Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 2 of 2

Thread: User Review: GoldenEye 007: Reloaded

  1. #1 SP
    Senior Member Marinake's Avatar

    User Review: GoldenEye 007: Reloaded

    "Vai, zilele placute cand stateam cu controllerul de N64 in mana si tot incercam sa termin jocul acela cu spionul. Cum se numea oare? Aaaa, parca James Bond ceva...."
    -Dorele, lasa amintirile si ia vina' tu pana aici! Ia uite ce am cumparat astazi de la magazin, Goldeneye Reloaded 007!
    -Mai sa fie! Ia da-mi tu alalalt gamepad si...
    -Controller expiratule, controller!
    -In fine, da-mi si mie maneta si da ecranul in 2 sa jucam.

    Cam asa sta treaba. Cred ca majoritatea si mare parte (da!) va amintiti vechiul joc de pe N64. La vremea sa, Goldeneye 007 era varful de lance al gaming-ului. Nu numai pentru faptul ca aducea o poveste bogata, secvente care amintesc de filme si grafica superba. Nu! Aducea in plus si distractia cu prietenii. Mai chemai un prieten pe la tine, mai te duceai tu la altul. Oricum, toata lumea stia ce e ala Goldeneye. Pacat totusi ca astea toate au ramas in negura timpului si suntem invadati de jocuri de duzina, care nu sunt decat remake-uri ale jocului precedent iar cu totii stim ca infamii oameni de la Activision au talentul de a face asta. Cand a fost anuntat acest titlu, parerile au fost impartite. Pe de o parte gamerii s-au bucurat datorita faptului ca vor putea rejuca un clasic in adevaratul sens al cuvantului, dar pe de alta parte, multi au fost dezamagiti de joc chiar inainte ca acesta sa apara. Motivul? Activision! Lasand asta la o parte, jocul a vazut lumina zilei iar in randurile de mai jos o sa va zic eu ce ati ratat daca nu ati pus inca mana pe el.

    1) Story:
    Sa incepem cu inceputul si anume povestea. Cred ca este deja stiut faptul ca James, James Bond, era mare spion pe la MI6 si era trimis sa rezolve problemele cu rusii (nesimtitii) care tot vor sa cucereasca lumea. Iarasi. Ori cauta un izvor din care curge vodka. Chiar daca gasim si aici mult prea folositul si intalnitul cliseu, nici o alta serie de filme, jocuri sau carti nu ofera actiunea stealth pe care personajul creat de Ian Fleming le-a livrat de-a lungul timpului in toate misiunile sale. Pe parcursul jocului, intamplarile sunt insiruite bine si adauga un strop de savoare seriei. Ceea ce mi-a placut mult la poveste, este faptul ca nu te lasa sa te plictisesti. Vei strabate continentele in lung si-n lat pentru a opri operatiunile inamice si vei cunoaste personaje care iti vor aminti din nou de filme sau jocurile precedente. Aici nu este nimic negativ de comentat. Poate doar faptul ca este putin cam scurta. Scurt, pentru mine inseamna ~6 ore de joc.

    2) Gameplay:
    Pe partea de gameplay Goldeneye Reloaded 007 nu sta rau, dar multi vor spune din start ca este Call of Duty cu James Bond. Cei care fac asa ceva au dreptate. Nu ar sta rau. Ar sta foarte rau la gameplay daca nu ar avea cateva elemente care sa-l aduca pe Pamant. Macar cu varfurile degetelor. Cel mai amuzant la gameplay mi s-a parut cel mai greu nivel de dificultate care te lasa sa experimentezi modul in care tragi cu arma in viata reala oferind un delay voit armei cand vrei sa tragi cu aceasta sau sa tintesti. Desigur, va intrebati ce nu mi-a placut. Pai, jocul se lauda a fi unul in care actiunea se desfasoara mai mult in umbra. Cel putin teoretic deoarece AI-ul este in stare sa te vada la un km distanta pe intuneric dar in schimb nu poate sa te impuste de la 1 m. Si daca ar fi doar asta problema. Pe langa asta, gameplay-ul este rupt din Call of Duty. Acelasi motor grafic, aceleasi texturi si fizica personajelor. Si sa nu uitam modul Spec Ops. Sa mai spun ce e si ala? Daca nu ati jucat pana acum CoD, acest mod ofera un set de misiuni care in functie de modul in care sunt indeplinite pot fi evaluate cu 1 pana la 3 stelute. Cam atat. Si pe langa asta nu poti sa sari. Da' ati auzit bine. Singurul mod de a sari in joc este sa faci vault peste un obiect care permite asta. Cele de mai sus combinate cu ziduri invizibile, reduc din placerea de joc si il pot face o experienta frustranta.

    3) Grafica:
    La partea de grafica se putea lucra. Se putea lucra mult mai mult. Este acelasi motor grafic din Call of Duty 4+, aceleasi texturi fade, pixeli lipsa, etc. Fata de versiunea de Wii, utilizatorii de Xbox 360 si Playstation 3 nu se vor putea bucura de cine stie ce grafica, chiar daca aceste console ar duce si mai mult. Dar la ce trebuie? Banii sa intre. Imi pare rau ca la partea asta trebuie sa scriu putin si rau, dar asta este situatia. Oricum, este parerea mea strict personala. Fiecare este liber sa judece dupa propriile gusturi.

    4) Sunet:
    Partea de sunet este ok. Muzica este buna, efectele ok, dar vocile... vocile sunt la pamant. Par alese la intamplare si nici pe departe in urma unui casting sau ceva de genul. Chiar daca acestea sunt cum sunt, restul ariei auditive suna bine. De la sunteul armelor pana la efectele sonore cauzate de vreme sau mediu, sunt foarte bine realizate. Din acest punct de vedere jocul suna ok.

    5) Multiplayer:
    Cred ca piesa de rezistenta a acestui joc este partea de multiplayer. Cam asta are in cap orice cunoscator. Ei bine, nu se inseala. La modurile de joc care necesita mai multi jucatori, acest titlu este minunat. In putinele meciuri care le-am jucat online (deh, joc vechi), jocul mi-a lasat o impresie buna. Problema aici este cu numarul de jucatori care este in scadere sau nu mai exista sub nici o forma. Lasand treaba asta la o parte, modurile de joc oferite in multiplayer sunt foarte bine gandite si realizate. De la Paintball pana la mai stiu eu ce, Goldeneye Reloaded 007 iti ofera o varietate de moduri de joc care te vor face sa te introci inapoi pentru inca o runda.

    6) Concluzie:
    Fie ca esti un nostalgic, fie un gamer din noua era, Goldeneye Reloaded este pentru tine. Vine cu tot ceeea ce iti trebuie pentru a-ti multumi nevoia de joaca si o face cu destul de multa calitate. Daca nu te deranjeaza faptul ca joci Call of Duty iarasi, vei savura acest joc. In caz contrar, you lose. Not me!



    1) Story 9/10
    2) Gameplay 7/10
    3) Grafica 6/10
    4) Sunet 9/10
    5) Multiplayer 8/10
    6) Concluzie 8/10

    Nota finala: 7.8
    Attached Images Attached Images oldeneye.jpg goldeneye-reloaded.jpg 1ge.jpg goldeneye.jpg url.jpg zge1.jpg

  2. #2 SP
    Member andreiaka's Avatar
    Bai frate nu ai pomenit nimic de achievements ))

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 21-07-2011, 07:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts