+ Reply to Thread
Page 28 of 78 FirstFirst ... 18 26 27 28 29 30 38 ... LastLast
Results 541 to 560 of 1548

Thread: Useri neseriosi pe aria de Publicitate !

  1. #541 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by SirAndrew View Post
    eu in locul tau ma opream din discutii dupa ce primeam un astfel de raspuns:

    "am citit oferta ta si sunt deacord ..sa imi da-i un nr de tel si adresa unde sa ti le trimit."
    nu spun ca toti analfabetii sunt si excroci, insa sansele sa iei teapa cresc exponential.
    Corect, exact asa am luat si eu singura teapa. Mi-a scris un tip pentru un schimb si nu mi-a placut cum scrie (genul pustanilor agramati). Si am "simtit" ca nu e ok sa fac schimbul, dar tipul a insistat, am vorbit si la telefon, mi-a zis ca e casatorit, bla, bla... Si la telefon "parea" ok, banuiesc ca asa e orice tepar versat, dar scrisul ii da de gol pe jigodiile astea.

    RACHyyy : sper sa-ti rezolvi problema, imi amintesc un caz aproape identic cand userul a venit cu niste explicatii penibile (ceva in genul : ce vrei la banii astia BA, daca vrei impecabile ia-ti din magazin). Si priveste si partea buna, un joc poti sa ti-l pastrezi si sa le dai pe celelalte doua (dupa ce descrii problema lor), asa ca mai recuperezi din paguba. Dar tot teapa se numeste si asta

  2. #542 SP
    Senior Member RACHyyy's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Corect, exact asa am luat si eu singura teapa. Mi-a scris un tip pentru un schimb si nu mi-a placut cum scrie (genul pustanilor agramati). Si am "simtit" ca nu e ok sa fac schimbul, dar tipul a insistat, am vorbit si la telefon, mi-a zis ca e casatorit, bla, bla... Si la telefon "parea" ok, banuiesc ca asa e orice tepar versat, dar scrisul ii da de gol pe jigodiile astea.

    RACHyyy : sper sa-ti rezolvi problema, imi amintesc un caz aproape identic cand userul a venit cu niste explicatii penibile (ceva in genul : ce vrei la banii astia BA, daca vrei impecabile ia-ti din magazin). Si priveste si partea buna, un joc poti sa ti-l pastrezi si sa le dai pe celelalte doua (dupa ce descrii problema lor), asa ca mai recuperezi din paguba. Dar tot teapa se numeste si asta
    Nu mi-e de bani, mi-e de genul asta de laturi care nu-i mai inghite pamantul si buba neagra odata. Daca m-as pune la mintea lui, ar trebui sa-i fac o surpriza la adresa de pe plic, ca tot am drum prin zona saptamana viitoare. Insa mai bine astept doua saptamani (oricum adresa nu se schimba) sa vedem ce se "rezolva"

    E trist... foarte trist... ca am ajuns un neam de traista, si pe zi ce trece parca numai asta ne mai carcaterizeaza... dar vorba "romanului"... asta e !

  3. #543 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    Toate problemele astea ar putea fi rezolvate f usor dc am avea cu totii Feedback Score. Monky a zis ca nu vrea sa bage asa ceva pt ca se pot crea abuzuri, dar dc o persoana are 50+ calificative 100% pozitive si majoritatea acordate de useri cu reputatie buna (pe forum nu neaparat tot cu un Feedback Score mare), in 99% nu prea ai ce risca. Sunt sigur ca vor aparea si personaje peste noapte care vor primi cate 2-3 calificative pozitive pe zi aiurea, dar nu le vor primi de la useri cu rating mare si seriosi, le vor primi de la alte clone, iar asta va fi usor de observat pt cineva destupat la minte. Dar cum aici e politica hai sa facem totul invers ca pe computergames si tot ce e pe computergames e crap, iar cui nu-i convine sa-si ia jucariile si sa plece, preferam sa mergem inainte pe o directie gresita doar ca sa fim originali.

  4. #544 SP
    Senior Member RACHyyy's Avatar
    Timpul le rezolva pe toate, pacat ca hoiturile raman si se inmultesc pe zi ce trece. Eu unul cred ca pozele produselor (in detaliu), daca ar fi obligatorii,
    ar schimba radical situatia.

    Cat timp comoditatea si lasitatea raman "bratarile de aur ale romanilor", vom avea numai de suferit. In curand vom culege roadele acestei "initieri malefice".... si vom inrosi toti peretii cu testele noastre de ignoranti... Dar poate-i doar imaginatia mea de vina... dar-ar D-zeu sa fie !

  5. #545 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    si ideea cu poze reale obligatorii ale produsului e f buna. de asemenea vanzatorul sa fie obligat sa posteze si poze in detaliu la cerere direct pe forum.

  6. #546 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Cum faci poze la un disc sa vezi daca-i zgariat sau nu? Si daca fac poze la alt disc si zic sa-i ala bun.. cum imi dovedesti ca nu e discul care trebuie?

    Stiu Poze obligatorii cu discul IN OGLINDA. Hai sa o facem regula.

    Pentru cat de multe tranzactii s-au facut pe forum de aproape 3 ani de cand exista numarul de tepe este infirm, tepe care chiar si cu poze sau trader rating tot ar exista pentru ca nu s-a dezvoltat inca sistemul de tranzactionare perfect.

    Nici pe eBay nu e poza obligatorie dar ca sa-ti vinzi marfa mai bine pui o poza. Prin obligativitate nu rezolvati nimic. Vreti sa cumparati -> cereti poza. Nu vi se da -> nu cumparati. Si pana la urma toata lumea va pune poze.

    Nu asteptati de la moderatori ceea ce puteti face singuri ca si cumparatori.

  7. #547 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Cum faci poze la un disc sa vezi daca-i zgariat sau nu?
    ... mai ales cand il faci cu un telefon mobil il lumina slaba

    Riscurile tranzactiilor de la distanta nu va putea fi eliminat niciodata, insa pot fi luate masuri pentru a ajuta userii sa micsoreze acest risc. Trade Rating-ul e una din aceste masuri si o sustin si eu. Mie mi se pare o idee excelenta, cat timp exista o arie de publicitate. Userii vor veni pe aria aia ca sa vanda si sa cumpere. Cu timpul vor acumua un TR si dupa ce acumuleaza un numar de tranzactii pozitive nu cred ca vor mai risca sa-l strice si sa-si alunge clientii. Asa ca vor face totul ca sa-l pastreze imaculat.

    Ideea cu lista neagra de la publicitate e ok, dar nu se compara cu un TR, nu toti se uita acolo inainte sa cumpere (in primul rand pentru ca nu stiu ca exista o astfel de lista). Plus ca lista aia te ajuta doar sa nu iei teapa de la unul care a calcat deja pe bec. Daca ar fi un TR ala s-ar vedea instant, e "tatuat" pe user. Si cand un user are peste 20 TR pozitive de la useri cunoscuti riscul de a da o teapa e destul de scazut.

  8. #548 SP
    Member wampirash's Avatar

    User: Random

    Utilizator: Random
    Anunt: CUMPAR Killzone 3

    Am luat legatura cu el pe PM sa-i spun ca am de vanzare Killzone 3 si am vazut ca-l intereseaza si Red Dead Redemption i-am spus ca-l am si pe acesta.
    M-a negociat pana la ultimul leu si le-am trimis la pretul stabilit (amandoua la 235 ron, RDR fiind sigilat, cu transportul inclus in pretul respectiv)

    Dupa 3 zile (coletul fiind deja trimis si ajuns la destinatie, cel putin in localitatea de unde era), mi-a trimis PM in care imi zice ca nu mai are nevoie de jocuri, ca cica le-ar fi primit cadou de la tatal sau.

    L-am rugat frumos, dupa paguba care mi-a facut-o (cheltuieli postale tur-retur) sa mearga macar la posta si sa-mi returneze coletul , ca sa nu stau 10 zile dupa el si bineinteles sa-mi depuna 15 lei in cont pt transport (nu ma gandeam ca va merge, dar am zis ca incerc).
    Bineinteles ca nu mi-a depus cei 15 lei, nici nu era de asteptat, dar in ultima instanta, i-am zis macar sa mearga sa-mi returneze coletul.

    Acesta nu a fost returnat nici pana azi si trebuie sa astept 10 zile ca sa-mi vina jocurile inapoi.

    NU RECOMAND acest utilizator si va rog frumos sa luati masuri asupra lui. Nu trimiteti ceva catre acest pusti.


    Am atasat intr-un .txt conversatiile avute cu el pe PM.

    De asemenea acestea sunt datele primite de el:

    Capraru Nadia
    Str. Gavril Musicescu 222
    Timis , Timisoara.
    0741130052
    Attached Files

  9. #549 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Din pacate cred ca o sa pierzi mai mult de 15 lei, banuiesc ca 8-9 lei au fost doar transportul+taxe ramburs incolo. O sa mai fie vreo 3 lei transportul spre tine si cred ca vreo 8 lei taxe de magazinaj (nu-s sigur). Insa pierzi si altceva mult mai important : timp si oportunitatea da a vinde unui user serios.

    De ceva timp eu trimit doar cu plata in avans, desi multi refuza chestia asta si eu nu inteleg de ce. E mai convenabil pentru amandoi - transportul e mai ieftin (ca nu tre sa platesti si taxe de ramburs), deci e mai avantajos pentru cumparator. E mult mai convenabil pentru vanzator - nu trebuie sa completezi inca o foaie de ramburs si nu trebuie sa astepti dupa bani si sa mergi iar la posta.

    Repet : nu inteleg de ce multi stramba din nas cand cer plata in avans si destui refuza sa cumpere asa. Daca ti-e frica ca un user iti da teapa nu mai cumperi, nu faci strambe ca vrei numai cu ramburs, oricum poti lua teapa si asa.

  10. #550 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    ... mai ales cand il faci cu un telefon mobil il lumina slaba

    Riscurile tranzactiilor de la distanta nu va putea fi eliminat niciodata, insa pot fi luate masuri pentru a ajuta userii sa micsoreze acest risc. Trade Rating-ul e una din aceste masuri si o sustin si eu. Mie mi se pare o idee excelenta, cat timp exista o arie de publicitate. Userii vor veni pe aria aia ca sa vanda si sa cumpere. Cu timpul vor acumua un TR si dupa ce acumuleaza un numar de tranzactii pozitive nu cred ca vor mai risca sa-l strice si sa-si alunge clientii. Asa ca vor face totul ca sa-l pastreze imaculat.

    Ideea cu lista neagra de la publicitate e ok, dar nu se compara cu un TR, nu toti se uita acolo inainte sa cumpere (in primul rand pentru ca nu stiu ca exista o astfel de lista). Plus ca lista aia te ajuta doar sa nu iei teapa de la unul care a calcat deja pe bec. Daca ar fi un TR ala s-ar vedea instant, e "tatuat" pe user. Si cand un user are peste 20 TR pozitive de la useri cunoscuti riscul de a da o teapa e destul de scazut.

    Console Games Forum - View Profile: FCC007

    Potrivit Visitor page-ului daca am fi avut trader rating userul asta ar fi avut rating 3. Si totusi asta nu l-a oprit sa-i dea teapa lui RACHyyy.

    Si pe forumul celalalt cu trader rating la ultimele 20 de vanzari doar 2-3 au lasat rating. Cand le mai aduc aminte unora ma intreaba ce e aia. La fel cum nici de existenta paginii asteia nu stiu.

    Imi povestea trickz mai de mult ca i-a recomandat unui prieten sa ia jocuri de la mine si sa nu ia de la webpredator (dadeam cu 50-60 RON mai ieftin). Si chiar si cu trader rating de 60 si 100% nu a vrut sa ia de la mine ca "daca-i teapa".
    Nu zic ca nu mi-a fost de ajutor pana acum si ca nu-i vad utilitatea, dar dupa 3 ani pe ConsoleGames mi-am dat seama ca se poate foarte bine si fara.

    Cat despre dificultatea in a-i cere cuiva sa faca plata in avans, asta tine de modul in care s-a invatat romanul in vremea cand nu toata lumea avea cont in banca si nu era atat de usor sa faci plata in avans. Tot dupa posta trebuia sa astepti mandatul postal caci aia era cam singura metoda de transfer de bani.

    Dialogurile mele despre plata in avans merg cam asa:
    Client: Pai si de unde stiu eu ca tu-mi mai trimiti jocul. Daca-ti dau banii si nu mai trimiti nimic?
    Eu: Dar daca trimit ramburs si-ti trimit o cutie goala de carton nu e acelasi lucru?

    Chiar si-asa, sunt destui care o tin pe-alor (fie orgoliu, prostie, obisnuinta, spuneti-i cum vreti). Mi-am si pierdut speranta sa mai incerc. Cine vrea avans bine, cine nu, nu.
    E o chestie care se va schimba odata cu trecerea timpului.

    Nu vedeti ca si pe "Ghidul cumparatorului consolist" mai apare cate unul care intreaba daca nu exista site inafara de unde sa comande jocuri si sa plateasca ramburs?

  11. #551 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Potrivit Visitor page-ului daca am fi avut trader rating userul asta ar fi avut rating 3. Si totusi asta nu l-a oprit sa-i dea teapa lui RACHyyy.
    Da, ar fi avut TR 3. Si eu ce am zis ? Ca dupa un MINIM de 20 TR (toate de la persoane serioase, nu de la useri cu 3 posturi) poti incepe sa consideri ca persoana prezinta un minim de incredere. El ar fi avut TR 30. RACHyyy ar fi avut TR 300. In conditiile astea cred ca ar fi trimis fara ramburs pachetul si RACHyyy ar fi platit daca era totul ok, daca nu retur. Pentru ca TR iti permite si chestia asa, cand ai un TR mare impui seriozitate si respect.


    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Chiar si-asa, sunt destui care o tin pe-alor (fie orgoliu, prostie, obisnuinta, spuneti-i cum vreti). Mi-am si pierdut speranta sa mai incerc. Cine vrea avans bine, cine nu, nu.
    E obisnuinta comunista in 90% din cazuri. Si teama de tepe. Dar e cum zici tu : daca vrea bine, daca nu ... nu. Eu nu mai risc sa trimit si sa mi se intoarca pachetul si sa pierd timp si bani pt ca un pustan a gasit mai ieftin intre timp sau nu i-a iesit o "combinatie" pe care el o credea sigura si nu mai are bani sa plateasca ramburs.

  12. #552 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    Quote Originally Posted by wampirash View Post
    Utilizator: Random
    Anunt: CUMPAR Killzone 3

    Am luat legatura cu el pe PM sa-i spun ca am de vanzare Killzone 3 si am vazut ca-l intereseaza si Red Dead Redemption i-am spus ca-l am si pe acesta.
    M-a negociat pana la ultimul leu si le-am trimis la pretul stabilit (amandoua la 235 ron, RDR fiind sigilat, cu transportul inclus in pretul respectiv)

    Dupa 3 zile (coletul fiind deja trimis si ajuns la destinatie, cel putin in localitatea de unde era), mi-a trimis PM in care imi zice ca nu mai are nevoie de jocuri, ca cica le-ar fi primit cadou de la tatal sau.

    L-am rugat frumos, dupa paguba care mi-a facut-o (cheltuieli postale tur-retur) sa mearga macar la posta si sa-mi returneze coletul , ca sa nu stau 10 zile dupa el si bineinteles sa-mi depuna 15 lei in cont pt transport (nu ma gandeam ca va merge, dar am zis ca incerc).
    Bineinteles ca nu mi-a depus cei 15 lei, nici nu era de asteptat, dar in ultima instanta, i-am zis macar sa mearga sa-mi returneze coletul.

    Acesta nu a fost returnat nici pana azi si trebuie sa astept 10 zile ca sa-mi vina jocurile inapoi.

    NU RECOMAND acest utilizator si va rog frumos sa luati masuri asupra lui. Nu trimiteti ceva catre acest pusti.


    Am atasat intr-un .txt conversatiile avute cu el pe PM.

    De asemenea acestea sunt datele primite de el:

    Capraru Nadia
    Str. Gavril Musicescu 222
    Timis , Timisoara.
    0741130052
    Acest user, este defapt Console Games Forum - View Profile: 4rm4 acest user. Clona.
    I-am vandut si eu un PS3 acestui pusti, care nu are mai mult de 14 ani, dar i-am cerut avans inainte. Dupa ce m-a luat cu niste povesti ca sa ma faca sa las la pret, m-am trezit dupa cateva zile dupa ce a luat PS3-ul de la mine ca l-a pus la vanzare cu 200 lei in plus fata de cat il luase de la mine.
    S-au plans foarte multi de acest user si pe acest forum si pe CG.
    Numele lui este Capraru Armand, Nadia e mamicuta lui.

  13. #553 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    Quote Originally Posted by SirAndrew View Post
    eu in locul tau ma opream din discutii dupa ce primeam un astfel de raspuns:

    "am citit oferta ta si sunt deacord ..sa imi da-i un nr de tel si adresa unde sa ti le trimit."
    nu spun ca toti analfabetii sunt si excroci, insa sansele sa iei teapa cresc exponential.
    dupa postul de mai sus am fost si eu abordat cu mesaje de stralucitorul iq al personajului de mai sus... ma simt important

    e chiar funny copilul:

    Quote: Originally Posted by FCC007
    analfabet esti tu...ba pezevenchiule...faptul ca nu am tastat space ...asta nu inseamna ca cel ce face o astfel de eroare...e un analfabet...bump

    Quote Originally Posted by SirAndrew
    vezi tu, faptul ca nu iti dai seama care era greseala, chiar si dupa ce ti-a spus cineva, te face imbecil de-a dreptu, nu numai analfabet.

    hai sa cresti mare, nu te mai enerva asa de rau ca imbatranesti repede!

  14. #554 SP
    Member emanuel's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Da, ar fi avut TR 3. Si eu ce am zis ? Ca dupa un MINIM de 20 TR (toate de la persoane serioase, nu de la useri cu 3 posturi) poti incepe sa consideri ca persoana prezinta un minim de incredere. El ar fi avut TR 30. RACHyyy ar fi avut TR 300. In conditiile astea cred ca ar fi trimis fara ramburs pachetul si RACHyyy ar fi platit daca era totul ok, daca nu retur. Pentru ca TR iti permite si chestia asa, cand ai un TR mare impui seriozitate si respect.




    E obisnuinta comunista in 90% din cazuri. Si teama de tepe. Dar e cum zici tu : daca vrea bine, daca nu ... nu. Eu nu mai risc sa trimit si sa mi se intoarca pachetul si sa pierd timp si bani pt ca un pustan a gasit mai ieftin intre timp sau nu i-a iesit o "combinatie" pe care el o credea sigura si nu mai are bani sa plateasca ramburs.
    - TR de 20 ? si in cat timp acumulezi un asemenea rating ? Eu de ex. nu stiu daca cumpar 20 jocuri pe an - si binenteles marea majoritate de afara. Iar de vandut - doar cand nu imi place un joc il vand - iar asta se intampla destul de rar.
    Ideea e ca in afara de vanzatorii profesionisti - cei care se ocupa cu vanzari pe aria bazar - restul nu prea au sansa sa obtina un tr de 20.

    - cat despre plata in avans: Niciodata nu aleg asa ceva daca se poate ramburs. Ramburs-ul reprezinta o garantie in plus - te obliga sa trimiti un pachet - iar la un joc de cateva sute de mii, pur si simplu nu-ti convine sa tragi teapa (transportul si ramburs-ul costa destul). In plus, plata in avans inseamna 2 drumuri la posta pt cumparator.
    Si apropo: tie ti-e frica sa trimiti ramburs ca nu cumva sa primesti coletul inapoi, dar mie sa nu-mi fiefrica sa iti trimit banii, si apoi sa astept ca poate imi trimiti si tu ceva ?

    In Romania ramburs-ul ii sfant. Iar daca respecti cateva reguli de bun simt, nu prea ai probleme. De ex: nu tranzactiona bunuri care au valoare de 2 zerouri - e riscant si inutil -thread-ul asta e plin de tepe. Putini ti-ar trage teapa pentru 40 de roni, dar pt 200 sansele cresc exponential.

  15. #555 SP
    Member party_man's Avatar
    Quote Originally Posted by rulzmaker View Post
    Acest user, este defapt Console Games Forum - View Profile: 4rm4 acest user. Clona.
    I-am vandut si eu un PS3 acestui pusti, care nu are mai mult de 14 ani, dar i-am cerut avans inainte. Dupa ce m-a luat cu niste povesti ca sa ma faca sa las la pret, m-am trezit dupa cateva zile dupa ce a luat PS3-ul de la mine ca l-a pus la vanzare cu 200 lei in plus fata de cat il luase de la mine.
    S-au plans foarte multi de acest user si pe acest forum si pe CG.
    Numele lui este Capraru Armand, Nadia e mamicuta lui.
    Eh, te-ai gasit tu sa comentezi pe aici...ar fi bine sa stai in banca ta cuminte si sa nu vorbesti de altii, cand faci la fel...nu-i tin partea pustiului respectiv dar vreau sa subliniez ca sunt si oameni "seriosi" pe aici ce plang de ce li se poate intampla...

    ---------- Post added 28-05-2011 at 09:40 PM ----------

    Quote Originally Posted by emanuel View Post
    - TR de 20 ? si in cat timp acumulezi un asemenea rating ? Eu de ex. nu stiu daca cumpar 20 jocuri pe an - si binenteles marea majoritate de afara. Iar de vandut - doar cand nu imi place un joc il vand - iar asta se intampla destul de rar.
    Ideea e ca in afara de vanzatorii profesionisti - cei care se ocupa cu vanzari pe aria bazar - restul nu prea au sansa sa obtina un tr de 20.

    - cat despre plata in avans: Niciodata nu aleg asa ceva daca se poate ramburs. Ramburs-ul reprezinta o garantie in plus - te obliga sa trimiti un pachet - iar la un joc de cateva sute de mii, pur si simplu nu-ti convine sa tragi teapa (transportul si ramburs-ul costa destul). In plus, plata in avans inseamna 2 drumuri la posta pt cumparator.
    Si apropo: tie ti-e frica sa trimiti ramburs ca nu cumva sa primesti coletul inapoi, dar mie sa nu-mi fiefrica sa iti trimit banii, si apoi sa astept ca poate imi trimiti si tu ceva ?

    In Romania ramburs-ul ii sfant. Iar daca respecti cateva reguli de bun simt, nu prea ai probleme. De ex: nu tranzactiona bunuri care au valoare de 2 zerouri - e riscant si inutil -thread-ul asta e plin de tepe. Putini ti-ar trage teapa pentru 40 de roni, dar pt 200 sansele cresc exponential.
    rambursul pentru ambele parti e riscant, plata in avans elimina unele cheltuieli postale dar multi nu vor nicicum sa-nteleaga asta. daca e sa o pateasca o pot pati ramburs, platesc mai mult pentru aceeasi teapa, daca e sa fie teapa. Deci chiar daca e pe bune sau teapa se cheltuiesc mai putini bani si ambele tabere sunt multumite, in cazul unei tranzactii reusite. Sa explic "babeste"?

  16. #556 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by emanuel View Post
    In Romania ramburs-ul ii sfant.
    Ai dreptate aici, din pacate in Romania majoritatea vor doar cu ramburs. De ce ? Nu stiu, probabil obisnuinta, frica absurda de tepe, frica de plati electronice sau la bancam etc. De ce in ORICE tara civilizata se vinde cu plata in avans, doar la noi omul vrea cu ramburs ? Am cumparat de pe ebay si de pe forumuri straine (din SUA, Germania, Olanda, Marea Britanie, etc). Si tot timpul am platit in avans.

    Pentru mine plata ramburs e o tampenie, e un dezavantaj pentru ambele parti.

    Ca si vanzator :
    -risti sa ti se intoarca pachetul si pierzi bani si timp, iar cumparatorul va fi greu de acuzat : o sa zica : nu stiu, n-am primit aviz, etc. Nu prea poti face nimic, e o tranzactie nefinalizata, cumparatorul n-a mai cumparat si gata
    -in cazul in care cumparatorul ia pachetul trebuie sa astepti dupa bani (astepti pana ajunge pachetul si apoi pana ajung banii)
    -trebuie sa te prezinti iar la posta sa ridici banii (timp in plus pierdut cu drumul si cu cozile)
    -trebuie sa completezi un formular in plus (de ramburs)

    Ca si cumparator :
    -costul e mai mare

    Iar riscul de teapa nu e deloc elimiat, poate e un pic diminuat, daca deschizi pachetul. Nu stiu exact daca la posta sau la curier te lasa sa faci asa ceva si apoi sa refuzi coletul dupa ce l-ai deschis. Chiar daca te lasa : poate facem o tranzactie pentru o placa video, dar ea e defecta. Crezi ca la posta o sa-ti puna la dispozitie un calculator sa o testezi ?

    Dar as fi chiar curios daca te lasa la posta sa deschizi un pachet si sa-l refuzi. Eu cu siguranta as da posta in judecata daca as primi inapoi un colet care a fost desfacut.

    Parerea mea e simpla : cand cumperi de la cineva trebuie sa ai un pic de incredere. Daca nu ai incredere nu cumpara - rambursul n-o sa te salveze.

  17. #557 SP
    Member party_man's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Parerea mea e simpla : cand cumperi de la cineva trebuie sa ai un pic de incredere. Daca nu ai incredere nu cumpara - rambursul n-o sa te salveze.
    Asta ar trebui sa devina o axioma.

  18. #558 SP
    Junior Member Random's Avatar
    am cautat o ora o nenorocita de banca reiffeisen chiulind de la scoala si tot nu am gasit ... team rugat frumos tot in acea zii sa imi dai orice alta banca inafara de aceea si iti trimit , si in primul rnad eu am venit cu popunerea sa iti trimit banii , si deabia ieri a ajuns postasu cu hartiuta aia , maine ma duc sa il trimit si daca cumva vrei sa imi dai un cont la o alta banca o sa iti trimit si banii...

  19. #559 SP
    Member wampirash's Avatar
    Nu am chef sa port discutii cu un pusti de 12-13 ani, dar era spre binele tau daca taceai.
    1. Am postat conversatiile cu tine, de unde reiese faptul ca nu ai propus tu nimic
    2. Postasul nu vine Sambata, astfel nu aveai cum sa primesti ieri, confirmarea de primire colet in posta
    3. Coletul a fost livrat Joi in data de 19.05, astfel sigur confirmarea respectiva a ajuns la tine cel tarziu Luni in 23.05. Deja asa de mult a trecut ca in cateva zile returneaza coletul inapoi cei de la posta.


    Am speranta ca astfel de utilizatori nu vor mai fi tolerati in continuare pe acest forum.

  20. #560 SP
    Member Mariush's Avatar
    Sincer, nu inteleg de ce asa multe discutii pe tema platii in avans vs ramburs. Este cel putin obvious ca e mai comod, ieftin, sa nu spun civilizat pentru toata lumea daca cumparatorul face plata in avans. Totul tine sa iti alegi "partenerul de afaceri" cu atentie, sa nu trimiti oricui, ca sa iti faci griji daca iti primesti bunul sau nu. Emanuel, din pacate nu sunt de acord cu tine. Nu cred ca persoanele care au multe tranzactii la activ si oarece "reputatie" de aparat ar risca sa dea tepe chiar si la 200-300 RON. Pana la urma CG e cea mai buna piata de desfacere pentru vanzare / cumparare / schimb in materie de jocuri de console. De ce ai risca respectul si credibilitatea ta pentru cateva sute de RON?

    Eu, dupa cum se vede, sunt din Bucuresti, dar sincer, prefer sa primesc un colet prin posta (Cu plata in avans) decat sa ma intalnesc cu un user in capatul celalalt al orasului. Am serviciu, deci timpul ESTE un criteriu pentru mine (la fel ca pentru multi de aici), sa strabat toata capitala, ar insemna cel putin 1.5 Ore timp pierdut, cand am posta (sau eventual curier daca dispun de suficienti bani) si am coletul la "botul calului".

    + sa nu mai pun la socoteala ca multi dintre noi folosesc servicii de Online Banking (cu exceptia pustilor, pe care oricum in cele mai multe cazuri vrei sa ii eviti), si astfel, chiar si transferul banilor devine ceva foarte simplu, in max 1 min ai si rezolvat aceasta "formalitate".

    Atat am avut de spus. Asa cum au spus si alti useri, singurul criteriu / factor de risc il reprezinta alegerea cumparatorului / vanzatorului

+ Reply to Thread
Page 28 of 78 FirstFirst ... 18 26 27 28 29 30 38 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts