+ Reply to Thread
Page 30 of 78 FirstFirst ... 20 28 29 30 31 32 40 ... LastLast
Results 581 to 600 of 1548

Thread: Useri neseriosi pe aria de Publicitate !

  1. #581 SP
    Member emanuel's Avatar
    sigur sefu, noroc ca ai inteles matale. Pacat ca insultele nu tin loc de argumente...

  2. #582 SP
    Member party_man's Avatar
    pe langa faptul ca ai ochelari de cal esti si impertinent, o sa te ignor de acum incolo pentru ca faci parte dintre cei cu care nu se poate discuta...

  3. #583 SP
    Member emanuel's Avatar
    chiar te rog sa ma ignori. De altfel, contributia ta la discutie a fost "sublima".

  4. #584 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Am oferit explicatia si argumentele intr-un post anterior. Chiar trebuie sa ma repet doar pt ca la unii le e lene ca sa citeasca ? DAr hai sa-ti fac hatarul:

    1. argumentul psihologic - majoritatea prefera sa dea banii dupa ce primesc ceva (asa cum se intampla si la magazin), ai ceva fizic in mana - matale nu esti amazon.com ca sa am incredere sa iti trimit banii inainte. DA, stiu, psihologia nu tine loc de fraude, dar cumparatorul are in totdeauna dreptate - si daca mie si altor cumparatori ni se nazare save mramburs, ai face bine sa te conformezi daca vrei sa iti vinzi produsul.
    2. am spus - Scade riscul de frauda - de ce ? simplu - pt a frauda in acest caz, vanzatorul tebuie sa se duca la posta, sa puna un colet cu sticle cu apa, sa plateasca taxe de transport si ramburs = timp pierdut, bani multi dati (pret colet, taxe) - daca produsul este un joc de 30-40 lei - cahir merita frauda ? . In schimb, daca primesti banii inainte - tentatia exista sa nu te mai deranjezi sa trimiti si tu - uita-te cate tepe suntpe acest thread.
    Da, riscul nu scade cu mult - dar indiferent cu cat, multi prefera. Si daca iti incui usa cand pleci de acasa, daca un hot vrea sa iti sparga casa ti-o va spage indiferent cate sisteme de alarma pui - dar asta nu inseamna sa lasi usa larg deshisa. - ideea e - previi cat poti.
    Punctu' 1 nu-i argument la intrebarea mea.
    Punctu' 2, sa fim seriosi, orice schimb sau vanzare implica 2 persoane. In cazul in care trimiti cu plata in avans si nu primesti nimic, faci plangere la politie. Nu am fost nevoit sa fac dar daca o sa fie cazu' o sa fac cu siguranta. Daca un tip nu ridica coletul vanzatorul ramane cu paguba si la un joc de 20 de lei cum zici tu banuiesc ca nu iti convine sa dai 8-9 lei pt transport.
    Iar chestia cu telefonu' vechi in loc de psp aia ii vina ta daca te intelegi prin telefon. Foloseste mail, PM ca sa ai dovezi.
    Banuiesc ca urmeaza un clean pe threadu asta

  5. #585 SP
    Member party_man's Avatar
    Quote Originally Posted by Dudel View Post
    Punctu' 1 nu-i argument la intrebarea mea.
    Punctu' 2, sa fim seriosi, orice schimb sau vanzare implica 2 persoane. In cazul in care trimiti cu plata in avans si nu primesti nimic, faci plangere la politie. Nu am fost nevoit sa fac dar daca o sa fie cazu' o sa fac cu siguranta. Daca un tip nu ridica coletul vanzatorul ramane cu paguba si la un joc de 20 de lei cum zici tu banuiesc ca nu iti convine sa dai 8-9 lei pt transport.
    Iar chestia cu telefonu' vechi in loc de psp aia ii vina ta daca te intelegi prin telefon. Foloseste mail, PM ca sa ai dovezi.
    Banuiesc ca urmeaza un clean pe threadu asta
    omule nu-ti pune mintea cu el, si asa s-a deviat mult din cauza explicatiilor lui absolut Ilogice...

  6. #586 SP
    Member emanuel's Avatar
    Quote Originally Posted by Dudel View Post
    Punctu' 2, sa fim seriosi, orice schimb sau vanzare implica 2 persoane. In cazul in care trimiti cu plata in avans si nu primesti nimic, faci plangere la politie. Nu am fost nevoit sa fac dar daca o sa fie cazu' o sa fac cu siguranta. Daca un tip nu ridica coletul vanzatorul ramane cu paguba si la un joc de 20 de lei cum zici tu banuiesc ca nu iti convine sa dai 8-9 lei pt transport.
    Iar chestia cu telefonu' vechi in loc de psp aia ii vina ta daca te intelegi prin telefon. Foloseste mail, PM ca sa ai dovezi.
    Banuiesc ca urmeaza un clean pe threadu asta
    2. sansele cu plangerea la politie sunt nule - sunt curios daca cineva a avut succes dupa o teapa luata pe Bazar
    Pt amandoi exista posibilitatea de paguba, dar hai sa vedem: daca vannzatorul e tepuit ( i se returneaza coletul) - pierde 8-9 lei. Daca cumparatorul e tepuit (trimite in avans si nu primeste) - pierde 20 roni (cazul nostru cu jocul de 20 roni).

    hmm, chestia cu telefonul vechi ? nu stiu exact la ce te referi, banuiesc ca ma confunzi..

  7. #587 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Este cat se poate de corect tot ce s-a discutat pana acum insa nu vad rostul discutiei - poate mi-l subliniaza si mie cineva.

    Eu vad doar niste argumente pro si contra comertului online - care se pot discuta foarte bine si pe un thread dedicat, pe sectiunea diverse a forumului.

    Deci va rog nu mai incercati sa dovetiti ca sunteti pesimisti, optimisti sau fatalisti pentru ca nu aveti pe cine sa convingeti.

    Fiecare procedeaza cum doreste pe banii lui - exista mereu riscul sa nu primesti ceea ce ai dorit, sau sa primesti produsul deteliorat sau defect cand discutam despre colete si comert la distanta, deci keep it ontopic.

    Multumesc.

  8. #588 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by emanuel View Post
    daca vannzatorul e tepuit ( i se returneaza coletul) - pierde 8-9 lei.
    Se vede ca n-ai citit ce au scris altii si habar n-ai despre ce vorbesti. Daca coletul nu e ridicat vanzatorul poate pierde mai mult decat cumparatorul. Din start pierde 8-9 lei care i-a dat cand a trimis ramburs. Apoi trebuie sa plateasca vreo 10 lei pt magazinaj (dupa 2 zile se percepe magazinaj si posta tine cateva zile coletul inainte sa-l trimita inapoi). Si in final plateste 3-4 lei transport inapoi (de la cumparatorul care n-a ridicat coletul). In total peste 20 lei. Deci daca in colet era marfa de 20 lei mai bine n-o mai ridica nici el si o arunca posta.


    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    keep it ontopic.
    Am o rugaminte mare, daca se poate sa muti ultimele posturi intr-un thread nou. Daca se poate, fireste. Multumesc.

  9. #589 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    Fac si eu o remarca la aceasta disputa privind achizitiile in sistem raburs sau cash in avans.

    Eu unul aleg rambursul prin posta romana (nu prin curier) cand nu am incredere deplina partenerul de afaceri si il rog sa treaca la descrierea produsului exact ce ma astept sa gasesc in colet. Dc iau un joc il rog de exemplu sa treaca "joc ps3 Dead Space, cu carcasa si manual in limba engleza". Desigur exista riscul sa primesc zgariat si nefuncional dar sansa e destul de mica.

    Cand vine vb de o consola sau un gamepad unde sansele sa iti fie trimise defecte sunt mai mari si nu ai cum sa faci proba la posta, 99% merg doar pe vanzari din Bucuresti unde ma deplasez personal si cumpar doar cu proba. in restul de 1% din cazuri in cazul in care iau din provincie, o fac numai dc am referinte f bune ori am mai colaborat cu vanzatorul iar atunci fac plata in avans.

    Rambursul prin posta romana din experienta mea este singura modalitate unde riscul sa iti trimita unu o carcasa goala in loc de joc si sa ramai si fara bani este 0, atat timp cat la oficiul postal de care apartii este un diriginte serios in fata caruia sa desfaci coletul pt verificare. Dc se intampla sa iei teapa, iar vanzatorul sa fii fost atat de prost incat la descriere sa fi trecut ce l-ai rugat tu, atunci cand o sa mearga la posta dupa ramburs o sa plece de mana cu politia. Toata procedura este extrem de simpla si nu pierzi f mult timp.

    In schimb dc faci plata in avans si nu primesti nimic sau primesti altceva decat ce ai platit, mult succes cu plangerile la politie dc credeti ca cineva in Romania va sta sa cerceteze ce a promis ala pe te miri ce forum ca o sa iti trimita. De cele mai multe ori nici nu se va merita ca pt 200-300 de lei sa pierzi timpul necesar ducerii la bun sfarsit al conflictului.

  10. #590 SP
    Member party_man's Avatar
    credeam ca dicutiile s-au sfarsit pe topicul asta...inclin sa cred ca "rambursistii" nu-s trecuti de 18 ani pentru ca oricat li s-ar explica stiu una si buna doar a lor e cea mai tare logica, altceva nu exista...

  11. #591 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    cand nu vii cu contraargumente si vb doar ca sa nu taci e clar ca cei 18 ani pe care te mandresti ca i-ai depasit sunt numai in buletin...

    eu nu am zis ca numai una din variante e buna, am explicat facand apel la ce au mai scris altii ca fiecare e ok in functie de situatie.

  12. #592 SP
    Member party_man's Avatar
    cand nu citesti tot topicul si doar iti dai cu parerea sa te afli-n treaba, ca majoritatea "rambursistilor", mai bine tine-te de FIFA si lasa discutiile filosofice pentru altii, decat sa-nsiri jumatate de topic cu "logica experientei tale"...ah, inca ceva macar scrie romaneste nu suntem toti obligati sa-ti suportam abrevierile ce omoara limba romana...daca te simti lezat si de asta exista controlerul pe care te poti razbuna, nu te stradui sa produci un raspuns pertinent, ai esua lamentabil...

  13. #593 SP
    Member adyadi's Avatar

    Atentie mare tepar si foarte mare nesimtit!!!

    ATENTIE!!! Ocoliti user-ul �unshare�, id: [email protected], s-a recomandat: �Ulmeanu Cosmin�, a zis ca are un prieten �Feraru Cosmin� � cam dubios cred, poate asta e numele lui real (s-a recomandat abia cand mi-a trimis adresa de livrare, dar acest amanunt l-a precizat in discutia initiala), adresa de livrare: �Str. Dristor, Nr. 100, Bucuresti, Sector 3, cod 031539, Tel. 0753404301 / 0752811577�. Pe chitanta de primire a coletului a trecut ca date din buletin: �seria RT numarul 641215
    M-a abordat cu intentia de a cumpara HTC 7 Mozart din anunturile mele, si sa-mi plateasca in avans in cont bancar. Ca dovada de plata mi-a oferit o chitanta de transfer online de la Raiffeisen, care s-a dovedit a fi falsa. Este amical, mi-a zis printr-o convorbire telefonica ca ar fi originar din Albota, pe langa Pitesti si ca job ar sustine de 4 ani in Bucuresti un curs si un seminar pe sectorul de Presale pentru instruirea agentilor de vanzari ai firmei Centrofarm. Este atat de nesimtit incat in timp ce eu ii trimiteam coletul, el imi trimitea mail-uri si PM-uri in care ma intreba de ce intarzii cu trimiterea coletului si ca banuieste ca si-a luat teapa.
    Stiu, greseala mea a fost ca am cedat la insistententele lui de ai trimite coletul in aceeasi zi in care a initiat transferal pe motiv ca a doua zi are o aniversare si asta e cadoul care au convenit invitatii sa-l ofere sarbatoritului. PRECIZEZ CA BANCA MEA MI-A CONFIRMAT LIPSA TOTALA ACESTUI TRANSFER DIN SISTEM IAR RAIFFEISEN MI-A SPUS DOAR CA ACEL CONT NU EXISTA.
    MARE ATENTIE LA ACESTE DATELE DE MAI SUS IN CAZ CA VA VETI INTALNI PE VREUN FORUM CU ACEASTA PERSOANA!!!
    Momentan am depus plangere la Politie impotriva acestei personae, dar ma indoiesc ca-mi voi recupera prejudiciul. De asemeni daca cineva imi poate oferi mai multe date in legatura cu aceasta persoana rog sa ma contacteze pe tel. 0742 43 01 37, mail/messenger [email protected], sau PM aici.

  14. #594 SP
    Member Mircea's Avatar
    Exista un loc special pentru ,,nesimtiti,, -> useri neseriosi pe aria de publicitate , nu era nevoie sa deschizi un thread.
    PS : Eu i-as lega de masina pe astia si i-as plimba prin tot orasul.

  15. #595 SP
    Junior Member flonils's Avatar
    el asta cauta tia luat marfa isi face alt cont si mai cauta unul ca tine, sory man dar pana nu vezi banu in mana .....

  16. #596 SP
    Junior Member fanecucu's Avatar
    fai o vizita

  17. #597 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    Quote Originally Posted by party_man View Post
    cand nu citesti tot topicul si doar iti dai cu parerea sa te afli-n treaba, ca majoritatea "rambursistilor", mai bine tine-te de FIFA si lasa discutiile filosofice pentru altii, decat sa-nsiri jumatate de topic cu "logica experientei tale"...ah, inca ceva macar scrie romaneste nu suntem toti obligati sa-ti suportam abrevierile ce omoara limba romana...daca te simti lezat si de asta exista controlerul pe care te poti razbuna, nu te stradui sa produci un raspuns pertinent, ai esua lamentabil...
    intradevar nu am experienta bijnitei cu jocuri asa ca o sa las raspunsurile pertinente, pline de filosofie dar total lipsiste de cele mai elementare argumente in seama ta. have fun

  18. #598 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Quote Originally Posted by party_man View Post
    credeam ca dicutiile s-au sfarsit pe topicul asta...inclin sa cred ca "rambursistii" nu-s trecuti de 18 ani pentru ca oricat li s-ar explica stiu una si buna doar a lor e cea mai tare logica, altceva nu exista...
    Chiar daca emanuel nu o avut argumente valide, eu nu cred ca ai citit ce o zis Spike .
    Eu unu' nu am mai auzit de colet cu ramburs la posta sa ti-l deschida inainte sa platesti. Poate is de la tara si de aia da' tot timpu' am platit inainte daca am luat ceva cu ramburs. In cazu' in care se face plata dupa deschidere, ii normal ca scade sansa sa iei sticle cu apa in loc de lingouri de aur

  19. #599 SP
    Member party_man's Avatar
    @spike bai "nebijnitarule" tine-ti experienta de viata in creier si nu o mai debita aici arzi hostingul de pomana si nu demonstrezi nimic am spus-o de 2 ori pe topic dar se pare ca in cazul tau ca si al altora cititi doar ce vedeti deasupra chiar daca e teapa, e mai ieftin cu plata in avans, daca voi nu puteti intelege asta si de asemenea nu-ntelegeti ca nu exista un mecanism perfect, nu-ntelegeti ca marile site-uri nu folosesc rambursul tocmai pentru ca lucrurile sunt destul de clare. Atacurile PERSONALE sunt gretoase mai ales ca in afara de teribilism nu esti in stare sa emiti o judecata de valoare. Asteapta sa-ti schimbi vocea si cand vei mai trece prin viata iti voi permite sa DISCUTI cu mine, nu sa te rastesti din spatele unui monitor. Am mai avut noi un conflict dincolo din cauza ca nu esti in stare sa-ti respecti macar regulile tale, nu ale altora, pentru ca, nu-i asa pentru voi nu exista reguli exista "asa vrea muschii mei". Faptul ca raspunsurile tale sunt de genul celor etalate, desi postul meu nu-ti era adresat ci era o constatare, imi confirma concluziile. Despre aruncat cu laturi, numai de bine...

  20. #600 SP
    Banned nemms's Avatar
    http://www.consolegames.ro/forum/f41...or-tier-1-ps3/
    USER: dbporky
    calificativ: neserios ( tepar )
    problema: jocul vandut nu era editia tier 1, ci limited edition, cd-ul avea urme de uzura si zgarieturi, de aceea nici nu lam bagat in consola , nestiind ce o sa se intample, incercand codul direct pe store a fost refuzat , deci nici passul ne fiind valid.
    Aveti grija la acest user, si in viitor sa nu mai faca lucruri de acest gen ca se intoarce roata si nici lui nu o sa-i para bine

+ Reply to Thread
Page 30 of 78 FirstFirst ... 20 28 29 30 31 32 40 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts