Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: User Review: Dante's Inferno

  1. #1 SP
    Death Kornak's Avatar

    User Review: Dante's Inferno

    Inca o data ce-i de la EA ne starnesc in suflet un suspans cu lansarea jocului Dante's Inferno,un action-adventure cu diverse puzzel-uri, ce intriga interesul tuturor celor care vizioneaza trailere sau incearca demo-ul. Mai mult, bucuria se amplifica in momentul in care aflam ca el va fi lansat pe platformele PSP,PS3 si nu in cele din urma, Xbox 360. Suspansul creste in primele minute de joc, unde vom descoperii o serie de lucruri cunoscute, expuse intr-un nou context.

    Storyline:
    Povestea se bazeaza pe celebra piesa a poetuli italian Dante Alighieri - Divina Comedia (The Divine Comedy). Actiunea se petrece in Cruciada a III-a, unde cavalerul templier Dante, e incredintat sa aiba grija de un grup de prizonieri. In timpul acesta, el comite o serie de atrocitati, fiind asigurat de Episcop ca toate pacatele ii vor fii iertate. El isi va insela nevasta, Beatrice, rupand astfel promisiunea facuta, fapt ce v-a duce la moartea ei.

    In principiu, povestea nu are mai nimic in comun cu Divina Comedie, decat numele si poate respectarea catorva idei/acte cum ar fi Infernul, Purgatoriul si Paradisul. Dante incearca sa-si "spele pacatele" si sa o salveze pe Beatrice din infernul pe care el l-a creat pentru aceasta. Desii pare extrem de buna ideea, aceasta calatorie a eroului spre "inima iadului", v-a devenii din ce in ce mai monotona dupa primele ore de joc, unde se va simtii lipsa de idei si de creativitate.

    Gameplay:
    Inca din primele minute ne vom simtii extrem de familiarizati cu controlul asupra personajului cat si modul in care se misca, camera. Stilul de lupta, cat si modul de lupta personajelor ne dau in continuu un sentiment de deja-vu. Desigur, acest lucru se datoreaza faptului ca, mult asteptatul Dante's Inferno, nu este altceva decat un rip-off ieftin dupa superba serie God of War.E clar ca jocul a fost scos inaitne de termen, astfel toate ideeile bune de la inceput se prabusesc primele ore.

    Acest esec a fost simtit cel mai probabil de fanii Xbox 360 si primti cel mai bine de catre PSP. Jocul imita aproape in totalite movement-ul,combat-ul pana si finishing moves-urile. Fail! este cuvantul ce apare pe buzele gamerilor cand sunt intrebati ce parere au despre aceasta copie ieftina. De ce? Simplu. Control greoi, environment-ul neintuitiv, citatele biblice care uneori nu au nici o legatura cu ceea ce se intampla in joc, ba mai mult, reusesc sa te plictiseasca si sa rupa firul narativ. Lucruri de genul asta nu se fac!E ca si cum ar face asiaticii o copie dupa Halo sau Mass Effect.

    Sound:
    Voice cast-ulpare fortat, imi ofera in continuu imaginea unui tip cu ochii migdalati in fata microfonul, care incearca sa reproduca un scenariu ireal si gol. Environmental sound-ul devine in cele din urma agasant, dand senzatia ca acesta a fost facut in graba si a fost pus direct in stadiul beta.Desii reuseste sa se coreleze cu grafica si cu ideea jocului, fiind probabil singurul lucru care-l salveaza.

    Graphics:
    Artwork-ulpur si simplu genial (at first), se observa munca depusa pentru detalii si sufletul pus in fiecare imagine. Creaturile, in afara de 2-3 care chair m-au impresionat, restul sunt facute "la foc automat". Environment-ul ar vrea sa-ti mustre constiinta si sa cuprinda toate ororile iadului, cand de fapt tot ceea ce face e sa-ti dea o durere de ochi teribila, bagandu-ti in permanenta culori insuportabile de rosu/portocaliu in retina. Multe elemente se suprapun, fiind greu de facut diferenta intre unde poti duce personajul si unde nu.

    Personal opinion:
    Un joc ce omorara timp si neuroni prin gameplay, dezgusta print-o poveste ce ar vrea oarecum sa acopere cruciadele si genocidul din acea perioada, insulta alti producatori si munca acestora.

    Storyline: 4
    Gameplay: 4
    Sound: 5
    Graphics: 7
    Multiplayer: -
    Nota finala: 5
    Attached Images Attached Images dantes-inferno-2010-playthrough-1280x720.jpg dantes-inferno-fighting-scenes-1280x720.jpg dantes-inferno-flying-death-1280x720.jpg dantes-inferno-game-themes-1280x720.jpg dantes-inferno-lucifer-satan-1280x720.jpg dantes-inferno-video-guide-1280x720.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Personal consider ca i-ai dat o nota mult prea mica. Jocul e chiar fun, pe alocuri super interesant. Merita jucat macar pentru "environment"-ul acela care ti s-a parut neintuitiv, dar care totusi incearca sa prezinte cercurile Infernului. Eu as spune ca este un joc de minim nota 7... Poate chiar un 8. De fapt, daca ma uit pe Metacritic, media este de 75/100. Dar, gusturile nu se discuta

  3. #3 SP
    Death Kornak's Avatar
    Poate am fost dur cu nota pentru grafica, dar nu pot acorda un calificativ mai mare, care de fapt si de drept apartine unui alt joc.
    As vrea sa cred ca tot ce am scris reprezinta o critica constructiva, iar motivul review-ului nu a fost pe motiv de "trash".

  4. #4 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Sincere felicitari pentru Review,in special pentru calificative.Si mie mi se pare mediocru jocul.

  5. #5 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Personal consider ca i-ai dat o nota mult prea mica. Jocul e chiar fun, pe alocuri super interesant.
    Exact asa cred si eu. Si mai vreau sa adaug ceva :

    Quote Originally Posted by Kornak View Post
    mult asteptatul Dante's Inferno, nu este altceva decat un rip-off ieftin dupa superba serie God of War.
    Am jucat si GoW (un pic) si Dante's Inferno (tot un pic), dar personal mi-a placut mai mult Dante. Insa ideea e alta : daca un joc seamana cu altul (ca e acelasi stil si are si cateva elemente comune de story) nu inseamna ca e "rip-off ieftin".

    Ia de exemplu Timeshift si apoi Singularity. Ambele sunt shootere, in ambele poti manipula timpul, au o grafica extrem de asemanatoare (desi folosesc engine-uri total diferite) si daca le joci unul dupa celalalt ai putea sa juri ca sunt legate. Cu toate astea ambele jocuri sunt superbe (din punctul meu de vedere) si nu cred ca Singularity e "rip-off", doar foloseste cateva idei din Timeshift.

    Faptul ca GoW a aparut primul nu inseamna ca Dante e "rip-off", nu cred ca GoW e primul hack and slash din istorie (si chiar daca ar fi nu inseamna ca restul hack and slash-urilor sunt rip-off-uri). Parerea mea...

  6. #6 SP
    Member Bogdan's Avatar
    Blasfemie, sincer! Dante's nu s-a lansat astăzi pentru a �l critica și compara cu jocurile recent apărute.

    Dante's Inferno este un joc de nota 8 poate chiar mai mult, asta dacă stii cum să �l joci și unde să te uiti, notele tale sunt scuturate din copacii fără frunze!

    Opinie personală!

  7. #7 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    HATERS GONNA HATE

    Felicitari si astept si alte review-uri de la tine... de fapt nu. Poate ca si la celelalte jocuri vei face comparatii inutile ca acestea.

    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Exact asa cred si eu. Si mai vreau sa adaug ceva :



    Am jucat si GoW (un pic) si Dante's Inferno (tot un pic), dar personal mi-a placut mai mult Dante. Insa ideea e alta : daca un joc seamana cu altul (ca e acelasi stil si are si cateva elemente comune de story) nu inseamna ca e "rip-off ieftin".

    Ia de exemplu Timeshift si apoi Singularity. Ambele sunt shootere, in ambele poti manipula timpul, au o grafica extrem de asemanatoare (desi folosesc engine-uri total diferite) si daca le joci unul dupa celalalt ai putea sa juri ca sunt legate. Cu toate astea ambele jocuri sunt superbe (din punctul meu de vedere) si nu cred ca Singularity e "rip-off", doar foloseste cateva idei din Timeshift.

    Faptul ca GoW a aparut primul nu inseamna ca Dante e "rip-off", nu cred ca GoW e primul hack and slash din istorie (si chiar daca ar fi nu inseamna ca restul hack and slash-urilor sunt rip-off-uri). Parerea mea...
    Si sentimentele mele sunt aceleasi. Respect.

  8. #8 SP
    Junior Member tmsgaby's Avatar
    Cum Spun toti mai sus chiar ai dat o nota foarte mica. Dante e un joc bun doar ca nu e ce au spus ei ca va fi... Au facut atata reclama al el si cand a iesit a fost mediocru... Grafica este relativ buna... putea fi imbunatatita da asta e... si la gameplay nu ai la ce altceva sa te astepti... Darksiders/God of War/Dante's Inferno... E Hack & slash... asta e genu

  9. #9 SP
    Death Kornak's Avatar
    Parerile sunt impartite.
    Probabil (sigur) avem viziuni diferite, ca vorbim doar de acelasi joc sper
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Dar, gusturile nu se discuta

  10. #10 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Omul a facut un review destul de frumos, scris corect, structurat bine pe capitole, a fost coerent in ce a zis, doar ca a dat-o in bara cu nota finala (si notele pe bucati). Insa eu chiar am apreciat review-ul, dar m-a deranjat un pic nota si anumite impresii.

    Pe viitor as avea o recomandare : vezi si review-urile "grele" ale site-urilor de specialitate, vezi ce nota acorda, etc. Nu trebuie sa acorzi si tu aceeasi nota sau sa scrii la fel despre joc, insa daca toate site-urile mari zic ca jocul este bunicel (si-i acorda note de peste 7) inseamna ca jocul nu e un esec (asa cum l-ai descris tu cu nota finala). Mai ales ca s-a vandut destul de binisor si a avut parte si de editii de colectie...

  11. #11 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Imi pare rau dar eu nu pot sa apreciez acest review si din ce observ tu l-ai facut pentru ca nu ti-a placut jocul si ai vrut sa iti versi frustrarile in el(review).
    Quote Originally Posted by Kornak
    Un joc ce omorara timp si neuroni prin gameplay, dezgusta print-o poveste ce ar vrea oarecum sa acopere cruciadele si genocidul din acea perioada, insulta alti producatori si munca acestora.
    I'm sorry what? Iti omoara neuronii prin gameplay? Really? Dar in GoW 3 ce faci? Oh wait acelasi lucru, mindless button mashing pentru combouri si BILUTE ROSII. Da mi-a placut foarte mult God of War 3 si mi-a placut destul si Dante incat sa il termin odata.
    Quote Originally Posted by Kornak
    Acest esec a fost simtit cel mai probabil de fanii Xbox 360 si primti cel mai bine de catre PSP. Jocul imita aproape in totalite movement-ul,combat-ul pana si finishing moves-urile. Fail! este cuvantul ce apare pe buzele gamerilor cand sunt intrebati ce parere au despre aceasta copie ieftina.
    Ummm what? o.O O.o ? Care to elaborate? Eu unul n-am inteles nimic din ce-am vrut sa exprimi prin aceste 3 propozitii.

    Pe final avand in vedere ca gusturile nu se discuta o sa iti dau nota 5 (cu mare indulgenta) pentru review, greseli de ortografie si incoerenta in exprimare.

  12. #12 SP
    Junior Member qarupt's Avatar
    D.I. este un amalgam de genial si penibil. Din nefericire pentru el, partea penibila este mult mai pregnanta.

    Cel mai probabil baietii de la Visceral s-au inspirat din coperta poemului cand au conceput jocul.

  13. #13 SP
    Banned Snowmanul92's Avatar
    Am jukat dantes inferno pe PS3 mia placut foarte mult deci platina storyline not bad need dante s inferno 2 asa are un inceput si un sfarsit cat de cat frumos ca jok iar faptul ca seamana cu god of war nu ma lasa rece chiar imi place action films dante in a3a persoana stil de lupta asemanator ka cel al lui Kratos fak parte di acelasi gameplay e normal sa semene decat sa am gow 123456789 ca final fantasi mai bn gow123 dante 123 si un darksiders 123 nu 10000 de capitole NO END Lets be serious

  14. #14 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Quote Originally Posted by Snowmanul92 View Post
    Am jukat dantes inferno pe PS3 mia placut foarte mult deci platina storyline not bad need dante s inferno 2 asa are un inceput si un sfarsit cat de cat frumos ca jok iar faptul ca seamana cu god of war nu ma lasa rece chiar imi place action films dante in a3a persoana stil de lupta asemanator ka cel al lui Kratos fak parte di acelasi gameplay e normal sa semene decat sa am gow 123456789 ca final fantasi mai bn gow123 dante 123 si un darksiders 123 nu 10000 de capitole NO END Lets be serious
    Tu ai auzit de semne de punctuatie? Poate le folosesti ca sa putem intelege si noi unde incepe ideea ta si unde se termina.

  15. #15 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Quote Originally Posted by Snowmanul92 View Post
    Am jukat dantes inferno pe PS3 mia placut foarte mult deci platina storyline not bad need dante s inferno 2 asa are un inceput si un sfarsit cat de cat frumos ca jok iar faptul ca seamana cu god of war nu ma lasa rece chiar imi place action films dante in a3a persoana stil de lupta asemanator ka cel al lui Kratos fak parte di acelasi gameplay e normal sa semene decat sa am gow 123456789 ca final fantasi mai bn gow123 dante 123 si un darksiders 123 nu 10000 de capitole NO END Lets be serious
    Dumnezeule, tu cati ani ai?

  16. #16 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Avea dreptate cu NO END

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Dante's Inferno By istrategie in forum Console Club
    Replies: 430 Last Post: 13-05-2010, 16:23
  2. Dante's Inferno By Crystylicious in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 13 Last Post: 09-05-2010, 14:28
  3. User Preview: Dante`s Inferno By drik in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 4 Last Post: 12-04-2010, 10:49
  4. Dante's Inferno By MultiAmSaPopesc in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 1 Last Post: 02-08-2009, 18:42
  5. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts