+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 37

Thread: CG Experience

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Thumbs up CG Experience

    Well, intrucat nu aveam thread "dedicat" pe ConsoleGames.ro pentru modulul de Experience, am zis sa-l creem. Stiu ca sunt multi care se intreaba care sunt formulele folosite, care este rolul sau, etc.

    Pe scurt, modulul Experience (accesibil sus din meniul principal, sau direct link aici: Console Games Forum - Ranking ) tine cont de aproape orice actiune a userului pe un forum. Daca deschide un thread primeste un anumit numar de puncte, daca pozele sale vor fi vizionate - un alt numar de puncte. La fel, daca primeste thanks va lua puncte (si va primi puncte si cel care da thanks). Voi face o lista cu toate "actiunile" si punctele acordate mai tarziu.

    La ce foloseste acest modul ? Multi ar spune ca e "braggin' contest". Nu, nu este asa, intrucat incepand cu noua versiune, cu acele puncte veti putea cumpara items. Items care in real life se vor transforma in anumite premii. Sa luam un exemplu:

    Bobby are 10.000 de puncte. Un t-shirt (echivalentul item-ului Black Armor) va costa 7.000 de puncte. In momentul in care achizitioneaza acel item, se va prezenta frumusel la noi si isi va ridica premiul, dupa care va ramane cu 3.000 de puncte si item-ul respectiv. Poate in viitorul apropiat vom reusi chiar sa facem un "mini-rpg" pe forum, item-urile respective sa dea anumite valori la armura, atac, etc...

    In momentul de fata, sunt 5 award-uri care se acorda automat. Vor fi mai multe si mai diversificate. Acele award-uri sunt extrase tot din formulele de Experience, nu sunt acordate manual de catre echipa CG or something like that.

    So, in caz ca sunt intrebari, idei, probleme, aici este locul in care va astept. Pana la urmatoarea versiune, sper sa punem in aplicare planul cu premiile. Bafta la Experience

    Also, aici vom discuta si ultimele cresteri/scaderi/new entries in top. Eu unul tin sa-l felicit pe Dj Mo care a urcat pe locul 5. De Bobby nu mai zic nimic... el e in frunte de la inceput. Dar lasati ca o sa vrea sa ia premii si il voi lua

  2. #2 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Stii ca top-ul asta este si un motiv pentru posturi gratuite ? la finalul finalului trebuie sa ai ce spune cind postezi nu sa-l faci doar pentru ca da bine in top.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Q View Post
    Stii ca top-ul asta este si un motiv pentru posturi gratuite ? la finalul finalului trebuie sa ai ce spune cind postezi nu sa-l faci doar pentru ca da bine in top.
    Pentru asta exista moderatori. Posturi monosilabice, stil irc, chestii gen "cool" sau "lool" sunt sterse/sanctionate. Si oricum, nu numarul de posturi genereaza atat de multe puncte, ci cat de bine este primit postul respectiv. Thanks-urile fac mult mai mult decat posturile. Un articol bun poate genera mai multe puncte decat 100 de posturi aruncate aiurea. E un sistem destul de destept zic eu. Se genereaza puncte si in functie de friends, activitate, arcade, albume, etc... E cam greu sa zici ca e ca la numarul de posturi, si-anume cel cu cat mai multe posturi are si cele mai multe puncte. Cel mai bun exemplu: eu desi am mai multe posturi decat Bobby, sunt cu 9 nivele mai jos. And that's fair.

  4. #4 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Oricum moderatorii sunt in fruntea listei. Cel putin tu si cu Bobby. Ceilalti useri cum pot concura cu voi? Nu avem nici o sansa.

  5. #5 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Puteti foarte simplu: postati stiri, review-uri. Ce e asa de greu? De ce credeti ca am atatea puncte. De la stiri. Si tot nu inteleg de ce e important sa fii pe primul loc.

    Eu cumpar un tricou si ajung sa am 0 puncte.

  6. #6 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Bobby ar trebui sa mai lasi stiri si pentru altii. Daca tu le postezi pe toate, ceilalti ce mai posteaza?

  7. #7 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Oameni buni, eu iau si 2 zile pauze si nu posteaza nimeni in afara de Mika ocazional, Max si cam atat. Auzi, acum nu sunt bun ca le postez pe toate. Asta e culmea. Cand am fost 2 saptamani plecat din tara daca s-au postat 20 sau 30 stiri. Si atunci luam toate stirile?

    Sunt la stiri zilnic de nu stiu eu fata. Imi scapa unele si importante. Sunt stiri de PSP care imi scapa, stiri de Wii, DS etc. Nu pot tine pasul cu totul. Sunt atatea de postat...

  8. #8 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    E mai greu cu stirile de PS3. Si in ultima vreme au fost extrem de putine.

  9. #9 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Also, aici vom discuta si ultimele cresteri/scaderi/new entries in top. Eu unul tin sa-l felicit pe Dj Mo care a urcat pe locul 5.
    Sa stiti ca am fost depasi neregulamentar!
    Daca ma supara nu ma mai joc! Imi iau jucariile si plec

  10. #10 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Lucrul care impiedica anumiti useri sa posteze o stire e obligativitatea atasarii unei poze de rezolutie cel putin 720p.

  11. #11 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Pozele 720p se gasesc la orice colt de strada. E suficient un search pe google imagini cu filtru pe mediu sau mari. Si daca nu e suficient dai un resize la 1208x720 si totul e frumos. E greu la unele cand nu ai poza anume despre stire, dar in Photoshop se face imediat.

    Plus, asta le putem face noi moderatorii. In anume cazuri (nu la fiecare stire). Nu aveti poze, postati si punem noi poze nu e problema . Dar sa nu devina obisnuinta.

    Site pentru poze f bun este gamersyde.com.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by istrategie View Post
    Oricum moderatorii sunt in fruntea listei. Cel putin tu si cu Bobby. Ceilalti useri cum pot concura cu voi? Nu avem nici o sansa.
    Poate nu stiai, dar moderatorii nu vor putea "cumpara" premiile, ci doar simbolurile respective (icons). Sistemul e gandit pentru ca userii sa beneficieze, si nu sa ne dam noi singuri premiile.

    Intr-adevar, momentan e un pic debusolant sa vezi 2-3 useri care au puncte cat restul, dar cum spuneam, se va redresa in momentul in care shop-ul va fi gata. Si nu, nici nu vreau sa exclud pe nimeni din lista (nici macar pe mine) pentru ca la urma urmei, e un mod bun de a vedea daca e bine ce faci, daca e un progres in activitatea ta, daca faci bine ce faci, etc...

    Cat despre Bobby, sau orice alt editor... legat de faptul ca posteaza prea mult. Va spun sincer, ca niciodata nu e prea mult. Oricat de mult ar incerca un singur user, nu va acoperi niciodata mai mult de 30% din news-uri. Iar atunci cand o va face, nu va putea deschide discutii, mentine o atentie sporita asupra vechilor news-uri, etc. Eu consider ca e mai putin importanta o stire cat interesul acordat continutului stirii. Degeaba sunt 100 de stiri cu 2-3 reads. Prefer 2-3 stiri serioase cu sute de reads si replies.

    In plus, nu inteleg de ce nu apare mai des originalitatea. De ce nu scrieti articole, ce nu trebuie sa aiba neaparat legatura cu news-urile. Un articol despre ce inseamna sa fii consolist, un articol cu istoria consolelor, un articol despre jocurile favorite, despre jocurile retro, despre intamplari si evenimente la care ati luat parte (si care sa fie console related)... Toate acestea nu au nici-o legatura cu "gathering news" si pot spune ca sunt sarea si piperul. Just give it a try, and you'll see...

    Eu cu parere de rau va spun ca am din ce in ce mai putin timp liber... lucrez si la cate 3-4 chestii odata pt. site... mai am si daily job care ma omoara lately. Dar sper sa scap in curand de nebunie si sa ma intorc in forta sa-l detronez pe Bobby & Co.

    Bafta la scris !

  13. #13 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    O sa incerc sa fac un review la Dead Space, daca nu e luat deja job-ul.

  14. #14 SP
    Member SiCK's Avatar
    Quote Originally Posted by istrategie View Post
    Bobby ar trebui sa mai lasi stiri si pentru altii. Daca tu le postezi pe toate, ceilalti ce mai posteaza?
    Lasa-l man sa puna stiri.
    Nu le posteaza pe toate,daca n-as fi lenes as pune inca atatea cat pune el.De obicei ce pune el am vazut deja..sau ii ia mult timp sa faca postul conform regulamentului.

    Nu cred ca se interzice cuiva sa puna stiri chiar daca intai e verificat thread-ul inainte sa fie visible.E si normal,ca apare pe prima pagina si de obicei la noi analfabetismul e in floare.Poza de 720p nu e o piedica.Nu stiu de ce lumea se simte atat de ofensata de un mod/admin si simte nevoia de a riposta la nu stiu ce tratament preferential...

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by istrategie View Post
    O sa incerc sa fac un review la Dead Space, daca nu e luat deja job-ul.
    Noi avem un mare avantaj. Nu ne opreste nimeni de la nimic. Putem avea si 10 review-uri la Dead Space. Din pacate, fata de altii, nici nu putem "plati" review-urile. Cum spuneam, ceea ce facem o facem pentru noi... pentru comunitatea consolistilor. Considerati ceea ce scriem aici ca fiind o discutie intre prieteni. Eu va spun parerea mea despre joc, vin 2-3 si ma contreaza, altcineva face un review mai bun, si tot asa. Everybody wins, right ?

  16. #16 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Acest oarecum concurs e cea mai buna idee, sunt useri care pot posta lucruri calitative gen stiri hot sau din surse care poate ne scapa celorlalti, sunt altii care pot face review-uri la jocuri mai noi sau mai vechi si care pot convinge un gamer mai nou ( sa nu zic consolist proapat ) sa incerce anumite jocuri s.a.m.d.
    Moderatorii chiar daca sunt experimentati au si ei viata lor, anumite lucruri care le ocupa timpul si nu pot posta permanent, deci e timpul sa apara si alte persoane cu initiativa.
    Si pt. acele persoane se vor da premii, supersimpla chestia !

  17. #17 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    MonkY, discursurile astea ale tale ma cam fac sa ma las dus de val. Tu vorbeai despre cum nu ne opreste nimic, articole despre orice e gaming, istorie, reviews, si eu continui in gand cu jocuri CG, launch centers, si alte d-astea. Ar fi ceva frumos totusi.

    Anyway, o sa pun si eu cate ceva. Insa nu pe forum, ci pe blog, fiindca na... sunt mai sfios . Un top 10 personal, un video review, un ceva.

  18. #18 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    ia gata ca bag un review sa-i iau fata lui Mo

  19. #19 SP
    Member obidan's Avatar
    Ne prezentam ca sa luam premiul?
    NU pot sa mai dau 3000Points pentru transport?

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    obidan: Hehe, stai linistit... transportul va fi achitat de noi cand vor fi premiile.
    Khan: bafta man !

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 61 Last Post: 15-01-2016, 12:42
  2. Michael Jackson: The Experience Detaliat By Zombozo in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 19-11-2010, 08:32
  3. Ferrari The Race Experience By Nash in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 10 Last Post: 29-09-2010, 17:55
  4. Preview: NXE (New Xbox Experience) By Dj Mo in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 39 Last Post: 19-11-2008, 19:55
  5. Replies: 11 Last Post: 14-09-2008, 11:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts