Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 43

Thread: User Review: Gran Turismo 5

  1. #1 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar

    User Review: Gran Turismo 5

    Ca serie, Gran Turismo si-a inceput viata undeva in 1992, cand Yamauchi, impreuna cu sapte developeri au inceput lucrul la un joc ce urma sa dureze cinci ani pana sa fie lansat pe piata. In 1997, decembrie, debuta pe PlayStation autointitulatul "The Real Driving Simulator". Lumea facea cunostinta cu un joc de exceptie, un simulator auto cum nu mai aparuse inca pe console. De atunci au trecut multi ani si au aparut multe titluri din serie.

    Nu cred ca exista suflet de gamer, care are o cultura cat de mica in ale jocurilor, sa nu stie sau macar sa nu fi auzit de Gran Turismo. Ajungem astfel la Gran Turismo 5, care este ultima iteratie a proiectului de suflet al lui Kazunori Yamauchi. Producatorul japonez, ce si-ar dori ca jocul sa fie perfect din toate punctele de vedere si, daca ar fi dupa el nu cred ca s-ar lansa vreodata, a facut ca numele Gran Turismo sa fie sinonim cu PlayStation.

    De cand cu actuala generatie de console, iubitorii simulatoarelor auto ce poseda PlayStation 3 au dus lipsa de un nume mare care sa fie pus in panoplia de jocuri "must have". Sigur, simulatoare auto sunt pe PS3, dar, dupa Gran Turismo 5 Prologue, toata lumea astepta cu sufletul la gura versiunea finala. Este aceasta demna de a fi pusa langa niste nume ca Uncharted 2, Killzone 2, God of War 3? Sau este doar un balon de sapun, cu foarte mult hype in spate, ce spargandu-se a spulberat multe sperante?

    Primul lucru de care te lovesti in Gran Turismo 5, ca de altfel la toate jocurile, doh, este grafica. Pana la lansare au circulat foarte multe "screenshots" si filmulete. Ba chiar si "screenshots" de 18 megapixeli. Multa lume le-a luat de bune, crezand ca asa arata versiunea finala, bineinteles... hype. Grafica lu Gran Turismo 5 nu este una iesita din comun si in niciun caz nu este cea prezentata pana acum in toate screenshoatele "oficiale" si mai putin oficiale. Cam tot ce a fost prezentat catre publicul larg erau poze facute in modul "photo" al jocului. Ce face acest mod? Pai e simplu, randeaza cadrul la o rezolutie mai mare, cu o cantitate mai mare de antialiasing.

    Trecand peste tot acest hype ce, pe mine personal, m-a deranjat de la bun inceput, ajungem la grafica in-game a jocului. Adicatalea cam ce se surprinde cu ochiul liber, cand viteza permite acest lucru, in mod normal de joc. Grafica nu este rea deloc, desigur, nu ma astept ca grafica sa fie punctul forte al unui simulator auto. Nu, grafica este in limitele normalului, fara sa straluceasca in vreun fel, exceptie facand modurile absolut superbe de condus noaptea si/sau pe ploaie. Acolo intr-adevar jocul straluceste.

    Gran Turismo 5 se lauda cu peste 1000 de masini. Din pacate cam 800 (standard cars) sunt masini importate din jocul precedent, ce nu poseda cockpit view si doar 200 (premium cars) sunt masini noi, modelate cu mai multe poligoane si ce detin cockpit view. Paleta de automobile este foarte vasta, existand foarte multe modele si concepte. As fi vrut totusi sa nu lipseasca Porsche si as fi preferat alte modele in locul multitudinii de variante si concepte. Masinile standard arata clar mult mai slab decat cele premium, fiind puse oarecum in contrast.

    Acelasi contrast l-am observat si la trasee, sunt anumite trasee care arata foarte bine (in deosebi cele noi seriei, precum Toscana sau Cape Ring) si altele care arata mai putin bine, evident. De ce zic ca arata mai putin bine, pai pentru inceput publicul este ba poligonal, pe cele ce arata mai bine, ba format din niste spriteuri de niveul anilor '98 pe cele mai putin aratoase. Concluzia pe care o trag este ca jocul, pe partea grafica, este un pic grabit, nefinisat.

    Despre sunet va voi relata foarte scurt. Intr-un cuvant, acesta este excelent. Din ce vazusem in filmele premergatoare lansarii, ma temeam ca scartaitul foarte inalt si repetitiv al cauciucurilor va fi prezent in versiunea finala. Insa nu a fost asa, acesta a disparut aproape complet. Din punct de vedere audio jocul este de top.

    Ajungem la ceea ce conteaza cel mai mult la Gran Turismo, gameplay-ul. Acesta este fara cusur. Fizica masinilor este foarte bine redata. Exista diferente clare intre masini, fiind ele chiar si din aceeasi clasa. Jocul pune la dispozitie o serie de assissturi ce fac viata mai usoara pentru cei ce nu vor sa-si bata capul cu o masina ce supravireaza cand i se da prea mult gaz sau sa fie atenti cu ce viteza abordeaza un anumit viraj, de frica sa nu piarda masina din cauza transferului de greutate. Un plus al jocului este senzatia oferita de cursele pe timp de noapte. Incercati un Le Mans La Sarthe noaptea si veti avea senzatia ca sunteti o cartita ce merge cu peste 300 km/h. Efectiv nu vezi absolut nimic si lumanarile ce se vor a fi faruri nu te ajuta deloc. Ca sa nu mai zic ca se trezesc sa mai dea si cu artificii pe cerul negru, asa ca sa-ti distraga un pic atentia.

    Iubitorii jocurilor auto ce doresc un joc care sa le ofere o gama variata de competitii (de la kart si pana la WRC, trecand prin Nascar si drift) nu vor fi dezamagiti. Atentie insa, daca sunteti fani ai unui stil mai arcade, apropiat NFS sau Burnout, acest joc este cu totul altceva.

    Ar fi multe de povestit de modurile de joc din Gran Turismo 5, de licentele pe care trebuie sa le obtii, de tipurile de curse din campanie, insa va las pe voi sa le descoperiti. Apropo, exista un mod (B-Spec) unde jocul devine un fel de Tycoon, in care va luati un pilot si il dirijati de la boxe pas cu pas, pe parcursul mai multor competitii.

    Multiplayer-ul este cireasa de pe tort a Gran Turismo 5. Jocul se misca foarte bine, aproape ca nu exista lag. Ai la dispozitie in lobby o multitudine de setari. Poti de exemplu sa setezi ca un jucator hot, caruia ii place sa ia curbele mai mult pe iarba decat pe asfalt, sa fie penalizat. De asemenea se poate seta, pe anumite trasee, intervalul orar la care se desfasoara cursa si chiar si vremea. Jocul ne ofera curse online cu 16 participanti si, peste acestia inca 16 care pot urmari ca spectatori. Un minus ar fi faptul ca nu exista damage, decat vizual. Sau cel putin nu am descoperit eu aceasta optiune, pentru ca daca exista, este ascunsa foarte foarte bine.

    Daca am fi sa ne luam dupa hype-ul creat pana la lansarea jocului, am putea fi un pic dezamagiti de el, pentru ca nu aduce chiar tot ceea ce a promis. Ca o gluma, poate vom avea promisiunile la urmatorul patch. Gran Turismo 5 insa este un joc auto foarte bun, un simulator la fel de bun. Este "The Real Drivin Simulator" si nu o spun doar de complezenta. Pentru un iubitor al genului, pentru un posesor de PS3 este un joc ce nu trebuie sa lipseasca din colectia personala sub nicio forma.

    Gameplay: 10
    Sunet: 10
    Grafica: 8.5
    Multiplayer: 9

    Nota Finala: 9 - "I'm lovin' it"
    Attached Images Attached Images gran_turismo_5.jpg eiger-nordwand-short-track.jpg superspeedway-daytona.jpg

  2. #2 SP
    Member ineedmoney93's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Ca serie, Gran Turismo si-a inceput viata undeva in 1992, cand Yamauchi, impreuna cu sapte developeri au inceput lucrul la un joc ce urma sa dureze cinci pana ....
    c�ți ?
    5!
    ce 5?
    dar ce c�ți ?

  3. #3 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Milenii.
    Am rectificat.

  4. #4 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Adica 800 de masini care nu au cockpit?

  5. #5 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Felicitari pt. review, daca se va face un campionat @CG am sa-l iau si eu

    djdanny - da, sau cel putin asa reiese din cele scrise.

  6. #6 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by djdanny View Post
    Adica 800 de masini care nu au cockpit?
    Da, masinile standard nu au cockpit view.

    Quote Originally Posted by naz View Post
    Felicitari pt. review, daca se va face un campionat @CG am sa-l iau si eu
    Pai ai face bine sa il iei din timp, sa fii pregatit

  7. #7 SP
    Member Imperatore's Avatar
    Cred ca e foarte obiectiv review-ul tau. Si pentru mine la control si gameplay este de nota 10 jocul ! Verry well done !

  8. #8 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Multumim Grey pentru review . Ce ma surprinde e ca ai considerat grafica fiind cel mai slab punct al lui GT5 (stim ca esti corect si ca nu primesti bani de la Sony sau Microsoft ca sa adaugi/scazi niste puncte ...sau cel putin asa speram ).

    Spun ca sunt surprins de grafica din joc deoarece tin minte ca acu o saptamana spuneam ca GT5 o sa primeasca nota 11 la acest capitol da cand am vazut poze reale din joc sincer am fost un pic dezamagit . Oh well...poate GT 6 o sa aibe grafica promisa in GT5 lol. In rest cred ca restu notelor sunt cele la care ne asteptam. Eu inca ma gandesc daca sa il iau sau nu de Craciun ca as avea cu cine sa il joc cred ca la orice ora (la cati membrii CG l-au cumparat) dar fiind in clasa a XII incerc sa rezist ispitei si sa o las mai moale cu jocurile. Daca nu acum atunci la vara . Oricum jocul pare a fi un must-have .

  9. #9 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Pai a luat nota mai mica la grafica decat se astepta lumea pentru ca lumea s-a mintit singura cand a vazut toate filmuletele si pozele date catre publicitate. Alea nu reprezentau grafica reala, asa cum am spus si in review
    Si nu, nu primesc bani de la nimeni. De exemplu ConsoleGames nu a primit nici macar o copie a jocului pentru review daca tii neaparat sa stii

  10. #10 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Grafica nu este rea deloc, desigur, nu ma astept ca grafica sa fie punctul forte al unui simulator auto. Nu, grafica este in limitele normalului, fara sa straluceasca in vreun fel, exceptie facand modurile absolut superbe de condus noaptea si/sau pe ploaie. Acolo intr-adevar jocul straluceste.
    pe ploaie? pai cum ramane cu toata familia "pixelului albastru" ce apare pe ploaie?

  11. #11 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Frumos review, insa am 2 nelamuriri:

    1. Este adevarat ca damage-ul devine mai accentuat dupa un anumit nivel?
    2. Cum se comporta in split-screen? Din ce-mi aduc aminte in Prologue nu se putea juca decat 1v1, fara alte masini pe circuit, s-a schimbat ceva in varianta full?

  12. #12 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Frumos review, insa am 2 nelamuriri:

    1. Este adevarat ca damage-ul devine mai accentuat dupa un anumit nivel?
    2. Cum se comporta in split-screen? Din ce-mi aduc aminte in Prologue nu se putea juca decat 1v1, fara alte masini pe circuit, s-a schimbat ceva in varianta full?
    1. Nu am ajuns la nivel foarte mare ca sa imi dau seama, ce-i cert e ca pe multiplayer lipseste cu desavarsire.
    2. Habar-n-am, ca n-am testat split-screen

    Quote Originally Posted by SirAndrew View Post
    pe ploaie? pai cum ramane cu toata familia "pixelului albastru" ce apare pe ploaie?
    Nu cunosc despre ce vorbesti, poti sa ma luminezi?

  13. #13 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    nu cunosti?
    pai ai jucat pe ploaie? cand ploua sau sunt vapori de apa in spatele masinilor totul se transforma intr-o rezolutie de 320x200 ...
    arata pixelat rau, de la stergatoare la celelalte masini.

    si zau ca nu vreau sa cred ca joc tetris

  14. #14 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    acum hai zi-ne si cu ce ai jucat, controller sau volan?

  15. #15 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by SirAndrew View Post
    nu cunosti?
    pai ai jucat pe ploaie? cand ploua sau sunt vapori de apa in spatele masinilor totul se transforma intr-o rezolutie de 320x200 ...
    arata pixelat rau, de la stergatoare la celelalte masini.

    si zau ca nu vreau sa cred ca joc tetris
    Da, am jucat pe ploaie. Nu as zice ca se transforma jocul in 320x240 insa scade antialiasingu cred la colurile ce intalnesc norii / vaporii de ploaie. Probabil alt semn al faptului ca a fost grabit spre lansare. Nu stiam despre ce pixel albastru era vorba.

    @nameless cu volanul

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Super review ! Thx Grey ! Oricum, mai mult m-a interesat partea de multi... si cand am vazut ca sunt 16 players plus 16 watchers... cu o multitudine de setari... am zis "E clar, vom avea un Campionat !"

  17. #17 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Pai a luat nota mai mica la grafica decat se astepta lumea pentru ca lumea s-a mintit singura cand a vazut toate filmuletele si pozele date catre publicitate. Alea nu reprezentau grafica reala, asa cum am spus si in review
    Si nu, nu primesc bani de la nimeni. De exemplu ConsoleGames nu a primit nici macar o copie a jocului pentru review daca tii neaparat sa stii
    Pai vedeti ce se intampla daca ii ignorati pe publisheri? Nu va mai dau jocuri. Toti cei care au fost la lansare pe 23 au primit cate o copie full retail a jocului. La fel a fost si la Assassin's Creed: Brotherhood, NFS Hot Pursuit, etc...

    GG pentru review si astept cu interes campionatul. Totusi, incercati sa il faceti in asa fel incat sa nu dureze 6-8 luni cat a durat ala de Forza 3.

  18. #18 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by istrategie View Post
    Pai vedeti ce se intampla daca ii ignorati pe publisheri? Nu va mai dau jocuri. Toti cei care au fost la lansare pe 23 au primit cate o copie full retail a jocului. La fel a fost si la Assassin's Creed: Brotherhood, NFS Hot Pursuit, etc...

    GG pentru review si astept cu interes campionatul. Totusi, incercati sa il faceti in asa fel incat sa nu dureze 6-8 luni cat a durat ala de Forza 3.
    Decat sa postezi in zeflemea mai bine te relaxezi si pui nitel neuroni(i) la contributie. Atat am sa-ti spun la ambele tale afirmatii.

  19. #19 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Excelent review. A reusit putin Grey sa-mi mai schimbe parerea despre joc si cred ca-l iau si eu. Stiu ca nu se prea merita fara volan (dar poate curand si un volan).

  20. #20 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    De ce sa nu se merite fara volan? Nu inteleg, de ce conceptul asta? Ca este alta experienta cu volan, asta este altceva.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. User Review: Gran Turismo 6 By Dant3 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 2 Last Post: 23-12-2013, 13:53
  2. User Review: Gran Turismo 5 By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 2 Last Post: 28-02-2011, 12:49

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts