Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: User Retro Review: Super Mario Bros

  1. #1 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar

    User Retro Review: Super Mario Bros

    Ce cliseu. Super Mario Bros. Probabil majoritatea membrilor s-au gandit prima oara la acest joc ca fiind jocul lor de suflet, doar pentru ca a fost primul lor joc pe o consola si le-a starnit interesul pentru industrie. Adevarat, a fost de asemenea si primul meu joc, dar nu are legatura cu asta. L-am ales din motive personale, pentru ca acest titlu va fi legat de viata mea pentru totdeauna, indiferent ca-mi place sau nu. Dar nu-i nici o problema, eu voi fi mereu mandru de acest lucru.
    Sa va spun o povestioara mai intai: tata este marinar. Inainte sa ma nasc eu, acesta a fost in Olanda si a cumparat un televizor, iar impreuna cu acesta venea impachetata si o consola cu cateva jocuri, printre care si Super Mario Bros. Bineinteles, ca oricarei persoane normale, le-a placut jocul la nebunie. Mama a ramas insarcinata, si nestiind ce nume sa-mi puna, ghiciti la ce s-a gandit. Sa ma numeasca Luigi, asemeni personajului din joc. Asadar vedeti, acest joc chiar face parte din mine, la propriu. Abia astept sa imi amintesc peste 50 de ani acest lucru.

    Destul despre de ce am ales capodopera de la Nintendo, sa vorbim despre jocul propriu zis.

    Ce pot sa spun despre el ? Toata lumea a auzit, daca nu a jucat, cel putin odata in viata lor acest joc... stiti, este cam greu ( daca nu imposibil ) sa vorbesc despre joc ca si cum ar trebui sa fac un review unui joc din ziua de azi, asa ca o sa ma intorc putin in timp si o sa va spun despre el ca si cum m-as fi intors in trecut. E reviewul meu, pot sa fac asta daca vreau. Asa.

    Povestea e simpla. Esti Mario ( sau Luigi daca esti al doilea jucator ) si trebuie sa o salvezi pe printesa Peach / Toadstool din mainile lui Bowser. Problema e ca Bowser are o gramada de castele ( 8 mai exact ), si Mario trebuie sa le ia pe toate la rand, dar nu fara sa treaca prin tot Regatul Ciupercilor mai intai. Trebuie sa le sari in cap la ciuperci, testoase, chestii... care zboara pe nori, pesti, meduze, sa ai grija la gropi, sa nu te lasi luat de vartejuri, sa nu cazi in lava... cate si cate ! Si cel mai frumos e ca ai niste super power-ups ! Ciuperci care te fac mai mari, flori care te fac sa scuipi foc ( si nu-mi spuneti ca aruncati prin mana, mie asa-mi place sa cred, ca scuipam flacari ), stele care te fac invincibil. Mai aveai si scurtaturi prin tevi, vrejuri de fasole... Foarte tare.

    Si mai arata si totul incredibil de frumos ! Comparat cu celelalte jocuri, Super Mario Bros nu avea concurenta ! Totul arata, mergea si se comporta perfect. Stiai exact ce trebuie sa-ti imaginezi. Se vedea clar ca Mario poarta palarie, ca Bowser e un dragon, ca norii sunt nori si tufisurile sunt tufisuri ( apropo, stiati ca sunt unul si acelasi sprite ? eu mi-am dat seama abia dupa 12 ani ). Nu exista nimic de care sa nu-ti dai seama. Bine, poate doar chestia aia care-l facea pe Bowser sa cada in lava. Sincer, eu cred ca e un topor, dar nimeni nu stie sigur.

    Sunetul ? Ah, dulce miere pentru urechile mele. Pot spune cu mana pe inima ca melodiile din Super Mario Bros ( TOATE! ) sunt singurele melodii care nu le-am uitat niciodata. De la melodia care reprezinta SMB ( tu du du tu du, tu, du ), la cea in care esti sub apa ( t����, n����, n��������. t� n� n� n� n������, n�����, n�, n������ ) pana la cea din castel ( ... chiar vreti sa mai fredonez in scris ? lol ). Are un soundtrack absolut superb. E vioi, e energic, e usor de tinut minte, e perfect !

    Nu stiu ce sa mai spun despre Super Mario Bros ? Da, poate nu este un joc perfect ( sau cel putin asta spun altii, dar doar pentru ca a aparut Super Mario Bros 3! ), dar mie nu-mi pasa daca are nevoie de imbunatatiri sau nu, si ma bucur ca este asa cum este, pentru ca daca nu ar fi fost asa, poate nici eu nu as mai fi fost la fel. Si cum puteti sa nu-i multumiti lui Shigeru Miyamoto ca nu a creat asa o capodopera ? Fara creatia sa, cine stie cati ani ar mai fi trecut pana cand jocurile video ar fi revenit in atentia publicului ? Stiati ca Super Mario Bros a salvat industria jocurilor dupa ce E.T. a dezamagit in asa hal lumea incat a incetat sa le mai cumpere ? Si bineinteles, nu cred ca trebuie sa va mai spun ca SMB a fost cel mai bine vandut joc timp de peste douazeci de ani ( pana cand a fost detronat de Wii Sports ) !

    Nu stiu ce sa mai spun, asa ca nu o sa mai spun nimic. Poate doar atat: Super Mario Bros, iti multumesc ca existi.

    Marcare pe viata: 10/10
    Amintiri frumoase: 10/10
    Primul joc din viata mea: 10/10

    Super Mario Bros
    Attached Images Attached Images smb.png smb2.png smb3.png

  2. #2 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Simpatic review. Rau imi pare ca nu era GOW pe vremea parintilor mei. Poate cumparau / jucau / si Kratos ma numeau

  3. #3 SP
    Member Rblood's Avatar
    Quote Originally Posted by Luigi View Post
    Sunetul ? Ah, dulce miere pentru urechile mele. Pot spune cu mana pe inima ca melodiile din Super Mario Bros ( TOATE! ) sunt singurele melodii care nu le-am uitat niciodata. De la melodia care reprezinta SMB ( tu du du tu du, tu, du ), la cea in care esti sub apa ( t����, n����, n��������. t� n� n� n� n������, n�����, n�, n������ ) pana la cea din castel ( ... chiar vreti sa mai fredonez in scris ? lol ). Are un soundtrack absolut superb. E vioi, e energic, e usor de tinut minte, e perfect !
    Fara sa exagerez, de fiecare data cand aud muzica din SMB mi se face pielea ca de gaina si imi amintesc cum ma certa tata pentru ca nu vroiam sa o ajut pe sora mea sa sara in varful steagului. Frumusel review, bravo!

  4. #4 SP
    Member drik's Avatar
    Ce cliseu!!11 Un cliseu bun. Good story, grats!

  5. #5 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    best riviu!! Nota 10!!

  6. #6 SP
    Banned Mario's Avatar
    Din acest review,eu nu prea jucand niciodata SMB am inteles doar de nostalgia ta ...parerea mea,nu sariti.

  7. #7 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Quote Originally Posted by Mario View Post
    Din acest review,eu nu prea jucand niciodata SMB am inteles doar de nostalgia ta ...parerea mea,nu sariti.
    Stai linistit ca nu sare nimeni.

    Ai inteles mai mult despre nostalgia mea in legatura cu jocul pentru ca este si despre asta, avand in vedere ca este jocul meu de suflet, este si normal sa fie putin mai multa nostalgie.

  8. #8 SP
    Senior Member DevilBringer's Avatar
    Iubesc mario pentru ca a fost primul joc jucat de mine dar il si urasc pentru ca nu l-am terminat niciodata.

  9. #9 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Nici eu !
    L-am jucat atata dar aveam 4 ani si nu l-am terminat , mai il joc din cand in cand dar nu m-am pus niciodata pe el sa il termin.

  10. #10 SP
    Member zempty's Avatar
    Cred ca este primul joc terminat de mine ... gg super review nota 10

  11. #11 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Intr-adevar frumoase amintiri,frumos joc.Ani de-a randul l-am butonat si nu ma plictiseam de el.Este intrat in istorie ca unul dintre cele mai bune jocuri ,eu unul o sa-l recomand copilului Uite ce juca tactu la 8-9 ani

  12. #12 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Eu cand o sa am copil nu o sa-i cumpar la inceput nicio consola pe langa NES, si o sa-l initiez cu SMB.

  13. #13 SP
    Member gabytzu16's Avatar
    Quote Originally Posted by DevilBringer View Post
    Iubesc mario pentru ca a fost primul joc jucat de mine dar il si urasc pentru ca nu l-am terminat niciodata.
    s-ar putea sa gresesc....dar tin minte ca ajunsesem la ultima lume si dupaia o luai de la capat cu lumea 1 ....dar cu gandaci de aceia negrii....pe care nu puteai sa ii omori decat daca sareai pe eilol

  14. #14 SP
    Junior Member DonDodoCorleone's Avatar
    Mama... frate mi-ai trezit aminitiri... wow ce ma bateam cu fratemio care sa joace mai mult (si el castiga ca era mai mare), ce ma certam cu mama ca stateam cu orele in fata televizorului jucand mario... Cel mai tare joc, cand miam luat prima consola (logic un Nintendo) eram uluit si obsedat pur si simplu de mario cu toate ca ai mei imi cumparau o gramada de jocuri eu jucam mario...


    Off: Imi puteti spune cum sa dau "Thanks"?

  15. #15 SP
    Member I-Ray's Avatar
    ai buton de thanks langa quote in dreapta fix sub post

  16. #16 SP
    Junior Member quarterpunk's Avatar
    SMB, primul joc pe care l-am jucat si pe care l-am terminat... Imi pare rau ca nu l-am terminat pe un NES, ci pe un Terminator .
    Cand aveam 4 ani, se vindeau la tarabe casete contrafacute pt. Terminator si fiecare caseta avea 999 jocuri, si erau cam asa: Mario A, Mario B, Mario C etc. iar Mario J avea un glitch/bug tare interesant: low gravity. Sareai, se misca harta, (caracterul fiind in aer), si daca voiai cadeai direct pe stegulet . Ce vremuri...

    BTW: Cat v-a luat sa gasiti calea buna la ultimul nivel?

    Off: Fan Mario: http://www.wiinoob.com/wp-content/up...rse-shoes2.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 27-11-2012, 13:39
  2. User Review: New Super Mario Bros Wii By Leni in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 15-03-2010, 18:25
  3. User Review: Super Paper Mario By Leni in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 5 Last Post: 26-10-2009, 19:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts