Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: User Review: Halo 3

  1. #1 SP
    Senior Member Khan's Avatar

    User Review: Halo 3

    Halo 3 a fost piatra de temelie la baza fanboy-ismului pe consola Microsoft. Jocul detine in momentul de fata recordul ca fiind cel mai fast-selling joc exclusiv pe o platforma. Insa dupa cum ne-am obisnuit in ultima vreme, un joc bine vandut nu coincide neaparat cu un joc de calitate. Halo 3 e unul din acele jocuri la care se munceste mult si beneficiind de suportul Microsoft pe partea de marketing, nu avea cum sa nu iasa un bestseller.

    Grafica

    Grafica din Halo 3 m-a dat pe spate la propriu. Jucatori pe consola 360 sau nu, vor tine sa ma contrazica probabil, facand referire la faptul ca engine-ul grafic nu este tocmai sharp quality si nici texturile nu sunt atat de detaliate. Imi voi mentine totusi afirmatia, pentru ca nu prin calitatea texturii sau finetea imaginii am ramas eu uimit de aceasta realizare. Migala cu care s-a lucrat la realizarea environment-ului il face cu siguranta un joc unic. Privind in special imaginile din foreground mi s-a intamplat de multe ori sa raman mut, cu controller-ul in mana, in timp ce inamicii trageau in mine intens iar eu eram lipsit de reactie pentru ca admiram peisajul.

    Sunetul

    Halo fiind anuntat cu surle si trambite ca o productie de proportii epice, nu avea cum sa nu aiba o coloana sonora pe masura. Orchestra de pe fundalul efectelor speciale iti ridica parul de pe mana daca tii volumul la maxim in timp ce te joci. Efectele speciale sunt la calitate inalta, conform asteptarilor de la un asemenea titlu.

    Story

    Mai toata lumea stia ca Halo reprezinta o trilogie, acest joc fiind atat de asteptat in principal din cauza ca avea sa se prezinte ca finalul seriei. Totusi, contrar asteptarilor, finalul jocului ne duce cu gandul la un sequel. Din acest punct de vedere tin sa spun ca am fost dezamagit. Ma asteptam la un final pe masura artwork-ului din joc, ceva care sa ma lase mut de uimire si apreciere asupra a tot ceea ce a insemnat trilogia Halo. Totul nu este insa pierdut, la cum au inceput sa circule zvonurile despre a patra parte a seriei, sper insa ca macar atunci sa avem parte de un final la inaltime. Story-ul din joc si modul in care acesta este expus duce cu gandul mai degraba la un film de proportii decat la o actiune tipica a unui joc. Modul in care camera prezinta cutscene-urile, intensitatea dialogurilor cat si itele complicate ale povestii se ridica la nivelul unor filme de calibru precum Stargate.

    Gameplay

    Halo a fost jocul care a intarit teoria conform careia FPS-urile se pot juca si fara mouse si tastatura. Din punct de vedere al gameplay-ului, Halo 3 nu face exceptie de la regula. A fost primul meu FPS jucat pe o consola si tin sa spun ca nu am intampinat deloc probleme in a ma orienta cat si in a-i nimeri pe inamici. Campania single-player este totusi foarte scurta, poti sa o termini lejer in 4-5 ore. Insa bazandu-ne pe nivelele de dificultate care le ofera jocul, veti fi tentati cu siguranta sa terminati jocul de mai multe ori mai ales ca asta reprezinta o pregatire intensa pentru multiplayer.

    Si ca tot veni vorba de multiplayer, la vremea lui, beta-ul de Halo 3 umplea pana la refuz serverele Xbox Live! ale lui Microsoft si jocul inca mai este unul dintre cele mai jucate online alaturi de Call of Duty 4. Totusi, conform majoritatii fanilor care au trecut si prin sesiunea de multiplayer de Halo 2, partea a treia nu aduce nimic nou la gameplay ci doar un movie editor care permite realizarea de clipuri cu kill-urile voastre preferate sau ecranizari ale concursurilor ce-i aduna pe cei mai inraiti gameri.

    Concluzie

    Halo 3 a fost unul din jocurile foarte asteptate pe consola 360. Totusi a reusit sa respecte reteta cat si asteptarile dar nu a surprins decat prin faptul ca a aratat ca seria nu se opreste aici. Este un titlu de top pentru Xbox 360 si cum am spus si la inceputul articolului, un motiv de mandrie pentru proprietarii acestuia intrucat este un titlu exclusiv.

    Grafica - 9
    Sunet - 10
    Story - 8
    Gameplay - 8
    Impresie - 9

    Nota finala: 8.8
    Attached Images Attached Images 1187596005.jpg 1190506453.jpg 1190506454.jpg 1190506540.jpg 1190506541.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nice review. Incearca totusi sa pui poze minim 720p next time (1280 x 720)

  3. #3 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    ok, imi trebuie neaparat o sursa de poze

  4. #4 SP
    Xtm
    Banned Xtm's Avatar
    Felicitari pentru review, la asta nu aveam cum sa fac review caci nu l-am terminat inca.

  5. #5 SP
    Junior Member TigeR's Avatar
    Good work

  6. #6 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Buna treaba! La cat mai multe!

  7. #7 SP
    Manager paul's Avatar
    Mi-a placut, dar de ce nu ai zis ce trebuie sa faci, care e povestea ?

  8. #8 SP
    Junior Member I Zuben I's Avatar
    * SPOILERS * SPOILERS * SPOILERS *


    @ paul daca vrei sa stii povestea da click aici :

    YouTube - Halo 3 Movie




  9. #9 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by I Zuben I View Post
    * SPOILERS * SPOILERS * SPOILERS *


    @ paul daca vrei sa stii povestea da click aici :

    YouTube - Halo 3 Movie



    Finally cineva care a prins ideea. No spoilers in my review. Iti place, descopera

  10. #10 SP
    Banned Pr3dator39's Avatar
    Halo 3 este motivul pt care mi-am cumparat consola ... am fost puternic impresionat de Halo Combat Evolved ... si deoarece n-am putut juca Halo 2 am decis sa tre direct la Halo 3 . Nu ca as fii un Microsoft fanboy and **** but you MUST PLAY THIS GAME it is AWSOME ....

    BTW ... Great Review

  11. #11 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Ai buton de edit Foloseste-l cu incredere .

  12. #12 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Ne cunoastem mane, dar, pt ca esti review-er constat pe CG, parerea mea va fi una putin critica (ca de obicei ), dar iti va folosi mai mult pt review-urile viitoare decat "nice review, tine-o tot asa, etc".

    In primul rand mie mi se pare ca spui putine lucruri in multe cuvinte.
    " Halo a fost jocul care a intarit teoria conform careia FPS-urile se pot juca si fara mouse si tastatura. Din punct de vedere al gameplay-ului, Halo 3 nu face exceptie de la regula." se putea spune "Halo a fost jocul care a intarit teoria conform careia FPS-urile se pot juca si fara mouse si tastatura, iar Halo 3 nu face exceptie".
    Btw, faptul ca se pot juca si fara mouse si tastatura nu este o teorie, e realitatea.

    In plus, constructii grele : "Halo fiind anuntat cu surle si trambite ca o productie de proportii epice, nu avea cum sa nu aiba o coloana sonora pe masura".
    "Halo 3 e unul din acele jocuri la care se munceste mult si beneficiind de suportul Microsoft pe partea de marketing, nu avea cum sa nu iasa un bestseller."
    - "nu avea cum sa nu aiba" e cam greutz, folosit de 2 ori
    - si Force Unleashed a fost anuntat cu surle si trambite, dar a luat note f mici la review-uri.

    Virgule multe lipsesc

    Folosesti excesiv gerunziul

    Mult prea scurt pt un AAA, are 678 cuvinte, minimul recomandat e cam 1000cuvinte.

    Cam atat, asteptam si alte review-uri ca ai o groaza de jocuri.

  13. #13 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Well, ma bucur ca mai vine cineva cu o critica din cand in cand.

    Am incercat sa ma adresez in principal unui new comer pe consola si de aceea si propozitia conform careia teoretic se poate juca un FPS pe consola. Multi gameri de pe PC nu admit asta dar probabil o vor face in curand Citez: "A fost primul meu FPS jucat pe o consola"

    Sunt constient de constructiile grele si incerc sa scap de ele, insa in mare parte review-ul il concep la servici cand mai prind cate un moment liber... de aceea si repetitiile.

    Despre virgule nu stiu ce sa zic, eu am impresia ca sunt destul de atent si ca imi scapa de putine ori poate chiar sa-mi dai niste citate cu virgule scapate ca sincer nu-mi dau seama.

    Gerunziul l-am folosit de 6 ori (un search cu highlight m-a ajutat). Adica o medie de 1 gerunziu la 100 de cuvinte

    Halo a fost cel mai scurt dintre review-urile mele si asta din cauza ca m-am zgarcit mult la unele capitole. Am incercat sa evit orice urma de spoiler.

    Vor veni review-uri in curand... abia ma pun pe picioare cu banii dupa vacanta ca sa-i dau pe jocuri

  14. #14 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Man, ideea e sa citesti review-ul dupa ce il scrii, si sa fii cat mai obiectiv (sau roaga pe altcineva), abia atunci iti dai seama de constructiile grele si repetitii, care "zgarie" la ureche.
    Articolul e bun, dar nefinisat/corectat, that's all.Astaptam si altele.

    In primul paragraf, "Grafica, ai spus in TOATE propozitiile cat de impresionat ai fost tu si cum era sa cazi de pe scaun .Intelegem, dar vrem sa aflam mai multe detalii despre grafica jocului, detalii, lumini, texturi, fluiditate, animatii, etc.

    "Si ca tot veni vorba de multiplayer, la vremea lui, beta-ul de Halo 3 umplea pana la refuz serverele Xbox Live! ale lui Microsoft si jocul inca mai este unul dintre cele mai jucate online, VIRGULA, alaturi de Call of Duty 4."

    "Totusi, conform majoritatii fanilor care au trecut si prin sesiunea de multiplayer de Halo 2, partea a treia nu aduce nimic nou la gameplay, VIRGULA, ci doar un movie editor care permite realizarea de clipuri cu kill-urile voastre preferate sau ecranizari ale concursurilor ce-i aduna pe cei mai inraiti gameri."

    "Totusi a reusit sa respecte reteta cat si asteptarile dar nu a surprins decat prin faptul ca a aratat ca seria nu se opreste aici."

    "Insa,VIRGULA, bazandu-ne pe nivelele de dificultate care le ofera jocul, veti fi tentati cu siguranta sa terminati jocul de mai multe ori mai ales ca asta reprezinta o pregatire intensa pentru multiplayer."

    "Totul nu este insa pierdut, la cum au inceput sa circule zvonurile despre a patra parte a seriei, sper insa ca macar atunci sa avem parte de un final la inaltime." - fraza fara propozitie principala

  15. #15 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    un review bun... minus: poze numai din multiplayer

  16. #16 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    In primul paragraf, \"Grafica, ai spus in TOATE propozitiile cat de impresionat ai fost tu si cum era sa cazi de pe scaun .Intelegem, dar vrem sa aflam mai multe detalii despre grafica jocului, detalii, lumini, texturi, fluiditate, animatii, etc.
    Eu vad un review ca o impresie nu ca o carte deschisa despre jocul respectiv. Incerc sa nu intru in detalii tehnice pentru ca de obicei acestea plictisesc/nu intereseaza. Si sa fim seriosi, cine vrea sa vada cum e grafica se uita la screenshots sau cauta un gameplay video pe net si-si face singur o parere.
    La celelalte aspecte e insa mai mult de discutat.

    Cat despre virgule, imi asum mea culpa si promit sa fiu mai atent pe viitor

  17. #17 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Mane, din 4-5 screenshot-uri nu iti dai seama de fluiditate, animatii si detalii, iar gameplay-urile de pe net nu sunt la 720p.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Starcraft 2 By DeathWings in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 10-05-2011, 14:04
  2. User Review: Killzone 2 By IceBlast13 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 8 Last Post: 27-04-2011, 21:23
  3. User Review: Darksiders By drik in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 28 Last Post: 19-03-2010, 19:16
  4. User Review: Battlefield 2 Review By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2010, 00:09
  5. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts