Closed Thread
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 93

Thread: Cerere anti bisnita

  1. #1 SP
    Senior Member RaverX's Avatar

    Cerere anti bisnita

    Regulamentul de publicitate zice asa :

    3. Va rugam sa nu postati produse la vanzare cu un pret mai mare decat cel oficial la momentul vanzarii ! Pretul de referinta va fi cel mai mic pret afisat in magazinele din Romania (online sau retail).
    4. Este interzisa comercializarea produselor achizitionate de pe aria de Publicitate/Bazar la preturi mai mari decat la cumparare. CG nu incurajeaza si nu va incuraja niciodata bisnita !

    As avea o rugaminte. Daca afirmatia "CG nu incurajeaza si nu va incuraja niciodata bisnita !" se vrea una adevarata ar trebui modificat punctul 3 si scos afara "Romania". De ce ? Pentru ca bisnita nu are granite. Ce-l impiedica pe un bisnitar sa cumpere de dincolo si sa vanda aici ? Stim cu totii ce preturi avem la noi in magazine si ce preturi avem aici.

    Hai sa nu ne mai ascundem dupa chicite de astea si sa fim corecti. Aria de publicitate ar trebui sa fie pentru userii care vor sa-si vanda jocurile personale la un pret mai mic, nu pentru samsarii si bisnitarii care le cumpara din afara si le vand aici. Mi se pare o insulta la adresa comunitatii ca sa vina diversi useri, sa cumpere din afara jocuri sigilate, sa le joace si apoi sa le vanda ca si "impecabile" la pret mai mare.

  2. #2 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    nu sunt de acord cu tine. ce te opreste pe tine sa cumperi din strainatate cum a facut cel acuzat de bisnita? ai nevoie doar de un card bancar si o adresa. simplu .

  3. #3 SP
    Senior Member Daniel's Avatar
    Adica daca eu imi cumpar un joc din strainatate mai ieftin (sa zicem 25 de euro - 100 lei) si dupa ce l'am jucat vreau sa'l vand pe aria de publicitate CG acolo unde jocul se vinde defapt cu 160 lei, nu am voie sa il vand cu 150 de lei deoarece fac bisnita? Sau ar trebui sa il vand cu 100 de lei pentru ca asa l'am cumparat din strainatate sau cum? Sau probabil ca ar trebui sa raman cu el pe raft pana ajunge pretul din Romania, acelasi cu pretul din tara de unde am cumparat jocul la vremea respectiva.
    Sper ca m'am exprimat bine si ca ai inteles ce vreau sa zic....

  4. #4 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    nu sunt de acord cu tine. ce te opreste pe tine sa cumperi din strainatate cum a facut cel acuzat de bisnita? ai nevoie doar de un card bancar si o adresa. simplu .
    Nu ma opreste absolut nimic. Exact asta e ideea : ce ma opreste pe mine sa cumpar din Romania ? Tot nimic. Nu ? Nici macar de card nu am nevoie. Atunci de ce unul care cumpara din Romania si vinde mai scump e bisnitar, iar unul care cumpara din afara si vinde aici e NU e bisnitar.

    Sa ma exprim altfel, ca sa intelegi de ce argumentul tau nu e ok :
    Vine X si cumpara din Romania ceva cu 100 lei si-l vinde pe CG cu 120 lei. Automat e etichetat ca si bisnitar. De ce ? Pentru ca (dupa argumentul tau) pe mine nu ma opreste NIMIC sa cumpar acelasi produs cu 100 lei din Romania. Corect ?

    Quote Originally Posted by Daniel View Post
    Adica daca eu imi cumpar un joc din strainatate mai ieftin (sa zicem 25 de euro - 100 lei) si dupa ce l'am jucat vreau sa'l vand...
    Da, restul nu conteaza. Daca tu l-ai luat cu 100 lei si il vinzi mai scump esti bisnitar. Il dai mai scump decat l-ai luat.

    Te citez
    Quote Originally Posted by Daniel View Post
    Sper ca m'am exprimat bine si ca ai inteles ce vreau sa zic....

  5. #5 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Nu ma opreste absolut nimic. Exact asta e ideea : ce ma opreste pe mine sa cumpar din Romania ? Tot nimic. Nu ? Nici macar de card nu am nevoie. Atunci de ce unul care cumpara din Romania si vinde mai scump e bisnitar, iar unul care cumpara din afara si vinde aici e NU e bisnitar.

    Sa ma exprim altfel, ca sa intelegi de ce argumentul tau nu e ok :
    Vine X si cumpara din Romania ceva cu 100 lei si-l vinde pe CG cu 120 lei. Automat e etichetat ca si bisnitar. De ce ? Pentru ca (dupa argumentul tau) pe mine nu ma opreste NIMIC sa cumpar acelasi produs cu 100 lei din Romania. Corect ?



    Da, restul nu conteaza. Daca tu l-ai luat cu 100 lei si il vinzi mai scump esti bisnitar. Il dai mai scump decat l-ai luat.

    Te citez
    Eu inteleg punctul tau de vedere si ai dreptate pe undeva. Intrebarea mea este urmatoarea: -Este posibil sa-ti dai seama cine vinde jocuri cumparate din tara si cine nu?! Cine este bisnitar in aceasta privinta si cine nu?!

  6. #6 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Laurentiu View Post
    Eu inteleg punctul tau de vedere si ai dreptate pe undeva. Intrebarea mea este urmatoarea: -Este posibil sa-ti dai seama cine vinde jocuri cumparate din tara si cine nu?!
    Poti sa-ti dai seama, dar nu poti dovedi. Asa ca vin si eu cu o intrebare. Poti dovedi ca un user a luat un joc de la magazinul din Romania cu cel mai mic pret ? Sau cand l-a luat si cu ce pret... Poate un user a luat un joc la aparitie cu 280 lei si acum jocul respectiv e 30 lei nou, sigilat la promotie intr-un magazin. Dar, daca ne luam dupa regulament userul e bisnitar daca il da cu 80 lei, desi pierde 200 lei la joc.

    In acelasi timp, un user care cumpara de afara un joc cu 100 lei, il joaca si-l da aici cu 120 NU e bisnitar pentru ca jocul e 150 lei in Romania.

    Asa ca-ti pun exact aceeasi intrebare :
    Quote Originally Posted by Laurentiu View Post
    Cine este bisnitar in aceasta privinta si cine nu?!
    Ceea ce propun eu e simplu : pretul de referinta sa nu fie cel din magazinele romanesti. Daca tot avem regulam "anti-bisnitari" hai sa fie regula chiar impotriva bisnitarilor si nu o regula formala, scrisa ca legile romanesti Adica o regula care sa puna piedici userilor cinstiti si sa lase bisnitarii sa-si faca treaba in voie.

  7. #7 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Inteleg ce vrei sa zici dar cred ca regulamentul isi face treaba numai bine. Adica, acuzam un bisnitar cand vedem ca vinde un joc mai scump fata de pretul cu care l-a cumparat, desi acesta e mai mic fata de cel de magazin. Insa chiar si asa, cumparatorul nu e prost, el alege ce cumpara, fiecare poate pune ce pret vrea, insa nu va cumpara nimeni

  8. #8 SP
    Member slabunator's Avatar
    Omul vinde si cumpara la ce pret doreste. Eu pot sa-mi cumpar o soseta si s-o vand la pretul unei limuzine, sub pretextul c-a fost purtata de Maria Mea .. n-o va cumpara nimeni.
    Nu e corect(sau legal) sa ingradezi dreptul de vanzare al cuiva. Nu e corect sa fraieresti lumea, dar asta se intampla doar daca lumea se lasa fraierita. Fiecare dupa circumstante si dupa cum considera, se intereseaza de valoarea si pretul produselor, dupa care face achizitia Asa e piata, la liber, si asa e firesc sa fie.

    Piata cg arata chiar bine, cu preturi apropiate de amazon.co.uk.

  9. #9 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by slabunator View Post
    Omul vinde si cumpara la ce pret doreste. Eu pot sa-mi cumpar o soseta si s-o vand la pretul unei limuzine, sub pretextul c-a fost purtata de Maria Mea .. n-o va cumpara nimeni.
    Nu e corect(sau legal) sa ingradezi dreptul de vanzare al cuiva. Nu e corect sa fraieresti lumea, dar asta se intampla doar daca lumea se lasa fraierita. Fiecare dupa circumstante si dupa cum considera, se intereseaza de valoarea si pretul produselor, dupa care face achizitia Asa e piata, la liber, si asa e firesc sa fie.

    Piata cg arata chiar bine, cu preturi apropiate de amazon.co.uk.
    Pai atunci pentru sa se scoata din regulament de tot regula aia cu bisnita. Ce rost mai are ? Daca nu e corect sa ingradesti dreptul de vanzare, pt ce sa mai avem regula cu bisnitari ? Sa vanda fiecare ce vrea la ce pret vrea.

  10. #10 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    de fapt ceea ce ceri este ca sa fie liberalizata bisnita

    in orice tara un pret de referinta se socoteste la piata respectiva. drept dovada si aici si pe oricare alt site se aplica aceasta regula.

    in general piata a fost la ce se vinde pe forum nu la pret de magazin. daca web sa zicem vinde un joc sigilat cu 180 si x user l-a luat de afara sa zicem la 170. el il va vinde normal desfacut la ~160 dupa 2-3 zile. unde e problema?

    am urmarit si asa-zisii samsari care cumpara pachet si vand la bucata. nu au facut-o, cu toate ca , conform definitiei ei sunt cei mai mari bisnitari, corect?

    so regula este foarte bine facuta si referinta va ramane. cand cineva vine si cere pe un joc 200 lei cand respecta aceasta regula si piata noastra (pe forum) vinde respectivul joc cu un pret mai mic, vor fi cel putin 5 useri care ii vor sari in cap, noi vom primi spamm de report, etc.

  11. #11 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Regulamentul ramane neschimbat - preturile se raporteaza la cele din RO. Acest punct nu este discutabil si nici imbunatatibil.

    Cine este in stare sa-si cumpere jocurile singur din strainatate -> SA O FACA

    Cine nu -> exista samsari, bisnitari ... etc

    Bafta.

    PS: atentie - nu va baga nimeni mana in buzunar - daca exista pret mai mare decat la magazinul din RO va rog sa il raportati in continuare, acest lucru se va pedepsi !!!

  12. #12 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Dar ce se intampla in cazuri in care de exemplu la gameshop gasesti un joc cu 200 lei(cu reducere + transport inclus prin curier rapid, etc.) si acelasi joc il gasesti apoi si pe forum la un user, tot la 200 lei, insa fara transport inclus?

  13. #13 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by GeOKeR View Post
    Dar ce se intampla in cazuri in care de exemplu la gameshop gasesti un joc cu 200 lei(cu reducere + transport inclus prin curier rapid, etc.) si acelasi joc il gasesti apoi si pe forum la un user, tot la 200 lei, insa fara transport inclus?
    simplu. alegi varianta care iti convine mai mult.

  14. #14 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Nu putem include in pret transportul - ar fi aberant.

  15. #15 SP
    Member TheSpider's Avatar
    prost e cel care cumpara nu cel care vinde.vanzatorul are dreptul sa puna orice pret vrea pentru bunurile lui.daca tu cumperi un produs cu 100-200 sau 1000 lei mai scump e vina ta pentru ca trebuia sa te informezi inainte sa cumperi,sa te uiti la celelalte preturi...
    sa nu imi spui ca tie nu ti-ar conveni sa iti cumpere cineva un joc cu mai mult de cat valoreaza,sau ca daca ai cumpara un joc din strainatate la o suma mai mica de cat cea din RO nu l-ai vinde mai scump...

  16. #16 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Principii romanesti de hotie. Asa pune unu un pret, altul isi zice "ce eu sunt mai prost?" si pune la fel si uite asa se ajunge ca in cazul imobiliarelor.
    Ia uita-te tu pe ebay.de si vezi ce preturi corecte sunt acolo, nimeni nu face bisnita ca pe la noi.

  17. #17 SP
    Member Atrium's Avatar
    Nu ? Dar cand se vindeau niste beta pass-uri pentru starcraft 2 cu cate 200 de Lire ? Sau alea atat valorau ?

    Peste tot e acelasi lucru. Nu exista om caruia sa nu-i placa ceva mai multi bani in buzunar.

    Tot ce trebuie este sa ne mentinem vigilenti la acest fenomen de bisnita si sa-l sanctionam acolo unde trebuie. Insa nu trebuie nici exagerat cu acest lucru.

  18. #18 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Da, dar gandeste-te ca sunt multi maniaci care cumparau pass-urile alea pentru starcraft 2.
    Parerea mea e ca regula e buna si nu trebuie schimbata. La urma urmei cumperi de unde vrei, de la cine vrei, la ce pret vrei tu. Nu te obliga nimeni, dar aceasta regula e facuta pt aia care de ex. ar vinde un joc la 220 lei cand in magazine la noi e 200. Ca il cumpara din alta tara cu 150 si il vand aici sa zicem cu 180 e ok ATAT TIMP cat nu trece de pretul din Romania (adica 200). Cel putin asta am inteles eu, va rog corectati-ma daca gresesc.

  19. #19 SP
    Member Atrium's Avatar
    Asa si ce daca sunt multi maniaci ? Ce treaba are asta cu ideea. Am spus doar ca si la ei, la fel ca la noi se gasesc indivizi care sa speculeze piata.

    Si eu unul as fi de acord aici cu RaverX. In sensul in care chiar acum ceva timp am vandut de exemplu un PoP TFS Collector's la 70 RON.

    A specula inseamna a-l lua mai ieftin dintr-o parte si a-l vinde mai scump in alta parte. Indiferent ca il iei de afara sau de aici.

    Acum ca exista exceptii la cei care le aduc aici pentru un comision e partea a doua. Si faptul ca regula este regula si nu se schimba e partea a treia. Si tot asa...

  20. #20 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Ceea ce multi nu inteleg este ca aici pe forum se aplica niste reguli, in viata reala se aplica niste reguli, peste tot exista reguli si reglementari, faptul ca sunt unii care speculeaza - se numeste ZONA GRI !!! - acest tip de speculatii este ilegal (am zis de 1 mil de ori).

    Vreti sa fiti "cetateni" - nu mai cumparati la SH, nu mai vindeti la SH, cumparati doar din magazin - e alegerea voastra, noi, aici pe forum putem oferi doar niste linii de "referinta" nu suntem organele legii nu suntem aici sa acuzam si sa judecam decat in cadrul bunului simt.

    Atentie - si magazinele fac bisnita/specula etc cumpara cu 1 leu si vand cu 1 leu + adaos - insa platesc statului taxe si impozite pe acest adaos, deh asa e viata .

    Daca vreti sa despicam si mai tare firul de par - ce inseamna de fapt bisnita sau specula - nu suna foarte apropiat de notiunea de business ? mie asa mi se pare. Principiile economice - produci/cumperi ieftin si vinzi scump. Despre ce vorbim aici Ori suntem golani ori numai'suntem.

Closed Thread
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 17 Last Post: 07-01-2016, 22:37
  2. Cerere - Emoticons / Smilies By RonanN1 in forum Help Desk
    Replies: 82 Last Post: 17-02-2015, 18:42
  3. Cerere - Mutare Topic By RonanN1 in forum Help Desk
    Replies: 14 Last Post: 24-06-2012, 12:02
  4. Cerere stergere Thread-uri By ClauBauBau in forum Help Desk
    Replies: 1 Last Post: 29-02-2012, 09:37

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts