Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: User Review: Resident Evil 5 (Xbox 360)

  1. #1 SP
    Senior Member Khan's Avatar

    User Review: Resident Evil 5 (Xbox 360)

    GTA IV, MGS IV si Fallout 3 au fost printre cele mai prolifice titluri lansate pe console in 2008. Si nu au fost singurele. Putem spune ca 2008 a fost un an prolific pentru gaming, si poate 'cel mai bun ever' daca titluri precum Resident Evil 5 isi respectau data de lansare initiala. Astfel ca, din saracul an al crizei 2009, nu multe titluri se anunta a fi bune. Insa atunci cand puneai intrebarea 'Ce titluri bune ies in 2009?' 3/4 oameni ti-ar fi dat prima optiune Resident Evil 5. Ceilalti nu ti-ar fi recomandat titlul, nu din cauza ca nu l-au asteptat si ei, ci din cauza ca noua formula de joc le era sceptica, fanii fiind impasibili la nou si zombies pe motocicleta se abat clar de la reteta succesului genului Survival/Horror. Au reusit cei de la Capcom sa faca meritata asteptarea? Fanii sunt mandrii de aceasta noua iteratie in serie sau o renega? Vom afla in randurile ce urmeaza...

    Storyline

    O sa incep analiza asupra povestii printr-o mica confesiune personala. Din pacate nu am jucat suficient de mult primele titluri din serie (maxim 2-3 ore pe fiecare). Astfel ca atunci cand am bagat jocul in consola pentru prima data, eram destul de confuz in ceea ce priveste povestea din joc. Din fericire insa, Capcom s-a gandit ca o serie ce se intinde pe 3 generatii de console nu a putut fi prinsa de actuala generatie de consolisti si a pus la dispozitie o arhiva a evenimentelor. Astfel ca dupa o lectura de aproximativ 5 minute, eram deja la curent si gata sa infrunt noile pericole la care este expus Chris Redfield. Esti trimis intr-un sat din Africa, Kijuju, pentru a cerceta activitatile dubioase din jurul sau. La sosire esti intampinat de Sheva Alomar, o localnica membra a BSAA care de altfel te va insoti pe parcursul aventurii tale.

    De la prima intalnire cu dubiosii zombie, o replica a lui Chris Redfield deschide calea catre un mister ce-l va tine pe jucator prins pana la sfarsitul jocului: "I haven't seen zombies like this before". Modul in care Capcom a lucrat povestea incat sa le dea zombielor abilitatea de a trage cu arme sau calari motociclete este interesant si intrigant insa nu putem spune acelasi lucru si despre al doilea cliff-hanger al jocului. Dupa primele capitole veti intui deja ce se intampla, iar stupefactia cu care personajele descopera misterul de abia spre finalul jocului va va lasa un gust amar.

    Urmeaream in 'Making of' declaratia unuia dintre producatori, care sustinea ca este pentru prima data cand un titlu Resident Evil va avea parte de cutscene-uri hollywoodiene facute chiar la Hollywood. Le transmit ca au reusit, insa din pacate filmul american urmareste aceeasi reteta de cativa ani buni si nu sunt sigur ca aceasta orientare artistica si-a meritat eforturile. Si credeti-ma, caci daca apucati sa vedeti 'Making of'-ul veti observa cata munca s-a depus la crearea cutscene-urilor.

    Alt lucru care e neplacut, mai ales in anul 2009, este faptul ca toate scenele au fost pre-randate. Astfel ca daca aveti in mana o mitraliera, urmeaza o secventa filmata in care sunteti cu pistolul in mana, si imediat ce se termina, reveniti cu mitraliera. In anul 2000 astfel de 'erori' ar fi fost usor de ignorat, dar cand atatea jocuri au demonstrat ca 'se poate' nu prea ai cum sa ierti astfel de situatii, fie si de la un Resident Evil. Per total insa story-ul mi-a lasat o impresie buna, datorita modului in care noua poveste s-a impletit cu elemente si personaje mai vechi din serie. Cu siguranta ii va face pe curiosi sa-si deschida apetitul si pentru celelate jocuri, si nu m-ar mira sa vad in curant anunturi la publicitate pe tema 'Cumpar Resident Evil 4'.

    Gameplay

    In cea mai mare masura, inovatia este adusa in Resident Evil 5 prin intermediul schimbarilor de gameplay. Dar si aceste schimbari se fac cu niste sacrificii pentru ca nu mai putem incadra titlul la categoria 'survival-horror' la fel de usor ca si cu celelalte titluri din serie. In primul rand, faptul ca ai un coechipier schimba reteta de joc prin adaugarea elementelor cooperative. Astfel ca fiecare jucator are inventar separat, poate folosi arme specifice sau trebuie sa colaboreze cu celalalt pentru a progresa in cadrul nivelelor.

    Credeti ca suna interesant? Ganditi-va la faptul ca puteti sa va bucurati de toate aceste feature-uri la modul cooperativ alaturi de un prieten, fie de la aceeasi consola sau prin Xbox Live. Este chiar recomandat sa folosesti un prieten, mai ales pe nivelele ridicate de dificultate intrucat AI-ul partenerului nu este cel mai bun. Incerci sa-ti ajuti partenera oferindu-i o arma puternica fara nici un rost. Intotdeauna va folosi pistolul. Singurele momente in care a folosit un sniper rifle, au fost cand a terminat gloantele de la pistol, pentru ca daca i-as fi dat cateva gloante, ar fi trecut din nou pe arma respectiva.

    Ati face bine ca atunci cand gasiti bani de-a lungul nivelului, sa-i investiti in upgradarea pistolului folosit de Sheva, pentru ca oricum e improbabil sa foloseasca altceva mai bun. De grenade nici nu poate fi vorba sa le foloseasca, dar puteti sa-i incredintati sarcina de magazioner si sa solicitati grenadele ori de cate ori aveti nevoie. Controlul si aim-ul au o sensitivitate ceva mai mare fata de primele 4 titluri din serie, probabil din interesul companiei de a face jocul ceva mai ospitalier pentru nou veniti. Avand in vedere modurile de multiplayer competitiv ce urmeaza sa fie lansate, in mod cert putem spune ca aceasta imbunatatire este bine venita pentru ca la schema de control din RE4 de exemplu, mi s-ar fi parut aproape imposibil sa faci un joc challenging in MP.

    Disparitia momentelor horror din joc a facut jocul sa se agate de ramura 'survival' pentru a-si gasi o categorisire. Si din fericire jocul e plin de astfel de momente. Modul in care trebuie sa economisesti fiecare cartus pe care il castigi, bucuria pe care o exprimi atunci cand descoperi un nou cartus de munitie pentru pistol cat si dezamagirea ce urmeaza cand vezi ca avea doar 5 gloante in loc de 10 sunt elementele care definesc satisfactia oferita de Resident Evil. Dar armamentul din dotare (la un moment dat folosesti chiar si o arma laser lansata din satelit) cat si designul unor nivele (cauta cele trei fragmente de chei ca sa treci mai departe) fac din Resident Evil un joc mult prea action pentru ce ar trebui sa fie.

    Grafica si sunet

    Grafica este la standardul ridicat al noii generatii. Cel mai mult merita apreciate texturile si detaliile pe care le au personajele. Peisajele, desi sunt reprezentate excelent, nu mai par atat de incantatoare atunci cand ai in cap imaginea Africii oferite de FarCry 2. Efectele sonore si intunericul ar fi putut adauga elementele horror asteptate de fani. Insa putem observa prin lipsa acestora, dorinta producatorilor de a se reorienta. Dialogurile au fost muncite foarte bine, lasand foarte putin impresia ca falseaza. Elementele hollywoodiene se observa cel mai bine la aspectul sonor.

    Concluzii

    Resident Evil 5 este un titlu bun, dar din pacate nu se ridica la asteptarile create de predecesorul sau. RE4 a primit in nenumarate randuri distinctia de joc al anului, si desi e prea devreme sa ma pronunt, sunt destul de sigur ca ne asteapta titluri mai bune in 2009. Per total avem de-a face cu o experienta foarte placuta, ce aduce un suflu nou perioadei de inceput de an, foarte saraca in materie de gaming. Mi-ar fi placut totusi sa-mi sara controller-ul din mana de frica de cateva ori, dar n-a fost sa fie...

    Storyline: 8
    Gameplay: 8
    Grafica: 9
    Sunet: 8
    Impresie: 9
    ____________
    Nota finala: 8.4
    Attached Images Attached Images 06.jpg mercenaries_003_bmp_jpgcopy.jpg mercenaries_010_bmp_jpgcopy.jpg shot0249-00000_bmp_jpgcopy.jpg resi51.jpg re52.jpg 7260d1222509631-noi-imagini-din-resident-evil-5-motociclete-resident_evil_1.jpg shot0237-00000_bmp_jpgcopy.jpg shot020005-00000_bmp_jpgcopy.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    cred ca merita o nota mai mare.
    cred ca ai acordat o nota mai mica pentru ca ti-a placut mult stilul horror din RE4. Insa daca iei in considerare doar povestea, jocul este unul nou si foarte bun.
    In afara de aceasta observatie te felicit pentru review, foarte bun.

  3. #3 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Din ce am vazut pana acum mi se pare o nota corecta, dar asta-i doar parerea mea.

  4. #4 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Il propun pe Khan pentru medalia "Best Review Maker". Foarte tare nene... Poate ne vedem pe multiplayer

  5. #5 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Poate "Best Review Writer", ca doar nu gateste review-uri si nici nu le inventeaza.
    GG Khan!

  6. #6 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by istrategie View Post
    Poate "Best Review Writer", ca doar nu gateste review-uri si nici nu le inventeaza.
    GG Khan!
    "Best Review Squirrel" e ok?

  7. #7 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    "Best review hippo" ca am pus cateva kile pe mine

  8. #8 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Excelent rewiew !!!Felicitari!

  9. #9 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    un review bun, nu l-as cataloga excelent. la sunet merita un 9 in opinia mea.

  10. #10 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    De ce 9? Sunetul putea face diferenta intre genul horror si genul action si nu a facut-o.

    Nu sunt adeptul notelor mari doar pentru ca jocul respectiv are o mostenire enorma in spate.

  11. #11 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    De ce 9? Sunetul putea face diferenta intre genul horror si genul action si nu a facut-o.

    Nu sunt adeptul notelor mari doar pentru ca jocul respectiv are o mostenire enorma in spate.
    Pai da pana acuma nu va este destul de clar ca producatorii au schimbat genul jocului in action.
    Asta au dorit.
    Sunetul e perfect ... pentru genul action.
    Doar povestea, personajele si numele sunt aceleasi .... restul e evolutie!
    Eu sunt pentru o nota mai mare asa cum am spus mai sus, pentru alt gen de joc este oricand RE4.

  12. #12 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Astea sunt argumente doar de dragul de a spune ceva.

    Cand te-ai hotarat sa cumperi jocul ce ai vrut sa cumperi? Un titlu action sau un titlu Resident Evil adica survival horror?
    Nota reflecta foarte bine ce am sperat de la jocul asta, si ce am obtinut.
    Ar trebui sa notam cu 10 jocurile proaste, pentru ca producatorii le-au facut proaste si le-a iesit perfect. E aberant ce sustii.

    Oricum, rog un moderator sa stearga toate notele de la toate review-urile mele. Sa dea note expertii lu' peste ca eu m-am saturat de astfel de comentarii.

  13. #13 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Aoleo...Pai scuza-ma Khan, dar daca cineva nu este de acord cu notele pe care le dai la review iti iei jucariile si pleci? Nu asta este ideea forumului? Sa dezbatem idei pe care fiecare dintre noi le apara cu mai multa sau mai putina inversunare...? Si mie mi s-au parut notele prea mici...Dar nu e cazul sa jignesti intr-un mod ironic pe cineva doar ca nu e de acord cu ceea ce spui tu...Intr-adevar nu suntem toti "experti" la reviews, dar pareri putem sa avem cu totii - chiar daca sunt corecte sau nu.

  14. #14 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Din cate stiu, un review este pur subiectiv. Notele finale mi se pare normal sa fie la fel.

  15. #15 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Nu mi se pare normal sa mi se dezbata mie notele din moment ce acolo scrie destul de mare ca e un user review. N-am zis ca nu o sa mai scriu review-uri, doar ca n-o sa mai dau note, deci stai linistit ca nu-mi iau nici o jucarie inapoi

    Degeaba latru sute de cuvinte, daca vine x si y care se uita doar la nota si se trezesc sa comenteze. Poate daca ar fi citit ce am scris si-ar fi dat seama si de ce am ales eu sa dau acele note. Sunt de acord cu ce zici cu privire la libera dezbatere a subiectului, dar nu mi se pare corect ca dintre toate, tocmai sistemul de notare sa fie judecat.
    Calitatea articolului, elemente nementionate sau mentionate exagerat de catre mine, detalii ce mi-au scapat.
    Astea consider eu ca sunt punctele asupra carora ar trebui sa ne oprim atunci cand dezbatem un review.

    Dialogul asta gen "tu i-ai dat 8 dar eu zic ca e de 9" mi se pare pueril si inutil. Parerile din interiorul review-ului explica destul de bine motivatia din spatele notelor.

    Si legat de explicatia data de nameless_fear:

    Tu poti sa numesti evolutie o schimbare radicala? De ce nu se chema jocul "Un tip si o tipa omoara africani cu shotgunu' in gura" in loc de Resident Evil 5? Am pus mana pe acest joc pentru ca avea un nume in spate, un nume care definea un gen.
    Si stupoare, nu mai are nimic in comun cu genul pe care l-a definit seria.
    Daca jucam un joc ce nu are numarul 5 in spate, i-as fi dat o nota mai mare pentru ca daca e sa-l luam ca titlu singular e intr-adevar mai bun. Dar cand ii dai un nume de referinta, ca producator, iti asumi intocmai dorinta de evolutie solicitata de fani.
    Si daca genul horror a evoluat prin eliminare, atunci inseamna ca am fost mereu condus de o proasta judecata.

    Pe viitor voi face review la jocurile din seria NFS sau FIFA/NBA si voi da nota 10.
    De ce? Pentru ca producatorul a vrut sa faca jocurile prost inca de la bun inceput. Si i-a iesit foarte bine!





  16. #16 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Subscriu pentru Khan, este foarte adevarat ce sustine si sint de acord cu notarea, desi l-am jucat foarte putin la un amic si pe urma la mine, tin sa spun ca acest titlu nu a reusit sa se ridice la asteptari.

    Cum spunea mai sus si Khan, daca dai un titlu unui anumit joc ce are o franciza bazata pe un anumit gen in spate si schimbi radical acel gen transformind horror-survival in action normal ca jocul in cauza nu va mai fi notat corespunzator. Daca stam sa ne gindim pina si Umbrela Chronicles a pastrat elemente horror pure chiar daca e un shooter onrail.

  17. #17 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Khan, ai facut un review foarte bun, iar din Thanks-urile primite (unul chiar de la un review-er profesionist) reiese ca este intradevar apreciat. Nu are rost sa dai explicatii unor useri care isi bazeaza evaluarea jocurilor pe elemente de genul:

    The Best Evah: 10
    The Best Evah: 10
    The Best Evah: 10
    The Best Evah: 10
    The Best Evah?: 9

    Bine s-a spus mai inainte, cui ii place, bine, cui nu-i place, sa faca altul mai bun or better yet, take a hike! Toti sunt buni sa distruga, dar niciunul sa creeze.

  18. #18 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    nu a cerut nimeni si nici nu erau necesare explicatii. khan a facut un review bun, cu care sunt de acord, plus o mica mentiune din partea mea. si cum iti permiti tu sa spui 'take a hike' unor useri?? care nu au gresit cu nimic? si chiar daca ar fi gresit, exista administratori pentru asta.

  19. #19 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by ffocus View Post
    nu a cerut nimeni si nici nu erau necesare explicatii. khan a facut un review bun, cu care sunt de acord, plus o mica mentiune din partea mea. si cum iti permiti tu sa spui 'take a hike' unor useri?? care nu au gresit cu nimic? si chiar daca ar fi gresit, exista administratori pentru asta.
    Pai dna. Sanjuro isi permite orice draga Focus. E atoatecuprinzatoare si atotstiutoare.

  20. #20 SP
    Banned StevieG's Avatar
    mie mi-a placut si inca imi place enorm acest joc.numai pot sa las controllerul din mana.l-am inceput acuma 3 zile a 5-a oara.mi se pare unul dintre cele mai bune jocuri scoase vrodata.numai cand il vezi ce grafica are si iti vine sa plangi.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Licitatie: Resident Evil 5 Xbox 360 By buf in forum Licitatii
    Replies: 4 Last Post: 21-10-2011, 16:20
  2. Licitatie: Resident Evil 5 Xbox 360 By MonkY in forum Licitatii
    Replies: 25 Last Post: 19-06-2009, 18:18

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts