Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: User Preview: Crysis 2

  1. #1 SP
    Member hibrid13's Avatar

    User Preview: Crysis 2

    Spre deosebire de alte continuari care sunt plasate intr-un mediu similar sau cel putin asemanator cu cel original, Crysis 2 abandoneaza jungla clasica pentru o provocare urbana in New York City, supranumit de producatori drept o jungla urbana. Alegerea nu este �ntamplatoare, intrucat New York a fost evacuat intre timp din cauza invaziei extraterestre, astfel ca arata ca o metropola parasita, punand la dispozitie spatiul perfect si atmosfera ideala pentru un shooter sci-fi. Developer-ul german Crytek, si-a construit un nume odata cu lansarea jocului FarCry in 2004, un first-person shooter superb, care s-a folosit de mediul tropical pentru a ridica standardele graficii un nivel mai sus. Aceeasi poveste a fost si cu Crysis trei ani mai tarziu, alt shooter apreciat care a reusit sa devina numarul unu in topul FPS-urilor de pana atunci. Continuarea titlului din anul 2007, ce a primit numele de Crysis 2, va marca si debutul "cross-platform" pentru compania Crytek.

    Pe langa o libertate mai mare de alegere a armelor si un numar sporit de optiuni, jucatorul va beneficia de versiunea 2.0 a popularului Nanosuit. Modul de utilizare a acestuia a suferit insa modficari destul de mari comparativ cu Nanosuit-ul din primul Crysis. In primul joc, acest costum high-tech iti permitea sa alegi intre maximum strength, speed, stealth, si power. Acum, toate puterile sunt concetrate in doua moduri de joc: invizibilitate şi agresivitate. Spre deosbire de primul titlu, in Crysis 2 jucatorul va beneficia de toate puterile asociate atunci cand doreste sa fie agresiv, dar va putea deveni invizibil pentru o perioada de timp, atunci cand va dori sa initieze un atac tactic. De asemenea, pe durata jocului vei putea sa-ti upgradezi Nanosuit-ul, pentru a-ti crea abilitati personalizate. Cred ca aceasta imbunatatire este una de bun augur, dar sa speram ca nu va fi intocmai ca sistemul folosit in Modern Warfare (perks si upgrades).

    Cine a avut ocazia sa joace macar putin primul Crysis, isi va da seama cat de bine va arata CryEngine-ul portat pe console. Dupa ce am vazut putin din gameplay-ul prezentat, in care protagonistul Nomad se lupta cu extraterestrii si imaginea cu soldatii care sunt pur si simplu spulberati de forta inamicilor, e foarte greu sa nu raman impresionat. Soarele aratandu-si razele disipate pe deasupra zgarie-norilor, bucatile de piatra si sticla care parca erup din cauza exploziilor si vibranta atmosfera ce domneste pe strazile New Yorkului, au fost cateva dintre ingredientele care m-au determinat sa astept acest joc cu si mai multa nerabdare.

    Motivul pentru care actiunea din shooterul Crysis 2 are loc in New York, este unul intemeiat. Chiar si unul dintre cei care se ocupa de editarea acestui joc, a recunoscut ca, desi ar fi fost un joc superb din privinta graficii, story-ul nu ar fi fost unul pe masura, lipsit de orice emotie care sa fie transmisa gamerilor. Crytek, cu iscusinta, a reusit sa aleaga orasul New York, pentru a adauga mai multa rezonanta emotionala story-ului dominat de invazia extraterestra.
    Desi New York este una dintre cele mai mari metropole ale lumii, mediul inconjurator din Crysis 2 nu este atat de vast pe cat m-as fi asteptat, comparativ cu alte jocuri de acest gen, insa ramane destul de mare pentru un shooter. La aceasta senzatie de restrangere contribuie insa si o parte dintre misiuni, in care jucatorul are o singura cale de iesire in exterior.

    Electronic Arts a confirmat ca AI-ul va beneficia de numeroase imbunatatiri in cadrul Crysis 2. Chiar daca publisher-ul jocului a preferat sa nu ofere prea multe detalii in acest sens, principalul punct de reper va fi reprezentat de colaborarea dintre extraterestrii. Astfel, odata aflat pe urmele unui adversar, jucatorul va constata ca acesta va fi imediat ajutat de un coechipier, ceea ce va ingreuna sansa de a duce misiunea la bun sfarsit.

    Crysis 2 va fi primul joc bazat pe motorul CryEngine 3, produs de Crytek si lansat oficial in octombrie 2009. Cel putin alte trei jocuri se vor baza pe acest motor in viitorul apropiat, existand sanse mari ca unul dintre acestea sa fie STALKER 2. Crysis 2 va fi lansat pe Xbox360, Playstation 3 si PC, pe data de 22 Martie 2011 in America de Nord si pe 25 in Europa.
    Attached Images Attached Images crysis_2_video_game-1280x720.jpg crysis.jpg crysis0.jpg crysis2-beta_4_1.jpg cyrsis-2.jpg crysis2_01.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar
    "Chiar daca publisher-ul jocului a preferat sa nu ofere prea multe detalii in acest sens,"
    Da, publisher-ul a tăcut din gură dar producătorii de la Crytek au ieşit la rampă cu declaraţii penibile gen "Jocul urmează să aibă cel mai realist AI ever şi cea mai bună grafică...ever". So...nu-mi pun prea mari baze �n acest Daikatana 2pardon Crysis 2.

  3. #3 SP
    Member hibrid13's Avatar
    Quote Originally Posted by Deathstrike View Post
    "Chiar daca publisher-ul jocului a preferat sa nu ofere prea multe detalii in acest sens,"
    Da, publisher-ul a tăcut din gură dar producătorii de la Crytek au ieşit la rampă cu declaraţii penibile gen "Jocul urmează să aibă cel mai realist AI ever şi cea mai bună grafică...ever". So...nu-mi pun prea mari baze �n acest Daikatana 2pardon Crysis 2.
    Sa stii ca nici mie nu-mi plac producatorii care isi lauda de mama focului jocurile si isi prezinta munca de parca si-ar fi dat toata viata pentru asta. De obicei, cand se intampla lucruri de genul asta, jocul scartaie mai mult sau mai putin. Eu zic sa asteptam sa fie lansat, si dupa ce il incercam putin, sa oferim un verdict. Nu stii niciodata...

  4. #4 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Sunt foarte curios de grafica pe care o va avea. Versiunea de PC va arata, cel mai probabil, extraordinar, dar pe console... ramane de vazut. Sper si la o poveste interesanta (au ales NY, folosit deja in n jocuri) sau la un AI mai dezvoltat.

  5. #5 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Sunt foarte curios de grafica pe care o va avea.
    Problema asta va trebui sa si-o puna gamerii de pe PC, pe console cred ca va putea primi un calificativ de "foarte bine", caci de data asta Crytek sau candit sa incaseze si ceva banuti dupa urma jocului, motiv pt care a fost proiectat cu gandul la potentialul consolelor.

    Ce imi atrage mie atentia este AI-ul folosit. Acesta este foarte mult imbunatatit fata de primul Crysis, fiind folositi algoritmi de calcul a miscarii si comportamentului ofensiv in grup, inamicii coordonandu-se realist in functie de actiunile jucatorului.

    Iar cu privire la noul motor grafic CryEngine 3, mai ramane de vazut. Suspectez mult marketing aici.
    Crytek au anuntat ca cerintele de sistem pe PC vor fi mai mici decat cele de la primul titlu, deci...

  6. #6 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Crytek reprezinta elita, macar din punct de vedere al engine-urilor grafice, nu cred ca vor ignora platforma care le-a adus succes, si foarte probabil ca vor incerca sa fie din nou "the best" la categoria grafica.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sincer eu sper sa nu fie "not another benchmark game"... Din trailere si gameplay movies arata bine, insa am mai vazut noi "screenshot-uri" din GT5 la 18 megapixeli... care normal ca nu aveau legatura cu jocul.

  8. #8 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Sa alegi New York drept setting pentru joc, nu necesita iscusinta.

  9. #9 SP
    Member hibrid13's Avatar
    Quote Originally Posted by Mika View Post
    Sa alegi New York drept setting pentru joc, nu necesita iscusinta.
    Ai dreptate... Insa, m-am gandit sa scriu asa deoarece initial (cand proiectul era intr-un stadiu incipient) aflasem ca nu se hotarasera la o locatie anume, avand mai multe orase la dispozitie. Si uite ca au facut o alegere, zic eu, destul de inspirata pentru ca New York este locul perfect pentru story-ul din Crysis 2.

  10. #10 SP
    Member hibrid13's Avatar
    Hand-On in romana
    thanks Trip for posting it!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Preview: inFamous 2 By naz in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 9 Last Post: 10-02-2012, 14:11
  2. User Preview: Homefront By hibrid13 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 24-02-2011, 14:32
  3. User Preview: Bulletstorm By hibrid13 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 6 Last Post: 23-02-2011, 17:07
  4. User Preview: F.3.A.R. By hibrid13 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 7 Last Post: 18-02-2011, 17:27
  5. User Preview: SKate 2 By GeOKeR in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 07-08-2008, 18:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts