Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Pot fi considerate tabletele/smartphone-urile ca si console?

Voters
220. You may not vote on this poll
  • Da, le pot considera si console

    100 45.45%
  • Nu, nu le pot considera si console

    104 47.27%
  • Nu sunt inca decis

    16 7.27%
Page 4 of 10 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 61 to 80 of 196

Thread: Tabletele si smartphone-urile pot fi considerate console?

  1. #61 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Cand toate PC-urile vor fi considerate console atunci vor fi tabletele si smartphone-urile, cu alte cuvinte la fel ca si PC-urile sunt device-uri care pot fi folosite si pentru gaming, dar nu sunt facute in mod special sau restrictionate doar pentru gaming.

  2. #62 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Nu e domne nici un razboi, stai linistit. Nu fumega nimic, deci n-a fost nici un foc.
    Poate MonkY a vrut sa vada cand s-a gandit la acest thread nu neaparat daca tableta se poate numi consola (mai putin important) ci cati dintre noi ar fi dispusi sa migreze spre o tableta dinspre o consola.
    Corect, nu e niciun razboi. Sincer, eu nu m-am gandit la migrare... cat la convietuire

  3. #63 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    eu nu m-am gandit la migrare... cat la convietuire
    Da, corect, ca mi-am editat postarea.
    Si mai ziceam acolo ca cei care vor dispune de finante la vor avea pe amandoua si se inchide cazul.

  4. #64 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Acesta este un thread cu o intrebare inchisa: da sau nu? Yin sau Yang? Pro sau contra? Este firesc, din pacate, sa se ajunga la discutii "a" versus "b". Intrebarea era "este device-ul tableta sau smartphone" o consola de jocuri, puteti sa-l priviti ca atare? Si primul post incearca sa defineasca acel concept, definitie fara de care n-am fi avut la ce ne raporta si poll-ul n-ar fi avut niciun sens.

    Eu ma intreb: de ce este nevoie de tagging cu orice pret? De ce trebuie sa incartiruim neaparat tableta sau telefonul in acea categorie?

    Parerea mea este ca device-urile respective nu pot fi catalogate drept console de jocuri pentru ca, in opinia mea, nu sunt device-uri create sau promovate pentru a fi folosite in primul rand (sau exclusiv) pentru jocuri, indiferent de optiunile de alegere sau utilizare ale unora sau altora. Asa ca am votat nu.

    Dar eu ma joc pe iPad si pe smartphone-ul meu Android, si-mi plac la nebunie jocurile respective, desi detin Game Boy, Ps1, Ps3, Xbox 360, Cd-i etc. Astfel, daca MonkY ar fi intrebat "sunteti de acord sa promovam in grad thread-ul jocuri iPad si sa-l facem sa devina sticky si sa sa numeasca iPad Gaming Club as fi spus daaaa! si m-as fi pregatit sa contribui cat pot si eu. Asa, votul meu si parerea mea este irelevanta pentru comunitate, nu vad ce este constructiv in faptul ca eu nu-l privesc ca pe o consola de jocuri, desi imi place sa-l folosesc pentru joaca.

    MonkY, postul asta nu este un repros, ci doar o invitatie spre a ne reintoarce la scopul demersului tau. Ne jucam pe ele? Ne plac? Hai sa nu mai discutam daca sunt mai mult sau mai putin bune decat Ps3, Xbox, berea Ciuc sau tenisul de camp. Vrei sa le consideram platforme de joc la fel ca pe celelalte? Pai, sunt deja platforme de joaca pentru multi dintre noi, so I vote yessss!

    Altfel disputa tinde sa arate prea mult a litigiu intre confesiuni, spiritualitatea ii uneste pe oameni, religia ii desparte.

  5. #65 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Va dati seama daca ar scoate Apple o consola ?

  6. #66 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu le am pe toate. Am toate consolele (PS3, Xbox360, Wii, PS Vita), am un laptop destul de performant si am si o tableta (iPad 2). Dar nici macar pentru o secunda nu m-am gandit la tableta ca la un dispozitiv de gaming, adica o consola. Am luat tableta pentru cu totul altceva, pentru ca din punctul meu de vedere tableta nu stie jocuri. Adica din punctul meu de vedere jocurilor de tableta le lipseste din profunzimea celorlalte jocuri aflate pe celelalte dispozitive. Astfel nu o pot considera o consola.

    Iar cum MonkY le da tuturor celor care raspund cu NU la acest topic argumente ca nu au dreptate, tot asa am sa vin si eu cu argumente celor care spun DA. Ma gandesc ca am voie sa fac asta. Nu MonkY?

  7. #67 SP
    Member ramonski's Avatar
    Salutare tuturor!
    Conform unui studiu recent Apple, aproximativ 70% din aplicatiile vandute sunt jocuri!
    Tendinta zic eu e clara in ceea ce priveste smartphone-urile, ele se vor inlocuitoarele celorlalte gadget-uri, iar in mare parte si-au atins target-ul ( GPS / GSM / DATE / INTERNET / MULTIMEDIA / GAMING PLATFORM: toate acestea intr-un terminal ).
    Odata cu aparitia tabletelor experienta de gaming s-a imbunatatit simtitor, iar ceea ce rezerva viitor cu siguranta ne va surprinde intr-un mod placut.
    In concluzie consider smartphone-urile / tabletele un nou tip de consola.

  8. #68 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Nu, nu pot considera tabletele/smartphone-urile console. De ce ?
    1. Calitatea jocurilor- vreau sa joc si eu pe o tableta un joc care se compara din punctul de vedere al calitatii macar cu jocuri vechi de peste 10 ani: MGS, Zelda Ocarina of Time ( care pe 3DS e o experienta la fel de buna), Halo, chiar si Super Mario World sau macar sa-mi ofere niste remake-uri de care pot sa ma bucur la fel de mult ( control, placerea de a le juca). Calitatea se vede in timp, dar as vrea sa vad peste 10 ani daca vreun joc de iOS/Android o sa fie recunoscut ca un joc care a facut istorie.
    Poate jocurile costa de 10 ori mai putin dar eu prefer sa dau 60$ pe un RDR, Uncharted, Gran Turismo pe care o sa-l joc 2-3 luni cu placere, decat 5$ pe un joc pe care o sa-l joc 1 saptamana. La 5$/joc nu o sa apara producatori care o sa lucreze 5 ani la un joc de calitate.
    Poate iPad-ul are hardware mai puternic decat un PS3/X360, dar nu are jocuri care sa se compare grafic cu Uncharted 3/Gears of War 3.

    2. Controlul- nu ma intereseaza ca poti sa cumperi gamepad-uri si alte prostii pe care poti sa le folosesti pentru jocuri, conteaza cum vine atunci cand il cumperi. E mai placut sa joci Mario pe un Gameboy decat un alt platformer pe iPhone.

    Device-urile cu iOS/Android reprezinta o alta ramura, asa cum consolele si arcade-urile sunt 2 ramuri separate. Dar in timp ce consolele iti ofereau posibilitatea sa te bucuri de o poveste, sa stai 10-15 ore sa termini un joc, iOS-ul si Android-ul se intorc inapoi, nu prea iti ofera aceeasi posibilitate, pe ele gasesti jocuri pe care le joci in serii de 10-20 min, ceva mai apropiat de arcade-uri.

    Pana acum, pe thread-ul asta rodarkone mi se par cele mai complete si mai corecte.
    MonkY, pana acum ziceai ca esti fanboy console, dar acum ai devenit mai mult fanboy iOS.

  9. #69 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Eu zic ca e pacat sa citam din context Pentru ca nu am vorbit de excluziune

    Doar cateva randuri mai jos am discutat despre faptul ca apreciez iPad-ul si ca probabil as da banii pe jocurile de pe aceasta platforma. Dar nu as da exclusiv banii pe acestea, ci si pe aplicatii, filme, muzica, abonament de date etc. Iar cuvantul exclusiv cu siguranta suna cunoscut in randul consolistilor, nu ?! Exclusiv este Uncharted pe PS 3, exclusiv este Gears of War pe Xbox, iar iPad este orice altceva dar nu in mod exclusiv o consola . Este SI o consola, dar acest titlu, repet, exclusiv, ramane in continuare destinat lui 3ds si PS Vita, din punctul meu de vedere. Pentru ca ele au fost "procreate" spre a rula jocuri. Apoi ar mai fi exact pacatul PC-ului, in cazul tabletelor. Parca chiar MonkY spunea ca, un anume joc, nu imi amintesc exact care, urma sa apara doar pe iPad 3, si-atunci ce te faci daca ai iPad 2 ?

    Sigur ca, citand din context, putem afirma ca si PC-ul este o consola, pentru ca intruneste toate conditiile pe care le intruneste si un iPad, fara indoiala. De asemenea, citand din context, gasim post-uri care sanctioneaza exact faptul ca lumea se ia de device-urile Apple. Totusi, eu nu caut razboi, ci doar nu inteleg, de ce se face referire atat de des la iOS si la produsele Apple. In fond, jocuri asemanatoare, multiplatform, se ruleaza si pe Android.

    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Nu e domne nici un razboi, stai linistit. Nu fumega nimic, deci n-a fost nici un foc.
    Poate MonkY a vrut sa vada cand s-a gandit la acest thread nu neaparat daca tableta se poate numi consola (mai putin important) ci cati dintre noi ar fi dispusi sa migreze spre o tableta dinspre o consola.
    Bine, cei cu mai multi bani le vor avea pe amandoua. Case closed !!!
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Corect, nu e niciun razboi. Sincer, eu nu m-am gandit la migrare... cat la convietuire
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Da, corect, ca mi-am editat postarea.
    Si mai ziceam acolo ca cei care vor dispune de finante la vor avea pe amandoua si se inchide cazul.

  10. #70 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Dar nu a zis nimeni ca ar fi exclusiv console. Chiar in titlu intreaba daca pot fi considerate SI console.

  11. #71 SP
    Member Mythul's Avatar
    Monky e vreo sansa ca iOs gaming sa fie mutat din zona Apple a forumului in zona consolelor avand in vedere popularitatea sa mult mai mare ca de exemplu psp/ps vita/nds ??

  12. #72 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mythul: nu pot sa spun nimic pentru ca voi fi considerat fanboy. Oricum trebuie o arie separata pentru Android... dar daca vor ajunge in zona consolelor, depinde de voturile voastre.

    ---------- Post added 27-03-2012 at 11:57 PM ----------

    P.S. Ca sa nu mai aiba unii si altii dupa cine sa se ia, si sa voteze din proprie initiativa, numele celor care voteaza devin private... si vor fi facute publice la sfarsit.

  13. #73 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Mythul: nu pot sa spun nimic pentru ca voi fi considerat fanboy. Oricum trebuie o arie separata pentru Android... dar daca vor ajunge in zona consolelor, depinde de voturile voastre.

    ---------- Post added 27-03-2012 at 11:57 PM ----------

    P.S. Ca sa nu mai aiba unii si altii dupa cine sa se ia, si sa voteze din proprie initiativa, numele celor care voteaza devin private... si vor fi facute publice la sfarsit.
    MonkY, nu am zis cu rautate ca esti fanboy, ci din cauza ca inainte spuneai ca esti fanboy console dar acum ai inceput sa vorbesti mai mult despre iOS.

    O mica greseala, in postul de mai sus vroiam sa zic ``Pana acum, pe thread-ul asta posturile lui rodarkone mi se par cele mai complete si mai corecte`` , modificasem ceva si am uitat sa mai scriu un cuvant.

  14. #74 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by paunstefan View Post
    MonkY, nu am zis cu rautate ca esti fanboy, ci din cauza ca inainte spuneai ca esti fanboy console dar acum ai inceput sa vorbesti mai mult despre iOS.
    Am vorbit despre iOS pe threadurile dedicate, asa cum vorbesc despre orice subiect (cum am facut si despre action figures, pesti, aparate de cafea, blendere sau orice altceva m-a interesat). Normal ca in ultima perioada am avut mai multa activitate pe aria de iPad3, asa cum este dealtfel pe orice site mare in ultima perioada. Arunca te rog o privire pe engadget, the verge, gizmodo si vei vedea ca in ultima vreme din 5 subiecte, 3 erau despre noul iPad. Am zis sa fim si noi la zi, si chiar am facut un efort sa-l iau la lansare pentru a-i ajuta pe cei care vor sa-si ia (sau nu). Daca ar fi fost vorba de Galaxy S3 si l-as fi luat, as fi facut acelasi tip de "review" pe aria dedicata. La fel cum se va intampla si cu Wii U probabil (dar nu s-a intamplat cu PSV pentru ca nu-mi place politica de preturi de la Sony in privinta lui). La fel cum acum ceva timp am terminat Mass Effect 3 pe Xbox 360 si am facut review: http://www.consolegames.ro/forum/f46...fect-3-review/. In acelasi timp postez news-uri si trailere de console, pe langa partea de moderare, administrare, etc... Nu stiu si nici nu cred ca pot sa fac mai mult de atat...

    Oricum nu-i bai, pentru ca in curand mi se vor termina rezervele si probabil voi fi nevoit sa-mi caut un job (de preferat in alta tara)... si n-am nici cea mai mica idee despre ce se va intampla cu CG-ul. Probabil va fi preluat de cineva care va face mai mult (sau nu)...

    P.S. Si da, m-am jucat foarte mult in ultima vreme pe iPad 2 si 3... si contrar opiniile celor care probabil nici nu detin asa ceva, foarte multe din jocuri m-au prins... foarte multe sunt realizate de exceptie. In acelasi timp m-am jucat si pe un Nook Color, dar trebuie sa recunosc ca n-am mai vrut sa investesc in jocuri si pentru acel Android. Acum ce sa fac, sa mint sau sa fiu tipic romanesc (gigi contra) si sa spun ca sunt de rahat? Am asteptat cateva titluri cu sufletul la gura (asa cum o fac si pentru jocurile mari de consola). Diferenta e ca aici mi-am facut damblaua cu cate 0.99USD, 2.99USD si tot asa... o chestie al naibii de importanta cand nu prea ai bani....

  15. #75 SP
    Member Mythul's Avatar
    Uitati va la cele mai tari site uri in materie de gaming: Ign si Gamespot ambele au stiri, reviews etc. despre mobile gaming din 2010. Jocurile pe ios se vand in milioane de exemplare comparativ cu consolele traditionale.

    Nu inteleg de ce comparati Ps3 / xbox direct cu ipadul. Acesta e la acelasi nivel, daca nu si mai avansat ca psp/vita/nds . Daca nds are un loc in sectiunea console nu vad de ce ios/android gaming nu ar avea.

  16. #76 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Doamne fereste - de unde si pana unde de la o simpla intrebare s-a ajuns la o vanatoare de vrajitoare ?

    Nu stiu de unde si pana unde se discuta acum despre sectiuni, se trag concluzii, se pun stampile.

  17. #77 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Xristina View Post
    Gameplayul este limitat de touchscreen, mai mult mi se incarliga degetele pe ecran, grafica e la nivelul anilor 2008-2009 si nu va depasii acest prag prea curand, imersiunea este inexistenta in majoritatea jocurilor din varii motive (voice acting, storyline pline de copy/pasta, etc).

    Thanks but no thanks.
    Nu conteaza touchscreen-ul, eu am Xperia Play care e foarte apropiat de PSP si am mai spus in postul sters de cineva (aparent nu de MonkY, dar cineva l-a sters) ca Xperia Play e telefon si atat, degeaba zice Sony si/sau Wikipedia altceva.

    Si grafica e irelevanta, de exemplu Wii are grafica extrem de slaba, dar este consola.


    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Depinde de voturile voastre acest lucru. Majoritatea decide
    Iar trebuie sa ma abtin

    Hai sa fac o analogie: daca eu deschid un poll si intreb "este bradul un animal?" sau "este pisica o planta?" sau "este aurul un aliment?" si daca majoritatea raspund "da" inseamna ca asa si este de fapt?

    Daca spuneti ca o tableta e o consola as vrea sincer sa stiu "de ce" o tableta e o consola si un PC sau un laptop nu e o consola. Atat, nimic mai mult. Daca ma luati cu drivere si OS va spun atat: eu pot face oricand un PC care sa booteze de pe un CD special, cu drivere, tot si ala va fi capabil sa ruleze un set de jocuri. Oricine va putea sa-l foloseasca la fel ca si pe o consola, n-o sa-l intereseze ce ruleaza, doar o sa joace.

  18. #78 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    ...va spun atat: eu pot face oricand un PC care sa booteze de pe un CD special, cu drivere, tot si ala va fi capabil sa ruleze un set de jocuri. Oricine va putea sa-l foloseasca la fel ca si pe o consola, n-o sa-l intereseze ce ruleaza, doar o sa joace.
    Daca o luam asa si consola e un PC

    Deja mi se pare ca s-a ajuns prea departe cu tot asta. Fiecare o vede cum vrea. E dreptul lui. Nu inteleg de ce toata cearta asta...

    Smartphones-urile si tabletele sunt, printre altele si console (in sensul ca te poti juca pe ele), asa cum sunt si mp3-playere si "dvd"-playere si carti si ziare si rame foto si tot ce mai vreti voi.

  19. #79 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Daca o luam asa si consola e un PC

    Deja mi se pare ca s-a ajuns prea departe cu tot asta. Fiecare o vede cum vrea. E dreptul lui. Nu inteleg de ce toata cearta asta...

    Smartphones-urile si tabletele sunt, printre altele si console (in sensul ca te poti juca pe ele), asa cum sunt si mp3-playere si "dvd"-playere si carti si ziare si rame foto si tot ce mai vreti voi.
    Pai fix asta zic si eu, dar degeaba. In fine, daca pe unii ii face fericiti sa stie ca o tableta e o consola de ce sa ma bag eu sa le rapesc bucuria asta. Am mai zis, din partea mea puteti spune si ca roata de la tractor e consola...

  20. #80 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Exact !!! TOATE sunt console, TOATE sunt PC-uri, TOATE fac mai mult decat sa ruleze jocuri.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 10 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 ... LastLast

Similar Threads

  1. Smartphone Photography By MonkY in forum Foto & Video
    Replies: 10 Last Post: 05-03-2015, 04:28
  2. Nu mai pot posta in BAZAR CONSOLE !!! By szabi90 in forum Help Desk
    Replies: 1 Last Post: 13-12-2013, 12:23
  3. Nu pot crea thread nou pe Sony: Jocuri Console By TheArsonist in forum Help Desk
    Replies: 2 Last Post: 11-12-2013, 23:36
  4. Hobby-urile gamerilor By paunstefan in forum Offtopic
    Replies: 46 Last Post: 30-10-2013, 16:42
  5. iPad-urile si iPhone-urile primesc inca un GamePad By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 6 Last Post: 04-01-2012, 15:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts