Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 3 of 3

Thread: User Review: Metroid Other M

  1. #1 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar

    User Review: Metroid Other M

    Am asteptat mult timp sa apara un nou Metroid, fiind un mare fan al seriei. Iata ca in sfarsit am achizitionat Other M, un joc ce se vroia a fi precursorul lui Super Metroid dar care sfarseste printr-un amestec de poveste si gameplay nu tocmai pe gustul unui fan inrait al seriei.

    STORY

    Actiunea din Other M se petrece intre Super Metroid si Metroid Fusion (doua jocuri pe care le recomand cu mare caldura tuturor, alaturi de seria Metroid Prime.) Dupa filmuletul de introducere, ce prezinta scena finala din Super Metroid, o regasim pe Samus Aran raspunzand unui semnal SOS venit de pe o statie spatiala, unde se va desfasura de fapt si actiunea de pe parcursului intregului joc.

    Noua aventura a eroinei noastre este prezentata dintr-un punct de vedere destul de ciudat si anume al nenumaratelor frustrari pe care aceasta le are legate de trecutul ei.

    Povestea nu prea exista de fapt in Other M sau mai bine zis este in permanenta pusa in umbra de numeroasele "flashback-uri" ale eroinei noastre. Nu stiu ce a fost in mintea celor de la Team Ninja cand au gandit povestea pentru acest joc insa practic au spart un mit. Acela al unei eroine badass, careia nimeni si nimic nu ii statea in cale si care infrunta orice pericol din galaxie de una singura. Ne este dezvaluita o Samus Aran foarte emotiva, iar incredibil de multele cutscene-uri in care aceasta isi aduce aminte de trecutul ei nu fac altceva decat sa blocheze gameplay-ul, idee intarita mai ales de faptul ca nu exista buton dedicat pentru a sari peste aceste cutscene-uri.

    Povestea se bazeaza foarte mult pe relatia dintre Samus Aran si Adam Malkovich si de aici nu am putut sa nu remarc penibila "scuza" a celor de la Team Ninja de a renunta sa "imprastie" toate upgrade-urile legate de costumul eroinei si de armele pe care aceasta le foloseste, in diversele locatii ale jocului, asa cum eram obisnuiti, ci mai degraba sa se agate de faptul ca Samus le poate folosi doar atunci cand ii este permis de catre Adam. Deja le are, dar nu le poate folosi cand si cum doreste. Un mod nicidecum familiar si evident diferit fata de restul jocurilor din serie.

    GAMEPLAY

    Gameplay-ul este oarecum unic prin prisma faptului ca se incearca impunerea unei scheme de control 2D intr-o lume 3D. La inceput poate parea enervant insa pe parcursul jocului devine ceva obisnuit si chiar fun. Folosirea Wiimote-ului in plan orizontal este o experienta placuta si devine chiar interesanta atunci cand trebuie sa "tintesti" cu acesta spre ecran, moment in care perspectiva de joc se schimba intr-una 1st person, prin "visorul" eroinei noastre. Nu am putut sa nu observ aici acuratetea Wiimote-ului si timpul de raspuns foarte bun al acestuia, trecerea de la un plan 2D/3D la cel 1st person se face aproape instant si nu intrerupe cu nimic actiunea jocului desi probabil ca ar fi fost mai convenabila aici introducerea unei functii de acest gen cu ajutorul Nunchuk-ului.

    SUNET

    In cazul lui Other M, coloana sonora nu reprezinta un punct forte al jocului. Obisnuit fiind cu superbele melodii din Metroid Prime (tin sa amintesc aici Chozo Ruins sau Phendrana Drifts) m-am asteptat pe parcursul jocului ca dintr-un moment in altul sa fiu "lovit" cu ceva mult mai ritmat si mai placut auzului, poate si pentru faptul ca ma asteptam la ceva momente mai intense pe parcursul intregului joc. Coloana sonora de care vorbeam este inlocuita aici de sunete ambientale de fundal si...cam atat. Singurele momente mai intense din punct de vedere muzical sunt acelea din timpul cutscene-urilor, deloc neglijabile din punct de vedere cantitativ cat si de cele din timpul batailor cu bosii.

    GRAFICA

    Grafica mi-a lasat o impresie placuta, fiind de fapt singurul element care mi-a adus aminte de jocurile mai vechi din serie. Desi nu este pe masura asteptarilor, asta poate si pentru faptul ca vorbim totusi de Wii, unde capacitatile grafice sunt oarecum limitate, lumea din Other M reuseste sa captiveze prin aceleasi culorii vii, prin trecerea de la o jungla plina de plante carnivore care mai de care mai ciudate la un tinut inghetat sau la un desert fierbinte. Monstrii pe care ii intalnesti pe parcursul jocului se remarca deasemenea prin diversitate, ca sa nu mai vorbim de bossi, acestia reprezentand de fapt adevaratul challenge.

    M-am obisnuit ca lumea Metroid sa fie mereu una vasta, cu multe locatii de explorat si secrete de descoperit. Other M se axeaza pe "combat" si mai putin pe explorare. Desi statia spatiala pe care se desfasoara intreaga actiune este bine segmentata, Other M mi-a lasat o impresie de linearitate cu care nu eram obisnuit si care este accentuata de faptul ca pe parcursul povestii unele usi ti se inchid in spate fara nici un fel de explicatie, fortandu-te sa mergi pur si simplu inainte.

    CONCLUZIE

    Pentru un fan inrait, Other M nu este tocmai ceea ce te asteptai sa vezi. Bucuros la inceput sa o vad pentru prima oara pe Samus vorbind, mi-am dat seama inaintand in poveste ca nu aceea era eroina cu care ma obisnuisem si pe care mi-ar fi placut sa o revad din nou. Nu, Samus Aran este acum o fetita sensibila,frustrata de propriile-i decizii si urmarita in permanenta de amintiri neplacute.

    Am reusit insa sa trec peste diversele aspecte neplacute ale jocului doar pentru faptul ca este totusi un nou Metroid. Amintirile pe care le aveam legate de aceasta lume superba sunt acum puse intr-o lumina nefavorabila de catre cei de la Team Ninja, prin decizia lor de a-i atribui eroinei noastre o voce si sentimente, un lucru nu tocmai bine venit in cazul seriei de fata.

    Personal, nu-mi ramane de facut decat un singur lucru: sa pretind ca Other M nu a existat din punct de vedere al povestii ci mai degraba ca un add-on la un alt joc mai vechi din serie.

    STORY: 6
    GAMEPLAY: 8
    SUNET: 7
    GRAFICA: 8.5

    TOTAL: 7.3
    Attached Images Attached Images samus-aran.jpg other-m.jpg samus-aran-2.jpg samus-aran-3.jpg

  2. #2 SP
    Member Leni's Avatar
    felicitari pt review... abia astept sa joc acest joc, chiar m-ai facut extrem de curios....imi sta din pacate de imediat jumate de an pe raft, sigilat, fiindca Wii-ul mi-a fost "confiscat" in decembrie 2010 de frate-meu....but i'll get it back...soon

  3. #3 SP
    Member Leni's Avatar
    Mda...l-am jucat si eu anul trecut...finally...dupa ce a stat un an pe raft sigilat fiindca n-am avut timp...mie mi-a placut jocul....story-ul intr-adevar mi s-a parut prea "girly"...dar daca lasi la o parte toate cutscene-urile si esenta acestora.....jocul in sine mi-a placut enorm...gameplay, grafica, atmosfera ...tipice metroid.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Metroid: Other M Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 16 Last Post: 09-11-2010, 13:19
  2. Metroid: Other M By ShpioOn in forum Nintendo Wii
    Replies: 16 Last Post: 31-08-2010, 11:30
  3. Data de lansare pentru Metroid: Other M By Zombozo in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 06-07-2010, 17:33
  4. Replies: 1 Last Post: 24-04-2010, 14:43
  5. Metroid: Other M va fi lansat in 2010 By erik95 in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 13-01-2010, 22:13

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts