Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: User Review: Mass Effect 2

  1. #1 SP
    Senior Member Khan's Avatar

    User Review: Mass Effect 2

    Hype: De cativa ani buni, de cand industria jocurilor video a inceput sa fie luata mai in serios, a aparut un fenomen prin care victimele industriei sunt trecute prin chinuri groaznice care ii fac pe gameri sa-si doreasca sa poata calatori in timp sau sa se poata criogeniza. Acest fenomen, pe numele lui mic hype, s-a manifestat cum nu putea mai bine in cazul lui Mass Effect 2. Printr-un marketing puternic pompat de catre cei de la EA in ultimele doua luni, posibilitatea ca un posesor de consola sa nu fi auzit de Mass Effect 2 era intalnita doar daca era plecat pe o expeditie in Antarctica.

    Reteta celor de la EA a avut atat de mult succes incat multi s-au si apucat repede sa joace si Mass Effect 1 pentru ca nu o facusera la vremea lui. Si bine ca au facut-o pentru ca pentru prima oara dupa mult mult timp (cand industria era inca obscura) ni se ofera posibilitatea sa importam un caracter dintr-un alt joc pentru a continua aventura.

    Pe cat de incantatoare parea ideea, pe atat de dezamagit am fost in primele ore de joc. Pentru ca cei de la BioWare au pus pe scena principala compania Cerberus, cu Shepard in rolul principalului lor pion, deciziile mari pe care le-ai luat in timpul primului joc din serie au un impact minim catre 0 fata de aventura ce te asteapta in Mass Effect 2.

    Dezamagirea insa a inceput sa dispara pe masura ce am inceput sa explorez mai mult universul si am luat contact cu minutiozitatea cu care s-a lucrat la acest joc. Faptul ca esti intampinat de personaje din primul joc esti sau felicitat pentru ca i-ai ajutat sa se indrepte si multe alte surprize, iti ofera satisfactie si senzatia ca "ai realizat ceva" desi in comparatie cu questul tau suprem nu ai facut mare lucru.

    Si avand in vedere ca deciziile pe care le vei lua in Mass Effect 2 vor putea fi importate in jocul urmator iti ofera deja senzatia de nerabdare si agitatie pe care ti-o ofera un hype ca la carte, desi jocul n-a trecut inca nici de stadiul de preproductie. Din pacate insa, si la acest capitol am trait o mare...

    Dezamagire

    Inainte sa pregatiti furcile si topoarele sper sa aveti rabdarea sa parcurgeti aceste randuri pentru a vedea ca nu fac nici o instigatie la macel. Story-ul din Mass Effect 2 este bun, dar este cu totul si cu totul diferit fata de ce ma asteptam. Avand in vedere monumentul de referinta pentru storytelling care a fost Mass Effect, te-ai fi asteptat ca povestea din Mass Effect 2 sa aiba aceleasi proportii epice. Insa din pacate ni se ofera o cu totul si cu totul o alta perspectiva a povestii, si nu mai avem parte de aceleasi trairi demne de un Lord of the Rings spatial. Cu alte cuvinte, Mass Effect 2 mi-a dat senzatia ca e un mare side-quest pe langa Mass Effect 1 care face lobby pentru Mass Effect 3. Din zecile de ore de joc petrecute pana la final doar primele si ultimele ore s-au ridicat la nivelul proportiilor epice pe care le asteptam. Daca Mass Effect 1 a fost un roman fabulos, Mass Effect 2 reprezinta o colectie grozava de nuvele.

    Pe masura ce m-am adancit in joc si am parcurs cat mai multe dintre aceste fragmente, mi-am dat seama de schimbarea pe care au propus-o cei de la BioWare prin acest joc. Jucatorul nu se mai dedica plot-ului ci se dedica complet personajelor. Cele ce serveau inainte ca un mijloc pentru a-i deservi scenariului, au devenit scenariul in sine. Nu am mai intalnit pana acum in nici un alt joc o atentie sporita data personajelor "secundare". Nu voi uita prea curand ca spre final traiam cu sufletul la gura fiecare cutscene, fiecare pas si fiecare miscare pe care o faceau personajele mele. Heh, deja faptul ca ma refer la ele ca fiind personajele "mele" cred ca spune destule despre cat de bine si-au facut treaba la acest capitol cei de la BW.

    Astept insa cu oarecare scepticism primele vesti referitoare la Mass Effect 3. Ar fi pacat ca aceste personaje sa nu ia parte la actiune alaturi de Shepard asa cum a facut-o fostul tau party din Mass Effect 1. La cat efort am depus sa-i am alaturi de mine, ar fi mare pacat sa se foloseasca de un nou artificiu gen proiectul Lazarus pentru a-i permite jucatorului sa stearga cu buretele trecutul.

    Actiune

    Imi spunea cineva, la cateva zile dupa ce a terminat jocul si l-a ridicat in sclavi ca si-a dat seama ca merita de fapt o nota mai mica pentru ca elementele de RPG au fost simplificate. Mai sa fie, ce bine-mi pare ca mi-am uitat zarurile si foaia de joc acasa, inseamna ca pot sa ma apuc linistit de joc fara probleme. Daca era sa fiu un jucator avid de RPG-uri si sa tin atat de mult la nota traditionala a unui joc, atunci nu mi-as mai fi cumparat consola pentru jocuri.

    Mi-as fi cumparat un calculator vechi de la Consignatie (aka Pawn Shop pentru cei care n-au prins astfel de magazine) ce rula maxim 98 si da-i frate cu Baldurs Gate, Arcanum, Planescape Torment, Fallout 1&2, NeverWinter Nights... in fine, ati prins ideea. Orientarea catre actiune a adus mai multe lucruri pozitive prin aceasta simplificare. De exemplu, daca ar fi fost sa avem un sistem de avansare prin experienta ar fi trebuit sa avem si inamici care sa creasca in nivel odata cu tine. Altfel jocul ar fi avut portiuni unde ai fi fost zeu si altele de care ti-ar fi fost greu sa te apropii si in cele din urma ideea de open-world ar fi fost de fapt o iluzie pentru ca ai fi fost limitat mereu de nivelul tau de experienta.
    Asta ca sa nu mai spunem ca actiunea fiind primordiala totul se intampla mult mai rapid si mai dinamic, oferindu-ti un joc la o intensitate mult mai mare decat ar fi facut-o daca se pastra pacing-ul din jocul initial.

    M-a enervat la un moment dat rutina, ajungeam intr-un loc unde trebuia sa execut o operatiune simpla insa ma trezeam inconjurat de inamici. Insa momentele in care jocul s-a abatut de la reteta sa de baza, surprizele, ma incurajau mereu sa inaintez. Si inaintatul face timpul sa zboare de-a binelea. Nu mi-am dat seama de primele 16 ore de joc pana n-am pus pauza sa observ ca au trecut 16 ore de joc.
    Prin constructia sa "fragmentata" poti sa te pacalesti usor planificandu-ti timpul de joaca. Hai ca mai fac unul, doua task-uri si ma culc... uite-asa l-am trimis pe Mos Ene in somaj tehnic 3 zile.

    Detalii... detalii...

    Sa mai vorbim despre trivialitati precum grafica si sunetul? Am face-o doar pentru statistici. Amandoua contribuie la atmosfera superba in care se petrece actiunea. Pentru ca si decorul are importanta lui, altfel am vedea piese de teatru in statii de tramvai. Mai multe cuvinte despre aceste elemente as putea spune doar daca as rejuca jocul pentru a fi atent expres la ele. Veti fi atat de atrasi in universul Mass Effect incat veti privi totul ca un intreg, si jocul nu lasa momente de respiro pentru a putea incepe momentele de descompunere si analiza a fiecarui detaliu in parte.

    Concluzii

    Isi depaseste predecesorul insa nu folosindu-i propriile arme asa cum face un sequel atunci cand isi detroneaza bunicul. Senzatia de implinire mi-a oferit-o jocul intocmai pentru ca m-a luat de la un nivel, m-a dezamagit pentru ca in final sa-mi arate ca de fapt asteptarile mele nu erau menite sa fie depasite ci incalcate.

    In concluzie jocul este bun. N-o sa incerc sa-i gasesc un grad de comparatie adecvat, incercand astfel sa evit sa fiu usor ridicol, dar nu m-ar mira ca viitorul misto, ca lumea, marfa, laser frate in jargonul tinerilor sa fie Mass Effect. Imi si imaginez dialoguri:
    - Ai vazut-o pe aia cum arata frate?
    - Da frate, Mass Effect.
    - Nu stii ce-i bun. Asta-i de Mass Effect 2 sigur.

    P.S. Am dat 9 la cele doua categorii pentru ca, asteptarile mele, desi total luate prin surprindere si calcate in picioare, au si ele orgoliul lor. Totul este fabulos dar cu totul altceva fata de ce ma asteptam.


    Story: 9
    Gameplay: 9
    Grafica: 10
    Sunet: 10
    Impresie: 10

    Nota finala: 9.6
    Attached Images Attached Images masseffect2_1.jpg masseffect2.jpg masseffect2_3.jpg masseffect2_4.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    Awesome review!

  3. #3 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Congrats pt review, te rog reciteste-l dupa ce-l scrii.De ex fraza de la concluzie, care ar trebui sa fie de o importanta majora, e neclara, imbacsita si foarte greoaie.

    "Isi depaseste predecesorul insa nu folosindu-i propriile arme asa cum face un sequel atunci cand isi detroneaza bunicul. Senzatia de implinire mi-a oferit-o jocul intocmai pentru ca m-a luat de la un nivel, m-a dezamagit pentru ca in final sa-mi arate ca de fapt asteptarile mele nu erau menite sa fie depasite ci incalcate."

    Oricum se vede un pas inainte, nice.

  4. #4 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by Taw View Post
    Congrats pt review, te rog reciteste-l dupa ce-l scrii.De ex fraza de la concluzie, care ar trebui sa fie de o importanta majora, e neclara, imbacsita si foarte greoaie.

    "Isi depaseste predecesorul insa nu folosindu-i propriile arme asa cum face un sequel atunci cand isi detroneaza bunicul. Senzatia de implinire mi-a oferit-o jocul intocmai pentru ca m-a luat de la un nivel, m-a dezamagit pentru ca in final sa-mi arate ca de fapt asteptarile mele nu erau menite sa fie depasite ci incalcate."

    Oricum se vede un pas inainte, nice.
    Cateodata imi gasesc greu motivatia necesara sa scriu un review avand in vedere ca primesc mai multe Thanks daca dau o nota si enumar cateva puncte in plus si-n minus la http://www.consolegames.ro/forum/f60...l-joc-devorat/

    Culmea e ca am recitit (dupa ce am postat totusi) si nu mi-a sarit in ochi incalceala din post. De aceea e bine sa existe o a doua parere care sa-ti sugereze cateva modificari inainte de a publica un articol.

    Dupa ce mi-ai exemplificat fraza respectiva mi-au venit in cap vreo 3 alternative mai poetice prin care puteam sa ma exprim, si mult mai coerente.

    In schimb la recitire am gasit cateva typos de la scris in graba destul de ilare "sclavi" in loc de "slavi" (in momentul respectiv chiar ma gandeam sa nu scriu sclavi si fix asta a iesit) si inca alte lucruri minore.

    Pentru mine conteaza insa foarte mult ideea de ansamblu pe care si-o formeaza cititorul despre review (cel putin pana gasesc motivatia pentru a ma concentra si a fi la capacitate maxima atunci cand scriu pentru a elimina 'minoritatile') si parerile de bine sunt binevenite.

  5. #5 SP
    Member tsuby's Avatar
    Deci ... Imi bate inima zici ca am facut 10 ture de teren .
    Auzisem de Mass Effect(logic), dar nu prea sunt inclinat catre shootere in care impusti extraterestrii si alte d-alea si nu m-am mai interesat(mi se pare ca atunci nu aveam cont pe-aici).
    Un prieten,se-apuca sa-mi povesteasca ca ce joc misto joaca el si nu stiu ce. Era vorba bine-nteles de Mass Effect[1]. Intru repede pe YouTube dau la gameplay,mai dau un skip si vad o secventa din Normandy. Impresia mea: "alt rpg d-ala de stau 50 de ore la sidequesturi sau sa gasesc cine stie ce baterie". Apoi,am vazut trailerul de la Mass Effect 2(nu launch trailerul,nu stiu cum ii zicea). Eram ceva de genul @_@.. Apoi,m-am informat si am mai intrebat despre acest joc si intr-un final am ajuns sa-l cumpar(prin vacanta intersemestriala).
    In 3 zile,am zburat prin el.Altceva inafara de Mass Effect nu stiam. Am facut doar cateva sidequesturi prin Citadel,in rest da-i tata omoara geth[care e pluralul? ],Sareni si urati extraterestrii. Mi s-a parut absolut genial, nu i-am gasit nimic,absolut nimic de reprosat. Elementul de RPG dozat foarte bine,actiunea 11/10,grafica foarte buna,sunet la fel...
    Mi se cam terminasera banii. Ziceam ca poate reiau Mass Effect,dar ... Intr-un final am facut rost de bani si Mass Effect 2 era al meu.
    Am jucat mare parte din joc,mi-am luat toate caracterele[inafara de unul,care cred ca e un geth sau dlc],acum am ajuns sa iau Reaper IFF sa intru prin Omega 4 relay. @_@ Jocul asta e aproape perfect[mi s-a intamplat sa am buguri mici mici mici].
    Reviewul tau este unul foarte bun,care puncteaza bine ce e de punctat.
    Inca ceva: de fiecare data cand ma uit la launch trailer ma iau fiorii. Este absolut genial si acesta.
    In opinia mea,se afla in primele 4-5 jocuri pe care le-am jucat.
    A da,inca un plus: Miranda[Yvonne Strahovsky,sau ceva de genul].Cine se uita la Chuck stie :-"
    Intrebare: de ce ai dat 9 la gameplay? Mie mi se pare de 10 de departe

    *We will stop at nothing,we will fight for the lost!*

    PS: vin dupa ce am omorat niste urati d-aia albastrii si dupa ce m-au omorat ei pe mine si m-am enervat

  6. #6 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    P.S. Am dat 9 la cele doua categorii pentru ca, asteptarile mele, desi total luate prin surprindere si calcate in picioare, au si ele orgoliul lor. Totul este fabulos dar cu totul altceva fata de ce ma asteptam.
    Am explicat aici de ce am dat noua Daca n-as fi avut alte asteptari atunci cu siguranta ar fi fost un joc de 10.

    La fel cum ai facut tu cu cele 2 jocuri din serie i-am prezentat si eu unui prieten jocul: "Ia si joaca Mass Effect 2 ca seamana mai mult cu Gears of War decat cu ME1". Si s-a dovedit ca-i place foarte mult

  7. #7 SP
    Member tsuby's Avatar
    Oh scuze,citisem,dar pana am terminat postul am uitat . Felicitari pentru review,foarte frumos Am uitat sa-ti zic,eram super "ARGHHHHHH YOU CAN'T KILL ME BI@TCHES".
    La ce te-ai fi asteptat? (asa de conversatie) ...

  8. #8 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Din punct de vedere al story-ului am zis, proportii mai epice ale firului narativ. As fi vrut ca lupta impotriva reaperilor sa progreseze masiv in loc sa se execute un singur pas si ala marunt.

    Iar in ce priveste gameplay-ul, ma asteptam la alte metode de management al resurselor. Ma indoiesc ca nu exista un trader in toata galaxia care sa-si doreasca sa primeasca cantitati uriase de Iridium pentru niste Paladium, s.a.m.d.
    Modul in care ti se ofereau side quests in ME1 era mult mai interesant. Si desi controlul navei Mako putea deveni enervant, acel mod de explorare traditionala a terenului merita un upgrade in loc de o inlocuire.
    Acum side questurile se rezuma la a ajunge in zona X si a omori tot ce gasesti in cale. Explorare zero.
    Cu toate ca inteleg de ce s-a scos inventory-ul si de ce sistemul de upgrade e mult mai simplist, sunt unele lucruri care mi-ar fi placut mai mult daca ar fi fost imbunatatite dar in frenezia simplificarii Bioware a ales sa le elimine si pe ele.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 19-12-2012, 13:23
  2. Mass Effect 3 Review By MonkY in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 16 Last Post: 26-08-2012, 17:41
  3. Replies: 0 Last Post: 06-03-2012, 12:47
  4. User Review: Mass Effect 2 By drik in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 42 Last Post: 11-04-2010, 02:07
  5. User Review: Mass Effect Xbox 360 By Bobby in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 7 Last Post: 02-09-2008, 16:14

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts