Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Cum vi s-a parut anul 2014 in materie de gaming?

Voters
285. You may not vote on this poll
  • Nota 1 - Nu se putea mai prost de atat!

    5 1.75%
  • Nota 2 - Sub orice critica...

    7 2.46%
  • Nota 3 - Fara comentarii.

    6 2.11%
  • Nota 4 - Nu merita nota de trecere!

    11 3.86%
  • Nota 5 - Cu doua-trei titluri bune nu se face primavara.

    49 17.19%
  • Nota 6 - Destul de slab. Se putea mult mai bine!

    45 15.79%
  • Nota 7 - N-a fost rau. Au lipsit titlurile mari din pacate...

    88 30.88%
  • Nota 8 - Mult mai bine decat in 2013. Keep it up!

    36 12.63%
  • Nota 9 - Excelent. Sunt foarte multumit!

    31 10.88%
  • Nota 10 - Cel mai bun an pt. gaming!

    7 2.46%
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 25

Thread: Cum vi s-a parut anul 2014 in materie de gaming?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Cum vi s-a parut anul 2014 in materie de gaming?

    Well, intrucat am trecut intr-un nou an, cred ca e momentul oportun pentru a afla ce nota acorda gamerii pentru toata activitatea anului 2014 (in materie de gaming, desigur). Desi poate la prima vedere pare a fi un an mai putin spectaculos (in special pentru ca nu am avut parte de noi console sau vreo revolutie in gaming), eu cred ca au reusit sa se maturizeze engine-urile pentru "next-gen" si am avut cu ce sa ne "clatim" mintea si ochii (as putea spunea si sufletul cu cateva titluri). Prin urmare, fara a vrea sa influentez in niciun fel, eu acord nota 8+ si sper ca 2015 sa sara linistit la nota 9. Care este nota ta si de ce?

    Later edit: Vazand notele mici, am zis ca ar trebui sa explic de ce eu i-am dat nota 9. M-am gandit ca in primul rand, fata de anul trecut, chiar am avut titluri bune pe mai toate platformele. Pe scurt imi vin repede in minte Bayonetta 2, Infamous Second Son, Far Cry 4, Dragon Age: Inquisition, Middle-Earth: Shadow of Mordor, Titanfall, Wolfenstein: The New Order, Destiny, Super Smash Bros, Mario Cart 8, Forza Horizon 2, Little Big Planet 3, Donkey Kong Country: Tropical Freeze, Dark Souls 2. Da, se putea mai mult... si mi-as fi dorit mai mult de la Destiny, Driveclub, Watch Dogs si AC Unity, insa cred ca per total a fost mai bine decat in 2013.

    Si vorbind despre remake-uri (am vazut foarte multi ca au considerat anul 2014 ca fiind unul al remake-urilor), daca ma gandesc la titluri precum The Last of Us, Grand Theft Auto V, Tomb Raider: Definitive Edition, Halo: MCC, Metro Redux... eu unul sunt chiar foarte multumit si nu ma deranjeaza absolut deloc. Ba din contra, as vrea ca toate titlurile mari si bune sa primeasca varianta remasterizata. But, maybe that's just me...

    Ah, si sa nu uitam ca 2014 a fost anul in care in sfarsit am primit oficial PlayStation Store Romania. Sper ca in 2014 sa avem si Xbox Live Romania, sa pot da chiar un 10!
    Attached Images Attached Images watch_games_2014.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Nota 8 și de la mine. Cam multe dezamăgiri din cauza unor jocuri grăbite pe piață dar am avut și destule jocuri bune. Sper ca anul viitor să fie mai bine .

  3. #3 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Eu am dat un 5. Am ramas dezamagit la multe titluri mai ales la jocurile scoase de ubisoft, in afara de asta multe au avut probleme la lansare, servere care nu au mers zile bune etc. Mie imi pare rau ca suntem in era aceea cand se face prea mult hype la un joc si cand iese pe piata o sa fie o mediocritate cum au fost cu majoritatea jocurilor din anu asta. Macar in 2015 o sa avem niste jocuri bune mai ales Withcher 3.

  4. #4 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Am dat un 7 din cauza lui Watch Dogs. Ma asteptam la foarte multe de la acest joc, din trailere mi s-a parut genial, pana cand l-am bagat in consola si m-am jucat. De asemenea, au fost foarte multe remake-uri, pe unele le-am cumparat, insa, totusi, cam multe. Pe de alta parte, 2015 pare promitator cu The Order: 1886, Until Dawn si Uncharted 4 (am mentionat doar exclusivitatile de la Sony, de care sunt direct interesat).

  5. #5 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Nota PATRU, stai jos, 2014 ! De ce ? A fost un an al dezamagirilor, majoritatea titlurilor AAA nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor si s-au lansat pline de probleme tehnice sau neternimate, exemple ar fi: Watch Dogs, Assassin's Creed Unity, Destiny, Halo: MCC, Driveclub si altele. De asemenea a fost un an al remake-urilor, am avut parte de peste 7 remake-uri ale unor titluri last-gen, iar acestea au fost printre cele mai bine primite (ca si note) jocuri ale anului. Partea buna au fost cateva titluri indie care au iesit in evidenta.

    Pentru mine in 2014 nu a fost nici un joc AAA care sa ma uimeasca, cu siguranta cel mai slab an de cand am inceput sa ma joc pe console.

  6. #6 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    I-am dat un 7. De ce 7?

    Pentru ca a fost un an in care nu a fost vreun joc (cu exceptie facand Dragon Age, dar fiind de abia in Decembrie, nu prea are vreun efect) pe care, dupa ce sa-l fi vazut intr-un trailer sau gameplay demo, sa mi-l doresc neaparat sa il joc, despre care sa caut informatii si stiri si sa fiu la curent cu tot legat de el.

    Plus, am fost dezamagit de jocuri precum Watchdogs. Cand am vazut prima data demo-ul Watchdogs (acum un an sau ceva la E3 cred) m-am simtit precum personajele din "Person of Interest" si credeam ca va rupe "gaming-ul" in doua. Si a rupt. Pentru unii. Pentru un utilizator de 360 la vremea aia,nu pe mine. Dar l-am terminat, am vrut sa vad unde ma duce povestea. Singurul moment in care m-a facut sa tresar un pic si sa simt ca chiar investesc in joc a fost


    Singura parte buna a lui 2014 a fost formata din FIFA 15 (sunt fan si joc seria de la '08), Dragon Age si Last of US pe care am avut ocazia sa il joc pe PS4 neavand cum sa il joc la momentul lui pe PS3.

    Iar surpriza pentru mine a fost Destiny. In consider surpriza persoanala deoarece nu am fost niciodata fanul jocurilor multiplayer tip shooter, parte lipsa de talent parte oamenii enervanti si fustrati de viata peste care dai. Dar Destiny am avut sansa sa il joc doar cu prieteni, in Fireteam si are parca un farmec aparte. Atat in multiplayer cat si in story missions.

    Dar cand trag linie ... da ... ramane un 7 pentru 2014.

  7. #7 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    2014 s-a salvat prin jocurile celor de la Telltale, si chestiilor mici gen Child of Light sau Valiant Hearts, dar in rest a fost un c*cat absolut. Porcarii de jocuri cancerigene precum Watch Dogs care nu numai ca sunt incredibil de lipsite de imaginatie si inovatie, dar mai sunt si facute prost, lansari facute in sictir a la Assassin's Creed si Driveclub si grindfest-uri precum Destiny unde jucatorii sunt bataia de joc a developerilor. De Shadow of Mordor nu mai zic, nu inteleg de ce il lauda toata lumea, nu m-a impresionat absolut deloc, ba chiar sunt de parere ca mecanicile de joc il trag incredibil de mult in jos.

    Dragon Age cred ca a fost singurul joc triple A care m-a impresionat placut, dar asta cred ca din cauza ca celelalte jocuri au fost niste imputiciuni. Far Cry 4 ce s-a mai apropiat cat de cat, dar e si ala plin de mecanici tampite si fara prea multe chestii noi, un FC3 la munte.

    In concluzie, tot ce-a fost AAA a fost sub asteptari cu mult. Astept 2015-le cu The Order, The Witcher 3, No Man's Sky si Project CARS ca sa-mi mai stearga un pic noroiul de pe retine (sper).

    ---------- Post added 04-01-2015 at 01:17 ----------

    PS: Cine a dat note mari, cred ca s-a jucat doar pe Wii U

  8. #8 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    eu ii dau tot nota 8,de ce ,am inceput anul cum nu se poate mai bine prin achizitioanarea unui ps4(diferenta foarte mare fata de ps3) imediat mi-am activat ps+ si a venit resogun cu care mi-am facut de lucru un timp ,intre timp am cumparat si fifa 14,bf4,injustice,kz apoi am mai primit si dont starve la ps+ care iar a fost un joc foarte interesant si mi-a luat ceva timp sa il duc la capat
    Apoi au inceput sa vina si alte jocuri bune Second son ,diablo3,tomb raider etc (mie unul mi-a placut si watch dogs )
    Iar pana sa se termine anul sau mai lansat foarte multe jocuri si am ajuns sa am marea majoritate dintre ele asa ca nu ma plang timp sa am sa duc cat mai multe la capat

  9. #9 SP
    Member Joystick's Avatar
    Este primul an ... merita 8 pentru TLOU remastered DA:I Diablo 3 ... insa i-am dat 6 (cam mult) datorita jocurilor tip Destiny (Mincinosi) COD:AW (Activision) Battlefield 4 extrem de multe probleme cu serverele , serverele in sine DDos , glitch-uri absurde si 10000 de patch-uri , si delay .. delay delay, delay, delay . Hope & Wait

  10. #10 SP
    Banned Venom's Avatar
    Am dat nota 10. Asta pentru ca pentru noi, s-a lansat Playstation Store Romania. Totusi, ca jocuri n-a fost un an prea stralucitor, dar avand in vedere ca a fost anul 1 la noile console, zic ca a fost totusi binisor.

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nota 6 de la mine.

    Comparativ cu anul trecut in care am avut Tomb Raider, Bioshock Infinite, Metro Last Light, The Last of Us si GTA 5, anul asta am avut remake-uri cu duiumul si cam atat. Destiny si Titanfall nu m-ar fi atras oricum, dar in rest cum zice si Ochi de Soim mai sus, lansari ale jocurilor pline de buguri cum a fost la Watch Dogs, Assassins, Driveclub n-am mai vazut niciodata. Un dezastru absolut.

    Singurul joc demn de mentionat pe anul asta e Dragon Age, dar pun pariu ca intr-un an mai aglomerat cu mai multe titluri de calitate nu iesea atat de mult in evidenta.

    Macar anul asta ne asteapta Witcher 3, Uncharted4 , Order 1866, Project Cars si ce alte nebunii nu imi vin acum in minte.

  12. #12 SP
    I Unlimited Bitza's Avatar
    Nota 2 - Sub orice critica.
    De ce? Pentru ca PS4 si pentru ca 2014.
    Mi-am luat PS4 la lansare in Ro, mai mult pentru DriveClub si reclama acestuia in 2013 (gratis pt cei cu ps plus la lansare), si nu l-am jucat nici in ziua de azi.
    Inafara de Assassins IV care a fost mai mult decat ok pt grafica de PS4 la lansare, watchdogs ( un fel de gta Iv...sa ziceam, dazamagitor pt mine), si farcry 4 (grafica foarte buna, dar un ad on la farcry3 ) nu am avut ce sa joc... (si nici timp dealtfel).
    Foarte multe jocuri de cacao pe ps plus.
    sper ca 2015 sa fie mult peste 2014 si PS4 sa infloreasaca foarte, foarte mult.

  13. #13 SP
    Member miami's Avatar
    Nota 9 - Excelent. Sunt foarte multumit!

  14. #14 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    nota 7 , adica ok.

    mie mi-a placut WD, Unity , driveclub , killzone SF , SOM (chiar foarte mult) , infamous SS , BF4 (pt ca l-am jucat anul asta) , far Cry 4 , ar fi fost un an tare trist fara ele.

    marile mele dezamagiri au fost :

    - Last of US remake ps4 (nu l-am jucat pe ps3)
    - Call of Duty AW
    as fi adaugat si Destiny , dar nu-i genul meu pana la urma asa ca nu insist.

    cel mai bun remake GTA 5 , dar totusi expirat din moment ce l-am mai jucat.

    sa curga 2015 !

    n-am incercat totusi Dragon Age , caci m-a plictisit teribil ultimul (2 parca).. am tras de mine sa-l termin.

  15. #15 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Stai un pic, de ce anume te-a dezamagit TLoU daca nu l-ai jucat pe PS3?!

    Si daca mai vad "Last of Us" fara prepozitie inainte, o sa orbesc.

  16. #16 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Last Of Us.

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bang! eagle-eye received a blinding spell for 5 minutes. Use Clear Vision potion?

  18. #18 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Stai un pic, de ce anume te-a dezamagit TLoU daca nu l-ai jucat pe PS3?!

    ce sa ma dezamageasca , hype-ul facut de voi si de cele 200 de "premii"
    ma asteptam la ceva revolutionar nu la un survival in limite , doar cand am jucat cu pustoaica s-a mai salvat jocul (pt mine) , in rest..banal (cover /stealth..bla,bla)

    eu din dezamagire am vandut jocul , asa ciuda am avut pe el

  19. #19 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Pf, las' ca stiu eu de ce ti-a placut cu pustoaica, m-am lamurit.

  20. #20 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Pentru mine a fost un an cu destul de multe surprize extrem de placute, dintre care as mentiona Wolfenstein, Sunset Overdrive, Dragon Age, The Evil Within(what a phokin game). In plus am experimentat jocurile de lansare ale Xbox One cand mi-am cumparat consola in primavara: Ryse, Forza 5, Titanfall, Killer Instinct.
    La plusuri as adauga inclusiv Driveclub(I know I know nu incepeti) si noul COD, care m-a facut sa indragesc din nou seria. Yeah I'm a sucker for arcadeish arena based FPS with bad spawns and tight controls. Ah si Far Cry 4 - o minunatie, desi n-am jucat decat primele 3 misiuni.
    La cat timp am eu de gaming, asta insemnand ca ma apuc pe la ora 23 seara, au fost foarte multe jocuri bune cu care as dori sa-mi petrec mai multa vreme.
    Honorable mentions: TLOU remastered si Diablo 3 PS4 cu care m-am distrat de minune.
    NOTA ZECE datorita motivelor mentionate mai sus.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Istoria ta in materie de console (cum ai devenit jucator pe consola) By rodarkone in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 141 Last Post: 12-07-2020, 20:25
  2. Gran Turismo 7 nu prinde anul 2014 By MonkY in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 04-07-2014, 18:20
  3. 2014 - anul ceasurilor inteligente By trickz in forum Tech News
    Replies: 9 Last Post: 18-03-2014, 23:32
  4. Replies: 36 Last Post: 27-03-2013, 22:06
  5. Replies: 26 Last Post: 01-01-2010, 03:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts