Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 53

Thread: Visul unui consolist dupa 3 ani...

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Visul unui consolist dupa 3 ani...

    ... ati spune ca era aproape de a fi stins de goana nebuna dupa bani in care traim. Si chiar daca s-ar fi intamplat, pentru mine unul ar fi ramas un vis frumos... Visul unei comunitati adevarate, unde consolistii sa poata discuta despre orice in liniste si pace. O comunitatea care face 3 ani, dar care dupa cum ati presupus vazand anunturile referitoare la Donatii si Licitatii, nu pare a fi in cel mai fericit moment. Imi pare rau ca nu am reusit sa ma ridic la inaltimea asteptarilor si sa fac asa cum ma indeamna multi de o groaza de timp, sa pun CG-ul "sa produca". Si asta pentru ca niciodata nu am dorit ca acest colt al nostru, al consolistilor, sa devina precum in alte parti "o masina de bani". Dar, dupa cum se vede... nu am gandit bine. Si asta pentru ca am incercat sa visez ca trecem peste criza asta criminala si vom putea gasi sponsori seriosi.

    Acest "dus cu apa rece" m-a trezit la realitatea de zi-de-zi, o realitate in care ne dam seama ca suntem inca in Romania. O tara in care vezi companii investind zeci de mii de Euro intr-o reclama pe care nu o observa nimeni, dar care instant spun un NU hotarat in momentul in care incerci sa le explici despre o comunitate cu peste 15.000 de suflete. O tara in care industria de gaming aduce totusi milioane de Euro profit, dar in care se investeste zero in consumatori. Totul merge pe relatia "vanzator-cumparator"... Inca mai sper ca va veni o vreme in care se vor trezi multi si vor realiza ca nu suntem numai niste cifre pe hartie, si nu suntem doar simpli cumparatori. Imi vin in minte rapid Ubisoft Romania, EA Romania, Gameloft, Microsoft Romania, Nintendo, and so on...

    Sa trecem insa peste aceste mici neajunsuri si sa ne uitam si la partea plina a paharului... Dupa cum se vede, cu ajutorul vostru, cred ca vom trece cu brio si peste acest hop. Acum ca am reusit sa upgradam si site-ul pe engine-ul nou de vB 4.x (oh, what a nightmare), am rezolvat mare parte din probleme, parca incepem sa zarim o raza de speranta. Cu o noua arie dedicata pentru Bazarul de Console (cel care indraznesc sa spun ca a schimbat complet piata jocurilor de console si a accesoriilor din Romania), plus o groaza de extra features, eu zic ca stam destul de bine.

    Mai mult, viitorul arata si el bine, avand la orizont noile console de la Nintendo (Wii U) si Sony (PS Vita)... Ba chiar intrezarim ceva detalii si despre noul PlayStation 4 si suntem siguri ca nici cei de la Microsoft nu stau cu mainile in san. Si toate acestea pe langa explozia de gaming de pe iOS si Android (pe care imi place sa le alatur in tagma consolelor pentru ca nici ele nu au nevoie de drivere, noi placi video, upgrade-uri la fiecare 6 luni)... Sa nu uitam si OnLive-ul care se extinde pe zi ce trece (momentan doar in anumite zone din US)... un sistem care dupa cum ziceam, va revolutiona gamingul... Deci e de bine, nu?

    Stiu ca de la echipa CG se doreste mai mult... dar sa nu scapam din vedere faptul ca suntem si noi tot oameni, avem job-uri, familii, catei si purcei (unii chiar si pesti)... iar aici incercam sa nu consideram ca facem inca un job. Ba din contra, dupa o zi nenorocita de munca, CG-ul pentru mine este locul in care ma "desprind" de toate cele... si sper ca la fel sa fie pentru multi care viziteaza comunitatea noastra. Vom incerca mai mult, dar... ma uit cat de greu este sa atragem oameni care sa doreasca sa participe pe aria de News, Reviews, Previews...

    Cu toate acestea, eu zic ca am reusit sa mentinem site-ul la acel nivel profesional pe care l-am impus de la inceput. Cu bune si cu rele, CG-ul evolueaza (si se poate vedea acest lucru in statistici). Pana acum nu am dat inapoi de la nimic si vreau sa multumesc pe aceasta cale echipei care reuseste sa faca inteles faptul ca Regulamentul acela nu este un set de "legi", ci o modalitate de a ne respecta reciproc. Imi place sa vad ca am ramas printre putinii care chiar incearca sa mai respecte putinul ramas din limba romana, care incearca sa scape de onomatopeele si romgleza de balta pe care din ce in ce mai multi o folosesc. Si sper ca asa va ramane in continuare.

    Well, acestea fiind spuse, nu va mai retin decat sa va multumesc fiecaruia in parte pentru ca ati fost alaturi de noi si inca sunteti! Sper sa ajungem ca peste ceva zeci de ani sa ne intalnim cu parul carunt si cu nepoteii de mana (jucandu-se pe PlayStation 9 desigur) si sa ne reamintim zambind de aceasta perioada.

    P.S. Anul acesta nu cred ca vom mai face intalnire aniversara... Imi pare rau pentru asta, dar am decis ca e mai bine ca fiecare banut sa mearga pentru hosting si toate cele. Dar sigur dupa ce ne vom pune pe picioare ne vom lua revansa!

    La Multi Ani ConsoleGames.ro! La Multi Ani consolisti!
    Attached Images Attached Images consolegamesro_3ani.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    La multi ani si din partea mea! Doresc un viitor cat mai linistit tuturor

    Un simplu anonim, in imensitatea internetului

  3. #3 SP
    Junior Member cosmina's Avatar
    La multi aniiii ConsoleGames !!!! Sa speram ca viitorul va fi macar pe-aproape de ceea ce ai spus tu Monky !

  4. #4 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    La multi ani CG !
    .. May the force be with you.. Always.

  5. #5 SP
    Member Bogdan's Avatar
    La mulți ani CG!

  6. #6 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    La multi ani Console Games. Felicitari si echipei pentru toata munca depusa in acesti ani.

  7. #7 SP
    Member StarKiller's Avatar
    La multi ani ConsoleGames!!!

  8. #8 SP
    Member Alex's Avatar
    LA MULTI ANI CONSOLEGAMES!

    Si nu uitati gameri. TREBUIE SA FIM UNITI, MAI ALES IN ASTFEL DE MOMENTE.

  9. #9 SP
    Senior Member psypc2's Avatar
    La mulți ani ConsoleGames!

  10. #10 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    wooooooo !

    la mulți ani, ConsoleGames.

  11. #11 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    frumos spus (scris) MonkY. Intr-adevar comunitatea noastra care e destul de mare nu primeste atentia meritata (mai ales ca avand in vedere ca in mai putin de un an s-au mai alaturat site-ului nostru inca vreo 5-6 mii de useri...eu spun ca e ceva ). Am fost (si inca suntem) in niste perioade destul de grele dar nu a fost nici un obstacol pe care sa nu il putem trece impreuna.

    Sunt mandru sa spun ca fac parte din aceasta comunitate de vreo 2 ani jumate, singurul meu regret fiind ca nu am stiut de site chiar cand s-a lansat (chiar daca acu 3 ani eu nici nu aveam consola).

    Oh well... cel putin am fost martor la unele schimbari ale site-ului, la sosirea unor colegi forumisti cu care am discutat multa vreme, am dat niste meciuri de X sau Y ,am vazut si plecarea unor troli de pe site (pentru mine si alea au fost vremuri bune ),m participat si la un turneu (cel de Tekken) si multe alte chestii la care nu am uitat niciodata sa ma distrez.

    Nu e zi din saptamana cand nu intru pe CG (bine-nteles daca am avut posibilitatea) de cel putin 10 ori ca sa vad cine ce a mai postat sau ce alte chestii s-au mai petrecut. O sa fiu mereu un membru CG indiferent ce varsta voi avea sau unde voi fi.

    In incheiere vreau doar sa urez consolegames-ului "La multi (b)ani" asa cum ne-a urat si ursulache zilnic de 3 ani incoace.

  12. #12 SP
    Junior Member alin_e's Avatar
    La multi ani, ConsoleGames!

  13. #13 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    La Multi Ani ConsoleGames !!!! Felicitari MonkY & Co (va stiu pe toti, dar lenea e mare ) pentru tot ce ati reusit sa faceti. Sunt membru de 3 ani si pot spune cu mana pe inima ca este singurul site pe care il ajut cu cea mai mare placere, pentru care as da bani sa-l vad si peste 10 ani tot aici.

    Felicitari moderatorilor pentru treaba facuta (dupa cum a zis si MonkY). Stim cu totii cat de greu este sa "educi" copii care vin cu "limbaj de mess" si apreciem enorm de mult efortul depus.

    Este un site de milioane si sper sa trecem impreuna peste fiecare obstacol si sa ramanem o comunitate de prieteni

  14. #14 SP
    Member iUser's Avatar
    La multi ani , mult succes in continuare!

  15. #15 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    La multi ani ConsoleGames !
    Ma bucur sa vad ca CG a facut 3 ani, si sa speram ca o sa mai treaca cu bine inca pe atat.
    CG m-a invatat ca si pe internet trebuie sa scriu corect. CG m-a invatat sa cumpar jocuri originale. Pe CG mi-am facut multi priteteni pe care nu i-as fi intalnit daca nu as fi ajuns aici. ConsoleGames m-a invatat foarte multe lucruri si sper ca o sa o faca si in viitor.

  16. #16 SP
    Member taz@'s Avatar
    La Multi Ani Monky & Co.! La Multi Ani consolisti! La Multi Ani Console Games!!!
    Attached Images Attached Images 3475116030_e8c53c1b9d.jpg

  17. #17 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    La multi, multi, multi ani CG

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cat despre intalnire... taiem si noi 0, punem 1... si continuam sa visam, nu?
    Attached Images Attached Images cg2011.jpg

  19. #19 SP
    Member Snookerdog89's Avatar
    �ţi spun şi eu "La mulţi ani!", dragă CG şi �ţi mulţumesc că mi-ai aşternut �naintea ochilor o lume unde imaginaţia tronează, o comunitate �nchegată cum rar vezi şi că m-ai �nvăţat că jocurile originale fac toţi banii Aş fi putut dona şi eu ceva dar aţi avut oferte at�t de bune pe aria de bazar că mi-am luat cam zece joculeţe luna asta...Yeah I know, shame on me...�n viitor promit să practic abstinenţa ca să �mi aduc şi eu contribuţia. Şi CG, you rock !

    Sent from my LG-P500 using Tapatalk

  20. #20 SP
    Member Merdiso's Avatar
    La multi ani CG si tuturor membrilor de pe aici.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Ghidul cumparatorului consolist By Khan in forum Console Club
    Replies: 7600 Last Post: 11-11-2022, 11:22
  2. Consolist publicat, proza scurta SF By AlanPoe in forum Carti si Comics
    Replies: 11 Last Post: 25-06-2015, 15:06
  3. Ce mai bea un consolist? By MonkY in forum Polls
    Replies: 51 Last Post: 04-09-2014, 16:29
  4. Replies: 6 Last Post: 31-01-2013, 08:13
  5. Visul pescarilor vine pe Xbox 360 si Wii ! By MonkY in forum Console News
    Replies: 16 Last Post: 13-09-2009, 03:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts