+ Reply to Thread
Page 35 of 78 FirstFirst ... 25 33 34 35 36 37 45 ... LastLast
Results 681 to 700 of 1548

Thread: Useri neseriosi pe aria de Publicitate !

  1. #681 SP
    Member PwJBoy's Avatar
    User : View Profile: Xbox - Console Games Forum
    Anunt : http://www.consolegames.ro/forum/f89...mpar-ps3-slim/
    Calificativ : neserios

    M-am gandit putin si am zis sa nu fac post-ul asta,insa acum m-am trezit cu fundu-n sus si mi-am dat seama cat am pierdut.
    Problema sta in felul urmator :
    I-am lasat un post pe forum in care l-am rugat sa-mi dea ID-ul de YM.Am vorbit cu el,insa in prima faza nu a vrut sa imi cumpere consola.
    Alaltaieri am fost contactat de el.Mi-a spus ca vrea consola si sa stabilim cum facem.I-am dat adresa,directii,m-am si certat putin cu parintii ca sa reusesc sa-i conving sa-l primeasca in casa pentru testarea consolei ( sa nu existe nici o problema).
    Mai tarziu,in aceasi zi primesc PM de la un alt user pe forumul vecin,care-si exrpima interesul pentru consola si imi spune ca imi plateste pe loc in avans daca ii trimit consola in provincie.Era o oferta tentanta,insa vorbisem deja cu Xbox si aveam o intelegere facuta,asa ca l-am intrebat : "Sigur iei consola" . Mi-a raspuns foarte sigur ca da.Asa ca i-am refuzat oferta celui de mai sus,care s-a dus imediat sa-si cumpere consola de la altcineva.
    Peste cateva minute vad urmatorul post : http://www.consolegames.ro/forum/f89...tml#post692529
    Il intreb daca una facem,una vorbim,si-mi spune ca e normal sa aspiri la oferte mai bune,insa daca persoana respectiva nu-i raspunde,intelegerea noastra ramane in picioare [urma ca in ziua urmatoare (ieri) sa vina sa-l ia].Deja imi era destul de clar ca nu o sa iasa nimic,si am avut drepate.
    In dimineata urmatoare imi spune ca defapt el nu are toti banii,si trebuie sa mai astepte pana pe la 3-4 sa-i aduca mama lui.
    Bineinteles ca orice persoana are treaba,asa ca pe la ora aia nu eram disponibil.
    Am zis ca o lasam pe duminica,insa mai tarziu imi zice ca deja a cumparat alta consola.

    Ideea este ca din cauza lui am tinut consola pe loc,si am pierdut un client serios,care mi-ar fi luat-o pe loc,fara alte complicatii.
    Detest genul de oameni care stabilesc ceva si nu se tin de cuvant,asa ca Xbox o sa ramai cu o pata,pentru ca sunt sigur ca mustrarea mea e inutila.

  2. #682 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Quote Originally Posted by psypc2 View Post
    Cat timp banii tai nu au ajuns in contul meu si nu ti-am oferit o promisiune eu nu sunt obligat sa iti vand tie jocul. Au mai fost discutii pe tema asta in urma cu cateva luni in cadrul acestui topic si din cate imi amintesc s-a cazut de comun acord ca aceste intelegeri inainte de tranzactia efectiva nu au nicio valoare pana in momentul cand vanzatorul nu s-a ales cu banii in cont sau sa fi trimis jocul prin posta cu plata ramburs. Eu te-am anuntat frumos ca nu se mai poate realiza tranzactia din cauza unei oferte primite de la alt membru inainte cu 2 zile si tu ai sarit in sus de parca iti sunt eu obligat sa iti vand jocul inainte sa dai vreun ban pentru el! Daca tu ai fi apucat sa imi trimiti banii si eu te anuntam pe urma ca am gasit alt cumparator atunci era 100% justificat feedback-ul dar asa consider ca meritam precum a precizat si BoDoPSX calificativ neutru!

    Legat de faptul ca ti-am cerut bani. Eu doar te-am anuntat frumos ca daca mai esti interesat iti pot oferi jocul pentru o suma usor mai mare decat cea pe care a oferit-o NSNS si nu te-am obligat in niciun fel sa imi dai mai multi bani.

    Luand considerare excesul de zel al fostului cumparator cer schimbarea feedback-ului in neutru sau chiar retragerea dupa cum considera staff-ul de comun acord.

    Iti dai seama ce absurd suni nu? Sa inteleg ca tot ce se discuta pe aria de publicitate / toate intelegerile nu are nicio valoare? Iti dai seama ca daca toti ar gandi ca tine acest thread ar avea sute de pagini...
    Trebuia sa specifici in anunt ca iti rezervi dreptul de a raspunde altor oferte mai bune decat ai cerut.

    Nu fac exces de zel si nu am pretins niciodata ca ai avea obligatia sa imi vinzi mie jocul, poti sa il vinzi cui vrei si la ce pret vrei. Aici e vorba de un principiu. In momentul in care cineva raspunde cererii facute de tine si tu iti dai cuvantul acelei persoane doar ca ulterior sa ceri mai multi bani (indifeerent din ce cauza), consider ca esti un vanzator neserios si ai primit feedback ca atare.

  3. #683 SP
    Senior Member psypc2's Avatar
    Quote Originally Posted by gugukalimero View Post
    Aici e vorba de un principiu. In momentul in care cineva raspunde cererii facute de tine si tu iti dai cuvantul acelei persoane doar ca ulterior sa ceri mai multi bani (indifeerent din ce cauza), consider ca esti un vanzator neserios si ai primit feedback ca atare.
    Te rog citeste cu mare atentie primul PM care ti l-am trimis si spune-mi unde am scris ca ti-am promis tie jocul. Eu nu am facut niciodata promisiuni pe acest forum (si pe cel vecin) fara ca eu sa primesc macar un ban in cont. Tot ce am facut este sa-ti dau IBAN-ul si numele meu in eventualitatea in care reusesti luni sa-mi trimiti banii si sa batem palma definitiv. Si de ce consider feedback-ul acesta exces de zel? Simplu. Negativ dai cuiva numai cand o parte surefa pierderi din cauza tranzactiei care a decurs defectuos. Tu n-ai avut de pierdut dar ai tinut mortis ca eu sa am un prejudiciu de imagine din cauza unei simple intelegeri verbale care putea foarte usor sa pice deoarece n-am nu mi-am dat cuvantul nici tie nici altcuiva deoarece eu n-am primit deocamdata de la nimeni banii care reprezinta contravaloarea jocului in cont.

  4. #684 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Quote Originally Posted by psypc2 View Post
    Te rog citeste cu mare atentie primul PM care ti l-am trimis si spune-mi unde am scris ca ti-am promis tie jocul. Eu nu am facut niciodata promisiuni pe acest forum (si pe cel vecin) fara ca eu sa primesc macar un ban in cont. Tot ce am facut este sa-ti dau IBAN-ul si numele meu in eventualitatea in care reusesti luni sa-mi trimiti banii si sa batem palma definitiv. Si de ce consider feedback-ul acesta exces de zel? Simplu. Negativ dai cuiva numai cand o parte surefa pierderi din cauza tranzactiei care a decurs defectuos. Tu n-ai avut de pierdut dar ai tinut mortis ca eu sa am un prejudiciu de imagine din cauza unei simple intelegeri verbale care putea foarte usor sa pice deoarece n-am nu mi-am dat cuvantul nici tie nici altcuiva deoarece eu n-am primit deocamdata de la nimeni banii care reprezinta contravaloarea jocului in cont.
    Hai ca deja o dam in penibil.. "spune-mi unde am scris ca ti-am promis tie jocul"...tu te auzi? Pui anunt ca vinzi un joc, eu zic ca il cumpar, tu zici OK si dupa aia ma intrebi "spune-mi unde am scris ca ti-am promis tie jocul" ?. Se presupune ca in momentul in care accepti oferta....ti sa o si onorezi. Hai sa ii dam pace ca nu am chef de polemici. Bafta in toate intreprinderile tale!

  5. #685 SP
    Senior Member psypc2's Avatar
    O sa ma repet si de 1000 de ori daca este necesar. Aici nu suntem pe site-uri gen eBay sau Okazii unde daca cineva cumpara ceva este si obligat sa vanda respectivului. Fiind proprietatea mea eu decid cui vreau sa il vand si cui ma simt dator sa ii promit jocul fara ca eu sa ma aleg cu un avans. Eu rezerv cuiva un produs doar daca deja mi-a trimis banii, caz in care ii ramane 100% lui si nu il ofer altcuiva nici daca imi ofera 1.000.000$. Tot ce am facut noi este sa avem o intelegere preliminara la care ma pot razgandi foarte usor daca alt user indeplineste o serie de criterii pe care ma bazez inainte realizarii unei tranzactii.

  6. #686 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Graft View Post
    Dacă s-a �nt�mplat exact așa cum ai povestit, ai tot dreptul să oferi feedback negativ. Păcat, �și strică rația, dar p�nă la urmă asta e, fiecare mai calcă str�mb din c�nd �n c�nd.

    Quote Originally Posted by BoDoPSX View Post
    pt tranzactii ne-efectuate se lasa neutru. tranzactia nu a fost efectuata, ci doar oprita la stadiul de discutie.

    din pacate de multe ori se intampla asta. daca achitai si se sucea era ok cu negativ. raman la parerea ca in cazul acesta era suficient un neutru
    Uhmm, am zis ca nu ma mai bag, dar asta e interesant. Doi moderatori care se contrazic...nu e bine. In regulament n-am gasit nimic legat de acordarea TR, nu scrie daca poti lasa negativ pt tranzactii nefinalizate. Pana la urma cum e ? Eu consider ca neutru ar fi potrivit, dar eu sunt un simplu user... Regulamentul nu zice nimic, moderatorii au opinii diferite... Pana la urma cum e ?

  7. #687 SP
    Completionist Boghy02's Avatar
    Pot garanta pentru userul psypc2.Am luat de la el Alan Wake cu plata in avans si nu au fost probleme.Chiar am intarziat cu plata vreo 3 zile si a inteles si a pastrat jocul.Nu inteleg acordarea de negativ pentru ca nu a dat jocul lui gugukalimero.Nu am sa inteleg niciodata sa te oftici pentru un joc si gata acorzi negativ.Cum a spus si bodopsx se acorda neutru in cel mai rau caz.Io am primit o consola de xbox 360 stricata si noroc cu curieratul ca am verificat consola si tot nu am dat negativ.Daca pentru atata lucru se acorda negativ , apoi pentru tzepe?

  8. #688 SP
    Member angellicus's Avatar
    Intr-o tara civilizata, un acord verbal are acelasi statut legal ca unul in scris. Tu nu realizezi ca faci oamenii sa isi piarda vremea?! Tu, daca ai fi in locul lui, ai fi reactionat exact la fel - asta e o certitudine. Mai mult, toata problema asta a aparut de la o diferenta de 10 ron? Penibil! Rating-ul trebuie sa verifice si seriozitatea vanzatorilor/cumparatorilor. In acest caz, ai fost cam neserios. Poate nu meriti calificativ negativ ci neutru, dar nu mai incerca sa te scuzi in felul acesta. Cel putin cere-ti scuze ca l-ai facut sa isi piarda vremea si treceti mai departe!

    P.S. Un exemplu concret pentru care neseriozitatea ar trebui calificata cu "negativ" este exact cazul lui PwJBoy de mai sus. Tranzactia nu a fost finalizata, dar user-ul a pierdut timp si, mai grav, un cumparator.

    Edit 2: Timpul pierdut nu se refera numai la drumul la banca. Acum el va trebui sa caute un alt vanzator cu produsul respectiv. Lucru ce poate dura. Poate are noroc si astazi gaseste produsul, dar in acelasi timp poate sa mai treaca o saptamana. Sunt prea multe variabile la mijloc si se pot face prejudicii mari daca situatiile astea nu sunt reglementate.

    Edit 3: Problema asta a aparut la urma urmei datorita faptului ca limitele intre negativ/neutru nu sunt clare. Poate moderatorii o sa reuseasca sa stabileasca ceva pe exemplul vostru.

  9. #689 SP
    Senior Member psypc2's Avatar
    Eu l-am anuntat inainte sa isi piarda vremea luni trimitand banii. Singurul timp care si l-a pierdut a fost cand a scris datele in PM care nu ia mai mult de 1 minut. Trebuie sa recunosc ca nu este cel mai placut lucru sa ti se intample una ca asta dar totusi cand timp nu ti s-a adus vreun prejudiciu nu vad justificat sa faci exces de zel oferind feedback negativ si sa-mi prejudicieze imaginea peste pe propriul meu profil la Visitor Messages si in cadrul propriului topic unde am oferit jocul spre vanzare.

  10. #690 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Uhmm, am zis ca nu ma mai bag, dar asta e interesant. Doi moderatori care se contrazic...nu e bine. In regulament n-am gasit nimic legat de acordarea TR, nu scrie daca poti lasa negativ pt tranzactii nefinalizate. Pana la urma cum e ? Eu consider ca neutru ar fi potrivit, dar eu sunt un simplu user... Regulamentul nu zice nimic, moderatorii au opinii diferite... Pana la urma cum e ?
    Nu s-a contrazis nimeni, Bodo poate s-a mai confruntat p�nă acum cu situații de acest gen și știa mai bine cum ar trebui procedat, eu unul n-am avut idee că se poate acorda și neutru, pentru că după cum ai precizat și tu, nu este nicăieri precizat acest lucru.

    Răm�ne la latitudinea lui gugukalimero dacă feedback-ul acordat ar trebui să răm�nă negativ sau merită trecut pe neutru. P�nă la urmă este vorba doar despre un orgoliu rănit, nu s-a adus nici un fel de prejudiciu material din partea lui psypc2.

  11. #691 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Acesta va fi ultimul peu post pe tema asta.

    Imagine ti-ai stricat-o singur in momentul in care ai decis sa nu respecti intelegerea. Ai spus-o singur: "Tot ce am facut este sa-ti dau IBAN-ul si numele meu in eventualitatea in care reusesti luni sa-mi trimiti banii si sa batem palma definitiv." Azi e duminica, inca nu e luni ca sa decizi ca nu am apucat sa iti trimit banii.

    Tu defapt cum te justifici? Ca aici nu e Ebay sau Ocazii si ca tot ce se discuta pe aria de publicitate, toate intelegerile nu au nicio valoare / consecinta?
    As fi inteles daca te-ai fi razgandit sau daca ar fi intervenit ceva sa impiedice tranzactia dar nu sa ma duci cu zaharelul, sa ceri un pret si dupa aia sa ceri mai mult, indiferent din ce cauza, eu am acoperit cererea ta initiala, in termenii dictati de tine!

    Din acest punct (al meu) de vedere ai incalcat o intelegere si cu asta, cel putin din punctul meu de vedere, esti neserios. Pentru asta ai primit feedback negativ (care reflecta experianta mea cu tine - negativa) . Daca altii garanteaza pentru tine cat de serios esti / ai fost in trecut, nu are nicio legatura cu situatia de fata, cand ai dat dovada de neseriozitate.

    O duminica placuta si linistita tuturor.

  12. #692 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    parerea mea si a lui Graft sunt personale. nu a fost o contradictie in decizie pt ca nu s-a luat nicio decizie in aceasta privinta (inca)

    eu am expus exact cum se poate acorda feedback. daca as proceda (personal vorbind aici ca user) asa sa dau negativ pt cei care m-au lasat sa tin produse timp de x zile sau saptamani, nu ar mai vinde/cumpara f multi de pe forum. pt ca sunt multi.

    eu evit chiar si pe ebay sa dau negativ pt ca stiu impactul psihologic asupra altor useri. de aceea parerea mea a fost ca cel mai indicat era un NEUTRU cu specificatia ca vanzatorul a preferat sa vanda mai scump altui user. din pct meu de vedere acest TR nu are nicio valoare si cum Monky a spus in repetate randuri, preferabil ar fi fost fara acest sistem. dc? simplu, pt a evita astfel de situatii

    in concluzie asteptam si parerea lui Monky, astfel sa se poate lua o decizie.

    cheers

  13. #693 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by BoDoPSX View Post
    parerea mea si a lui Graft sunt personale. nu a fost o contradictie in decizie pt ca nu s-a luat nicio decizie in aceasta privinta (inca)
    Am inteles ideea, poate ar trebui facute niste reguli clare de acordare TR, sincer mie mi se pare exagerat sa acorzi TR negativ in cazul in care tranzactia n-a avut loc si nimeni n-a pierdut bani, dar e doar parerea mea.

    Eu pot sa va zic ca odata am rezervat un produs (un TV de 2100 lei) intr-un magazin foarte mare din Romania si nu mi s-a onorat rezervarea. Poveste lunga, rezumat : seara in magazin cu putin inainte de inchidere am vazut TV-ul, n-aveam 2100 lei la mine, am rezervat (in scris, cu buletin, etc). Am sunat a doua zi dupa masa, mi s-a spus ca TV-ul e acolo, m-am dus, era dat, cica de dimineata. Daca si magazinele fac asa ceva...

    De atunci eu sincer nu rezerv nimanui nimic si nici nu cer rezervare, doar spun ca sunt interesat si daca-l mai are cand fac rost de bani il iau.

    In cazul asta sunt 100% de partea lui psypc2, parerea mea ca nu merita negativ pt asa ceva, in cel mai rau caz merita un neutru.

    Insa revin la parerea initiala : ar trebui facute niste reguli clare de acordare a TR-ului, altfel ma pot pomeni maine ca imi da cineva negativ ca n-am vrut sa-i rezerv un produs, ca n-am vrut sa negociez sau ca nu-i place avatarul meu. Si din moment ce nu exista un regulament...stiti voi restul.

  14. #694 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Calificativele au rol de a reflecta realitatea, nu ramane la latitudinea fiecaruia. Trebuie sa existe un regulament stric in privinta acordarii acestora. In plus calificativele trebuie sa se acorde numai dupa finalizarea tranzactiei, asta cu sa vezi, ca nu ne-am inteles, si m-am suparat ca a dat jocul la altcineva, si mai stiu eu ce prostii debiteaza unii pe aici, aoleu ii dau negativ ca am pierdut 15 minute din viata discutand cu el si nu mi-a dat mie consola sau jocul, iar in alea 15 minute userul lezat negociaza 14 minute sa scoata produsul la 25% din pret.

    Nu mai retin exact cate tranzactii nefinalizate am pe forum. Primesc mesaj de genul: "Da shi mie id tau", bun, il dau, ca doar nu este vizibil, in anunt, plus nr. de telefon. Discutia incepe asa: (ma refer la un Wii fit, nou. Nu mai am arhiva la messenger, dar incerc sa reproduc)

    User: merge bine?
    Eu: este nou produsul
    User: cate ore a fost folosit?
    Eu: produsul este nou, nu a fost folosit niciodata
    User: e zgariat?
    Eu: repet: produsul este nou, nu a fost scos niciodata din pungile lui
    User: cdu e zgariat?
    Eu: scrie clar in anunt ca este sigilat, toate detaliile acestea sunt in anunt
    User: nu citesc pe acolo, ca poate aleas la misto scrise ------ (ca o paranteza, acolo pot sa scriu la misto, dar aici nu )
    Eu: ok, ti-am rescris aici
    User: --------- inca cate minute de balarii ---------, apoi
    User: ok, il cumpar, zi cum facem, eu is din buc
    Eu: eu din jud Braila, trimit prin posta romana cu plata ramburs
    User: mai lasi ceva la pret? (dupa 15 minute de discutie, poate mai mult, ma intreaba de pret, asta ar trebui sa fie prima intrebare)
    Eu: ofer transport gratuit
    User: e bn asa, il iau, cum facem
    Eu: imi dai adresa, si maine il expediez
    User: bn, te caut eu cand am bani



    Ce sa mai zic? Trebuia sa-i acord 100 de negative. Sa-mi amintesc cine era, nu mai am PM-urile si nici nu mai stiu ID-ul.

    Discutia a durat in jur de 20 de min, am scris doar ce mi-am adus aminte, nu am reprodus identic limbajul interlocutorului care era deplorabil.

  15. #695 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Eu ii refuz din start pe cei care incep cu "baga id sa discutam" si pe cei care nu au avatar pe forum, 95% din cazuri au fost o pierdere de timp.

  16. #696 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by muggs View Post
    Eu ii refuz din start pe cei care incep cu "baga id sa discutam" si pe cei care nu au avatar pe forum, 95% din cazuri au fost o pierdere de timp.
    Si eu fac la fel, plus ca ii ignor si pe cei care vorbesc cocalareste (fara cratima, cu k in loc de ca, etc). Insa aici era vorba de altceva, de acordarea unu TR negativ cand tranzactia n-a fost efectuata. O rezervare neonorata n-ar trebui sa fie motiv de TR negativ, asta e pararea mea. Cat timp n-ai fost pagubit (adica ai dat bani si n-ai primis produsul sau ai primit un produs cu probleme) n-ar trebui sa ai dreptul de a acorda TR negativ.

    Cel care iti rezerva un produs iti face o favoare. Daca nu reuseste din diverse motive sa se incheie tranzactia nu inseamna ca ai dreptul sa-i dai negativ. Si nici invers. Eu am avut la un moment dat la vanzare o placa video destul de scumpa, gtx260 oc, era la vanzare cu 550 negociabil. Un tip din Arad m-a rugat sa i-o rezerv timp de o saptamana. Am fost de acord. In saptamana aia am primit 3 oferte si le-am refuzat. Dupa o saptamana tipul mi-a zis ca nu mai poate cumpara placa. Trebuia sa-i dau negativ ? NU ! Eu am fost de acord sa-i fac rezervarea si gata. I-am contactat pe cei care mi-au facut oferte si unul din ei a cumparat placa.

    Iar cand vreau ceva NU rezerv din principiu pentru ca stiu ca se pot intampla multe si poate nu fac rost de bani cand cred eu sau apare ceva mult mai important. Personal nu-s deloc de acord cu rezervarile. Exceptie fac rezervarile pe termen foarte scurt, gen : vezi un anunt seara tarziu si n-ai cum sa-l platesti sau sa te intalnesti cu vanzatorul atunci si ii scrii sa rezerve pt a doua zi dimineata. Atat. Nu prostii de genul : rezerva-mi 5 zile produsul, etc, etc. Nu merge asa. Ai bani mergi si cumperi. N-ai bani, astepti sa-i ai. Sau mergi si faci un credit la banca si platesti dobanda.

    E chiar nesimtire sa vina unul fara bani sa apeleze la tine sa-i rezervi un produs si apoi sa-ti dea negativ. Fratele meu, tu n-ai bani sa cumperi, dar ai tupeu sa dai negativ ? Poate sunt cam acid aici (asa-s eu de multe ori), dar multi uita de unele aspecte mai "interesante" daca nu i le expui un pic exagerat.

  17. #697 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Si eu fac la fel, plus ca ii ignor si pe cei care vorbesc cocalareste (fara cratima, cu k in loc de ca, etc). Insa aici era vorba de altceva, de acordarea unu TR negativ cand tranzactia n-a fost efectuata. O rezervare neonorata n-ar trebui sa fie motiv de TR negativ, asta e pararea mea. Cat timp n-ai fost pagubit (adica ai dat bani si n-ai primis produsul sau ai primit un produs cu probleme) n-ar trebui sa ai dreptul de a acorda TR negativ.

    Cel care iti rezerva un produs iti face o favoare. Daca nu reuseste din diverse motive sa se incheie tranzactia nu inseamna ca ai dreptul sa-i dai negativ. Si nici invers. Eu am avut la un moment dat la vanzare o placa video destul de scumpa, gtx260 oc, era la vanzare cu 550 negociabil. Un tip din Arad m-a rugat sa i-o rezerv timp de o saptamana. Am fost de acord. In saptamana aia am primit 3 oferte si le-am refuzat. Dupa o saptamana tipul mi-a zis ca nu mai poate cumpara placa. Trebuia sa-i dau negativ ? NU ! Eu am fost de acord sa-i fac rezervarea si gata. I-am contactat pe cei care mi-au facut oferte si unul din ei a cumparat placa.

    Iar cand vreau ceva NU rezerv din principiu pentru ca stiu ca se pot intampla multe si poate nu fac rost de bani cand cred eu sau apare ceva mult mai important. Personal nu-s deloc de acord cu rezervarile. Exceptie fac rezervarile pe termen foarte scurt, gen : vezi un anunt seara tarziu si n-ai cum sa-l platesti sau sa te intalnesti cu vanzatorul atunci si ii scrii sa rezerve pt a doua zi dimineata. Atat. Nu prostii de genul : rezerva-mi 5 zile produsul, etc, etc. Nu merge asa. Ai bani mergi si cumperi. N-ai bani, astepti sa-i ai. Sau mergi si faci un credit la banca si platesti dobanda.

    E chiar nesimtire sa vina unul fara bani sa apeleze la tine sa-i rezervi un produs si apoi sa-ti dea negativ. Fratele meu, tu n-ai bani sa cumperi, dar ai tupeu sa dai negativ ? Poate sunt cam acid aici (asa-s eu de multe ori), dar multi uita de unele aspecte mai "interesante" daca nu i le expui un pic exagerat.
    Ai luat-o rau de tot pe aratura. Cei doi s-au inteles sa-i dea 70 de lei pe produs. Apoi vanzatorul s-a sucit si a incercat sa stoarca mai multi bani de la el incercand, probabil, sa profite de faptul ca omul chiar isi dorea produsul. Negativ direct. Ce tot atata vorbarie aiurea. Sa-si respecte cuvantul dat sau sa nu mai ''faca afaceri''.

  18. #698 SP
    Senior Member psypc2's Avatar
    Nu stiu de ce dar am impresia ca toti cei care sunt porniti impotriva mea au impresia ca eu am inventat acea oferta numai ca sa-l "storc" de bani pe "saracul" gugukalimero. Cand NSNS va avea timp va confirma in cadrul acestui topic faptul ca el este ofertantul si ca nu m-a "sucit" pe mine ceva ca sa ii "cer" lui gugukalimero asa din senin mai multi bani pentru joc.

  19. #699 SP
    Junior Member NSNS's Avatar
    Quote Originally Posted by psypc2 View Post
    Nu stiu de ce dar am impresia ca toti cei care sunt porniti impotriva mea au impresia ca eu am inventat acea oferta numai ca sa-l "storc" de bani pe "saracul" gugukalimero. Cand NSNS va avea timp va confirma in cadrul acestui topic faptul ca el este ofertantul si ca nu m-a "sucit" pe mine ceva ca sa ii "cer" lui gugukalimero asa din senin mai multi bani pentru joc.
    confirm faptul ca am facut oferta de 80 lei la psypc2 . Imi pare rau daca s a intamplat asfel de probleme.

  20. #700 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Pizzi View Post
    Ai luat-o rau de tot pe aratura. Cei doi s-au inteles sa-i dea 70 de lei pe produs. Apoi vanzatorul s-a sucit si a incercat sa stoarca mai multi bani de la el incercand, probabil, sa profite de faptul ca omul chiar isi dorea produsul. Negativ direct. Ce tot atata vorbarie aiurea. Sa-si respecte cuvantul dat sau sa nu mai ''faca afaceri''.
    Te-as ruga sa-ti masori cuvintele, nu stiu care din noi a luat-o pe "aratura". Nu exista "intelegere" pana cand "banu' nu e dat". Ia mergi tu intr-un magazin si "rezerva" ceva. Da, probabil ca vanzatorul va zice : sigur, rezerv. Dar pana n-ai platit produsul NU e al tau, e al vanzatorului si poate sa faca absolut ce vrea cu el. Parerea mea. Ca tu ai alta parere e altceva, dar asta nu inseamna ca tu ai dreptate. Fireste nu inseamna nici ca eu am dreptate.

    Si sper ca realizezi ca suna un pic "ciudat" cand zici "sa nu mai faca afaceri" si tot tu zici sa-si respecte cuvantul. Nu stiu cate "afaceri" ai facut tu, dar o afacere se bazeaza pe BANI. Ai bani, faci afaceri. N-ai bani, stai pe tusa, nu arunci cu negative de frustrare ca n-ai avut bani. Stiu, stiu, stiu, suna crud, pervers, etc. Dar asta e realitatea.

    Normal ar fi sa scrie clar in regulament daca se poate da negativ in situatia asta si atunci n-ar mai fi disputa asta.

    Quote Originally Posted by psypc2 View Post
    Nu stiu de ce dar am impresia ca toti cei care sunt porniti impotriva mea au impresia ca eu am inventat acea oferta numai ca sa-l "storc" de bani pe "saracul" gugukalimero. Cand NSNS va avea timp va confirma in cadrul acestui topic faptul ca el este ofertantul si ca nu m-a "sucit" pe mine ceva ca sa ii "cer" lui gugukalimero asa din senin mai multi bani pentru joc.
    Aici nu-s chiar de acord cu tine. Daca i-ai rezervat omului ceva la un pret frumos ar fi sa-ti onorezi rezervarea. Insa asta e cu totul alta discutie, eu tot consider ca nu meriti negativ, n-ai pagubit pe nimeni cu nimic, negativele trebuiesc acordate pt TEPARI. Si aici nu e cazul. Tocmai de aia exista calificative neutre.

+ Reply to Thread
Page 35 of 78 FirstFirst ... 25 33 34 35 36 37 45 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts