Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: Interviu: Cum vad veteranii consolele next-gen?

  1. #1 SP
    CG
    CG Avatar CG's Avatar

    Interviu: Cum vad veteranii consolele next-gen?

    Nu am mai avut de foarte multa vreme un interviu si in asteptarea consolelor next-gen si a zvonurilor care mai de care, cred ca nu ar strica unul. De data aceasta ursuletul consolist s-a decis sa ne ia la intrebari pe moderatori, editori si admini, in incercarea de a ne extrage parerile legate de noile console, viitorul lor precum si situatia din Romania. In caz ca vreti sa va reamintiti, puteti sa aruncati un ochi si pe http://www.consolegames.ro/forum/f59...niste-vampiri/. Vorba poetului "Sa. Trecem. La. Treaba!"

    CG: Sa incepem cu o mica introducere, cu ceva usor (de cand esti console gamer, care e activitatea principala, ce-ai facut in ultimii 5 ani)?
    MonkY: Nu e deloc usor. Sunt consolist de cand ma stiu (prima mea "consola" era un TV verde/negru care stia doar Pong). Activitatea principala e legata de urmaritul firelor de prin calculatoare si alte device-uri legate de IT&C si gasitul acului in carul cu piese. In ultimii 5 ani am "vegheat" sa nu-i baneze Grey & Mo pe toti de pe CG (insert evil laugh). La ce salarii mari au si la ce bonus primesc per ban, trebuie sa fiu cu ochii pe ei ca pe butelie (the elders know what i'm talking about).
    rodarkone: Sunt cu adevarat console gamer din 2005, insa am avut console incepand cu 1990-1991 (inainte am cochetat cu jocurile electronice portabile). In ultimii ani am incercat sa imi imbunatatesc colectia de jocuri/console, in prezent detin cam 4000 jocuri unice si ~ 40 console (unice).
    GreyhounD: Adevarata mea aventura in lumea consolelor a inceput prin 2004, cu un PS2. Pana atunci am cochetat doar de cateva ori cu un SNES si un MegaDrive, ambele ale unor prieteni. M-au capturat atunci Super Mario World, Sonic si un joc al carui nume imi scapa. Apoi a venit PC-ul si consolele au fost un pic uitate, revenind in atentia mea, asa cum spuneam, in 2004 cu un PS2. De atunci nu m-am mai putut dezlipi de ele, trecand prin generatia actuala (atat Xbox 360 cat si PS3 si Wii) si sper sa continui si cu nextgen. In ultima perioada ConsoleGames.ro mi-a fost ca o a doua casa, un loc unde am reusit sa cunosc o multime de personaje, multe care au ajuns sa-mi fie si prieteni.
    Dj Mo: De cand a aparut snes. Habar n-am anul (sunt batran si uit repede). Aveam doar doua jocuri, Mortal Kombat si Super Mario World. Continua si acum, insa, din lipsa timpului, o fac destul de rar dar si cand ma prinde, stau cate 5-6 ore si butonez.
    ReNeGaDe124: Sunt console gamer din copilarie. Imi aduce aminte ca ma jucam pe Terminator de fiecare data cand ma intorceam de la gradinita. Apoi am fost atras de jocurile pe PC si astfel am facut o pauza de console, dar tin minte ca tanjeam dupa un PlayStation (fanboy de mic). Pauza se incheie in 2006 cand parintii imi iau un PSP, urmat la scurt timp de un PS2, iar spre sfarsitul anului 2007 a venit PS3-ul. Activitatea principala... gamingul? Ce-am facut in ultimii 5 ani? M-am jucat prea putin. Am terminat liceul, facultatea si am strans 5000+ trofee pe PlayStation si 5000+ postari pe ConsoleGames.
    OEE: Pff, greu de spus, am inceput cu un gameboy pe la jumatatea anilor 90 si de atunci pe nenumarate alte platforme. Activitatea mea principala este supravegherea activitatii altora. Iar in ultimii 5 ani am bagat gaming si troll la greu.
    gvingi76: Avand in vedere ca am intrat in zona de console fortuit, am incercat sa inteleg fenomenul. De la inceput principalul tel a fost FIFA. Doream sa vad de ce se zice ca este mai bun pe PS3 decat pe PC. De atunci nu am mai jucat pe PC. Problema este ca nu reusesc sa ma axez si pe alte jocuri, cu exceptia Assasinss Creed si Uncharted dar pe perioade scurte.
    tudyniuz: Hello! Eu sunt student de cativa ani si am incercat sa traiesc perioada asta cat mai intens. Sunt consolist de cand m-am jucat prima data pe un Terminator, prin '95. De atunci am avut multe console pe mana. In ultimii 5 ani, atunci cand nu am petrecut si taiat frunza la caini aiurea, m-am mai jucat pe console.
    Tudoran: Desi am inceput ca majoritatea romanilor cu un Terminator de la o varsta frageda, consider ca am devenit un adevar console gamer in urma cu aproape 7 ani. Un prieten avea nevoie de bani si a decis sa vanda PS 2-ul (impreuna cu doua manete, doua carduri de memorie si foarte multe jocuri de calitate). Ce pot spune? Ghinionul unuia, poate fi norocul altuia. Pentru mine gaming-ul a devenit mai mult decat un hobby, asa ca mi-am luat inima in dinti si am decis sa merg in Marea Britanie sa studiez Video Game Design. Poate veti auzi de mine in viitorul mai mult sau mai putin apropiat.
    AndRewqp: Sunt gamer de foarte multa vreme, incat nici nu-mi amintesc ce varsta aveam, tot ce-mi amintesc sunt vizitele foarte dese la vecinul din bloc care avea un amarat de PC si ma jucam cateva ore pe zi Prince of Persia si Bomberman. Intr-un final am primit si eu un PC cadou de la parinti, ca nu mai scapau de gura mea, unde am instalat toate jocurile posibile si am pierdut sute de ore in fifa 98. Prin 2000 a deschis tatal meu o sala de jocuri cu vreo 4 PS1, era o coada imensa, mai ales ca nimeni nu mai vazuse asa ceva intr-un orasel din vest, acesta fiind primul contact cu o consola. Din pacate pana in 2004 nu am avut o consola personala, dar in acel an am reusit sa-mi iau din state un Xbox, cel original, dupa au urmat in ordine: un PSP, X360 si un PS3. Mentionez ca m-am jucat si pe PS2 si pe Wii destul de mult la verisori si prieteni. Acum sunt un simplu student in anul 4 la Medicina Generala in Bucuresti, asa ca din pacate nu mai dispun de mult timp liber pentru forum si gaming.

    CG: Care este impresia ta generala despre next-gen (PS4 si Xbox One)?
    MonkY: Momentan impresia mea e o salata. Dar nu una simpla de ruccola ci o adevarata salata bulgareasca cu de toate. Zvonuri peste zvonuri, dezmintiri peste dezmintiri, intoarceri la 180 de grade, functii care mai de care mai non-gaming related (TV, TV, Sharing, Sharing). Peste toate astea pui faptul ca mai sunt cateva luni si ei inca prezinta jocurile rulate pe PC-uri... Per total, nu prea e roz situatia. Dar nici neagra asa cum o vad multi hateri. In final imi place salata bulgareasca
    rodarkone: Sincer nu sunt impresionat, specificatiile tehnice sunt sub "next-gen" si preturile sunt un pic cam mari pentru ce ofera. Lipsa unei lansari oficiale in tara noastra le face extrem de putin atractive pentru ca multe dintre feature-uri se bazeaza pe servicii online.
    GreyhounD: Din punctul meu de vedere am prea putine informatii despre generatia viitoare ca sa-mi formez o parere pertinenta. Este foarte mult hype, foarte multe vorbe, dar consolele inca nu s-au lansat, asa ca pana nu voi avea ocazia sa testez cu degetele si ochii mei noua generatie de jocuri nu o sa-mi dau prea mult cu presupusul.
    Dj Mo: Nu am o impresie foarte buna momentan. Nimic nu este sigur. Ma refer la mine, ca roman, pentru care nici o consola nu se lanseaza oficial.
    ReNeGaDe124: Momentan sunt doar vorbe in vant si cred va continua sa fie asa inca cel putin un an. Atata timp cat producatorii de jocuri se vor agata in continuare de consolele generatiei trecute nu vom putea vedea o evolutia a jocurilor demna de titulatura de next-gen. Posibil sa vedem aceasta evolutie mai devreme in cazul jocurilor exclusive dar imbunatatirile nu trebuie sa fie doar de natura grafica. Trebuie ca si mecanicile de joc si modul in care este expusa povestea sa tina pasul grafica pentru a putea vorbi cu adevarat de o experienta cu adevarat next-gen. Este prima tranzitie de la o generatie la alta pe care o traiesc pe viu. Este o senzatie foarte ciudata.
    OEE: Momentan este una so-and-so, nu pot spune ca m-a dat ceva peste cap. Probabil o sa cumpar un PS4 prin primavara si un Xbox cand o sa apara o exclusivitate care sa ma intereseze. In rest ma distreaza la culme fanboy wars, sunt atat de simpatici anumiti indivizi.
    gvingi76: Impresia este de ajustare nu super-evolutie. Dar este un progres evident.
    tudyniuz: Domne, mie nu imi place si nu imi convine nimic. Mi-e dor de consolele de pe vremuri. Bagai jocul si te jucai. Nu stateai dupa update-uri, nu aveai online multiplayer si nu aveai trofee si achievements. Asta imi doresc eu.
    Tudoran: Foarte multe zvon-uri, foarte multe promisiuni... e greu sa iti faci o parere. Desi am vazut foarte multe titluri care arata extrem de bine, sper ca generatie urmatoare sa nu se axeze doar pe look. Vreau jocuri cu poveste interesanta, personaje la care ajungi sa tii si momente care sa te tina in suspans... ca si pe vremuri.
    AndRewqp: Din pacate nu s-a mai reusit saltul acela din 2006, cand next-gen era intr-adevar o imbunatatire drastica fata de consolele anterioare si acum imi amintesc cat de uimit si entuziasmat am fost dupa ce am vazut un video cu X360 zicadu-mi ca trebuie sa am asa ceva. Acum din pacate nu mai avem asa diferente notabile in materie de grafica, asa ca sper sa vedem niste "upgradeuri" la alte capitole cum ar fi viteza, stabilitatea, MP etc. Sincer singurul lucru care m-ar face sa cumpar un X1 sau PS4 ar fi lista de jocuri, care pana acum nu m-a convins 100% de aceea si voi astepta un an, in plus pe PS3 inca mai apar jocuri extrem de atractive.

    CG: Ce te atrage cel mai mult la next-gen?
    MonkY: In momentul de fata cel mai mult la X1 sunt indragostit de gamepadul lui. I need to have it! La PS4 sper sa fie alta poveste cu DS4, pentru ca datorita lui DS3 am si incetat cu sesiunile prelungite de gaming pe PrayStation. In rest speram sa ma atraga cu 1080P la 60FPS in toate jocurile. Dar deja au inceput dezamagirile... O sa dau niste acatiste... maybe God is a real gamer!
    rodarkone: Singurul lucru care ma atrage pe mine este partea de jocuri, insa din line-up multe dintre jocuri pot fi jucate pe consolele din generatia curenta => nu vad rostul unei investitii de cateva sute de euro.
    GreyhounD: Imi place ca noua generatie de platforme ofera, pe langa gamingul clasic, o gama de optiuni extra, care imbunatatesc experienta. As numi aici numai posibilitatea de a inregistra automat gameplay direct pe consola, fara alte artificii gen placi de captura. Jocurile prezentate pana acum promit si nu prea, insa cu timpul, dupa lansare, sunt convins ca fiecare platforma va avea o librarie interesanta de titluri.
    Dj Mo: Nimic momentan.
    ReNeGaDe124: Eye candy, cat mai mult eye candy. Dar fara a compromite fluiditatea jocului. Sper ca versiunile de console ale jocurilor multiplatform sa nu mai fie versiuni downgradate ale celor de PC.
    OEE: Cel mai mult ma atrage partea de multitasking, era absolut enevervant ca in momentul in care vrei sa faci altceva (de ex sa intri pe store) sa fii nevoit sa iesi tot timpul din joc.
    gvingi76: Multitasking, gameplay recording, eventual shop online in RO... :)
    tudyniuz: Eu ma plictisesc foarte repede de orice. Imi place ca e o schimbare si ca sunt niste gadgets noi. Ca si functii nimic nu ma da pe spate. Mi se pare o evolutie fireasca a generatiei trecute. Sincer sa fiu, cel mai mult ma atrag jocurile care apar. De alea imi pasa de obicei, nu de consola in sine.
    Tudoran: Jocurile indie! Stiu ca suna stupid pentru multi gameri, dar din cate am vazut jocurile indie sunt printre putinele creatii aduse la viata de oameni cu adevarat pasionati. Oameni dispusi sa riste totul pentru a aduce ceva diferit, interesant sau chiar mind blowing. Asta si Twitch.tv incorporat (in ultima vreme mai mult ma uit la livestream-uri decat sa ma joc).
    AndRewqp: Sincer nu sunt foarte multe lucruri care sa ma atraga, dar pot sa spun ca as cumpara o consola next-gen pentru viteza, nu-mi place deloc sa astept si mi se pare o eternitate de cand introduc un cd/dvd/blu-ray pana ma joc, de aceea am fost foarte impresionat sa vad ca atat pe PS4 cat si pe X1 acesti timpi morti au disparut. Ar mai fi multitasking-ul, sa pot sa sar de la meniul unui joc in store/marketplace in cateva clipe sau sa-mi verific mesajele sau alte actiuni de genul acesta. Insa cel mai multa ma intereseaza jocurile si chiar daca sunt cateva care mi-au atras atentia, din pacate sunt prea putine sau vor aparea in cursul anului viitor.

    CG: Care crezi ca va fi situatia next-gen in Romania?
    MonkY: Aici cred ca e neagra rau (ca sa nu zic maro si urat mirositoare). Am un feeling ca Microsoft inca nu prea foloseste aplicatia Here (echivalentul Google Maps) prea bine, motiv pentru care Romania ramane undeva in copac. Cat despre Sony, daca ma gandesc ca are HQ-ul in Bulgaria, ma apuca durerile de cap. Cred ca vor aduce "baietii destepti" console next-gen cu sacosica. Mergem si noi la piata ca tot omul, cumparam la preturi de nababi, si ne rugam. Eu petitie nu mai fac... ca iar imi iau tot eu injuraturile de rigoare.
    rodarkone: Rea spre foarte rea - deja s-a anuntat ca acestea nu vor avea parte de servicii online in RO, iar cu totii stim ca serviciile online reprezinta unul dintre motivele principale pentru a detine o consola next-gen pentru jocurile multiplayer, shop ul online ... etc. Fara online consolele next-gen nu sunt cu nimic mai presus decat cele curent gen, eu sper ca acest lucru se va schimba (eventual) avand in vedere ca Romania are conexiuni la internet EXTREM de rapide (comparat cu alte tari) macar sa putem accesa on-line ul din alte tari, asa cum s-a intamplat cu generatia curenta, fara a fi banati.
    GreyhounD: In ceea ce priveste Romania si consolele next-gen situatia nu cred ca se va schimba simtitor in bine. Nu vad Romania pe harta niciunei companii, nici macar ca tara in care se comercializeaza, ca sa nu mai spun de store-uri localizate. Cred ca vom avea parte de acelasi tratament, magazinele mari vor vinde consolele, semi-oficial sau pe sub mana, noi vom beneficia de garantie pe urma lor si cam atat.
    Dj Mo: La fel ca si pana acum.
    ReNeGaDe124: Nu se prefigureaza o situatie prea roz in tarisoara noastra. PlayStation 4 probabil ca va fi adus in mod indirect pe rafturile magazinelor iar in cazul Xbox One, nu e exclus sa-l vedem abia anul viitor prin magazine.
    OEE: Inca maro, nu degeaba ne cumparam majoritatea lucrurilor din UK.
    gvingi76: Probabil va avea o evolutie in forma de U. O mare afluenta la inceput, o scadere ulterioara urmata de crestere substantiala cand Romania va intra pe „harta gamingului” full-option.
    tudyniuz: Eu zic ca va fi mai bine decat in trecut. Altex de exemplu are niste preturi foarte bune la jocuri. Daca le-ar pasa de gaming, nu am idee daca le pasa sau nu, sigur ar reusi sa faca ceva cum trebuie. In rest, pe cale oficiala nu cred ca se va schimba nimic. Nu se uita nici Microsoft si nici Sony la noi. Suntem prea mici.
    Tudoran: Desi sunt o fire optimista in general, nu cred ca vom vedea schimbari prea mari fata de cum e acum nici pe la mijlocul sau sfarsitul generatiei urmatoare. Probabil am avea sanse mai mari la acest capitol, daca ne-am apuca noi romanii sa facem o consola next-gen.
    AndRewqp: Nu va avea loc nicio schimbare majora, dar speranta moare ultima. Sper sa avem PSN si XBL in viitorul apropiat, dar sincer nu cred ca mai este posibil asa ceva devenind din ce in e mai mult un simplu vis al gamerilor. In schimb mi-a placut pretul de la PS4, care nu avea un adaos mare, chiar unul unul de bun-simt, iar daca distribuitorii sa tin de cuvant si vom avea Ps4 pe 29 noiembrie in Romania ma voi declara multumit. Nu stiu cum va fi situatia pentru X1, sper sa vedem consola pe rafturi pana la sfarsitul lui 2013.

    CG: Ce jocuri te atrag pe next-gen?
    MonkY: Aici sunt cam debusolat sa fiu sincer. Genul meu favorit (RPG) cam lipseste din portfoliul Sony & Microsoft. Dar cred ca ma voi consola cu Ryse, inFamous, Assassin's Creed si Watch Dogs. Asta in asteptarea lui Final Fantasy XV, The Witcher 3, Fallout & Co.
    rodarkone: Watch Dogs si cam atat ...
    GreyhounD: Sincer jocurile prezentate pana acum nu ma atrag in mod deosebit, cu exceptia poate a unui Forza Motorsport (n-are cum sa nu ma atraga, fiind mare fan), a unui nou Killzone si MGS, restul par niste jocuri ce nu ofera nimic iesit din comun, revolutionar sau next-gen.
    Dj Mo: Forza Motorsport 5, Killzone, Halo 5, Destiny si lista continua.
    ReNeGaDe124: Killzone: Shadow Fall, inFamous: Second Son, Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain, Destiny, The Division si Witcher 3.
    OEE: Pentru moment o sa ma refer doar la launch window si anume: Assassin's Creed 4, Watchdogs, Infamous si Killzone (asteptam foarte mult si Ryse, dar dupa ultimele gameplay-uri a iesit de pe lista).
    gvingi76: FIFA. Din cele anuntate cu fast: Driveclub.
    tudyniuz: Jocul pe care il astept cel mai mult, desi nu e next gen e The Witness. In rest astept un Elder Scrolls nou, Witcher 3, Ryse, dar si Forza 5 si GT 7. Si urmatorul GTA 6, si urmatorul Bioshock, si ce mai fac baietii de la Naughty Dog, si tot asa...
    Tudoran: Jocurile indie in primul rand: The Witness si Rime fiind acele titluri m-au facut extrem de curios (un art stile incredibil, idei foarte interesante etc). Cat despre titluri triple A: Infamous: Second Son, The Witcher 3 si The Order 1886. Pe langa The Last Guardian si Final Fantasy Versus care m-au "pacalit in urma cu vreo 6 ani sa imi cumpar un PS3. Cred ca "o sa pic in aceeasi capcana" si generatia asta.
    AndRewqp: Din lauch line-up nu ma atrage nimic in afara de Killzone, in schimb restul apar si pe PS3 sau X360 nefiind nevoie sa-mi iau o consola next-gen, in plus am ramas foarte dezamagit cand am vazut ca nu exista nicio diferenta in gameplay intre Fifa current-gen si next-gen. Din jocurile care se vor lansa imi doresc MGS5, care m-a dat pe spate la E3, Halo 5 si The Division. Din pacate cele pe care le astept nu au fost anuntate inca asa ca te rog sa ma mai intrebi inca o data peste un an.
    Attached Images Attached Images interview.jpg

  2. #2 SP
    CG
    CG Avatar CG's Avatar
    CG: Deviem un pic de la next-gen, si acum la 5 ani de ConsoleGames.ro, as vrea sa stiu care e impresia ta? Ce e OK si ce nu?
    MonkY: Ptiu drace! Asta e intrebare capcana la care mi-ar lua o saptamana sa raspund. Asta pentru ca (exact ca in reclama), eu ma hranesc cu CG, respir CG, ma scol cu CG si ma culc (cu iubita desigur)... Pe scurt sunt impresionat de comunitate. Mi-as dori sa fie mai multi care sa ajute la stiri si toate cele, dar pana la urma, nu toti au talent la scris, sau suficient timp si vointa pentru a face asta. Imi place ca am reusit sa atragem multi pasionati si am reusit sa tinem "departe" multi dintre spammerii, botii si haterii care in alte parti sunt la ei acasa. Nu-mi place ca nu reusim sa monetizam proiectul. Chiar ma gandeam ca mi-ar place sa lucrez full time la CG si sa pot si trai din asta. Vise taica... vise...
    rodarkone: Cred ca in ultimii 5 ani consolegames.ro a reusit sa se impuna pe piata de nisa a consolelor din Romania, sa nu uitam consolele sunt inca considerate "non-grata" de catre majoritatea gamerilor din Romania, insa incet incet scoatem consolele din anonimat (diametral opus cu ce se intampla in occident). Personal consider ca acest proiect este un mare succes care a strans o comunitate de pasionati si care evolueaza natural.
    GreyhounD: ConsoleGames.ro cred ca si-a stabilit pozitia in lumea romaneasca a consolelor ca o comunitate de top. Din pacate, suportul pentru aceasta comunitate vine doar din ajutorul oferit de membrii sai (nu pun aici la socoteala efortul celor ce au creat acest site pentru ca nu se poate masura), ar trebui sa se gaseasca ceva oportunitati pentru a ajunge un site ce se poate sustine singur financiar, pentru ca ar fi pacat ca el sa dispara, dupa cata munca s-a depus.
    Dj Mo: ConsoleGames? Ce este aia?
    ReNeGaDe124: Imi place ca forumul este foarte bine intretinut. Nu sunt permise derapajele repetate iar userii care o fac in exces sunt indepartati cu rapiditate pentru a evita degradarea comunitatii. Este de preferat o comunitatea restransa cu membrii de calitate, un grup elitist. Mi-ar placea ca pe viitor sa se poata purta conversatii fara intepaturi intre participanti, indiferent de platforma de preferinta a fiecaruia. De asemenea, mi-ar prinde bine o crestere salariala, un salariu cel putin la fel de mare ca al lui Mo suna bine.
    OEE: O comunitate mai unita, mai putine fanboy wars, o reducere a salariului pentru Mo.
    gvingi76: Plusuri: Layout foarte bun. Platforma si facilitati foarte bune. Echipa prompta si cunoscatoare a fenomenului. Minusuri: Greu cu monetizarea. Putine spatii de reclama care sa fie vizibile peste tot.
    tudyniuz: Petrec mai mult timp pe forum decat ma joc pe vreo consola. Cred ca zice multe treaba asta. Fata de multe alte forumuri, comunitatea mi se pare foarte unita. Nu stiu cati strangeau in situatia noastra banii pentru hosting asa cum am facut noi anul trecut. Tot respectul meu pentru intreaga comunitate. Nici mie nu imi convine salariul lui Mo, dar asta este.
    Tudoran: Pentru mine, ConsoleGames ar putea fi elita gaming-ului romanesc. E unul dintre acele site-uri la care accentul pica pe calitate nu pe cantitate. Poate ca nu suntem cu sutele de mii, dar suntem o comunitate unita si ceva mai cizelata. Am fost de-a lungul anilor pe foarte multe forum-uri si nici unul nu se poate compara cu acesta: useri care poarta discutii civilizate desi au opinii diferite, oameni care cauta preturi cat mai bune pentru jocuri, nu link-uri pe fel de fel de torente, oameni talentati si inteligenti care isi impartasesc creatiile sau cunostintele cu restul lumii. ConsoleGames e singurul forum care m-a convins sa raman activ in ciuda trecerii anilor si a responsabilitatilor care se aduna. Singurul lucru care lipseste e un parteneriat calumea ca sa ne faca sa uite de problemele site-ului legate de bani. We can only hope!
    AndRewqp: ConsoleGames.ro este locul virtual perfect pentru orice console gamer din Romania, aici poti sa intalnesti threaduri cu toate jocurile, lansate sau care urmeaza sa apara, stiri, reviews, articole, informatii noi care apar instant si nu in ultimul rand useri care sunt la fel de entuziasmati ca si tine, avand posibilitatea sa porti discutii interesante, de la care sa inveti si cu timpul sa va imprieteniti. Cel mai mult imi place profesionalismul si seriozitatea echipei de moderatori si cei care sustin siteul si pentru ca fac toate aceste sacrifcii din pasiune, pasiunea pe care o avem cu totii si ati demonstrat acest lucru cand ati sarit in ajutor si ati donat pentru site, fara ajutorul vostru nu am fi fost aici, va multumim.

    CG: Cum vezi piata din Romania referitor la console?
    MonkY: Mica. Exact ca aia de furnica. Serios acum, cu 2-3 mici exceptii (vezi un Altex care a inceput sa vanda jocuri de console la preturi decente - unele), multi nici nu au habar cu ce se mananca gamingul (in special cel de console). E vina PR-istilor in mare parte care nu isi fac treaba (sau si-o fac prost). Ubisoft Romania, EA Romania, Microsoft Romania, PlayStation Romania... la toate astea poti sa tai linistit Romania din coada, pentru ca sunt aproape zero... pentru Romania, desigur. O industrie de miliarde de euro in alte tari, la noi este limitata la vanzarea a doua-trei produse (si acelea aduse cu "sacosica"). E pacat, dar tot sper sa vad mentalitati schimbandu-se (in bine, desigur).
    rodarkone: Speranta moare ultima asa ca eu vad servicii dedicate din partea marilor producatori de hardware si nu in ultimul rand acknowledgement din partea producatorilor de jocuri (macar cei care isi desfasoara activitatea aici EA, Ubi etc)
    GreyhounD: Piata din Romania va evolua in mod cert, in sensul ca vanzarile de jocuri si console vor creste si pe viitor. Noi, gamerii, in schimb nu cred ca vom beneficia de mare lucru in plus.
    Dj Mo: O piata care evolueaza incet, dar care a suferit schimbari destul de majore. Au inceput sa apara oferte si distribuitori care se "bat" pentru a castiga cumparatori, ceea ce este, spun eu, bine.
    ReNeGaDe124: Dupa parerea mea, piata de jocuri pe console este intr-o vizibila ascensiune. Avem parte de jocuri disponibile in ziua lansarii la preturi comparabile cu cele din afara. Unele jocuri au parte de bonusuri de precomanda. Jocurile cu vechime incep sa se gaseasca la preturi tot mai accesibile. La toate acestea nici nu puteam visa cu cativa ani in urma. Eu cred ca suntem pe drumul cel bun.
    OEE: In continuare proasta, in ultimul timp au mai miscat cate ceva cei de la Altex si cateodata mai avem noroc cu Gameshop la editiile de colectie la preturi decente, in rest pauza totala.
    gvingi76: Impartita in 3: Veterani - cunosc fenomenul foarte bine si il urmeaza, uneori dau trendul; Gameri cumparatori – au cumparat sau au primit consola, au incercat sa intre in fenomen si ii urmaresc pe veterani. Sunt cumparatori de jocuri (noi sau second-hand); Gamerul offmarket – au facut rost de o consola si fac orice sa joace fara bani.
    tudyniuz: Noi teoretic nu avem o piata a consolelor. Gameshop, Altex si cam atat? Altex chiar a inceput sa ia gaming-ul in serios. In rest, avem aria bazar. Si preturile sunt de cele mai multe ori foarte accesibile. Doar eu cred ca am cumparat sau schimbat peste 100 de jocuri pe bazar. Nu avem piata de de console in Romania, dar ne-am facut-o noi si ne descurcam cum putem. Suntem romani, ne adaptam.
    Tudoran: Viitorul e stralucit chiar si pentru noi romanii. Unele magazine au realizat ca doar cu preturi bune isi vor vinde produsele (unele oferte depasindu-le chiar si pe cele din Marea Britanie), au loc tot mai multe lansari oficiale de jocuri in diferite orase, au loc cateva campionate de gaming anuale fie la evenimente proprii sau ca atractie secundara (Dreamhack si Otaku fiind primele care imi vin in minte). Nu sunt multe, dar aici vorbim de Romania, nu Japonia sau Statele Unite unde majoritatea oamenilor au crescut deodata ca industria gaming-ului. We`re getting there..
    AndRewqp: In ultima vreme am avut surprize placute, preturi mici la jocuri, mai ales la Altex unde au avut unele promotii extrem de avantajoase si sincer nu credeam ca o sa vad asa ceva in Romania. Un alt lucru care imi da incredere pentru viitor si ca sunt semne evidente ca lucruri vor evolua, este pretul consolei PS4 si data lansarii, aceiasi ca in restul Europei, cel putin asa se lauda Emag, Altex si restul. Ne-ar trebui un magazin serios si cu preturi bune pentru a avea putina concurenta pe piata, asa Gameshop este cam singurul de profil de la noi.

    CG: Care este in viziunea ta viitorul consolelor?
    MonkY: Aici or sa ma injure multi pentru ca voi aduce din nou in discutie nume precum Apple si Google... dar odata cu next-genul care de fapt a devenit un PC cu arhitectura clasica x86, cred ca incet incet or sa apara si alte nume pe scena. Daca vine si SteamBox-ul (care desi in spate are un PC, eu unul il vad ca un concept de consola multimedia), mai adaugam si chestii gen nVidia Shield, OUYA & Co... si cred ca o sa fie o nebunie. Piata de gaming se dezvolta in draci si apar indie developers care peste noapte scot jocuri de milioane (atat la propriu cat si la figurat). Eu cred ca viitorul suna bine. Atat doar sa nu inceapa sa urle si sa ne trezim brusc cu "jde mii" de jucarioare care sa poarte numele de consola.. ca ne intoarcem la Tetris si "101 jocuri in 1".
    rodarkone: Internet Streamed Content.
    GreyhounD: Pe viitor consolele n-ar trebui sa-si neglijeze core-gamers, ce sunt aici de la inceput. Este ok si dezvoltarea segmentului casual si entertainment, o consola pentru toata familia insa jocurile hardcore ar trebui sa ramana baza si sa nu fie lasate deoparte.
    Dj Mo: Consolele sunt viitorul. Tot mai multi oameni tind spre ele, fie pentru ei, fie pentru copiii lor.
    ReNeGaDe124: Cred ca aceasta generatie va fi ultima ce va rula jocuri in format fizic, in viitor totul va trece pe digital. Asta pare sa fie directia in care se indreapta industria. Nu este una pe care o agreez dar va trebui sa ne obisnuim daca vrem sa avem in continuare acest hobby. Dupa o generatie in care am avut parte pentru prima data de patchuri in ziua lansarii, DLC-uri si Online Pass-uri este foarte greu de anticipat ce ne rezerva viitoarele generatii.
    OEE: Console makers si producatorii trebuie sa se trezeasca la realitate si sa vina cu multe jocuri bune si bine finisate. Trebuie sa iasa jocuri masive care sa te tina prins ore in sir si sa ne lase cu atatea arcade-uri si indie-uri (mai ales la lansarea de generatie). Au fost si multe dintre aceste "mini-games" foarte reusite, dar sa fim seriosi, nu pentru ele ne cumparam console. In rest numai bine, jocuri sa avem si vom fi tot timpul multumiti.
    gvingi76: Exindere a pietei digitale in zonele vechi si exinderea in zone noi pe piata retail.
    tudyniuz: Call of Duty, Assassin's Creed, Fifa si etc. in fiecare an. Asta vad eu. Indiferent de platforma, dar acolo vom ajunge. IP-urile noi apar tot mai rar. Nu o sa mai fie jocuri cu development mai mare de 2 ani. Deci nici mari sperante de ceva nou nu prea mai sunt.
    Tudoran: Desi nu imi place ideea, mai devreme sau mai tarziu vom avea jocuri doar in format digital. Si atunci living room-urile noastre vor fi mult mai spatioase, dar cu mult mai putina personalitate. Sa speram totusi ca jocurile vor fi bune. Daca ma intrebi pe mine, o generatie noua ar trebui sa insemne IP-uri noi si trend-uri noi. Gata cu zombie! Varcolacii au fost ignorati de mult prea mult timp...
    AndRewqp: Digital, acesta e viitorul, vom intra in era digitala si parca vad ca prin 2025-2030 se va face streaming direct de pe servere, cum avem astazi onlive, vom avea din ce in ce mai mult titluri indie, sunt foarte profitabile, cand te gandesti ca Rovio valoreaza acum cateava miliarde de dolari, si din ce in ce mai mutle jocuri casual. Stiu suna foarte pesimist ce zic, dar sper sa ma insel, pentru ca vor avea foarte mult de suferi core gamerii si sper ca fanii sa-i taxeze imediat si sa inteleaga ca ei pot dicta piata, asa cum au facut-o cu X1, ati vazut ce repede s-a razgandit Microsoft, fiind o adevarata lectie atat pentru companii cat si pentru noi, sa ne sustinem punctul de vedere si sa nu ne lasam batuti.

    CG: In aceeasi ordine de idei, care crezi ca este viitorul ConsoleGames?
    MonkY: Nu stiu ce sa spun. Cea mai mare problema este cea financiara. Din pacate unii chiar nu inteleg ce de resurse consuma un astfel de proiect. Hosting-ul ar trebui sa fie cel mai mic "consumator" si totusi si pe acela il depasim cu greu. De platit editori, hardware, mentenanta, programatori, nici nu mai vorbesc. Nu stiu ce va fi in 2014... in fiecare an ne-am bazat pe donatii, dar nu stiu daca as mai avea puterea sa stau "cu mana intinsa". E o lume bizara. Vezi blog-ulete de 2 lei cu nr. de vizitatori de 100 de ori mai mic dar care scot mii de RON pe luna din reclame si profitshare. Desi nu vreau sa trec intr-o nota sumbra... nu stiu care va fi viitorul. Sper ca vom fi aici, alive and kicking!
    rodarkone: Viitorul acestui site este 100 % dependent de comunitate - fie ca asta inseamna poze cu ce ne-am cumparat azi, articolele scrise pro-bono de editori sau bascalia de pe Spambox XXL
    GreyhounD: Viitorul ConsoleGames este unul luminos, ca sa ma exprim plastic, cred ca va creste in continuare si va rezista aversiunilor.
    Dj Mo: Iar ConsoleGames? Ce este aia domne?
    ReNeGaDe124: Sper la un viitor cat mai lung. Atata timp cat vor exista consolele sa existe ConsoleGames. Sper ca aceasta evolutie a pietei jocurilor de console despre care vorbeam mai devreme sa deschida ochii sponsorilor pentru a fi bagati mai mult in seama, astfel sa nu mai intampinam probleme financiare.
    OEE: Sper sa ne descurcam, sa rezistam cat mai mult posibil si sa nu ne chinuim, ca in fiecare an, sa achitam hosting-ul.
    gvingi76: Atata timp cat reuseste sa acopere costurile va avea trafic. Sper ca viitorul sa insemne auto finantare si poate mai mult.
    tudyniuz: Pe mine ma enerveaza bloggerii aia care fac sute de euro pe luna facand poze la sosete si freze si catarame de la curele. Aia fac mai multi bani decat noi. O sa se sature lumea sa doneze mereu, si e de inteles. Daca scapam de nebunia cu hosting-ul, the sky is the limit.
    Tudoran: Acum ca se apropie urmatoarea generatie de console, ma astept la un val destul de mare de useri noi care vor "bombarda" forum-ul. Sper doar ca sa fie la fel de uniti si saritori ca si cum sunt colegii forumisti de pana acum. Daca totul merge bine, peste 5 ani vom avea o echipa de moderatori si editori se va dubla.
    AndRewqp: Din pacate ne aflam intr-o situatie delicata, pentru ca siteul nu este deloc profitabil, echipa de moderatori nici nu si-a dorit acest lucru, dar din pacate avem probleme mari sa platim hostingul si astfel ne bazam exclusiv pe comunitate ca sa supravietuim inca un an, de aceea treaba noastra este sa-l facem cat mai atractiv si cat mai bun din toate punctele de vedere, astfel incat fiecare membru sa-si doreasca ca acest proiect facut din pasiune sa continue. Daca vom trece peste aceasta perioada grea cred ca vom deveni un nume serios pe scena din Romania, cel putin asa imi doresc si sper sa nu fie doar un vis de-al meu.

    CG: Sa ne intoarcem la next-gen. Ce jocuri ti-ai dori sa vezi cat de curand pe X1 sau PS4?
    MonkY: Asa cum am spus, astept cu nerabdare Final Fantasy XV (ex Versus). Astept Grand Theft Auto V si vreau neaparat sa vad cat mai repede o continuare la Fallout, Elder Scrolls, Mass Effect, Baldurs Gate/Neverwinter Nights, Star Wars...
    rodarkone: Sincer nu inteleg de ce este exclusa consola celor de la Nintendo ? Dar eu as vrea sa vad Zelda, Mario, Metroid, Kirby, Mega Man etc.
    GreyhounD: Nu am un titlu in minte pe care sa-l astept cu nerabdare. Vreau sa vad o evolutie a experientei de joc, o grafica imbunatatita si o performanta mai buna.
    Dj Mo: Gears of War.
    ReNeGaDe124: Uncharted 4, God of War 4, Red Dead 3, Borderlands 3, Bayonetta 2 pe PS4 (sa nu fiu nevoit sa-mi cumpar Wii U).
    OEE: Pe langa cele mentionate mai sus doresc: jocuri din seria Souls, Elder Scrolls, Assassin's Creed, Defiance, Dishonored, Halo, Gears, StarWars (daca tot are EA licenta) + multe altele.
    gvingi76: FIFA. Uncharted, Assasinss Creed.
    tudyniuz: Am zis si mai sus: GTA 6, Forza 5, Gran Turismo 7, Elder Scrolls 6, seria Witcher s.a.m.d.
    Tudoran: Final Fantasy Versus si The Last Guardian care sper ca nu ma vor dezamagi, avand in vedere ca le astept de mai bine de 5-6 ani si ca au sarit peste o generatia de console. Pe langa acestea vreau sa vad cat mai multe: IP-uri noi, jocuri horror de calitate (care au lipsit cu desavarsire in ultima jumatate de deceniu) si jocuri japoneze de nota zece (Okami anyone?).
    AndRewqp: Vreau sa vad un nou joc de la Naughty Dog si ip noi, nu mai vreau un "nou" titlu cu o cifra la sfarsit. Asa cum generatia anterioara am avut cateva ip extraordinare (Uncharted, Gears of War, Assassin's Creed, RDR si multe altele), sper ca producatorii sa ne ofere surprize si mai mari si mai placute odata cu lansarea consolelor PS4 si X1. Pana acum nu am vazut nimic nou care sa ma atraga cu adevarat si sper ca situatia sa se schimbe pe parcus.

    CG: Ce joc crezi ca va fi GOTY 2013?
    MonkY: Pana acum indrazneam sa spun The Last of US, dar cred ca GTA V va castiga fara drept de apel. Asta daca se va ridica la inaltimea asteptarilor.
    rodarkone: Pana acum " The Last of Us " - insa e posibil ca GTA 5 sa fie prin preajma ... om vedea.
    GreyhounD: In mod cert si indubitabil, "The Last of Us". Este o experienta prea intensa si prea bine pusa la punct pentru a fi detronata de alt joc, chiar daca urmeaza sa apara gigantul GTA V.
    Dj Mo: GTA V.
    ReNeGaDe124: Personal, jocul anului este The Last of Us. Ma indoiesc ca orice altceva de anul acesta ma va emotiona si ma va face sa ma atasez asa mult de un personaj virtual asa cum a facut-o acest joc. Dar mai mult ca sigur GTA5 va castiga in mod oficial acest titlu din partea presei de specialitate si a maselor de gameri.
    OEE: Anul acesta am avut multe jocuri bune: Last of Us, Bioshock, Tomb Raider, etc. Dar, din pacate, GOTY probabil o sa ajunga la GTA5 care, mai mult ca sigur, nu o sa merite premiile primite.
    gvingi76: probabil Last Of Us. Nu am jucat, dar vad ca este foarte laudat.
    tudyniuz: Habar n-am. Pana acum as zice The Last of Us. Desi mie personal Bioshock mi-a placut mai mult. Tomb Raider nu va lua nimic din cauza competitiei. Un premiu de runner-up merita. Aah, si vine GTA 5.
    Tudoran: Jocul care l-am jucat si cred ca merita: Bioshock Infinite. Jocul care nu l-am jucat (inca) si cred ca merita: The Last of Us. Jocul care aproape sigur va castiga: GTA V. Asta nu inseamna ca sper ca GTA sa castige... hell no! Dar stii cum e cu marketing-ul si toate cele.
    AndRewqp: Din pacate "GOTY" este o chestie de marketing si cum seria GTA a fost mereu populara printre gameri si analisti, sa nu uitam ce note imense a luat GTA IV, cred ca acest titlul il va primi GTA V. Mi-ar placea sa fie un joc ca TLoU, chiar daca nu am avut sansa sa-l joc pana acum, dar Naughty Dog merita un astfel de premiu si din cate am citit jocul este o adevarata capodopera mai ales din punct de vedere emotional.

    CG: In final, cateva cuvinte de incheiere daca se poate?
    MonkY:: Sure thing. Inainte de toate as vrea sa multumesc echipei de nota 10. Traim niste vremuri interesante si ma bucur ca am astfel de oameni alaturi. Suntem gameri si sper sa ramanem pe picioare cu CG-ul, fiind cat se poate de dedicati "cauzei" si pastrand core-ul curat si de neclintit. Camperii nu au ce cauta aici
    rodarkone: Si eu va iubesc!
    GreyhounD: Sunt bucuros ca fac parte din aceasta comunitate si din echipa ce are grija de aceasta comunitate. Sper ca lucrurile sa mearga pe un trend ascendent, din ce in ce mai bine.
    Dj Mo: Sa traim bine.
    ReNeGaDe124: Nu se poate.
    OEE: FUS RO DAH!
    gvingi76: keep on gaming!
    tudyniuz: Live long and prosper.
    Tudoran: Desi in ultima vreme nu am fost extrem de activ pe forum, eu o sa va veghez mereu din umbra (I`m Batman!). Power to the gamer!
    AndRewqp: Sunt bucuros ca am putut sa fiu aici de la inceput si pentru ca mi s-a oferit sansa sa fac parte din aceasta echipa minunata. Sper sa ne vedem si peste 10 ani la un interviu si sa ne bucaram de jocuri. Urmatorul rand de bere e din partea mea.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai ce se pricepe Ursache la interviuri

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...am citit veterinarii in loc de veteranii

  5. #5 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    ^^ You missed someone evil bear.

    Nu e din staff, dar e de-al casei

  6. #6 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Mi-a plăcut cel mai mult partea cu: "Ce joc crezi că va fi GOTY 2013". Unul dintre ei m-a dezamagit nespus

  7. #7 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Let me guess, GeryhounD?

  8. #8 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Se refera la gvingi76 da nu asa mare problema ca timp este sa-l joace

  9. #9 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Nup, nimeni de mai sus. Nu dau nume ca ma trezesc cu vreo suspendare

  10. #10 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Primesti ban daca nu zici

  11. #11 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Ia uite ma ca am surprins veterinarii intr-o poza de grup.
    Noi, publicul din stanga, va iubim!!
    Attached Images Attached Images zzzveter.jpg

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    Ia uite ma ca am surprins veterinarii intr-o poza de grup.
    Mai Rasko, tu nu stii cum e sa fii tinut ostatic de catre un urs mieros... pe motive de "interviu veterinar"
    Mo si acum are cosmaruri dulci...

  13. #13 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Prima data cand dau Thanks unei entitati virtuale

  14. #14 SP
    CG
    CG Avatar CG's Avatar
    Quote Originally Posted by CSergiu View Post
    Prima data cand dau Thanks unei entitati virtuale
    Multu... Roaaarrr... mesc!

  15. #15 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Entitatea virtuala nu stie regulamentul A dat quote la un post anterior... Bad PANDA!

  16. #16 SP
    CG
    CG Avatar CG's Avatar
    Quote Originally Posted by Cristy View Post
    Entitatea virtuala nu stie regulamentul
    Rules? I eat Rules for breakfast! Roaaaarrrrrr!
    Quote Originally Posted by Cristy View Post
    Bad PANDA!
    Me no Panda! Grrrrrrrrrr! I'll be watching you!

  17. #17 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    @CG, bre da' nu iai luat interviu lui Sticla ?!

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sticla a avut o perioada mai agitata si nu a fost disponibil. Data viitoare i se va lua dublu-interviu

  19. #19 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar
    Foarte frumos, interviul. L am parcurs cu mare placere. Sper sa mai vad asa ceva, pe forum.

  20. #20 SP
    Junior Member bc03pra's Avatar
    Interviu frumos si detaliat.Vad ca generatia asta de console o sa fie un pic mai posaca din partea celor de la Nintendo care din nu stiu ce motiv dezvoltatorii de jocuri i tot ignora.Desigur o sa mearga pe continuitatea Mario, Zelda,Metroid si alte titluri proprii dar third party cam slabut.Daca in cazul WII VS. PS3 si X360 ,Wii a facut fata vanzand mai mult ca cele doua s-a intamplat si datorita unui pret mai mic si a parintilor care de obicei il luau copiilor.Cu WIIU contra PS4 si X1 prevad ca o sa stea total diferit treaba.Om vedea ce-o fi ,timpul ne va raspunde.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. GTA V confirmat pe consolele next-gen si PC By paunstefan in forum Console News
    Replies: 23 Last Post: 22-06-2014, 23:19
  2. Replies: 2 Last Post: 28-03-2014, 10:19
  3. Replies: 7 Last Post: 27-12-2013, 10:10
  4. Noul Wolfenstein next-gen,Interviu By SAY in forum Videos
    Replies: 1 Last Post: 17-08-2008, 21:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts