Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: User Preview: Portal 2

  1. #1 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar

    User Preview: Portal 2

    Lansarea lui The Orange Box a fost un adevarat succes, un triumf pentru Valve Software. The Orange Box a venit cu cinci jocuri, doua jocuri deja lansate pentru PC (Half-Life 2 si Episode One) si 3 jocuri noi(Half-Life 2 Episode Two ce continua aventura tacutului Gordon Freeman, jocul de multiplayer Team Fortress 2 ce a fost in dezvoltare timp de opt ani si Portal). Portal a surprins pe toata lumea, acesta primind de la diferite publicatii titlul de "Game of The Year 2007". Portal este un puzzle game cu un simt al umorului aparte ce a intrat foarte usor in mintea si inima gamerilor.

    Valve nu a suflat o vorba despre continuarea jocului(ceva tipic pentru ei) p�na in Martie 2010, cand jocul a primit un update ce adauga diferite mesaje in codul morse ce odata descifrate deblocau imagini de tipul ASCII. Dupa ce comunitatea a reusit sa descifreze toate mesajele a venit si anuntul oficial.

    Actiunea din Portal 2 are loc la "cateva vieti distanta" de Portal, urmand sa jucam tot din perspectiva lui Chell. Laboratorele Aperute Science sunt distruse iar Chell trebuie sa isi croiasca drum catre iesire.
    Daca in Portal singurul nostru "prieten" a fost GladOS, in Portal 2 lucrurile se vor schimba, prin adaugarea de personaje ce o vor acompania pe Chell prin laboratoarele Aperture Science.
    La E3 am facut cunostinta cu Wheatley, un Personality Core cu simtul umorului si un accent englezesc ce va ajuta protagonistul la inceputul jocului. Din cate stim pana acum in joc sunt patru astfel de Personality Core.

    Portal 1 a fost in mod clar un test, un joc trial menit sa te pregateasca pentru adevarata provocare, Portal 2 este un joc AAA cu o durata de joc decenta, in jur de 12 ore de joc SP+Co-Op. Pentru o diversitate mai mare a puzzle-urilor producatorii au adaugat o multime de noi mecanici de gameplay, spre deliciul fanilor. Avem trambuline ce vor facilita o traversare mai usoara a nivelurilor, avem un sistem de ventilatie ce poate fi redirectionat cu ajutorul portalurilor pentru a aspira turrete sau cuburi. Avem tuneluri ce pot transporta jucatorul, deasemenea ele pot fi redirectionate. Avem si o raza de descurajare termica pentru a arde sarmanele si inocentele turrete si pentru a rezolva anumite puzzle-uri. Avem si poduri laser, avem si diferite geluri, numai doua au fost confirmate pana cum, un gel albastru de repulsie si un gel portocaliu de propulsie. Ce mai, avem "di toati".


    Cand am jucat Portal 1 l-am jucat cu un prieten si pasam controller-ul de la unul la altul dupa fiecare test chamber; probabil multa lume a procedat astfel, asa ca Portal 2 va avea si un mod Co-Op ce va fi lafel de lung ca si campania de SP. Modul Co-Op merge numai online, nu si split-screen pe aceiasi consola, cel putin nu a fost confirmat inca un mod split screen. Modul Co-Op permite folosirea microfonolui de catre jucatori pentru o colaborare mai buna in rezolvarea puzzle-urilor, dar pentru a nu-i determina pe jucatori sa repete "pune un portal aici, pune un portal acolo" cei de la Valve au ales sa introduca niste "spray-uri" ce pot fi puse in zona in care vrei ca prietenul tau sa puna un portal. Campania de Co-Op se va bucura si ea de un story line, avandu-i ca protagonisti pe doi roboti contruiti de GlAdOS pentru a rezolva anumite puzzle-uri ce "necesita munca in echipa". GlaDOS ramane GlaDOS asa ca aceasta va incerca de-a lungul testelor sa ii dezbine pe cei doi prieteni. Chiar daca cei doi roboti nu vor vorbi unul cu celalt, acestia vor scoate anumite sunete si vor putea executa diferite "taunturi" precum cele din TF2, de exemplu vor putea sa se ia in brate in semn de afectiune...robotica.

    Portal 2 apare pe data de 9 Februarie 2011 pentru PC, MAC, PS3 si Xbox 360, cu mentiunea ca la E3 Gabe Newell a anuntat ca varianta de PS3 va fi superioara celei de Xbox360 si va veni cu Steam pentru PS3, cea ce inseamna ca varianta de PS3 va fi updata constant, lafel ca si pe PC.
    Attached Images Attached Images 1283553675_hug.jpg 1283553675_respawn.jpg 1283553675_level_select.jpg 1283553675_lasers.jpg 1283553675_jumpoffcliff.jpg 1282588019_sp_colo_tbeam_paint0241.jpg 1282588019_sp_colo_tbeam_paint0292.jpg 1282588077_sp_sabotage_darkness0196.jpg 1282588077_sp_sabotage_darkness0258.jpg 1282588077_sp_sabotage_darkness0281.jpg 1276936478_portal1.jpg 1276936478_portal2.jpg

  2. #2 SP
    Member gabytzu16's Avatar
    cred ca vroiai sa spui 9 februarie 2011....nu 2010 ...in alta ordine de idei....un articol foarte bun....la mai multe

  3. #3 SP
    Member ReLLicK's Avatar
    abia astept,o sa fie prea tare

  4. #4 SP
    Banned theclaw37's Avatar
    hihi, ps3 ftw

  5. #5 SP
    Member weriwulf's Avatar
    wow...arata bine

  6. #6 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    Cand am vazut prima data gameplay,m-a luat cu durerei de cap lol la cat de greu este

  7. #7 SP
    Senior Member GoodFella10's Avatar
    You will get used to it

  8. #8 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar
    Mi-am recitit şi eu acum preview-ul şi vai, ce denumiri t�mpite am găsit noilor mecanici de gameplay

  9. #9 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    Cei doi roboti imi aduc aminte de Mario si Luigi lollollol

  10. #10 SP
    Teraflops Graft's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Preview: inFamous 2 By naz in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 9 Last Post: 10-02-2012, 14:11
  2. User Preview: Brink By naz in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 25-02-2011, 17:56
  3. User Preview: F.3.A.R. By hibrid13 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 7 Last Post: 18-02-2011, 17:27
  4. User Preview: Mindjack By hibrid13 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 02-02-2011, 21:06
  5. User Preview: L.A. Noire By hibrid13 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 13-01-2011, 01:29

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts