+ Reply to Thread
Page 12 of 25 FirstFirst ... 2 10 11 12 13 14 22 ... LastLast
Results 221 to 240 of 489

Thread: Propuneri.. again :)

  1. #221 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Si daca e o stire foarte lunga?

  2. #222 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Se poate modifica timpul de automerge de la 24 de ore la...16 ore? sau 12 ore? E destul de enervant c�teodată :spermatozoid:

    (mai ales dacă vrei să modifici ceva...se pune acolo tot grămadă - arată oribil).

    De multe ori nici nu mai postez...că mă uit și zic: păi stai...că dacă postez acum se face automerge și nu se mai �nțelege nimic. No dă-i pace, nu postez deloc (fie el anunț, link interesant sau altceva...).

    *p.s.

    Și nu vreau s-o aud pe aia cu: bazarul. Ăsta e site de gaming, totuși, nu piața a-z (sau alt site)...ca să modificam structura după aria bazar

    Oricum lumea dă up-uri și oricum cel interesat le ignoră și se uită atent prin topicuri p�nă găsește ce-l interesează...că doar nu se orientează după up-uri ca un ANIMAL PROST

  3. #223 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Un test micut, la signup, nu se poate implementa (in cod este posibil, dar nu stiu daca e MonkY de acord) ? Ceva intrebari din reguli, de exemplu, ca poate asa fortam userii noi sa citeasca regulamentul. Ca parca e un val de oameni ... in perioada asta. Multumesc.

  4. #224 SP
    Member Outblast's Avatar
    Si eu am observat in ultima vreme posturi de genul : "nu am citit regulamentul".

  5. #225 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by GS0Ls View Post
    Un test micut, la signup, nu se poate implementa (in cod este posibil, dar nu stiu daca e MonkY de acord) ? Ceva intrebari din reguli, de exemplu, ca poate asa fortam userii noi sa citeasca regulamentul. Ca parca e un val de oameni ... in perioada asta. Multumesc.
    E o idee buna... o sa ma gandesc la o modalitate de a implementa chestia asta... Eventual cu trimitere la threadul de Rules din start. Thx !

  6. #226 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Sa fie 4-5-6 intrebari cu 5 variante de raspuns, una din ele fiind adevarata, iar celelalte foarte apropiate de varianta adevarata.

    E destul de simplu de implementat, se fac checkbox-urile:

    Cum trebuie sa scrii pe forum ?

    <input type='checkbox' name='intrebare1' value='yes' /> Trebuie sa scrii corect.<br />
    <input type='checkbox' name='intrebare2' value='no' /> Trebuie sa scrii incorect.<br />

    Apoi, unde se fac verficarile:

    if ($_POST["intrebare1"] != "yes")
    stderr("Eroare", "Nu poti deveni membru al acestui site. Stai 48 de ore pe tusa.");

    Daca vrei mai multe conditii, le pui cu SAU intre ele ( || ) nu cu SI ( && ), adica:

    if ($_POST["intrebare1"] != "yes" || $_POST["intrebare2"] != "yes")

    Asa e cel mai bine si cel mai simplu de procedat la toate intrebarile. Poti sa faci cate vrei. DAca ai nevoie de ajutor, ma poti intreba. Nici eu nu stiu foarte multe in PHP, insa sunt in curs de invatare.

  7. #227 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Am si eu o propunere. Pe ariile de publicitate ar fi super daca s-ar interzice postarea pe thread-uri pe care nu s-a mai postat nimic timp de "o perioada". E discutabil cat sa fie "perioada", o luna sau max. doua ar fi ok, zic eu.

    Sa nu fie inchis thread-ul, cel care l-a deschis sa poata posta, dar daca n-a mai postat nimeni un timp sa nu poata posta restul userilor.

    Motiv ? Periodic se trezeste cineva (de obicei un user nou) care cauta un produs si (in infinita lui inteligenta) da search dupa produs si se apuca sa posteze in toate thread-urile gasite fara sa se uite la data.

    Eu cred ca daca e interesat de produs si nu poate posta (pt ca e vechi thread-ul) poate da un PM de genul : "stiu ca e vechi anuntul, dar mai ai produsul cutare ?"

  8. #228 SP
    Admin MonkY's Avatar
    GS0Ls: cred ca uiti urmatoarea problema: un user care nu este inregistrat si a depasit limita de views, nu poate accesa Regulamentul... therefore nu poate raspunde.

    RaverX: si ce te faci cu cei care n-au nicio problema in a astepta 6 luni, 1 an (sau chiar mai mult)... ca sa vanda un produs ? Sau cu cei care ofera acelasi serviciu de ani de zile ? Sa li se inchida automat ?

  9. #229 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    RaverX: si ce te faci cu cei care n-au nicio problema in a astepta 6 luni, 1 an (sau chiar mai mult)... ca sa vanda un produs ? Sau cu cei care ofera acelasi serviciu de ani de zile ? Sa li se inchida automat ?
    Nu, deloc. Am si zis asta clar :


    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Sa nu fie inchis thread-ul, cel care l-a deschis sa poata posta, dar daca n-a mai postat nimeni un timp sa nu poata posta restul userilor.
    Asa ar fi ideal (din punctul meu de vedere). Nu stiu daca e posibila chestia asta, ar trebui ceva de genul ca un buton "locked", deci nu "closed", ci "locked". Si sa poata posta doar cel care a inceput thread-ul, adminii si moderatorii.

    Exemplu concret : eu deschid un thread de vanzare, dupa un timp nu mai postez nimic si nu mai posteaza nici alti useri. Dupa o luna se blocheaza automat thread-ul si nu mai poata posta nimeni (in afara de mine si admini/moderatori). Peste 3 luni postez din nou si thread-ul de deblocheaza instant.

    Dar daca nu se poate...atunci si inchiderea automata poate fi o solutie. O luna e o perioada rezonabila chiar si in aceasta situatie, daca userul nu se "oboseste" sa dea up macar odata pe luna...e clar ce interes are in a vinde/cumpara/etc.

  10. #230 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Sunt de acord cu RaverX. Daca userii nu dau macar un up luna sau cel mult 3 luni atunci e clar ca nu le mai trebuie produsul respectiv. Si eu am primit o oferta la Wii astazi, desi nu am mai postat acolo de 3-4 luni bune lol.

    Userii noi de regula uita sa arunce ochii peste data in care s-a postat ultima data. Cand vad un user mai nou ca posteaza la sectia Bazar in prostie si ca la ultimele 8-9 thread-uri vezi numele lui, atunci iti dai seama ca a luat pe rand fiecare thread care l-a gasit si nici macar nu s-a uitat la data.

  11. #231 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    GS0Ls: cred ca uiti urmatoarea problema: un user care nu este inregistrat si a depasit limita de views, nu poate accesa Regulamentul... therefore nu poate raspunde.

    Cred ca se poate face o pagina externa (rules.php de ex.) care sa poate fi accesata de toata lumea.

  12. #232 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Tudoran View Post
    Userii noi de regula uita sa arunce ochii peste data in care s-a postat ultima data. Cand vad un user mai nou ca posteaza la sectia Bazar in prostie si ca la ultimele 8-9 thread-uri vezi numele lui, atunci iti dai seama ca a luat pe rand fiecare thread care l-a gasit si nici macar nu s-a uitat la data.
    Exact. Eu cred ca se intampla asa : se inregistreaza userul dornic sa cumpere jocul "bla bla", intra la publicitate si da search "bla bla". Si apoi incepe haosul : userul intra pe rand pe toate thread-urile, nu se uita la data, nu se uita daca s-a dat sau nu, nu se uita daca thread-ul e de vanzare sau cumparare, nimic... Incepe sa posteze in nestire : il mai ai ? care e ultimul pret ? ofer x lei. etc, etc

    Si te trezesti ca tu ai pus un anunt de 3 minute si deja e pe pagina a doua pentru ca un aiurit s-a trezit ca vrea un joc, dar e prea idiot grabit si nu se uita din ce data e anuntul sau daca userul vinde sau cumpara. Mi s-a intamplat si mie de cateva ori : aveam anunt ca vand sau schimb niste jocuri, iar la schimb ziceam ca m-ar interesa un anumit joc. Si unii se trezeau sa ma intrebe cat costa jocul ala, desi eu il CAUTAM (sa-l cumpar sau sa-l iau la schimb).

    Probabil ca limitarea asta ar avea si neajunsuri, dar tot timpul se intampla asa, insa daca avantajele sunt mai mare ca dezvantajele eu zic ca merita. Exemplu : acum la publicitate se unesc automat posturile consecutive daca nu trec 24 h intre posturi. Normal ca apar probleme : mai multe posturi unite arata ca naiba, plus ca regula e cam nasoala, poate eu vreau sa postez odata pe zi, insa nu pot posta la ora fixa, odata postez seara, altadata ziua, etc. Si daca am postat la 10 seara nu mai pot posta pana la 10 si un minut in ziua urmatoare, e un pic aiurea, poate eu vreau sa postez ziua urmatoare la 3 jumate ziua. Insa inteleg ideea si e buna, opreste o gramada de nesimtiti si aiuriti care cred ca forumul le apartine si care dau up de 3 ori pe ora.

  13. #233 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Hello,

    se poate implementa așa ceva? (temporar...să vedem dacă are efect):


  14. #234 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Tot legat oarecum de subiect, ar fi bine ca userii noi să nu poată creea threaduri dec�t după un anumit număr de posturi (100, 200?).
    Excepție ar trebui să facă doar aria Bazar.

  15. #235 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Ar insemna sa limitam foarte mult userii care posteaza putin, dar bine. Pana la urma cea mai buna solutie pt. troli este ca moderatorii sa le dea ban dupa cateva avertismente. Nici nu cred ca se poate implementa acest lucru.

    Si faza cu invitatiile, ar face forumul mult prea exclusivist, cum ziceam si mai sus... de ce sa ii luam sansa si omului care vrea doar sa-si vanda un joc, sau sa intrebe ceva legat de consola lui, datorita a 2-3 pusti care sunt in vacanta. Asa cum au venit, o sa si dispara.

  16. #236 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Atunci sa se faca niste conturi speciale, de Seller.

  17. #237 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar
    Quote Originally Posted by Graft View Post
    Tot legat oarecum de subiect, ar fi bine ca userii noi să nu poată creea threaduri dec�t după un anumit număr de posturi (100, 200?).
    Excepție ar trebui să facă doar aria Bazar.
    Asta ar �ncuraja şi mai mult spam-ul, şi aşa sunt c�teva specimene ce fac posturi monosilabice la aproape fiecare ştire.

  18. #238 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    S-ar putea cand dam thanks sa avem de ales din 4-5 motive si sa apara ori scris motivul ori un smiley in momentul in care ducem mouseu deasupra?
    De ex cineva o primit 4 thanksuri la un post. Sub post ii lista cu nickurile celor care au multumit. Cand duc mouseu pe primu sa apara "funny" sau lol. Poate pt al 2lea postul a fost interesant si sa apara "interesting" sau vreun smiley.
    Eu m-am gandit la 4 categorii: interesting, funny, helpful, well said. Prea greu/ nefolositor ?... Cateodata dau thanks pt ca-s de acord cu ce-o zis omu' si sa nu mai fac un post "asa zic si io".
    Si daca ne gandim ii bun si pt userii care fac posturi de genu: "lol"; "ai dreptate"; "sa vedem ce-o sa iasa"; "suna interesant". lol

  19. #239 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    O idee ar fi un fel de 'colt al rusinii' sau al pedepsei pentru userii care injura sau au un comportament neadecvat pe forum.

  20. #240 SP
    RPG and FPS fan G-XtremE's Avatar
    propun si eu o modificare la emoticons. nu ": ) )" ci "" sa reprezinte iar vechiul "l o l" sa fie modificat in ": ) )" Nu de alta dar lumea tinde sa le confunde (thank you ymessenger?)

+ Reply to Thread
Page 12 of 25 FirstFirst ... 2 10 11 12 13 14 22 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 30 Last Post: 11-10-2010, 01:38
  2. Help!? ( Again ) By yoyokid in forum Offtopic
    Replies: 0 Last Post: 30-08-2009, 01:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts