Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 117

Thread: Microsoft cumpara Activision - Blizzard - King

  1. #1 SP
    Manager paul's Avatar

    Microsoft cumpara Activision - Blizzard - King

    Astazi, 18 Ianuarie 2021, se anunta una dintre cele mai mari achizitii din istoria gamingului. Mai exact, Microsoft cumpara pe creatorii lui Call of Duty, Warcraft, Diablo, Candy Crush, Starcraft, Tony Hawk, etc. si anume, pe Activision, Blizzard & King. Suma totala a achizitiei ar fi de aproximativ 68.7 miliarde de dolari. Mai jos aveti comunicatul oficial:
    Quote Originally Posted by Xbox Wire
    Creators of Call of Duty, Warcraft, Candy Crush, Tony Hawk, Diablo, Overwatch, Spyro, Hearthstone, Guitar Hero, Crash Bandicoot, StarCraft and more join Team Xbox

    As a team, we are on a mission to extend the joy and community of gaming to everyone on the planet. We all know that gaming is the most vibrant and dynamic form of entertainment worldwide and we’ve experienced the power of social connection and friendship that gaming makes possible.

    As we pursue that mission, it is incredibly exciting to announce that Microsoft has agreed to acquire Activision Blizzard.

    Over many decades, the studios and teams that make up Activision Blizzard have earned vast wellsprings of joy and respect from billions of people all over the world. We are incredibly excited to have the chance to work with the amazing, talented, dedicated people across Activision Publishing, Blizzard Entertainment, Beenox, Demonware, Digital Legends, High Moon Studios, Infinity Ward, King, Major League Gaming, Radical Entertainment, Raven Software, Sledgehammer Games, Toys for Bob, Treyarch and every team across Activision Blizzard.

    Until this transaction closes, Activision Blizzard and Microsoft Gaming will continue to operate independently. Once the deal is complete, the Activision Blizzard business will report to me as CEO, Microsoft Gaming.

    Upon close, we will offer as many Activision Blizzard games as we can within Xbox Game Pass and PC Game Pass, both new titles and games from Activision Blizzard’s incredible catalog. We also announced today that Game Pass now has more than 25 million subscribers. As always, we look forward to continuing to add more value and more great games to Game Pass.

    The fantastic franchises across Activision Blizzard will also accelerate our plans for Cloud Gaming, allowing more people in more places around the world to participate in the Xbox community using phones, tablets, laptops and other devices you already own. Activision Blizzard games are enjoyed on a variety of platforms and we plan to continue to support those communities moving forward.
    Welcoming the Incredible Teams and Legendary Franchises of Activision Blizzard to Microsoft Gaming - Xbox Wire
    Attached Images Attached Images microsoftgaming118_1920x1080.jpg

  2. #2 SP
    Member westy9009's Avatar
    Oare Sony... ce zice ?

    Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  3. #3 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Sony nu trebuie sa zica mai nimic, doar sa continue sa faca jocuri storydriven. Xbox se pregateste de meta si cloud, nicidecum de jocuri care sa rasune peste ani si ani. In viitor probabil vor avea de castigat pentru ca vor avea mai multa experienta pe partea asta decat concurenta.

  4. #4 SP
    Member codpin's Avatar
    Sony e bine mersi.

    Ce a cumparat acum Microsoft sunt studiouri ce scot jocuri preponderent pe PC (si mobile). Sony inca e tatic la exclusive.

    Dar nici nu e de neglijat faptul ca Microsoft sunt in expansiune si vor sa acapareze cat mai multe studiouri mari.

    Acum sa vedem si daca scot ceva bun din studiourile astea si cum vor proceda cu partea de exclusivitate.

  5. #5 SP
    Member zoli86's Avatar
    Astia de la Microsoft nu au fost in stare sa castige batalia, asa ca au cumparat razboiul.

  6. #6 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Sony nu a zis nimic nici la gamepass care este un succes absolut, asa ca daca vor zice ceva ca raspuns la achizitia asta, probabil o vor zice in 10 ani

    Norocul lor ca Microsoft nu urmeaza acelasi business plan ca Sony, iar toate studiourile pe care le cumpara, sa le faca exclusive, pentru ca ar ramane Sony cu cele 2 exclusivitati pe an + jocurile indie.

    Dar face si Sony miscari smart pentru profit prin renuntarea la exclusivitati.

  7. #7 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Parerea mea este ca batalia am castigat-o noi ca si useri.

    Daca nu exista concurenta si stimulare reciproca in mod constant, Sony nu scotea acele exclusive minunate iar Microsoft fara Spencer murea ca si game studio.

  8. #8 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Exact asta voiam sa spun si eu....din gamepass, userul are cel mai mult de castigat. Pentru xbox? Probabil nu le pasa pentru ca au cascaval destul. Eu mi-as dori sa faca si Sony un serviciul de genul pentru jocurile ps1, ps2, ps3

  9. #9 SP
    Member zoli86's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander RO View Post
    Parerea mea este ca batalia am castigat-o noi ca si useri.

    Daca nu exista concurenta si stimulare reciproca in mod constant, Sony nu scotea acele exclusive minunate iar Microsoft fara Spencer murea ca si game studio.

    Nu cred ca este vorba de stimulare sau concurenta cand tu acaparezi toti publisheri/developeri din piata AAA si dupa iti flexezi muschi/portofelul in fata competitorilor cand tu practic nu ti-ai castigat locul in piata, l-ai cumparat.

  10. #10 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    Eu as fi vrut sa cumpere Sega sa aduca mai multe jocuri japoneze pe GamePass.

  11. #11 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by zoli86 View Post
    Nu cred ca este vorba de stimulare sau concurenta cand tu acaparezi toti publisheri/developeri din piata AAA si dupa iti flexezi muschi/portofelul in fata competitorilor cand tu practic nu ti-ai castigat locul in piata, l-ai cumparat.
    Oare ai fi zis la fel daca erau cumparati de Sony si faceau toate alea exclusive?

    Diferenta dintre Microsoft si Sony, asa cum am zis mai sus, e ca ei nu le cumpara ca sa le faca exclusive. Scopul lor in aceasta tranzactie este intrarea in metaverse + asta de mai jos.
    The acquisition also bolsters Microsoft’s Game Pass portfolio with plans to launch Activision Blizzard games into Game Pass, which has reached a new milestone of over 25 million subscribers. With Activision Blizzard’s nearly 400 million monthly active players in 190 countries and three billion-dollar franchises, this acquisition will make Game Pass one of the most compelling and diverse lineups of gaming content in the industry.
    Gandeste-te doar la faptul ca exista in dezvoltare cel putin cate 1 joc de mobil din fiecare IP al lor, deci intrarea pe segmentul asta, cu push mai mare pe xCloud, pentru Microsoft, inseamna mai mult decat orice altceva.
    Cu siguranta sunt mult mai multe smartphones active decat toate consolele active la momentul de fata.

  12. #12 SP
    Member zoli86's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Oare ai fi zis la fel daca erau cumparati de Sony si faceau toate alea exclusive?

    Diferenta dintre Microsoft si Sony, asa cum am zis mai sus, e ca ei nu le cumpara ca sa le faca exclusive. Scopul lor in aceasta tranzactie este intrarea in metaverse + asta de mai jos.


    Gandeste-te doar la faptul ca exista in dezvoltare cel putin cate 1 joc de mobil din fiecare IP al lor, deci intrarea pe segmentul asta, cu push mai mare pe xCloud, pentru Microsoft, inseamna mai mult decat orice altceva.
    Cu siguranta sunt mult mai multe smartphones active decat toate consolele active la momentul de fata.

    De fiecare data cand aud cuvantul Metaverse imi scade glicemia, Sony nu ar fi cumparat Activision niciodata in primul rand pentru ca ei nu au bani si capitalul necesar si nici nu puteau sa fuga la taticu plangand ca au nevoie de bani pentru ca lau vazut pe Marinica pe strada cu o minge de fotbal noua si acuma vor si ei una.


    Ipotetic vorbind, pentru ca nu se va intampla niciodata, daca Sony cumpara EA si face Fifa exclusiv pe Playstation cum ar fi? Cine are de castigat? Noi ,,gameri" ?

  13. #13 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Iti scade glicemia pentru ca nu intelegi conceptul, dar pentru metaverse trebuie sa ai full cross platform.

    Declaratia lui Zuckerberg despre metaverse a facut aproape toate companiile mari sa raspunda intr-un fel sau altul, sau macar sa se gandeasca intern care e planul lor.
    Ideea Facebook si planul lor sunt un dezastru, dar efectul pe care l-au lasat in industrie e posibil ca asta sa miste lucrurile inspre conceptul de metaverse, in sensul de internet 3.0.
    The fantastic franchises across Activision Blizzard will also accelerate our plans for Cloud Gaming, allowing more people in more places around the world to participate in the Xbox community using phones, tablets, laptops and other devices you already own. Activision Blizzard games are enjoyed on a variety of platforms and we plan to continue to support those communities moving forward.
    Asta e la fel ca cloud gaming. Nu e pentru toata lumea, dar ce a facut Google cu Stadia si acele breakthroughs facute pentru latenta si viteza pe banda de internet mica, a ajutat industria si clar spre asta se indreapta toti.

    Cat de ce bani au Sony, cred ca ai ramane uimit. Dar nu asta este scopul lor, asa cum nu-i intereseaza, cel putin momentan, sa intre nici pe partea de game streaming. Dar cand nu vor avea de ales, o vor face, chiar daca vor intarzia, asa cum au facut cu majoritatea lucrurilor pana acum.

    Iar comparatia ta cu FIFA chiar nu-si are rostul. Tocmai ce ziceam ca Microsoft nu cumpara pentru exclusivitati, ci pentru deschiderea pe care i-o ofera acea achizitie, iar tu dai ca exemplu cum ar fi sa cumpere Sony ceva si sa inchida in sistem. Pai foarte bine - daca atat ii duce capu, sa faca asta.

    Singura "problema" pe care o am eu cu aceasta achizitie este pretul, care este de 10x mai mare decat cea mai mare achizitie in domeniu de pana acum. Si eu nu cred ca le ofera o deschide de 10x mai mare, la fel cum nu cred ca-si vor recupera prea curand banii de pe aceasta investitie.

    Urmarind subiectul, am observat ca jucatorii Blizzard, de WoW, Diablo, samd sunt super incantati, in primul rand pentru ca asta inseamna ca acel mirific CEO este inlaturat (motivul pentru care foarte multi au renuntat la a mai jucat WoW), iar singurul concern ar fi daca vor mai continua sa dezvolte jocuri si pentru Mac.
    O alta chestie ciudata, la care nu stiu cum vor actiona acum, este ce vor face cu pretul Gamepass, pentru ca in continuare este sinucidere curata sa-l pastreze la 15$ pe luna, cand teoretic ei acum vor introduce si WoW in gamepass, iar doar la el, subscriptia este 15$ pe luna.
    Deci dpdv business ar reduce incasarile companiei masiv, singurul castig ar fi ca ar castiga multi useri noi de Gamepass.

  14. #14 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by zoli86 View Post
    Nu cred ca este vorba de stimulare sau concurenta cand tu acaparezi toti publisheri/developeri din piata AAA si dupa iti flexezi muschi/portofelul in fata competitorilor cand tu practic nu ti-ai castigat locul in piata, l-ai cumparat.
    Nu are importanta cum iti obtii un segment de piata, daca ai suficiente talente il castigi, daca ai suficienti bani il cumperi. Este simplu.
    Astia sunt toti rechini, tu crezi ca le pasa de codul bunelor maniere sau de consiliul concurentei?

    Mereu a fost vorba de concurenta si stimulare, pe PS4 ai avut acele exclusive extrem de bune pentru sa SONY a tras cu dintii sa ingroape Microsoft si sa faca din PS4 ceea ce au facut.
    Serviciul de Gamepass este ceea ce este pentru ca Microsoft si-au activat instinctul de supravietuire si le-a iesit, obligand acum SONY sa vina cu un raspuns. Daca nu vin cu un raspuns la Gamepass, viitorul lor suna rau.

    Revenind la achizitia care face titlul threadului, nu consider ca Microsoft a castigat vreun titlu exclusiv, ci pur si simplu o plaja mai mare de useri care prefera sa joace un joc day one in Gamepass decat sa il cumpere fizic pe PlayStation. Nu uita ca multi useri de PlayStation nu au Xbox, dar au un PC, ceea ce ii mentine ca public viabil pentru Gamepass.
    Oricum ai da-o, SONY trebuie sa raspunda cumva la treaba asta, ceea ce pentru noi toti este un lucru bun.

    Concurenta este intotdeuna un lucru bun. Daca Microsoft au bani pentru 'skip the line', o fac si cu asta basta, cu totii am face acelasi lucru daca ne-am permite.

    LE: Ce ma scarbeste la Microsoft este ipocrizia cu care se kk pe ei in fiecare articol sau interviu oficial cu expresia 'people all over the world', dar ei in continuare ofera suport oficial la jumatate din tarile care au deja suport oficial de la SONY.
    Sigur, toti vom juca Starfield pe telefoane sau tablete deci Microsoft sunt acoperiti si pot fi nesimtiti in mod oficial, din moment ce telefoane exista oficial si in Somalia sau Eritrea
    Deci efectiv... daca selectezi expresia aia si dai CTRL-F in orice text publicat de Microsoft o gasesti de cel putin 2-3 ori, ceea ce ma scarbeste groaznic.

  15. #15 SP
    Member eneea's Avatar
    Poate baga WOW in Gamepass, da nu cred ca renunta la subscriptia lunara. Dar ma astept si eu sa creasca pretul a serviciul Gamepass odata cu introducerea CoD-urilor in lista de jocuri. Ziceau cienva ca e urat ce face MS, ca-si ingrasa artifical lsita de exclusive, pai ce Sony nu a facut la fel, de exemplu cu Street Fighter 5, care nu a fost lansat pe Xbox

  16. #16 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Parerea ma ca sumele astea enorme arata doar ca industria asta a gamingului se indreapta spre o uriasa dezvoltare. E clar ca lumea se joaca si se joaca tot mai mult.Si marile companii stiu si o sa si castige enorm din asta. Important e ca noi utilizatorii sa ne simtim bine practicand "sportul" asta preferat. Pe mine chiar ma doare undeva cine ce companie detine. Ma intereseaza experienta finala. Recent am inceput sa joc in clud pe diverse platforme. Si suprinzator cam numai in clud mai joc...

  17. #17 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander RO View Post
    LE: Ce ma scarbeste la Microsoft este ipocrizia cu care se kk pe ei in fiecare articol sau interviu oficial cu expresia 'people all over the world', dar ei in continuare ofera suport oficial la jumatate din tarile care au deja suport oficial de la SONY.
    Sigur, toti vom juca Starfield pe telefoane sau tablete deci Microsoft sunt acoperiti si pot fi nesimtiti in mod oficial, din moment ce telefoane exista oficial si in Somalia sau Eritrea
    Pai si cum joci daca nu e suportat oficial? Ca daca folosesti VPN, devine inutilizabil.

  18. #18 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Da, pai exact de asta eram ironic, ei spun peste tot ca nesimtitii 'people all over the world' cand este clar ca de fapt de experienta totala (adica PC bun, Xbox sau xCloud oficial suportat fara VPN) beneficiaza tot o mica parta a planetei.

    Dar este foarte haios cum o baga mereu pe asta cu 'people all over the world' referindu-se ca vezi Doamne toata planeta are telefoane si cum ei vor oferi xCloud pe orice device, din punctul lor de vedere ei sunt acoperiti... chiar daca 80% din regiuni n-au suport oficial si nu se vor putea bucura de nimic, din moment ce prin VPN experienta xCloud devine inutilizabila.

    Bani au, sa vedem acum dupa ce termina cosul de cumparaturi ce au de gand cu globalizarea

  19. #19 SP
    Manager paul's Avatar

    Quote Originally Posted by Bloomberg
    Sony Group Corp. shares fell 13% in Tokyo on Wednesday, their biggest drop since October 2008, after PlayStation rival Microsoft Corp. announced a $69 billion deal to acquire games publisher Activision Blizzard Inc.
    Microsoft Deal Wipes $20 Billion Off Sony's Market Value in a Day
    Quote Originally Posted by Bloomberg
    Activision made calls to try to find other interested parties, said the people, who asked not to be identified talking about private conversations.

    Those included Facebook parent Meta Platforms Inc. and at least one other big company.
    Activision Sexual Misconduct Fallout Prompted Microsoft to Pursue Deal

  20. #20 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    E ironic faptul ca sunt dispusi ca cheltuie aproape 70 de miliarde de $ pe Activision dar nu extind prezenta Xbox cu magazine oficiale in mai multe tari. Sunt nevoit sa tin contul de Microsoft si consola pe Irlanda si nu am acces la xCloud pentru ca Microsoft nu are viziune si nu e instare sa investeasca in lansarea Xbox in Romania.


    Apreciez XSX si GamePass dar lipsa magazinului e penibila.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Activision-Blizzard: jocuri si discutii generale By Alex Khan in forum Console Club
    Replies: 3 Last Post: 06-08-2018, 14:49
  2. Activison Blizzard cumpara creatorii lui Candy Crush By paunstefan in forum Stories & Other News
    Replies: 4 Last Post: 05-11-2015, 12:55
  3. Replies: 6 Last Post: 08-10-2015, 12:02
  4. Replies: 0 Last Post: 26-07-2013, 18:32
  5. Replies: 14 Last Post: 29-03-2009, 14:47

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts