Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: User Review: Xenoblade Chronicles

  1. #1 SP
    Member Sosetila's Avatar

    User Review: Xenoblade Chronicles

    Jocul Xenoblade Chronicles este un joc de tipul RPG, publicat de Monolith Soft pentru plaftorma Nintendo Wii. Acesta este disponibil in Japonia din data de iunie 10 2010, in Europa din august 19 2011, urmand sa apara in Australia pe data de 1 septembrie 2011. Monolith Soft a anuntat ca inca nu s-a planificat nimic in legatura cu varianta Nord-Americana a jocului. Xenoblade Chronicles a primit feedback bun de la public, primind minim 9 de la diferite site-uri.

    Storyline
    Lumea era o intindere de ape fara margini, unde doi titani pe nume Bionis si Mechonis duceau o lupta pentru supravietuire. Acestia se omoara reciproc, iar Bionis se transforma intr-un taram de poveste, cu cascade si lunci intinse, pe cand Mechonis se transforma in bestii de metal pe nume Mechons.
    Dupa foarte multi ani, oamenii ce traiesc pe Bionis se afla intr-un razboi cu Mechons, iar cand sunt pe cale sa piarda, un erou pe nume Dunban apare pe campul luptei. Dunban se lupta cu ajutorul sabiei legendare Monada, despre care legendele spun ca este sabia care l-a rapus pe Mechonis. Cu ultimele puteri, Dunban reuseste sa distruga fiecare Mechon ramas, dar este ranit grav si nu isi mai poate folosi mana dreapta.

    Gameplay
    Monolith Soft, creatorii lui Xenoblade Chronicles, au vrut sa aduca un concept mai rar intalnit in jocul lor, si anume capacitatea de a explora lumea chiar daca nu avansezi cu povestea. Acestia au mai adaugat doua noi concepte, capacitatea de a vorbi cu oamenii din oras pentru a face legaturi intre ei, si Heart-to-heart, care te pune sa raspunzi la intrebari despre trecutul personajelor, iar daca reusesti acestea primesc un plus la prietenie.

    Combat-ul, la prima vedere, poate fi comparat cu seria Final Fantasy, dar este mult mai complex in stilul lui propriu.
    Acesta este un semi-turn based, in care trebuie sa lucrezi in echipa si sa faci diferite combo-uri.
    In cazul in care un inamic foloseste o lovitura care va schimba drastic soarta luptei, personajul principal poate vedea in viitor si atentiona pe cel care va fi victima/face ceva in legatura cu asta. Cu acest concept de vedere in timp, s-a adaugat un nou element de strategie in joc, deoarece poti alege daca sa dai o vraja ofensiva in inamic sau sa dai o vraja defensiva pe un aliat.

    Muzica
    Muzica in acest joc este foarte variata, parca schimbandu-se dupa felul in care gandesti tu in acel moment. In cazul in care esti pe o campie sau intr-un oras si stai degeaba sau explorezi, muzica este una lenta si linistitoare. In cazul in care te bati cu un inamic care esential pentru avansarea jocului, aceasta devine mai ritmata.

    Grafica
    Grafica arata foarte bine, cu culori vii si luminoase si personaje bine desenate. Din punctul meu de vedere, acesta are grafica cea mai buna de pe Nintendo Wii, deoarece atentia la detalii aduce un aspect foarte bun jocului. Dar, deoarece acesta este aceasta platforma, nu se compara cu ce ar putea face concurentii de la Sony sau Microsoft.

    Story: 10
    Gameplay: 10
    Sunet: 10
    Grafica: 9
    Nota finala: 9.75
    Attached Images Attached Images xenoblade_chronicles_1.jpg xenoblade_chronicles_2.jpg xenoblade_chronicles_3.jpg xenoblade_chronicles_4.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member fylipdan's Avatar
    Pare foarte bun jocul. Ma gandesc sa imi cumpar din nou wii doar ca sa il joc.

  3. #3 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Desi nu l-am jucat decat cateva ore, Xenoblade Chronicles mi s-a parut intr-adevar unul din jocurile EPICE aparute pe Wii.

  4. #4 SP
    Member Sosetila's Avatar
    Solecon, nu am vrut sa bag spoilere in review, dar atunci cand a murit numaistiucumocheama a fost unul dintre cele mai triste momente ale jocului

  5. #5 SP
    Member Leni's Avatar
    il am sigilat de un an jumate si inca efectiv nu am avut cand sa il joc...as vrea sa ma apuc de acest joc cand stiu ca voi avea ceva vreme sa si avansez (nu doar cate 15-30minute/zi)...sper sa pot cat de curand...pare un joc epic. Felicitari pentru review si la mai multe

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Xenoblade Chronicles X By MonkY in forum Nintendo Wii U / Switch
    Replies: 38 Last Post: 16-12-2015, 11:42
  2. Replies: 0 Last Post: 16-01-2015, 11:31
  3. Replies: 0 Last Post: 24-02-2012, 09:42
  4. Xenoblade Chronicles By ShpioOn in forum Nintendo Wii
    Replies: 8 Last Post: 15-11-2011, 01:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts