Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 32

Thread: It's time for an upgrade!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    It's time for an upgrade!

    Well, am tot amanat upgrade-ul la serverul CG in ideea ca vom reusi sa updatam absolut toate modulele de vBulletin (pe care se si bazeaza site-ul dealtfel)... insa in ritmul acesta probabil am fi nevoiti sa asteptam cel putin cateva luni. So, am luat decizia de a nu mai amana, sa trecem la vB 4.x si sa updatam "on-the-fly" modulele incompatibile (sau eventual inlocui).

    Prin urmare, de maine, 30.05.2011, se incepe trecerea pe vB 4.x, motiv pentru care website-ul nu va putea fi accesat. Ne cerem scuze dar vom incerca sa facem tot posibilul ca acest downtime sa fie redus la minim. In principiu daca totul merge ok, pana pe 1.06.2011 ar trebui sa fim up and running.

    O sa va rog ca absolut orice problema/sugestie referitoare la noul website sa postati aici. Sunt sigur ca anumite functii... poate chiar si noul look al vB 4.x, nu vor fi pe placul tuturor (inclusiv al meu), dar din pacate la vB 3.x nu se mai lucreaza, aparand probleme cu securitatea si functionalitatea anumitor servicii.

    Oricum va promit ca si pana acum ca se va face tot posibilul ca experienta pe ConsoleGames.ro sa fie cel putin la fel de ok ca si pana acum. Doar ca sunt 99% sigur ca nu va fi totul ok din start. De aceea o sa cer scuze inca odata din start pentru posibilele neplaceri cauzate (atat de downtime cat si de modificarile fara de care nu se poate).

    Multumim anticipat pentru intelegere!
    Attached Images Attached Images time_for_upgrade.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    nice, asteptam de ceva timp . sper sa nu intampinati prea multe probleme odata cu aceasta tranzitie. BTW the picture is awesome...

  3. #3 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Can't wait!

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Este un joc Slingo (arcade). La ăla să nu-mi dispară scorul, te rog, dacă se poate.

    Mulțumesc

  5. #5 SP
    UberDude Honord's Avatar
    Cum ramane cu concursul Concept Store?

  6. #6 SP
    Member iUser's Avatar
    Nice picture! Ceva schimbari majore?

  7. #7 SP
    Member Mircea's Avatar
    Don't worry Monky,there's no sugar
    Astet cu nerabdare sa vad cum o sa arate ,,noul,, CG
    Pana sa dau click pe imagine ma gandeam wtf...dupa aceea am vazut ca e o arta
    Sa speram ca va fi totul bine...

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Este un joc Slingo (arcade). La ăla să nu-mi dispară scorul, te rog, dacă se poate.

    Mulțumesc
    Voi face tot posibilul sa nu se reseteze nimic... promit!
    Quote Originally Posted by Honord View Post
    Cum ramane cu concursul Concept Store?
    Acolo s-a modificat, din 30 Mai ora 23:59 in ora 00:00. Oricum sunt la posturi ca va fi al naibii de greu de ales castigatorii..
    Quote Originally Posted by Mozambic View Post
    Nice picture! Ceva schimbari majore?
    Sincer, eu nu vroiam schimbari majore... dar ma tem ca vor fi, vB 4 avand un alt sistem de skins... un alt aranjament, etc... Homepage-ul voi incerca sa-l tin cat mai aproape de cel actual. Cu skin-ul va fi cel mai complicat... dar in timp, le rezolvam pe toate.
    Quote Originally Posted by Mircea View Post
    Don't worry Monky,there's no sugar
    Hehee... de-aia folosesc fructoza in loc de zahar. Pentru ca nu prea ii vad in reclama spunand "Don't worry, there is no crystalline fructose!"

  9. #9 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Super , va fi integrat si header-ul castigator ?

  10. #10 SP
    Member carcru's Avatar
    Sunt curios,dacă introduci chestia cu Trader Rating,ai zis că intenţionezi.

  11. #11 SP
    Ike
    Member Ike's Avatar
    Am si eu o intrebare simpla: de ce?
    Abia s-a linistit cg-ul celalalt cu upgrade-ul pentru a putea utilizatorii sa faca ceva foarte important: ce faceau si inainte

  12. #12 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    pentru ca vB 3 nu mai primeste suportul necesar de catre producatori.

  13. #13 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    sper ca odata cu upgrade-ul asta, o sa mearga toate posturile radio de pe site. Nu de alta da as prefera sa ascult Magic FM de pe laptop decat de pe telefon...

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Ovidiu View Post
    Super , va fi integrat si header-ul castigator ?
    Vedem daca se mai pupa cu noul skin. Hell yeah... nici nu stiu daca noul skin se va pupa cu ultimul vB 4.x Dar in principiu da... oricum, acela se poate schimba si dupa...
    Quote Originally Posted by carcru View Post
    Sunt curios,dacă introduci chestia cu Trader Rating,ai zis că intenţionezi.
    Absolut. E unul din motivele pentru care facem upgrade, Trader Rating nemaifiind updatat de cativa ani pt. vB 3.x.
    Quote Originally Posted by Ike View Post
    Am si eu o intrebare simpla: de ce?
    Abia s-a linistit cg-ul celalalt cu upgrade-ul pentru a putea utilizatorii sa faca ceva foarte important: ce faceau si inainte
    Sincer nu mai frecventez vechiul CG... si chiar nu vreau sa schimbam site-ul doar de dragul de a schimba ceva. Doar ca sunt MARI probleme de securitate... incompatibilitati cu ultimele versiuni de PHP si SQL... features care nu mai functioneaza decat pe ultima versiune, and so on. In plus, am spus ca intotdeauna vom pune cele mai bune chestii pe CG. Promisiune de care nu ma mai pot tine pentru vB 3.x, care este discontinued.
    Quote Originally Posted by Tudoran View Post
    sper ca odata cu upgrade-ul asta, o sa mearga toate posturile radio de pe site. Nu de alta da as prefera sa ascult Magic FM de pe laptop decat de pe telefon...
    Of of Tudoran... asta nu tine de vB 3.x sau 4.x. De ce nu ai folosit threadul de probleme pentru a raporta acest lucru? Ca-l rezolvam... nu era nevoie de upgrade. Anyway, here it is, just in case: http://www.consolegames.ro/forum/f51...problema-site/

    ---------- Post added 30-05-2011 at 06:03 AM ----------

    Oki doki... acestea fiind spuse... shutting down CG and starting upgrade procedures... Wish me luck!

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well... desi mai este ENORM de mult de lucru la site... am decis sa ne tinem de cuvant si sa dam drumul la site pe 1 Iunie... chiar daca este departe de a fi finalizat.

    Din pacate, dupa aproape 3 zile de nesomn am realizat ce nebunie au facut din vB 4.x... Practic au schimbat tot. Niciun addon/plugin/style... nimic nu mai este compatibil cu vB 3.x. Pana si limbajul de programare difera...

    Dar, sa nu ne plangem. Ideea este ca macar l-am adus la un punct functional, si dupa sute de SMS-uri, mailuri, telefoane... am zis ca e mai bine sa lasam forumul sa functioneze, chiar daca mai este inca de lucru. Stiu ca nu este ce am dorit, dar usurel le rezolvam pe toate. Cei care sunt deranjati de faptul ca am trecut la un "light style", nu va faceti probleme... The old look will be back. Dar de data aceasta vom avea clar 2 style-uri de baza (light & dark), plus suport pentru Android/iOS, plus un style super minimalist pentru telefoane mai vechi.

    In timp ce eu ma voi duce sa pic... am marea rugaminte sa testati functiile disponibile si sa postati problemele intalnite pe http://www.consolegames.ro/forum/f51...problema-site/. Orice sugestie este binevenita...

    Sistemul de Experience va trebui recalculat, asa ca momentan ignorati-l. Acum aveti si Trader rating, dar trebuie sa mai facem ceva tweaks pe acolo. Video Directory a devenit acum /forum/media-library unde puteti da chiar voi Submit la filmulete. Din pacate momentan embedd-ul de GameTrailers nu functioneaza...

    In profiluri acum va puteti adauga id-ul de PSN, Xbox Live, XFire, Wii, Steam id si Raptr... pentru fiecare din ele generandu-se card pe pagina profilului vostru.

    Ah, sa nu uit. User CP a devenit acum Settings. Sper ca si noul Gallery sa fie mai ok: Album Gallery. Gata... nu va mai retin acum... Ne cerem inca odata scuze pentru downtime si promitem ca in cel mai scurt timp sa aveti toate features-urile up and running. Happy browsing!

  16. #16 SP
    Member Mircea's Avatar
    DARK side rulzz....this is so white...
    Respir cu usurinta ca va fi disponibil si negru,trade rating e bine ca s-a introdus,arata bine pana acum la ce m-am holbat pe aici
    GOOD JOB!!!!

  17. #17 SP
    Senior Member TiBiKiMiR's Avatar
    Sper doar sa nu ramana acest alb ...cat despre introducerea TR nu pot decat sa spun felicitari. Poate asa nu o sa mai avem atatea posturi la Useri Neseriosi unde "ultimul samaritean" era acel mare politist...rusine

  18. #18 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    sa nu uiti de "New posts without bazar" . de abia astept sa vad varianata finala a forumului, are potential . anyway GJ @MonkY si @sid

  19. #19 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Felicitaro omule. Acest lucru presupune o munca foarte minutioasa si meriti toate laudele noastre. Mai dormi si tu putin si asteptam negru ala momentan. In rest, toate la timpul lor

  20. #20 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Pana acum e OK, astept sa vad style-ul dark. Ce nu-mi place pana acum e modul in care se selecteaza butoanele de sub banner cand treci cu cursorul-ul peste ele.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. To upgrade or to not upgrade... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 50 Last Post: 16-06-2018, 19:13
  2. Replies: 0 Last Post: 20-11-2012, 13:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts