Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 1 of 1

Thread: User Review: Viva Pinata

  1. #1 SP
    Senior Member Khan's Avatar

    User Review: Viva Pinata

    De ce as face un review la Viva Pinata, sau cum altii s-ar intreba, de ce as juca Viva Pinata. "E o prostie, e un joc pentru copii, l-am bagat 5 minute si l-am scos" nu ar trebui sa fie cuvinte care sa defineasca practic acest joc. Daca aveti rabdarea sa-i dati peste 3 ore de joc cu siguranta veti fi prinsi de dorinta nebuna de a strange cele mai dubioase creaturi.

    Gameplay

    O sa incep mai intai cu gameplay-ul fiind primul lucru la care trebuie practic sa ne uitam cand jucam acest joc. Grafica, sunetele si totul in rest au o tenta copilaroasa si pentru un gamer care se considera hardcore este un titlu peste care se sare cu usurinta. Spun asta pentru ca si eu desi sunt in posesia lui de mai bine de jumatate de an, abia acum 2 saptamani l-am bagat in consola si nu l-am mai scos pana nu am dus toate posibilitatile pana la capat.

    Gameplay-ul in Viva Pinata consta in primul rand in atragerea cat mai multor creaturi in gradina ta. Desi initial iti este explicat ca motivul pentru care ai intrat in posesia gradinii este ca aceasta sa devina una dintre cele mai frumoase, jucatorul va castiga cea mai multa experienta prin atragerea creaturilor si multiplicarea lor. Plantatul copacilor sau a plantelor precum tratarea lor cu ingrasamant aduc un aport de experienta insa substantial redus fata de atragerea unei noi creaturi. De asemeni, aspectul vizual al gradinii nu poate aduce nici un fel de experienta astfel incat daca sunteti dezorganizati si nu respectati o structura bine definita a gradinii, nu veti avea nimic de pierdut. Felul in care decorati gradina cu diferite accesorii cum ar fi gardurile, pavajul sau statuile nu ajuta cu nimic ci dimpotriva pot fi daunatoare atunci cand spatiul limitat impune unele restrictii.

    Acestea fiind spuse, ne vom concentra mai departe pe creaturile care trebuiesc adunate, pinatele. Modul in care iti aranjezi gradina le face pe acestea sa fie tentate de mediul creat de tine, facandu-si aparitia in jurul gradinii. O creatura insa va trebui sa aiba unele conditii in gradina pentru ca ea sa viziteze gradina si de altele pentru a deveni rezidente. Atragerea cat si stabilirea noilor creaturi in gradina ta devine practic tentatia principala a jocului si motivul pentru care devii prins de joc. Pe parcurs chiar vei putea sa-ti angajezi diferite ajutoare care sa se ocupe de celelalte treburi ale gradinii astfel incat tu sa poti sa te concentrezi doar pe aceasta parte a gameplay-ului.

    Am observat insa si un mare minus legat de acest aspect si anume faptul ca paznicii de gradina pe care-i angajezi tind sa alunge creaturile pe care incerci sa le faci rezidente. Astfel va recomand in cazul in care planuiti atragerea unei creaturi care trebuie sa o manance pe alta pentru a fi rezidenta sa trimiteti paznicii acasa in ziua respectiva. Devine deranjant mai ales ca nu ai de unde sa stii ca paznicul are aceasta atributie si pana nu ajungi sa-l vezi cu ochii tai cum nu lasa creaturile sa intre vei pierde o gramada de timp intrebandu-te de ce nu intra nimeni.

    Ramane de mentionat lucrul care pe mine m-a incantat cel mai mult la acest joc si anume senzatia ca esti premiat pentru libertatea de miscare. Inafara de creaturile care sunt atrase de nivelul de experienta din ce in ce mai ridicat, alte creaturi sunt atrase de diferite sarcini pe care le-ai facut sau de mediul creat de tine. De exemplu, daca gradina voastra este pe jumatate din apa veti atrage un hipopotam.

    Un alt mod de a castiga foarte multa experienta este sa va inmultiti creaturile. Pentru aceasta de asemeni veti avea nevoie de asemeni de indeplinit o serie de cerinte. Odata ce ati facut asta, puteti trimtie doua creaturi catre casa lor pentru a realiza specificul "romance dance" iar pentru ca drumul sa fie parcurs cu succes va trebui sa faceti cu succes un romance minigame. Minigame-ul consta intr-un labirint care trebuie parcurs pentru a ajunge cu o creatura la cealalta fara a lovi zidurile labirintului. Pe masura ce creaturile sunt mai rare si mai dificile, minigame-ul este si el mai dificil. Pentru prima data cand romantati o anumita specie sunteti rasplatiti cu romance dance-ul in sine, fiecare specie realizand un dans specific. Aceste dansuri pot ridica zambetul pe buze tuturor varstelor, nelimitandu-se doar la publicul junior.

    Story

    Poate pare ciudat pentru acest gen de joc dar producatorul Rare chiar a facut o treaba buna, adaugand un fir narativ jocului. Desi nu are mare legatura cu ceea ce tu ca jucator realizezi in gradina, povestea iti ofera raspuns pentru existenta tuturor personajelor cu care interactionezi. Eu am gasit acest lucru imbucurator avand in vedere ca te introduce in universul jocului, lucru pe care un tycoon nu l-a mai facut pana acum.

    Totusi trebuie precizat ca acest univers este orientat catre un public foarte tanar, insa aduce zambete si celor mai invarsta prin simplitatea cu care aduc credibilitate copiilor.

    Viva Pinata reinventeaza modul in care barza aduce copii, prin realizarea romance dance-ului in urma caruia un personaj aduce oul acasa. Povestea acestui personaj este parte din story-ul principal care se elibereaza pe parcurs cum am spus mai sus.

    Grafica si sunet

    La aceste capitole nu prea aveti cum sa ramaneti surprinsi. Avand in vedere ca jocul este kid-friendly nu veti avea parte de o grafica realista ci foarte cartoonish. Sunetele respecta aceeasi tenta intrucat si vocile personajelor sunt oarecum inclinate spre aceeasi tema.

    Prezentare si concluzie

    Schema de control a jocului este un punct forte. Din punctul meu de vedere controlul facil folosit de catre Rare la realizarea acestui joc ar putea fi folosit de foarte multe companii pentru a face tranzitia tycoon-urilor pe consolele noii generatii. Aceasta schema de control iese in evidenta prin simplitate si eficienta, reusint fara problema sa rezolvi problemele urgente ale gradinii tale cu doar cateva apasari de butoane.

    Integrarea cu Xbox Live a fost facuta de asemeni cu succes. Folosind serviciul de posta prin care poti trimite creaturi, plante sau bani catre alti utilizatori s-a creat o piata de desfacere surprinzator de mare. Nu exista forum dedicat jocului unde sa nu ai zona de publicitate aferenta tranzactiilor in-game.

    Consider ca jocul reprezinta o tranzitie moderna a genului tycoon pe piata consolelor asa cum am spus si mai sus. Si sunt sigur ca daca ar fi avut o tenta mai putin orientata catre gamerii cu varsta mica (de exemplu organizarea unei cetati sau a unei baze spatiale) cat si de o grafica care sa tinda cel putin spre senzational, ar fi fost preferat de multi dintre utilizatorii Xbox-ului.

    Daca il vedeti aruncat intr-un colt al camerei va sugerez cu buna credinta sa-i dati o sansa de mai mult de 5 minute si nu m-as mira sa apara un thread dedicat jocului in care sa incepeti schimbul de creaturi

    Grafica: 8
    Sunet: 8
    Gameplay: 10
    Prezentare: 9
    Impresie: 9

    Nota finala: 8.8
    Attached Images Attached Images pinata_02.jpg pinata_14.jpg pinata_21.jpg pinata_30.jpg pinata_36.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 22-09-2008, 20:42
  2. Viva Pinata - Question By obidan in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 2 Last Post: 03-08-2008, 18:22

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts