OK, in unele cazuri bune, dar in general nu ies in evidenta.

    Concluzie

    Daca nu ar fi fost atat de mediatizat as fi avut o parere ceva mai buna despre el. Totusi nu pot sa inteleg cum acest joc a putut sa castige atatea premii, mai ales in fata unei asemenea concurente. Pe piata poate fi gasita si editia GOTY care contine toate DLCurile lansate pana acum. Fallout 3 este un joc bun, dar exista mult potential in acest titlu. Sa speram ca Fallout: New Vegas va fi mai bun.

    Story: 8
    Gameplay: 9
    Grafica: 8.4
    Sunet: 8.6

    Nota Finala: 8.5
    Attached Images Attached Images 360style-xbox-fallout3-wallpaper-1.jpg fallout3-028.jpg 03.jpg fallout3_0191.jpg pipboystatus.jpg f34.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member FPS Marius's Avatar
    Mi se pare cam mica nota

    Nice review tought

  3. #3 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    merita toate premiile cu varf si indesat.
    superb joc.

  4. #4 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    am pierdut 2 luni din viata mea cu acest joc . am avut si toate DLC-urile . cred ca aveam peste 130 de ore jucate, din partea mea merita nota 10 si GOTY.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Battlefield 2 Review By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2010, 00:09
  2. User Review: Fallout 3 (Xbox 360) By Khan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 13 Last Post: 09-12-2009, 22:51
  3. User Review: Bioshock By trickz in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 06-10-2009, 14:26
  4. User Review: Fallout 3 By Tom_Cat in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 11 Last Post: 24-02-2009, 15:53
  5. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts