Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: User Review: Ratchet&Clank Future Quest for Booty

  1. #1 SP
    Senior Member erik95's Avatar

    User Review: Ratchet&Clank Future Quest for Booty

    Seria Ratchet and Clank reprezinta una dintre cele mai importante serii disponibile pe consolele PlayStation. Seria a inceput pe PlayStation 2 cu Ratchet and Clank. Dupa acest joc seria a fost continuata pe PlayStation 2, PlayStation Portable si PlayStation 3. Pe PlayStation 3 au aparut 2 jocuri Ratchet and Clank: Ratchet and Clank Future Tools of Distruction si Ratchet and Clank Future Quest for Booty. In toamna anului 2009 va fi lansat urmatorul episod al seriei, numit Ratchet and Clank Future A Crack in Time. Dupa ce anul trecut am jucat Ratchet and Clank Future Tools of Distruction am fost foarte fericit cand am aflat de Ratchet and Clank Future Quest for Booty. Acesta a fost lansat in august. Din pacate nu l-am putut juca atunci deoarece jocul a fost lansat doar pe Playstation Store. Cautand pe internet am descoperit versiunea pe disc a jocului, disponibila in cateva magazine din tara. Totusi nu am reusit sa gasesc jocul pana in primavara acestui an la 8 luni de la lansare.

    Quest for Booty incepe exact unde ne-a lasat Tools of Distruction. Povestea este destul de buna. Va aflati mereu in urmarirea unor pirati ce va pot ajuta sa-l gasiti pe amicul lui Ratchet, Clank. Povestea este foarte frumos spusa. Un pirat va citi dinr-o carte ce este intotdeauna afisata. Durata jocului nu este foarte mare, acesta putand fi terminat in cateva ore.

    La capitolul gameplay, Quest for Booty este asemanator cu jocul precedent. Desigur avem parte si de cateva noutati. Aceste noutati, defapt aceasta noutate, o reprezinta Kinetic Tether. Ce este Kinetic Tether? Este o abilitate data cheii( wrench) lui Ratchet. Aceasta poate fi destul de utila. Cu ea puteti trage un pod, puteti fixa o catapulta ce va va arunca in locul unde vreti sa ajungeti si alte cateva optiuni. In Quest for Booty intalnim mai putine arme decat in jocul precedent datorita duratei scurte de joc. Acestea pot fi upgradate. Fiecare arma are un nivel. Odata crescut nivelul acesteia va creste si damageul pe care aceasta il poate face. Cum puteti creste nivelul unei arme? Simplu: omorand inamici. Odata doborat un inamic, jocul va va oferi puncte de experienta. Cu aceste puncte puteti cumpara tot felul de obiecte noi. Acestea duc la cresterea nivelului de viata al personajului. In noul joc si-au facut aparitia cateva creaturi noi, cum ar fi niste creaturi ce lumineaza in intuneric. Acestea pot fi folosite in pesteri, unde aveti nevoie de acestea. Un minus al jocului la acest capitol ar fi repetitivitatea inamicilor. Pe parcursul jocului veti infrunta roboti pirati si fantome ale piratilor. Cei drept bataliile cu bosi sunt bine realizate, mai ales cea de final.

    Un lucru ce nu mi-a placut la acest joc a fost designul intunecat al anumitor nivele. Defapt cam tot jocul va veti plimba prin pesteri. Aceasta abordare nu mi se pare foarte potrivita, dar nu reprezinta un mare minus al jocului.

    Din punct de vedere grafic Quest for Booty reprezinta o evolutie fata de predecesorul sau. Desi nu este mare diferenta intre cele 2, Quest for Booty arata mai bine decat Tools of Distruction. Texturile sunt detaliate, iar iluminarea este foarte buna. Quest for Booty este unul dintre cele mai frumoase jocuri lansate anul trecut pentru Playstation 3. Muzica si vocile personajelor sunt bune. Nimic slab la acest capitol, dar nici ceva extraordinar.

    Ratchet and Clank Future Quest for Booty reprezinta un joc bun. Din pacate este mai slab decat Tools of Distruction. Grafica este mai buna, dar sunt mult mai putine tipuri de inamici si nu mai este la fel de amuzant. Totusi daca vreti sa vedeti cum continua povestea Quest for Booty merita. Raportul calitate/pret este excelent, jocul costand 15$ sau 60 ron in magazinele din Romania.

    Story: 8
    Gameplay:9
    Grafica:9
    Sunet:8

    Nota finala: 8.5
    Attached Images Attached Images ratchet-clank-booty.jpg q4b_bartender.jpg rac-1.jpg ratchet-clank-quest-booty-10.jpg qfb-003.jpg qfb-002.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    foarte bun joc, ca toata seria de altfel.
    pacat ca e asa trecut cu vederea.
    merita jucat.

  3. #3 SP
    Member zaice's Avatar
    Quote Originally Posted by nameless_fear View Post
    foarte bun joc, ca toata seria de altfel.
    pacat ca e asa trecut cu vederea.
    merita jucat.
    Superba seria,personal favorite of mine, a fost 3,Up your Arsenal.Alt motiv pentru care merita luat PS3,this game.Si el ca si God of War, a fost realizat de catre cei de la Sony.GG and Game On!

  4. #4 SP
    Junior Member amharets's Avatar
    storylin-ul lasa uneori de dorit parerea mea eu i asi da 8 :d dar ramane un joc bun, recomand

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Ratchet&Clank Future: Quest for Booty By DonAdryan in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 54 Last Post: 26-10-2008, 19:48
  2. Replies: 0 Last Post: 01-08-2008, 18:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts