Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: User Review: Pro Evolution Soccer 2011

  1. #1 SP
    Junior Member fylipdan's Avatar

    User Review: Pro Evolution Soccer 2011

    Seria Pro Evolution Soccer a cam stagnat in materie de creativitate in ultimii ani, pierzand din ce in ce mai mult teren in fata rivalilor de la FIFA (subiect in care nu o sa intru acum pentru a evita controversele). Din fericire pentru fani, PES 2011 revine cu un gameplay imbunatatit, o libertate de miscare aproape absoluta si un standard vizual nemaivazut pana acum la jocurile de soccer. Este intradevar mai dificil de controlat decat versiunile anterioare, dar mult mai apropiat de ideea de simulator de fotbal.

    Pasa simpla si pasa la intalnire sunt si ele redefinite, acum trebuind sa ghidezi mingia spre destinatie, forta pasei fiind si ea determinata de durata de apasare, afisata in power bar. La inceput esti practic obligat sa faci greseli mari, mai ales in aparare, dar invatand din greseli ajungi sa combini foarte inteligent si sa pui in pericol echipa adversa. Noul control imbunatatit merge mana in mana cu miscarea jucatorilor care este mult mai reala decat in precedentele versiuni. Interactiunea dintre jucatori este mult mai convingatoare in lupta pentru balon, de exemplu jucatorii se vor lupta umar la umar pentru a lovii cu capul o mingie degajata, miscandu-se constant. Presand exagerat jucatorul advers este posibil sa il faultezi, sau sa pierzi mingea pentru ca el te-a impins de pe pozitia optima de receptie. Realismul este prezent si in reluari, de exemplu acum ochii jucatorilor urmaresc mingia pe traictoria ei spre poarta.

    Fetele jucatorilor si caracteristicile fizice sunt cel mai bine redate in PES 2011. Camera este si ea imbunatatita la standardele actuale ale televiziunilor, un detaliu care mi-a placut este felul in care camera incepe filmarea de la sol ridicandu-se treptat dupa fluierul arbitrului la pozitia optima. De cele mai multe ori camera urmareste actiunea, dar uneori ramane in urma o secunda si te trezesti ca te apleci intr-o parte sa vezi unde s-a respins mingia. Desi unul dintre comentatori a fost schimbat, Jim Beglin inlocuindu-l pe Mark Lawrenson, entuziasmul lipseste si repetitia expresiilor este la ea acasa.

    Pro Evolution Soccer 2011 vine cu aceleasi moduri de joc ca versiunea anterioara la care se adauga South American Copa Libertadores. Lipsa de echipe oficiale este aceiasi ca in versiunile anterioare, sa speram ca pe viitor vor fi din ce in ce mai multe echipe licentiate.

    Jocul este facut in special pentru multiplayer si modul cel mai testat de mine este 2 contra 2 sau 2 contra 1 (human players). Observand ca de data asta nu mai esti dezavantajat daca joci in aceiasi echipa cu un prieten, stilul de joc fiind mai rafinat poti inscrie goluri de toata frumusetea.

    Concluzionand, jocul merita, are o grafica de invidiat si un gameplay fluent.
    Este consolarea perfecta dupa un meci pierdut de ai nostrii in Europa. Sansa romanului de a dovedii ca se pricepe la fotbal. :)

    Grafica: 10
    Gameplay 10
    Sound: 6
    Multiplayer: 10

    TOTAL: 9
    Attached Images Attached Images pes-2011-21.jpg pro_evolution_soccer_2011_gameplay.jpg proevolutionsoccer2011p.jpg pro-evolution-soccer-2011-pc-011.jpg pro-evolution-soccer-2011-pc-031.jpg pro-evolution-soccer-2011-playstation-3-ps3-030.jpg

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Un review bun, dar desi spui la inceput ca nu il compari cu FIFA, ori nu ai jucat FIFA ori esti prea fanboy.

    Ca sa clarific un lucru, nu sunt fanboy. M-am jucat maxim 20 de meciuri in FIFA 11 si 10 in PES 2011. Nu mai sunt asa atras de jocurile de fotbal pe consola, decat daca vine vre-un prieten la mine. In rest, prefer sa ies cu prietenii la un meci pe artificial.

    Nu vreau sa spun decat atat. Grafica acestui PES este mult sub cea de FIFA 11. De la stadioane, la tribune si jucatori, totul arata mai bine in FIFA, deci expresia "un standard vizual nemaivazut pana acum la jocurile de soccer" nu-si are rostul (si nu inteleg de ce spui soccer)...

  3. #3 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Am si eu 2 intrebari, mai mult pentru responsabilii cu review-uri/stiri (sorry ca am fost absent in ultima perioada).

    1. Poate gresesc eu dar... "mingia" nu se scrie "mingea", "mingie" nu se scrie "minge"? Ramanand la subiec... "aceiasi" nu este "aceeasi"?
    2. S-a schimbat regulamentul? Articolul are sub 500 de cuvinte (recomandat fiind 1000)... si "controlul calitatii" parca a scazut (greseli lasate in articole, articole cam scurte).

    In rest, felicitari pentru initiativa. Insa sunt convins ca se putea si mai bine. Oricum este un inceput bun.

  4. #4 SP
    Junior Member fylipdan's Avatar
    RazvanRazy: M-ai prins, nu am jucat Fifa nici un meci intreg, nu ma descurc deloc, poate pentru ca am inceput cu PES 6. Joc foarte mult PES 2011, practic in fiecare week-end joc cate un campionat cu prietenii. La grafica chiar m-am uitat la Fifa 11 si mai mult mi-a placut cea de la PES, e poate doar parerea mea.

    Erick95: Sunt vinovat, o sa incerc sa ma corectez, sunt foarte exigent cu mine la ortografie dar se pare ca mai am probleme.
    Promit pe viitor review-uri mai bune, asta e doar primul de incalzire.

  5. #5 SP
    Banned burtica's Avatar
    singurul lucru ce numi place la pes e cum alearga jucatorii pe teren,parca fug incet si cumva inlateral

  6. #6 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    De fugit fug bine, problema e ca ei cam imping mingea. Ma rog, e oricum un pas inainte sper la anul sa intreaca Fifa desi povestea asta dureaza de cativa ani.

  7. #7 SP
    Junior Member Dexterinho's Avatar
    Nu stiu ce sa zic, de intrecut pe FIFA nu cred, deoarece FIFA este joc oficial al FIFA si in plus e facut de Ea Sports, au experinta mai ales in FIFA. Ce ma enerveaza pe mine cel mai mult la PES ca nu au ligile cumparate, la chelsea ii spune nu stiu cum la mancheste parca Red Devil nu mai tin minte, dar chiar nu pot suporta sa joc asa. Nu au cumparat echipele si nici toate ligile, ca sa poti face un joc cu fotbal adevarat tre' sa cumperi neaparat ligile, e chiar neplacut sa nu sti care is echipele doar daca te uiti la jucatorii ei. Ar fi tare ca in Grand Theft Auto sa apara Ferrari in loc de lavvani sau cum ii spune(nu mai tin minte, dar stiu ca-s inventate) sau Wolkswagen sau Mercedes-Benz, dar acolo nu prea ii ajuta deoarece oricum il vand foarte bine. Deci in concluzie FIFA e cu mult peste PES, cei de la Konami trebuie sa mai lucreze la el si neaparat sa cumpere echipele si ligile. Nu stiu de ce dar cand e vorva de FIFA vs PES eu ma gandesc ca si cum ar fi C.Ronaldo vs Messi , nu stiu de ce. Ronaldo serios, la fel si fifa, iar Messi cum e fatalau, la fel si PES, fara alea cumparate, dar sa nu trecem in off-topic. Ce nu imi place iara la PES e gameplay-ul, e de 7 nu de 10 cum spui tu , iar grafica mi se pare ca e egala cu ceea a de la FIFA, eu nu prea vad diferente la grafica. Te mai asteptam cu rewiev-uri.

  8. #8 SP
    Member horatiu25air's Avatar
    Nu am jucat PES niciodata, Fifa am inceput sa joc prin 2001 pe pc incepand cu fifa 95, din 2009 joc fifa 10 si fifa 11 pe ps3.
    PES pare desene animate din ce am vazut in trailere.FIFA cum apare atunci il am si eu, PES nici cu 10 lei nu l-as cumpara.

  9. #9 SP
    Member Merdiso's Avatar
    Quote Originally Posted by burtica View Post
    singurul lucru ce numi place la pes e cum alearga jucatorii pe teren,parca fug incet si cumva inlateral
    Pai fug incet datorita AI-ului trisor, a caror fundasi fug de 3 ori mai repede decat atacantii tai, ca sa iti dea impresia ca AI-ul mai bun. Asta e cel mai urat lucru la PES, alaturi de sunetul penibil (comentairu, atmosfera moarta din stadion s.a.m.d.). In Online fug mult mai repede.

    Quote Originally Posted by horatiu25air View Post
    Nu am jucat PES niciodata, Fifa am inceput sa joc prin 2001 pe pc incepand cu fifa 95, din 2009 joc fifa 10 si fifa 11 pe ps3.
    PES pare desene animate din ce am vazut in trailere.FIFA cum apare atunci il am si eu, PES nici cu 10 lei nu l-as cumpara.
    PES nu e joc de filme, PES e joc de feeling. PES tot timpul a aratat "desene animate", dar daca te prinde (acum e mai slab, da PES-urile vechi aveau un depth nemaiintalnit in alt joc de fotbal, te atrageau ca un magnet si nu te mai puteai opri din joc) nu-ti mai da drumul. Pe de alta parte tot timpul FIFA arata a joc de fotbal datorita animatiilor si a felului in care EA realizeaza trailerele, dar eu nu pot numi asta fotbal . FIFA nu va fi fotbal atat timp cat un jucator poate sa faca 3 spin-uri la rand, si cate scheme vrea el intr-un singur meci fara cel mai mic efort.

    Quote Originally Posted by Dexterinho View Post
    Nu stiu ce sa zic, de intrecut pe FIFA nu cred, deoarece FIFA este joc oficial al FIFA si in plus e facut de Ea Sports, au experinta mai ales in FIFA. Ce ma enerveaza pe mine cel mai mult la PES ca nu au ligile cumparate, la chelsea ii spune nu stiu cum la mancheste parca Red Devil nu mai tin minte, dar chiar nu pot suporta sa joc asa. Nu au cumparat echipele si nici toate ligile, ca sa poti face un joc cu fotbal adevarat tre' sa cumperi neaparat ligile, e chiar neplacut sa nu sti care is echipele doar daca te uiti la jucatorii ei. Ar fi tare ca in Grand Theft Auto sa apara Ferrari in loc de lavvani sau cum ii spune(nu mai tin minte, dar stiu ca-s inventate) sau Wolkswagen sau Mercedes-Benz, dar acolo nu prea ii ajuta deoarece oricum il vand foarte bine. Deci in concluzie FIFA e cu mult peste PES, cei de la Konami trebuie sa mai lucreze la el si neaparat sa cumpere echipele si ligile. Nu stiu de ce dar cand e vorva de FIFA vs PES eu ma gandesc ca si cum ar fi C.Ronaldo vs Messi , nu stiu de ce. Ronaldo serios, la fel si fifa, iar Messi cum e fatalau, la fel si PES, fara alea cumparate, dar sa nu trecem in off-topic. Ce nu imi place iara la PES e gameplay-ul, e de 7 nu de 10 cum spui tu , iar grafica mi se pare ca e egala cu ceea a de la FIFA, eu nu prea vad diferente la grafica. Te mai asteptam cu rewiev-uri.
    Toata asta pentru un singur minus, care nici nu exista daca stii cum sa-l acoperi.


  10. #10 SP
    Member horatiu25air's Avatar
    PES nu e joc de filme, PES e joc de feeling. PES tot timpul a aratat "desene animate", dar daca te prinde (acum e mai slab, da PES-urile vechi aveau un depth nemaiintalnit in alt joc de fotbal, te atrageau ca un magnet si nu te mai puteai opri din joc) nu-ti mai da drumul. Pe de alta parte tot timpul FIFA arata a joc de fotbal datorita animatiilor si a felului in care EA realizeaza trailerele, dar eu nu pot numi asta fotbal . FIFA nu va fi fotbal atat timp cat un jucator poate sa faca 3 spin-uri la rand, si cate scheme vrea el intr-un singur meci fara cel mai mic efort.



    Ce sa zic toti prieteni joaca fifa, probabil asta e motivul principal pentru care nu am testat PES.FIFA pentru mine e microsoft windows iar PES e linux sau macintosh os.

  11. #11 SP
    Banned Brasoveanul's Avatar
    PES -ul e un joc pt cei care au mai jucat fotbal real la viata lor nu doar virtual si stiu cu ce se mananca sportul asta, Fifa e pt orice copil care a batut basica in curtea scolii. La Fifa in 90 de min dau 8-9 goluri la nivelul normal iar la PES , cum e si normal, dau goluri in functie de ce echipa am sau cu ce echipa joc si de valoarea mea ca player.

  12. #12 SP
    Junior Member robbyy10's Avatar
    Felicitari pentru review !
    Pe mine ma enerveaza doar modul in care fug jucatorii si imping mingea..nu arata deloc a fotbal real,comentariul,dar poate fi rezolvat cu acel patch.
    Un minus important la PES este lipsa licentelor,oricate patch-uri ai baga in el,tot nu se compara cu fifa la acest capitol.

  13. #13 SP
    Member Sepy's Avatar
    Salutare la toti.....
    Pentru brasoveanul : cum adica dai 8-9 goluri la nivelul normal ???? pe semi pro ? pro ??
    Ia joaca tu pe Legendary pe ps 3 si daca dai tu 8-9 goluri inseamna ca nu ai adversar nu vb prostii daca habar nu ai...
    Da e adevarat ca PES pana in 2006-2007 era beton dar jocul acuma s-a stricat foarte mult... grafica slaba ... controlul mingii 0 etc etc ...sa nu vb de licente

  14. #14 SP
    Member ramusg's Avatar
    Quote Originally Posted by Sepy View Post
    Salutare la toti.....
    Pentru brasoveanul : cum adica dai 8-9 goluri la nivelul normal ???? pe semi pro ? pro ??
    Ia joaca tu pe Legendary pe ps 3 si daca dai tu 8-9 goluri inseamna ca nu ai adversar nu vb prostii daca habar nu ai...
    Da e adevarat ca PES pana in 2006-2007 era beton dar jocul acuma s-a stricat foarte mult... grafica slaba ... controlul mingii 0 etc etc ...sa nu vb de licente
    Hai ca m-am prins, Fifa are un AI bun doar pe Legendary, nu? Era vb de cat de usor se inscrie in FIfa, pozitiile sunt stiute, scriptate si usor de realizat( pozitiile din care marci golurile), la Pes te asteapta o surpriza la fiecare gol, ramai masca ca ai marcat din pozitia respectiva iar de multe ori imi amintesc de goluri memorabile pe care le-am vazut in partide reale.

    Nu e nimic Fifa vs Pes, le am pe amandoua, le joc in paralel de f mult timp, e pur si simplu o comparatie calitativa intre 2 marci ce prezinta acelasi produs dar cu unitati de calitate generala diferite.

    Sa va amintesc ca la FIFA 11 a ramas ping pong pasingul( s-a redus doar viteza), pasele cu L1 la un-doi dar care e un un doi cu toti jucatorii pana la poarta adversa, pasele in adancime cu L1 la care fundasul tau ( controlat de AI pe assisted) se opreste special ca MINGIA sa ajunga la atacantul advers( asta pt ca EA e constienta ca in atatia ani si-a invatat clientii cu un assist ce ii face exuberanti cand dau un gol ajutati de AI in proportie de 90%), sa mai spun ca nu poti avea un sut de la distanta pe respingere daca ai mai mult de 2 fundasi in careu pt ca se opreste MINGIA in ei?

    Sa mai spun ca nu poti da un gol din intoarcere? Sa mai spun ca alergi pe aripa( marginea terenului) ca la 100 de metri, altletism ,dai o centrare uzand de L1 si e gol 90% din incercari?

    Daca multi din cei ce joaca Fifa on-line ar juca cu manual control sau macar semi nu s-ar mai simtii atat de buni jucatori.

    @sepy, cu v pro-ul meu am dat si 13 goluri pe pro si si o medie de 7-8 pe world c, e plictiseala mare cand ajungi sa cunosti cam ce face AI-ul pt a se apara sau a ataca, singura smecherie ce face sa nu dai goluri cu "tona" e faptul ca tine mingia prin dribling castigand distanta si timp pana-l deposedezi pt a relua atacul ,atat, iar pe Legendary acest lucru e dus la extrem, acolo nu dificultatea te "omoara" ci posesia, daca maresti timpul de joc peste 6 ( nu cu mult)ai timp sa bati si cu scor de masa verde fara sa transpiri prea mult dribland sau alergand ca chiorul.

    Pes-ul are lipsurile lui, mari, grave, sonor, comentariu, "lipsa de viata in tribune, dar la gameplay e simulator , nu 100% dar f aproape.

    Multi jucatori de Fifa( f arcade pe vremuri si semi-arcade acum) cand joaca o partida de pes si vede ca e cam greu de pasat sau de driblat sau de inscris din pozitiile cunoscute pt ca la pes jucatorii sunt modelati ca in realitate, Mesi suteaza "fin" cum suteaza in libertate, da cu bolta de ramai praf pt ca l-ai vazut in meciul din cupa Spaniei dand identic, Ronaldo sai Ozul la fel, un jucator mai slab in realitate iti suteaza si din 6 metri dupa avioane, acesti jucatori dau de greu si incep sa-si gaseasca motivatie pt faptul ca in Fifa sunt zmei si in Pes cam shlempata. De aceia , multor jucatori de Fifa nu le place Pesul, nu pt ca e jocul advers, pt ca au fost obisnuiti ca AI-ul (computerul) sa ii ajute la greu pana si la o banala pasa de joc.

    Invers nu e la fel, ti-o spun din proprie experienta si spre surprinderea mea m-am calificat in optimile concursului de Fifa de pe forumul nostru destul de lejer in detrimentul unor jucatori inraiti de Fifa, si culmea , fara sa uzez de L1 sau obisnuitele asisturi (ma dau mare dar e ceva nevinovat).

    Scuze pt postul f lung ( greselile de scriere) si cam pe langa subiect, multumesc pt intelegere.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 29-11-2012, 14:42
  2. Pro Evolution Soccer PES 2011 By Nash in forum Console Club
    Replies: 207 Last Post: 08-08-2011, 13:27
  3. Pro Evolution Soccer 2011 Videos By Nash in forum Videos
    Replies: 3 Last Post: 15-10-2010, 13:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts