Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Ce consola vei achizitiona in 2021?

Voters
358. You may not vote on this poll
  • Xbox One S

    2 0.56%
  • Xbox One X

    4 1.12%
  • Xbox Series X

    61 17.04%
  • PlayStation 4

    4 1.12%
  • PlayStation 4 Pro

    9 2.51%
  • PlayStation 5

    248 69.27%
  • Switch

    11 3.07%
  • Anul acesta nu cumpar

    58 16.20%
  • Xbox Series S

    1 0.28%
Multiple Choice Poll.
Page 3 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 108

Thread: Ce consola vei achizitiona in 2021?

  1. #41 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eeeh, vedem cat de grozave vor fi. Eu unul speram la un pic mai mult, dar, poate va compensa M.2-ul (si mai mult de atat ar fi crescut pretul peste limita "acceptabila" de majoritatea). Oricum, stai linistit ca nu vei observa diferente intre un SSD de maxim 2.5GB/s vs unul de 5GB/s. Eu ma joc de ani buni cu 30-40GB/s, si daca nu as cronometra in ms si nu m-as uita in benchmark-uri, nu m-as prinde de diferente. Dar e funny ca a prins chestia asta de la Sony... au realizat ca vin cu CPU/GPU power mai slab, asa ca au batut moneda pe ce aveau si ei mai bun. Nu pot sa le spun decat "bravos lor", conteaza marketingul enorm... doar ca in final, jocul se randeaza in RAM, codul se executa de catre CPU si GPU, nu de pe SSD. Am tot discutat despre asta, cu exemple si date tehnice, asa ca nu mai revin. Oricum, se vor vinde bine ambele... ajuta la pandemie.

    Cat despre design, gusturile nu se discuta. Mie nu-mi place, si n-o sa ascund asta pentru ca au dat nu stiu cate milioane like. Sorry. Din punctul meu de vedere, la design au dat fail. Sper sa recupereze la altele...

    P.S. Eu am votat ca iau si PS5, ca sa nu avem discutii... Asta e, o sa-i pun stickere, o vopsesc, o ascund... dar tot o iau.

  2. #42 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Ce consola vei achizitiona in 2020?

    MonkY nu e vorba doar de marketing, sa fiu sincer și eu inițial am fost foarte dezamăgit de spec ps5 și eram convins ca XSX o sa fie din nou great. Însă după ce am citit extrem de mult, am văzut multe păreri ale oamenilor care lucrează în domeniu și am citit toate argumentele pro și contra de pe internet (asta fac de 3-4 luni încoace) am început sa îmi placa ce au făcut cu ps5.

    Nu e vorba doar de power (fps și rezolutie) tocmai ps5 vrea sa inoveze gameplayul și stii la ce ma refer, 3d audio is the ****, noul controale pentru o imersiune și mai mare (cică poți sa simți prin haptic picăturile de ploaie) și multe altele. XSX se bazează în general pe power. O sa vedem mai târziu. Oricum jocurile care vor profita cu adevărat de next gen vor apare peste 2 ani.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #43 SP
    Junior Member R0bymeister's Avatar
    Generatia asta o sa fie o schimbare majora, nu doar ca procesorul si placa video se aproprie de PC-uri de gaming high-end de acum si pe langa asta consolele astea o sa fie optimizate extrem de mult pentru aceste spec-uri pentru ca sunt specializate pentru un lucru, pentru gaming si atat. Cu siguranta TFlopii nu sunt pe hartie un numar imens, dar felul cum vor fi folositi va fi.
    Poate ca SSD-ul pare ca nu o sa fie un upgrade imens. Pana acum niciun joc nu a fost optimizat pentru SSD-uri pentru ca nu a fost nicio consola construita cu SSD-ul in minte pana acum si jocurile sunt facute de obicei, intai pentru console. Si avantajul de la SSD nu o sa fie doar ca se incarca jocul extrem de repede si ca nu o sa mai fie loading screens. SSD-ul are potentialul sa schimbe cum sunt jocurile concepute. In multe jocuri un timp de incarcare e ascuns de un tunel ingust, de plimbat cu lift-uri ca sa se incarce harta sau nivelul si asta taie din experienta dupa mine, iti dai seama de ce e acolo, nu e natural. Sunt cantitati asa mare de date care vor putea fi incarcate instat si asta va scuti de munca CPU-ul si GPU-ul ceea ce o sa rezulte in si mai multa performanta. Sunt foarte multe limitari in cum e un joc structurat de la inceput pentru ca trebuie sa mearga pe un HDD vechi care vor disparea. Daca nu ma credeti pe mine cautati ce spun toti devii despre ce inseamna SSD-ul asta pentru jocuri, vorbesc de el de parca e a doua venire a Domnului, nu e doar marketing e un adevarat si imens salt catre o noua generatie de gaming.

  4. #44 SP
    Admin MonkY's Avatar
    AndRewqp: momentan eu am vazut doar marketing, sorry. La ceva care este extrem de alb (gamepad alb, wtf?).

    RObymeister: despre ce vorbesti tu acolo exista pe PC-uri de ani buni. Nu vor trebui sa optimizeze nimic pentru SSD, ba din contra, de acum inainte vor fi portate mai usor jocurile de PC. Sa nu uitam ca totusi aceste console sunt niste clasice procesoare x86 (pe 64bits). Pana acum era complicat, pentru ca trebuiau fie sa emuleze si sa se sincronizeze cu unitatea optica, dupa care au trecut la optimizat pentru hdd-urile (relativ lente si ele)... acum nu mai trebuie sa se stresseze de nimic, va fi ca pe PC. Ah, ca vor veni cu extra metode de compresie, cu optimized loads, asta e normal, sunt masini dedicate de gaming. Insa devii care vorbesc de asa ceva de parca "e a doua venire a Domnului", probabil ca ca nu s-au jucat prea mult cu SSD-urile... Multi deja se joaca pe SSD-uri M.2 in RAID, au sarit de 20GB/s, si tot exista loading times... nu mai credeti ca vine Messiah. Va fi clar mai bine decat generatia anterioara, dar sa nu exageram, nu s-a reinventat vreo roata.

    Nu sunt avocatul PC-ului, dar o sa reveniti pe-aici peste un an, maxim 2 (asa cum s-a intamplat si la generatia actuala) si o sa va plangeti ca deja sunt depasite de un PC mediu. E suficient sa te gandesti ca Sony se lauda cu M.2 de 5GB/s si pe PC poti avea peste 20GB/s. Ca se lauda Microsoft cu 12TFlops, si placa video de la nVidia care e pe vine lunile astea se spune ca sare de 33TFlops. Si cum sa zic, placa video care apare inaintea consolelor "next-gen". Si care probabil se poate pune in SLI... si care la anul deja va fi depasita.

    Also, de luat in calcul ca la anul (hai 2 ani), vine 8K la putere... o sa inceapa sa se planga diversi ca de fapt pe console nu merge nimic in 8K... si iar se asteapta x ani. Si iar se vine cu "Ooooh, Messiah!!! It's coming!"... and the cycle goes on.

    Prin urmare, eu imi setez target-uri mici. Desi discut despre tech stuff (ca deh, e in sange, cu asta ma ocup), eu nu ma voi uita niciodata la o consola ca fiind "high-end"... Pe console trebuie sa primeze stabilitatea, usurinta de folosire, sa nu fie zgomotoasa, sa fie cat mai ergonomica. Si desigur, jocurile! Cat mai multa originalitate, "feeling", soundtrack-uri geniale, story-uri de nota 10. Pentru ca altfel, e ca si cand ti-ai cumpara ultima nebunie de TV, 8K, 120Hz si te uiti la un film prost... in timp ce eu ma multumesc cu un 4K, 60Hz, dar sa fie un film al naibii de bun. Bine, analogia e un pic gresita, pentru ca se pare ca nici macar nu vom avea ca standard 4K 60FPS, ci fiecare developer va face cum va dori (including 30FPS).

    So, it is what it is. Mai ales ca eu am trait la fiecare generatie aceleasi "expectations" pe care le vad pe la voi acum... si invariabil am fost dezamagit de hardware, care a fost salvat doar de titluri bune. Din pacate, degeaba am avut un PS4 Pro genial, daca era zgomotos ca un avion si se incalzea in draci. Cam asa gandesc si eu acum... degeaba va fi PS5 genial (dupa unii), daca arata ca o jucarie chinezeasca ieftina, cu aripioare... Macar zgomot sa nu faca, sa nu se supraincalzeasca (desi ma indoiesc, mai ales ca acel M.2 o sa "fiarba" la 5GB/s), ca o bag in dulap si gata.

    Posibil ca si XSX-ul sa vina cu issues, dar cel putin din ce am studiat designul lor modular (tip scrumiera, asta este), mie mi se pare GENIAL. Eu pot sa pariez ca racirea si silentiozitatea lui XSX va fi de nota 10. Dar la PS5 chiar nu pot... nu cu aripioare, mini holes (ca la laptopuri).

    In fine, vom trai si vom vedea.

  5. #45 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY
    RObymeister: despre ce vorbesti tu acolo exista pe PC-uri de ani buni.
    Cred ca ce incearca Roby sa spuna e ca, desi exista SSD-uri pe PC si in momentul de fata, toate jocurile sunt proiectate de la inceput cu gandul de a rula de pe HDD-ul consolelor. Exemplul e saltul prin diferite lumi in ratchet si clank: degeaba ai SSD pe PC daca jocurile nu sunt gandite sa il foloseasca.


    In alta ordine de idei, daca nu au ventilatoare sanatoase in tractorul ala de PS5 inseamna ca sunt chiar idioti.

  6. #46 SP
    Junior Member R0bymeister's Avatar
    Exact Espiritus este vorba de optimizare, niciun joc nu a fost construit pana acum sa profite cat de bine posibil de avantajele unui SSD. Poti sa te joci pe cel mai bomba SSD gen 4 acum orice vrei tu, jocul nefiind optimizat pentru SSD-uri nu o sa fie nicio aproape nicio diferenta fata de un SSD sata la loading times. Iar Sony nu lauda doar viteza de R/W a SSD-ului care nu este oricum ceea ce indica cel mai mult performanta. Mark Cerny vorbeste in prezentarea tehnica PS5-ului de cat de bine au imbinat ei tot flow-ul de date intre RAM, SSD, CPU si GPU pe care se lauda ca l-au optmizat la maxim. Viteza aia de 5.5 GB/s e doar o parte din poveste degeaba compari doar asta.

    Evident ca PC-urile vor domina din nou dupa ceva timp ca de fiecare data, dar unele jocuri eu cred ca o sa aiba la requirements SSD-uri gen 4 ca sa le poti juca cum le joci pe PS5 sau XSX pentru ca HDD-urile nu vor putea face fata.
    Eu ma indoiesc ca devii care il lauda nu au mai vazut SSD plus ca ei stiu mai bine decat orice cum se face un joc de asta tind sa inteleg si sa am incredere in punctul lor de vedere.
    Dar nu lua cuvantul meu, sunt doua video-uri absolut excelente pe tema asta de la Linus Tech Tips si Moore's Law is Dead. Vi le recomand tuturor celor care vreti sa intelegeti mai bine cat de importante sunt SSD-urile din consolele next-gen.


    La partea cu 8k, 120fps si alte prostii sunt complet de acord cu tine MonkY jocurile vor rula la maxim 4k60 si cel mai probabil la 4k30 pentru ca devii vor vrea mereu grafica peste framerate, e mai usor de prezentat un joc frumos asa.

  7. #47 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu sunt mai batran, asa ca sper sa avem la toate jocurile optiune de 1080p sau 1440p cu 60fps si ultra +4k cu 30fps si medium sau cum le fac ei default.

  8. #48 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    MonkY nu e vorba doar de marketing, sa fiu sincer și eu inițial am fost foarte dezamăgit de spec ps5 și eram convins ca XSX o sa fie din nou great. Însă după ce am citit extrem de mult, am văzut multe păreri ale oamenilor care lucrează în domeniu și am citit toate argumentele pro și contra de pe internet (asta fac de 3-4 luni încoace) am început sa îmi placa ce au făcut cu ps5.

    Nu e vorba doar de power (fps și rezolutie) tocmai ps5 vrea sa inoveze gameplayul și stii la ce ma refer, 3d audio is the ****, noul controale pentru o imersiune și mai mare (cică poți sa simți prin haptic picăturile de ploaie) și multe altele. XSX se bazează în general pe power. O sa vedem mai târziu. Oricum jocurile care vor profita cu adevărat de next gen vor apare peste 2 ani.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    La asta ma refeream


    “Gran Turismo 7 is going to benefit from almost every single technological enhancement that we have in PlayStation 5,” says Rutter. “The loading times will be next to nothing compared to what they have been in the past. Sitting in the cockpit, the 3D audio allows you to hear the thunderous roar of a Ferrari behind you or in front of you, and you can recognise the difference between that and the engine noise of a Maserati. Driving the car using the DualSense controller, you’ll have a different feeling in your hands from the smooth undulating tarmac of a racetrack, compared to the gritty sensation on a gravel track. Pressing a soft accelerator will feel very different than pressing on a stiff brake pedal or gear paddle.”


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #49 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ce exprimare de PR aici:
    The loading times will be next to nothing compared to what they have been in the past
    Basically, daca in trecut stateai 1 minut la loading si acum stai 20s, e next to nothing

  10. #50 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    Care 1 min ca sunt jocuri de stai si mai mult

    ---------- Post added 16-06-2020 at 20:24 ----------

    În fine cand am trecut de la terminator la ps1 a fost ceva oau apoi la ps2-ps3 a fost ceva dar nu a mai fost sentimentul ala, abia la ps4
    Acum sper sa fie la ps5 sa raman iar uimit si sa ma joc cu drag

  11. #51 SP
    Admin MonkY's Avatar
    AndRewqp: iti recomand sa te intorci un pic in trecut, si sa vezi cum prezenta Sony al sau Emotion Engine. Da, da... cel de PS2. Ai sa vezi fix aceleasi cuvinte pompoase... Pe vremuri, intelegeam si eu entuziasmul. Acum, sunt mai realist. Cat despre SSD, nici nu mai discut... n-are rost. Se pare ca pana a descoperit Sony SSD-ul, era o mizerie. Noroc cu ei ca vin sa "revolutioneze"...

  12. #52 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    MonkY nu știu de ce ești asa pesimist , adică după fiascoul cu ps3 Sony a demonstrat ca poate învața din greșeli și ps4 are un succes imens și am mare încredere ca noua generație de console will be a treat for everyone.

    Nu știu dacă ai citit în detaliu ce au reușit sa realizeze cu ps5 din punct de vedere al arhitecturii consolei, nu este doar un ssd simplu. Când o sa găsesc puțin timp liber o sa încerc sa fac un post mai detaliat "pe surse". Dintre toți credeam ca tu o sa înțelegi cel mai bine toată aceasta discuție tehnica și o sa fii puțin mai entuziasmat pentru ca dacă se adeverește tot ce spun acești devs (în special Tim Sweeney) de data aceasta PS5 a inovat multe lucruri iar PC o să-i fie greu sa ajungă din urma noile console în special PS5. TFlops nu înseamnă totul și NU ma refer la marketing, repet sursele nu sunt doar site-urile de casa ale ps sau ce au delcarat oficial ei.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #53 SP
    Junior Member R0bymeister's Avatar
    MonkY si eu iti recomand sa te uiti la video-urile postate de mine ca sa intelegi exact de ce suntem asa entuziasmati. Nu stiu povestea cu PS2-ul, dar cu PS3 chiar au facut greseli din care au invatat. PS4 nu doar ca a fost un imens succes, dar uite ce jocuri impresionante au iesit pe el care arata incredibil pentru cat de slab este hardware-ul. La PS4 procesorul mai ales era slab si cand a aparut, nici atunci nu-l prea puteai compara cu PC-uri high-end. Deci daca Sony a putut sa scoata jocuri aboslut impresionante ca Horizon si Spiderman pe o consola atat de slaba comparativa cu PC-uri. Imagineaza-ti ce o sa faca pe o consola care e asa aproape de PC-uri high-end.
    Si apropo tin sa mentioneza ca eu mereu am preferat gaming-ul pe PC. Console am avut doar pentru exclusive. La inceput inainte sa apara toate informatiile legate de spec-uri si sa citesc parerile si analizeze multor oameni mai tehnici ca mine si eu eram sceptic, dupa ce am inceput sa inteleg mai bine toata tehnologia asta si am vazut toate acele trailere de la livestream in 4k, mi-am dat seama ca Sony e pe un drum extrem de bun si Microsoft la fel desi au filozofii putin diferite.
    Nu zice nimeni ca Sony a descoperit SSD-ul. Exista aplicatii in care SSD-urile Gen 4 de 15-20 GBps sunt folosite la maxim deja, pentru transfer-uri imense de date, file servere, editari de video 4k, 8k, CAD si altele. Dar pentru gaming nu a fost folosit cu adevarat pana acum, nu a fost niciun joc proiectat de la 0 sa foloseasca toate avantajele SSD-ului, iar Sony si Microsoft fix asta ofera pentru toti developerii care vor sa profite de tehnologia asta.

    Eu cred ca in 2 ani o sa avem jocuri pe PC care o sa aiba chiar la requirements SSD pentru ca nu vor mai putea rula pe un HDD.

  14. #54 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Eu voi ramane la PS5 din mai multe motive:
    1. Toti prietenii ii am pe PS si nu au de gand sa schimbe;
    2. Pe PS, unele jocuri sunt modabile (Pro Evolution Soccer), ceea ce ma intereseaza in mod direct;
    3. Nu-mi permit sa dau banii pe ambele console din simplul motiv ca abia am timp sa ma joc din cand in cand pe PS, ar fi “a waste of money” sa iau si o a doua consola.

    Acum, daca cei de la Sony, cum am mai spus-o, imi ofera 60fps in 1080(nu indraznesc sa sper ca Razvan la 60fps in 1440p) iar consola nu va fi zgomotoasa, eu ma voi declara multumit.

    In ceea ce priveste design-ul, nu-mi place nici cel al PS5 si nici cel al Xbox dar asta-i chestie personala, eu fiind mai pe clasic.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #55 SP
    Admin MonkY's Avatar
    AndRewqp & RObymeister: gata guys, acum am inteles. Amandoi ati spus "Sony a invatat din greseli si ia uite ce super consola e PS4". No offense, dar PS4 Pro pentru mine e o dezamagire totala. E CEA MAI ZGOMOTOASA CONSOLA PE CARE AM AVUT-O, se supraincalzeste in draci. Daca voi spuneti ca asta au invatat, eu ma retrag. Macar PS4 Pro arata a consola, nu avea gamepad-uri albe si nici n-avea aripioare....

    Oricum, nu trebuie sa va impacientati, e doar opinia mea, la rece. La cald, cand oi avea mai multe detalii, voi pune mama pe consola. Nu trebuie sa fim toti de acord, nu?

  16. #56 SP
    Member omega's Avatar
    Unii au jocurile iar altii au hardware-ul. In majoritatea jocurilor side by side pe o consola jocurile arata sau se misca putin mai bine, iar in alte cazuri pe una merg jocurile iar pe alta nu exista deloc.
    In concluzie: consola fara jocuri e ca mos Craciun fara sac.

  17. #57 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    La mine planul este urmatorul:

    1. Noiembrie 2020 -> achizitie televizor care sa suporte 4k@120hz, cel mai probabil va fi Sony XH90, in momentul de fata am un 4k@60hz HDR insa cel mai entuziasmat la generatia noua sunt de cum se vor simti jocurile in 120hz, abia astept sa incerc un Warzone sau alt shooter fast-paced.

    2. Decembrie 2020 -> achizitie Xbox Series X. Il voi folosi cu Elite Series 2.

    3. Candva in 2021 / 2022 -> voi achizitiona PS5 cu prima ocazie in care il voi prinde la un pret acceptabil, poate chiar si SH, voi aloca pentru el 50-60% din pretul pe care il voi da pe XSX. Am in momentul de fata PS4 Pro insa voi astepta sa joc jocurile care apar pentru el si le voi juca pe PS5, singurul care mi-a starnit interesul a fost TLOU2. As mai incerca RE8 pe PS5 daca va avea acelasi tratament cu VR pe care l-a avut Resident Evil 7 pe PS4.

  18. #58 SP
    Member GoroMare's Avatar
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    La mine planul este urmatorul:

    1. Noiembrie 2020 -> achizitie televizor care sa suporte 4k@120hz, cel mai probabil va fi Sony XH90, in momentul de fata am un 4k@60hz HDR insa cel mai entuziasmat la generatia noua sunt de cum se vor simti jocurile in 120hz, abia astept sa incerc un Warzone sau alt shooter fast-paced.

    2. Decembrie 2020 -> achizitie Xbox Series X. Il voi folosi cu Elite Series 2.

    3. Candva in 2021 / 2022 -> voi achizitiona PS5 cu prima ocazie in care il voi prinde la un pret acceptabil, poate chiar si SH, voi aloca pentru el 50-60% din pretul pe care il voi da pe XSX. Am in momentul de fata PS4 Pro insa voi astepta sa joc jocurile care apar pentru el si le voi juca pe PS5, singurul care mi-a starnit interesul a fost TLOU2. As mai incerca RE8 pe PS5 daca va avea acelasi tratament cu VR pe care l-a avut Resident Evil 7 pe PS4.
    Exact ca tine voi proceda și eu, mai ales ca la sfârșit de an cele mai multe jocuri AAA vor fi cele multiplatform. Cum nu am Pc și nu vreau sa ma joc pe Pc, voi achiziționa mai întâi Xbox Seris X. Voi mai tine PS4 pro pana in iarna 2022

  19. #59 SP
    Member eneea's Avatar
    Eu nu-s sigur ca anul asta o sa avem noile console la noi...asa ca anu asta stau pe tusa, la anu sigur un XSX imi iau...sa anunte si pretul ca sa vad daca-mi mai amanetez ficatu asta

  20. #60 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    PlayStation 5 daca nu o sa fie probleme cu racirea si Xbox Series X anul viitor.


    Am One S, One X si PS4 Pro.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Similar Threads

  1. E3 2020 By lukecelmare in forum Console Club
    Replies: 114 Last Post: 10-09-2020, 19:30
  2. Replies: 1 Last Post: 31-12-2013, 12:00
  3. Replies: 22 Last Post: 30-10-2013, 20:12
  4. Ce consola next-gen vei cumpara? By MonkY in forum Polls
    Replies: 118 Last Post: 09-08-2013, 23:44
  5. De unde as putea achizitiona ?? By Soky-BUm in forum Nintendo Wii
    Replies: 1 Last Post: 27-07-2009, 19:44

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts