Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 2 of 2

Thread: User Review: The Walking Dead: Season 2 – Episode 2: A House Divided

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    User Review: The Walking Dead: Season 2 – Episode 2: A House Divided

    A sosit vremea pentru o noua recenzie, o recenzie un pic mai complicata sau poate exagerez, spun mai complicata pentru ca un joc compus din mai multe episoade mi-a dat intodeauna batai de cap, mai ales dupa primul episod cand trebuie sa am un pic de grija sa nu dau prea multe detalii si in acelasi timp sa fie si ceva decent, nu doar trei randuri. Dar haideti sa trecem la subiect, episodul al doilea sezonul doi din The Walking Dead, intitulat A House Divided. Cu memoria proaspata m-am gandit sa va impartasesc impresiile mele despre acest nou episod, asa ca va rog sa ma scuzati daca la un moment dat devin "zombalau", e destul de tarziu.

    Daca dupa primul episod am ramas un pic dezamagit, ei bine iata ca odata cu acest al doilea episod, cei de la Telltale si-au spalat un pic din pacate, desi fie vorba intre noi nu sunt ei prea pacatosi. Episodul al doilea incepe in forta, foarte multa actiune inca din primele minute, un mare plus pentru mine, senzatie care se poate asemana cu aceea a unui esspresso adevarat, savurat dupa o noapte destul de agitata.

    Acest nou episod ne prezinta un nou personaj, care poarta o discutie destul de interesanta cu tanara Clementine si care va produce cu siguranta cateva ramificatii privind deznodamantul acestui sezon, cel putin asa cred. Fara sa exagerez cred ca acest episod are cele mai bune dialoguri de cand acest joc si-a facut aparitia, iar daca acest lucru nu va place nu e nicio problema, are actiune din belsug.

    Prin fumul unei tigarete apuc brusc controllerul si incep un slalom printre zombalai, apoi brusc liniste, parca sunt intr-un roller coaster. Incep sa imi pun cateva intrebari, oare e bine sa am incredere in personajele din acest sezon sau mai bine incerc sa pastrez un pic distanta si sa nu am incredere decat in mine? Desi poate sunt repetitiv, pur si simplu iubesc aceasta situatie tensionata, iubesc jocurile care ma atrag atat de puternic prin povestea lor, prin personajele lor de care te atasezi emotional fara sa vrei. Din pacate putine jocuri imi dau aceasta senzatie in ultima vreme, poate am imbatranit sau poate cer prea mult de la un joc. Din fericire aici nu e vorba de asa ceva, ca si in cazul celor de la Naughty Dog, cei de la Telltale fac o treaba grozava.

    Cu toate acestea unele decizii pe care le vei lua au parca un impact imediat, apar emotiile, intrebarile, oare e bine ca am spus sau am facut acel lucru? Nici nu mai conteaza, nu ai timp sa te gandesti prea mult datorita actiunii, doar la sfarsit ai un pic de timp sa reflectezi la ceea ce ai facut si parca incerci sa dai timpul inapoi sa pui din nou mana pe controller si sa incerci sa iei alte decizii. Din fericire putem face asta cu optiunea New Game.

    Un plus mare pentru acest episod este lipsa limitarii pe care o intalneai in primul episod, aici fiecare decizie conteaza parca mai mult decat oricand, ceea ce te face sa iti doresti sa apara mai repede un nou episod.

    Si din punct de vedere vizual acest episod arata mai bine mai ales ca acum actiunea se petrece in mai multe locuri, nu doar intr-o cabana de lemn in mijlocul unei paduri. Nu mai predomina asa mult nici culoarea maro pe care o intalneam pana la refuz, totul este mai colorat acum, parca mai plin de viata sau poate nu. Poate ca ar mai trebui sa scriu cateva randuri despre anumite personaje, dar nu vreau sa va stric placerea de a descoperi singuri caracterul fiecarui personaj in parte. Doar atat va mai spun, pregatiti-va pentu o surpriza care m-a facut sa... lasa ca vedeti cu ochii vostri.

    Versiunea testata a fost de PS3, nu am intampinat probleme, cumparati sezonul cu incredere, merita fiecare banut! Stiu ca sunt useri care inca nu au apucat sa guste din acest drog, The Walking Dead, ii rog sa o faca, mai ales acum cand primul sezon se gaseste la un pret derizoriu. Pentru cei care inca nu au citit recenzia primului episod sunt rugati sa arunce o privire aici si poate sa lase cateva impresii: http://www.consolegames.ro/forum/f46...1-all-remains/.

    Story: 10
    Gameplay: 9
    Sunet: 10
    Grafica: 10

    Nota Finala: 9.75
    Attached Images Attached Images walking-dead-season-2-house-divided-1280.jpg walking-dead-s2-screenshot-01.jpg walking-dead-carver.jpg walking-dead-season-2-episode-2-house-divided-review-pc-430619-2.jpg screenlg6_zps0b3c710e.jpg

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Aseara am reusit sa pun si eu mana pe episod si l-am si terminat. Ce pot sa spun. Este unu din jocurile mele de suflet si astept cu nerabdare urmatorul episod. Si urmatorul... si urmatorul.

    Nu cred ca exista multe jocuri "acolo" care sa te faca sa simti ce simti aici pentru personaje, sa te faca sa te intrebi daca ai luat decizia buna sau daca a meritat sacrificiul.

    Pe X360 (cel putin la mine) are multe frame drops cand se schimba scenele (cele mai frustrante sunt in scenele de actiune) dar parca in acest episod 2, spre deosebire de primul, parca au mai "reparat" din probleme.

    In mod clar, ca si prima serie, aceasta se va situa in top 5 a celor mai bune jocuri ale acestui an.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: The Walking Dead Season 2, Ep. 1: All That Remains By Dant3 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 4 Last Post: 04-02-2014, 22:51
  2. Replies: 0 Last Post: 13-12-2012, 11:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts