Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: User Review: Fable 2

  1. #1 SP
    Senior Member Khan's Avatar

    User Review: Fable 2

    Peter Molyneux este un personaj boem al industriei jocurilor. Realizarile sale de-a lungul timpului, au conturat dorinta sa de a realiza "joaca de-a Dumnezeu". Prin Dungeon Keeper, seria Populous si chiar si Black & White, acesta a reusit sa se joace cu sperantele gamerilor, aducandu-le bucurii presarate in acelasi timp cu o doza de dezamagire. Prin Fable, creatorul si-a propus transpunerea zeitatii intr-un individ... astfel ca tu, jucatorul, esti in pielea unui personaj care poate schimba destinele societatii in care te aflii. Continuarea, Fable 2, nu se abate de la regula ci dimpotriva, o contureaza. Prin actiunile tale orasele se pot dezvolta in locuri ideale pentur a-ti creste o familie sau pot intra in decadenta ca fiind locuite de talhari, prostituatele si banditii facandu-si loc pe stradutele orasului.

    Actiunea din joc se petrece la 500 de ani dupa intamplarile din primul Fable. Desi acum toate actiunile din prima parte sunt considerate legende de majoritatea locuitorilor Albionului, veti intalni pe parcurs mai multe elemente care sa va aduca aminte de primul joc. Cuferele care se deschid cu ajutorul cheilor de argint, Demon Gate-urile care, in urma unei ghicitori sau a unor task-uri va deschid calea catre noi comori. Insa 500 de ani de evolutie inseamna si progres, astfel incat nu doar arcul si sabia reprezinta moduri in care sa distrugi inamicii. Acum avem pistoale, arbalete si flinte, fiecare avand avantajele si dezavantajele lor. Povestea reprezinta din nou un drum al destinului, pastrandu-ti optiunea de a alege calea binelui sau a raului pentru a-ti indeplini scopurile. Incepi jocul inca din copilarie, de aici stabilindu-ti si calea pe care vrei sa o urmezi pana la finalul jocului. Povestea este atat de scurta incat nu are nici un rost sa va spun motivele pentru care pleci la drum. Daca ar fi sa urmati doar firul povestii, in mai putin de 8 ore veti putea duce jocul pana la capat. Va va fi foarte greu insa, sa va abtineti de la toate celelalte lucruri pe care Fable 2 le are de oferit si veti petrece cu siguranta ceva mai mult timp pana sa va duceti destinul la capat. Pe de alta parte, povestea contine suspans, elemente surpriza si rasturnari de situatie, terminandu-se in stilul tipic al marilor corporatii. Adica oferind un final care nu se ridica la nivelul jocului dar lasa loc pentru o viitoare continuare sau expansion. Stau sa ma gandesc daca nu cumva vor face un viitor expansion la fel cum The Lost Chapters a fost pentru Fable. Si nu prea am gasit pana acum motive care sa nu duca la aparitia unui expansion pack.

    Gameplay-ul a adus cele mai multe imbunatatiri asupra genului. Sistemul de combat este unul atat de simplist incat sa poata aduce si un gamer casual la carma personajului sau, dar in acelasi timp ofera si satisfactie unui jucator impatimit prin natura sa. Practic trebuie doar sa apesi X pentru un atack melee, Y pentru ranged si B pentru a face o vraja din arsenalul de 8. E atat de usor incat iti poti convinge si prietena sa ti se alature la provocarea dezastrelor din spatiul inconjurator. Experienta se obtine la fel ca si in primul joc. Ea este categorisita in 4 tipuri (Strenght, Skill, Will si General) si in functie de atacul cu care provoci damage, esti recompensat cu respectiva experienta. Insa upgrade-ul skill-urilor se face mult mai usor. In primul joc trebuia sa vizitezi Ghilda Eroilor de fiecare data cand voiai sa te dezvolti, dar acum cresterea se poate face in orice moment, accesand meniul de pauza.

    In timpul ecranelor de loading (care sunt foarte dese de altfel, uneori avand si o durata neasteptat de mare) iti sunt afisate diverse tips & tricks sau citate amuzante ale locuitorilor Albionului. Ce nu mi-a placut aici a fost faptul ca inainte de o scena in care urma sa ai o cazatura de-a dreptul ridicola, ecranul de loading afisa un indiciu conform caruia "eroii pot suferi cazaturi de la distante foarte mari, fara sa-si rupa oasele cum i s-ar intampla unui om normal". Acel ecran de loading a oferit o explicatie total inutila, insa prin afisarea lui n-a facut decat sa piarda din credibilitate asupra povestii. Daca tot universul e fantasy, si te duce catre o lume de vis (buna sau rea, cum ai vrea tu sa fie), de ce trebuie sa ni se explice ridiculozitatea unor actiuni?

    Comunicarea se face prin folosirea expresiilor. Acestea sunt impartite pe categorii, scopul lor fiind sa creasca sau sa scada bara de relationship intre tine si un alt personaj. Din acest punct de vedere roleplay-ul nu este deloc unul natural. Tinta ta nu va fi sa comunici cu persoana respectiva intr-un fel sau altul ci sa ridici bara de relatie indiferent de mijloace. Iar aceste mijloace sunt foarte facile. Te poti casatori in mai putin de 2 minute de la prima interactiune cu un personaj, singura conditie fiind sa ai un inel. Personajul cu care iti creezi o relatie si nu are nici o legatura artificiala cu tine este cainele tau. Si cu siguranta veti fi mandrii de cainii vostri. Ei va ajuta in lupta, va indica unde sa sapati dupa comori sau va conduc la unele cufere ascunse in spate locurilor pe care nu ati simti nevoia sa le explorati de buna voie. Insa la fel de mult cum aveti nevoie de el, si dansul are nevoie de voi. Trebuie sa-l ingrijiti cand e ranit sau sa-l incurajati cand ii e frica de locul in care va aflati. Prin aceasta relatie de dependenta reciproca, cainele reuseste sa devina intr-adevar un element inedit si care trebuie experimentat in Fable 2. Restul de relatii desi te pot recompensa prin discount-uri la magazine sau cadouri, nu vor avea niciodata substanta.

    Inca din august ni s-a pus in fata colectia de minigame-uri Fable 2 Pub Games, care erau menite sa-ti aduca bani pe care sa-i folosesti in viitor in Fable 2. Paradoxal insa e mult mai usor sa faci bani in joc luandu-ti o slujba decat prin oricare alt minigame in care esti pus in fata norocului atunci cand el iti intoarce spatele. In dorinta de a face un joc accesibil tuturor, producatorii au facut sistemul de slujbe unul banal la care cu putina pricepere poti face avere foarte usor. Daca muncesti in continuu o zi din joc vei face bani suficienti sa-ti cumperi o casa sau sa-ti cumperi o arma puternica inca de la inceputul jocului. Ar fi fost recomandata restrictia unui numar de ore de lucru pe zi pentru a nu se abuza de dorinta de a face bani.

    Din punct de vedere grafic, Fable 2 nu se ridica la nivelul ultimei generatii. Desi peisajele te pot lasa cu gura cascata, texturile viu colorate sau intunecate (in functie de nivelul de coruptie din zona respectiva) se imbuna frumos dar iti dau senzatia ca nu sunt slefuite. De exemplu, animatia afisata atunci cand sapi dupa o comoara indicata de caine iti da senzatia ca joci un joc din 2003, foarte sarac in detalii. Daca alaturi acest neajuns cu cele cateva probleme de coliziune cat si loading-urile excesive, vei ajunge la concluzia ca Fable 2 merita sa fie lansat cel putin acum jumatate de an.

    Sunetul insa reuseste sa acopere acest neajuns. Soundtrack-ul acapella, efectele sonore ale mediului inconjurator cat si voice acting-ul reusit iti iau atentia de la neajunsurile grafice, cautandu-ti mai departe un drum prin multime. Modul co-op a fost unul prezentat in cursul acestui an si a adus si mai mari asteptari asupra jocului. Insa in stil propriu Molyneux, acesta este lipsit de satisfactii din cauza unui singur aspect si anume controlul. In momentul in care cele doua personaje sunt in joc dispare lipsa de control a camerei si de aici si neajunsurile. Desi in mare parte veti fi plin de frustrari, merita sa incercati cel putin o jumatate de ora o vizita in universul altcuiva.

    In concluzie, Fable 2 nu este un joc rau insa cu siguranta nu e unul dintre cele mai bune. Neajunsurile sale ar fi fost poate mai usor trecute cu vederea, daca nu erau comparate cu asteptarile la care ne-a pus Peter Molyneux cand a creat imensul hype din jurul jocului. Alegerea dintre bine si rau pe care o faci, este limitata si nu te incurajeaza sa termini jocul mai mult de a doua oara. Daca in prima faza, ai fost bun ai dus questurile pana la capat dintr-o anumita perspectiva. Insa daca a doua oara vrei sa fii rau, vei avea de-a face cu aceleasi questuri, dar cu deznodamant diferit. Experienta Fable 2 insa trebuie dusa la alt nivel pentru a fi savurata. Relatiile dintre oameni desi sunt artificiale la baza, pot produce unele surprize pe parcurs care sa-ti aduca zambetul pe buze. In cazul meu, momentul in care am facut cunostinta cu fiica mea pe care nu o vazusem de la nastere, a fost unul exceptional care a depasit ca emotie intregul storyline.


    Grafica: 7
    Sunet: 9
    Story: 8
    Gameplay: 9
    Impresie: 9


    Nota finala: 8.4
    Attached Images Attached Images boom_1280.jpg fable2_large.jpg ss-006.jpg ss-011.jpg ss-023.jpg troll_1280.jpg fable_2_1.jpg fable_2_2.jpg fable_2_3.jpg fable_2_4.jpg fable_2_5.jpg fable_2_6.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Nice work! La cat l-ai criticat, ia-i dat 9 la gameplay! Nu inteleg de ce totusi au loading times-urile acelea exact ca pe vremea primului Fable si grafica atat de nasoala! Dupa atata hype... Ma declar dezamagit!

  3. #3 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Nice review
    Ar mai fi mers ceva la incheiere acolo, dar imi place cum ai vorbit in rest despre joc. L-am incercat si eu la un prieten pe x360 si mi s-a parut destul de interesant, are ceva feeling

  4. #4 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    GeOKeR ai perfecta dreptate. Nu stiu de ce am ramas cu impresia ca am mai scris ceva la incheiere... asa parca e incomplet.

    DonAdryan - plangerile pe care le-am facut au fost pentru a demonstra ca Fable 2 nu este un joc de nota 10, dar daca incerci jocul cu siguranta te vei pierde prin el de nota 9

    Ar mai fi fost unele lucruri de zis, dar sunt mai degraba o nota de asalt asupra lui Peter Molyneux si a modului in care si-a implementat ideile, decat sa fie o parere obiectiva despre joc.

  5. #5 SP
    Member weriwulf's Avatar
    Bun review Khantine-o tot asa. Totusi raman cu un semn de intrebare ce-mi domina gandul: aici poate tot userul de rand sa scrie review-uri (user reviews)?

  6. #6 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Bineinteles! De aceea sunt User Reviews

  7. #7 SP
    Member weriwulf's Avatar
    Hmm...thanks

  8. #8 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Foarte bun review.Jocul nu l-am jucat dar pare destul de interesant

  9. #9 SP
    Junior Member teen_akos's Avatar
    Cui ii place RPG-ul este un joc 'Must have"

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Fable 3 (Xbox 360) By Khan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 12 Last Post: 12-08-2011, 17:22
  2. Media Library - Fable 3 Review By party_man in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 19-06-2011, 14:48
  3. Media Library - Fable 2 review By calin_kalf in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 18-06-2011, 14:07
  4. User Review: Battlefield 2 Review By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2010, 00:09
  5. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts