Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: User Review: Back to Bed (PS4)

  1. #1 SP
    Senior Member Snick's Avatar

    User Review: Back to Bed (PS4)

    "BOB is a narcoleptic" – aceasta ar fi descrierea generoasa oferita de creatorii jocului despre caracterul in jurul caruia se invarte toata actiunea, dupa cum am spune noi romanii – BOB e somnambul. Acesta pare tiparul de american lucrator la bursa de valori de pe Wallstreet, care dupa zi incearca sa vanda cat mai mult, ajunge acasa, avand dorinte ascunse, pasiuni nerealizate si frustrarile acumulate zilnic – parca le-ar retrai in somn…

    Tu, ca personaj jucabil, esti un caine de culoare vernil cu chip de om – incerc sa fie cat mai sec.

    Am acceptat sa testez acest joc din simplul motiv ca dezvolatorii jocului par a fi fani ai operelor lui Salvador Dali. Daca nu stiti despre cine scriu va recomand sa urmati link-ul si sa vedeti ce opere inedite si unice a putut creea. Deci tot universul grafic al acestui joculet se invarte in jurul tablourilor lui Dali, de la decoruri fantastice in care exista aproape pretutindeni "the all seeying eye" pe acoperisuri inalte la tentacule si alte vietati marine intr-un decor portuar – pentru cei cu inclinatii artistice jocul ar trebui sa fie un "must – have".

    Nu stiu despre voi, dar eu am crescut cu jocuri pe PC - din acelea "old-school" - cum de multi le-ar vedea, ar spune: ce este cu acel pixel de se plimba stanga – dreapta? Acest joc mi-a adus aminte de SOKOBAN, doar ca in loc de caramizi ai mere verzi, pesti in forma de pod, samd.

    Jocul este la prima vedere un 2D platformer, dar foarte repede o sa observi ca s-a implementat foarte bine in 3D. Deci tu, catelul vernil cu chip de om, vei putea sa te plimbi atat pe axele normale X si Y, dar si pe Z (din acel moment jocul va devenii mult mai greu si iti va prezenta mult mai multe optiuni de finalizare). Este conceput in 2 stagii a cate 15 nivele, care, si incerc sa nu jignesc pe nimeni acum, daca te duce putin capul le cam termini in 2 ore, automat daca ai si avut o experiente cu platformerele.

    Stiu, cam scurt, dar stati linistiti exista si modul avansat de dificultate, ajungem si acolo imediat.

    Scopul tau, al catelului, in acest joc este sa il ghidezi pe BOB catre patutul lui cald si primitor, manevrandu-l printre obstacole si ferindu-i fundul sa nu cada in abisul lumii viselor, implicit sa nu ii fie deranjat somnul de frumusete. Doar nu vrei ca micul corporatist sa nu doarma bine si sa te trezesti tu a doua zi ca ti-a scazut cotatia actiunilor la FOREX.

    Cum vei avansa prin nivele, observand ca, capcanele din drumul tau nu sunt suficiente pentru a te opri pe tine, pana si oglinzile care te duc in alta zone ale hartii nu mai constitue o provocare, vor incepe sa iti apara si inamici, gen ceasul desteptaror (cel retro, evident), alti catei (hmmm daca as vrea sa sap mai adanc – poate cainii sunt personificarile oamenilor din zilele lui cotidiene cu care are de-a face) care vor sa te muste de fund, balene in forma de tren – doar piedici in drumul tau catre somnul perfect.

    Aaa, era sa uit, mai exista si vocea naratorului, care sa spunem ca iti mai da niste indicatii, dar seamana cu cea unui englez care a stat toata ziua intr-un pub, asa ca s-ar putea sa-ti scape indicatiile acestuia.

    Muzica si efectele sonore sunt, exista. Nu m-au impresionat foarte mult, muzica nu se schimba per fiecare nivel (cum, trebuie sa recunosc, poate m-am asteptat), dar totusi problema acesta, daca i se poate spune problema, o intalnesti si la un joc de 20 GB, asa ca, ulterior la cei 234 MB cat are jocul, e ok – Keep Calm dupa cum este expresia anului acesta "facebucian".

    Ca bonus ai mici sunete si in difuzorul controller-ului (ceea ce imi da satisfactia investitiei financiare in noul PS4).

    Loading-ul din misiuni mi s-a parut un pic cam mare pentru un joc atat de mic, dar se poate trece cu vederea peste acest fapt.

    In cele 2 ore de gameplay (pe normal mode) si putin pe hard am strans 55 % din trofee, deci foarte bun de platinat pentru un hardcore-ist. Normal ca pe modul greu de dificultate, iti vor aparea noi provocari si modificarea hartii initiale, deci pregateste-te. Trebuie sa recunosc ca jocul devine frustrant in anumite clipe, in care consideri ca ai ramas blocat, si trebuie sa iti remapezi drumul ca sa vezi ce nu ai facut bine, dar cu putina rabdare si fara violenta asupra controller-ului de PS4 (care costa destul de mult), gamer-ul din tine va birui.

    Ca o concluzie, e un joc foarte bine facut vizual pentru fanii lui Salvador Dali, cu provocari decente si usor de terminat. Nu are multiplayer in caz ca v-ati intrebat.

    Totusi a luat nota buna pentru un joc foarte mic, "asta inseamna sa fii mafiot" (expresia nr 2 din analele "facebuciului").

    Story : 7.5
    Gameplay : 8
    Sunet : 7
    Grafica : 9.5
    Multiplayer : N/A

    Nota finala : 8

    Multumesc comunitatii Console Games pentru ocazia de a putea posta aici gandurile mele si userului NAZ pentru ocazia de a putea juca acest joc, GRATIS :)
    Attached Images Attached Images back-bed-hazard.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Cool review pentru un joc cu un concept interesant. Doar o mentiune: narcoleptic nu inseamna somnambul din ce stiu eu. Somnambul ar fi "sleep walker", si reprezinta oamenii care dormind, se ridica din pat (or whatever) si incep sa umble sau sa intreprinda diverse activitati, in timp ce inca dorm.

    Narcoleptic e o persoana afectata de narcolepsie, o boala care reduce la maxim controlul asupra posibilitatii creierului de a regulariza ciclurule de somn.

    In cazul de fata se pare ca sus-numitul Bob, e atat narcoleptic cat si somnambul. Adicatelea adoarme subit pe unde si cand apuca, dupa care incepe sa umble prin somn.

  3. #3 SP
    Senior Member Snick's Avatar
    Ah ok ... ms mult pt clarificare ... **** wikipedia then ... sau poate nu am avut eu rabdarea necesara sa citesc toata definitia

  4. #4 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Vocea naratorului mi-a adus aminte de Twin Peaks. Poate cei e au vazut serialul stiu de ce.

    ---------- Post added 21-08-2015 at 16:13 ----------

    Quote Originally Posted by Snick View Post
    In cele 2 ore de gameplay (pe normal mode) si putin pe hard am strans 55 % din trofee, deci foarte bun de platinat pentru un hardcore-ist.
    Jocul nu are trofeu de platina.

    ---------- Post added 21-08-2015 at 18:19 ----------

    Ah da, si "cainele" ala este subconstientul lui Bob, se numeste Subob. Zici ca jocul este platformer dar de fapt este un puzzle game, nici macar puzzle platform nu l-as numi. Nu vreau sa critic doar rectificam unele lucruri.

  5. #5 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    L-am terminat acum si pe nightmare, este superb, cu totul alta experienta. Recomand jocul fanilor de puzzle, pretul acum este putin piperat dar la o eventuala reducere nu e de ratat.

  6. #6 SP
    Senior Member Snick's Avatar
    How much ? ... recunosc ca nu m-a interesat pretul ...

  7. #7 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    20 USD

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Legend of Kay Anniversary (PS4) By naz in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 2 Last Post: 17-08-2015, 13:30
  2. User Review: Batman Arkham Knight - PS4 By raducucosmin in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 6 Last Post: 20-07-2015, 17:21
  3. User Review: Grand Theft Auto 5 (PS4) By naz in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 2 Last Post: 19-07-2015, 18:06
  4. User Review: Shovel Knight (PS4) By paunstefan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 6 Last Post: 18-05-2015, 12:20
  5. User Review: Wolfenstein: The New Order (PS4) By paunstefan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 4 Last Post: 30-03-2015, 13:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts