Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 40 of 64

Thread: Atentie la cumparaturile pe shopto.net !

  1. #21 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Cumpara in siguranta pe Internet | Securitate online

    Oameni buni, decat sa stati cu frica in san va recomand sa activati 3D Secure. La Visa Electron nu merge, dar e cea mai buna solutie pentru a putea cumpara online in continuare.

    De ce este sigur sa platesti online?
    • Datele de card necesare in momentul platii nu sunt introduse pe pagina magazinului online ci pe paginile securizate ale procesatorului
    • Datele nu sunt stocate nici pe serverele procesatorului. In momentul in care introduci datele de card, acestea sunt trimise criptat spre serverele bancii emitente pentru autentificarea tranzactiei
    • Toate serverele de tranzactionare sunt scanate zilnic impotriva vulnerabilitatilor
    Singura problema ar fi ca veti putea cumpara cu acel card EXCLUSIV pe site-urile cu 3D Secure, insa folosind 3DS si Paypal puteti sa va considerati cei mai protejati cumparatori de pe internet.

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Khan, inainte sa recomanzi 3D Secure, arunca o privire peste problema cu shopto si o sa vezi ca unii useri carora le-au fost blocate cardurile chiar aveau 3D Secure ! Degeaba ai 3D Secure daca shopto nu cere asa ceva. Cred ca una din cele mai bune optiuni ramane PayPal, Google Checkout... acolo nu au ce sa cloneze. In cel mai rau caz in care s-ar sparge site-ul (cum a patit PayPal) va recuperati banii...

    P.S. De fapt am zis amandoi cam acelasi lucru... care insa nu rezolva problema cu shopto

  3. #23 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Shopto are 3D Secure. Cine mai exact a zis ca a patit asta cu 3DS activat? E imposibil!

    Uite aici cand a activat Bodo:

    http://www.consolegames.ro/forum/f60...tml#post131659

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Shopto are 3D Secure. Cine mai exact a zis ca a patit asta cu 3DS activat? E imposibil!

    Uite aici cand a activat Bodo:

    http://www.consolegames.ro/forum/f60...tml#post131659
    Greyhound are 3D Secure... eu am (dar n-am mai luat de pe shopto de vre-un an cred)... mai era cineva pe-acolo, i'll do some search later

  5. #25 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Shopto are 3D Secure. Cine mai exact a zis ca a patit asta cu 3DS activat? E imposibil!
    http://www.consolegames.ro/forum/136308-post670.html

    Poti avea tu si mama 3D Secure-ului, daca le-a fost furata baza de date in care erau stocate numerele cardurilor si CVV-urilor nu te ajuta la nimic. Eu cred ca asta s-a intamplat. Au avut leak, au anuntat pe Visa, Mastercard, etc de seriile cardurilor care au fost leaked si *poof* au fost dezactivate cardurile.

  6. #26 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Ce bine ca tocmai imi faceau parintii un card sa cumpar de pe shopto ce bine ca nu am cumparat,oricum ibne ca s-a rezolvat.

  7. #27 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Se mai intampla. Acum nu inseamna ca nu trebuie sa mai luati de pe shopto.
    Fata de alte site-uri, care au probleme si nu primesti nici o avertizare...
    Acum 1 luna am observat pe Mastercard-ul ING o tranzactie dubioasa, de pe un site de articole pescaresti. Am sunat la ING, m-au luat la un interogatoriu si in final am inchis cardul. Incercasera sa faca tranzactii de 6500 de franci francezi, 600 de franci francezi si in final au facut o tranzactie de 2 dolari. De ce? Era un card pe care nu tineam banii(aveam circa 12 lei). Eu banuiesc ca ar fi aflat numarul si civ-ul de pe canadiantires.
    Se intampla, doar ca trebuie sa nu folosim cardurile de salarii la cumparaturi online.
    Apropos, nu retrageti bani de la bancomatul BRD de la Obor. Am auzit de fraude comise acolo(bulgarii).

  8. #28 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    franci francezi? astia nu mai exista de mult. poate franci elvetieni....

  9. #29 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Elvetieni, scuze
    Bine era daca incercau sa faca cumparaturile in marci

  10. #30 SP
    Member felixxx's Avatar
    si eu aveam 3dsecure activat dar exact asa cum a zis GreyhounD cata vreme s-au furat datele privind numele, seria , data expirare si CVV hotilor le-a fost suficient. ganditi-va ca de exemplu pe thehut sau pe zavvi acest serviciu 3dsecure nu este activat. asta inseamna ca daca eu fac rost de datele cuiva pot cumpara linistit de pe aceste siteuri. oricum ponderea siteuri-lor care nu au acest serviciu activat este mai mare decat a celor care il au. ganditi-va ca de exemplu steam, d2d, itunes si multe altele nu au acest filtru activat.
    in alta ordine de idei partea proasta este ca odata cu noul card emis de banca trebuie reinregistrat cardul pentru serviciul 3dsecure. am intrebat la banca si mi-au confirmat ca tb facuta o noua cerere, tb sa treaca iar o saptamana pana ajunge cererea la mastercard romania si tot asa.

  11. #31 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Cerere pentru ce?

  12. #32 SP
    Member felixxx's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Cerere pentru ce?
    pentru a avea seviciul 3dsecure activat trebuie facuta o cerere la banca la care este emis cardul. ei trimit cererea la mastercard romania (evident ca dureaza ceva timp ca doar suntem in romania) si apoi se activeaza acest serviciu.

  13. #33 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Nu-ti trebuie cerere. La ING iti trebuie asa: Parola initiala de inrolare = codul dvs. client ING Bank + prima litera din nume + prima litera din primul penume.
    La Transilvania: Parola initiala de inrolare este compusa din: ultimele 6 cifre din CNP-ul dvs. + ultimele 6 cifre din numarul cardului.
    Sunt 2 exemple. La ING mi-a dat-o pe loc, fara cerere si alte "birocratii".

  14. #34 SP
    Member felixxx's Avatar
    eu am raiffeisen si la ei trebuie facuta cerere, dupa care astepti o saptamana si ii injuri pe aia din cauza carora ti-i s-a blocat cardul

    Raiffeisen Bank

  15. #35 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...vă merge? shopto.net că mie nu (de c�teva ore bune) lol

  16. #36 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    http://www.consolegames.ro/forum/136308-post670.html

    Poti avea tu si mama 3D Secure-ului, daca le-a fost furata baza de date in care erau stocate numerele cardurilor si CVV-urilor nu te ajuta la nimic. Eu cred ca asta s-a intamplat. Au avut leak, au anuntat pe Visa, Mastercard, etc de seriile cardurilor care au fost leaked si *poof* au fost dezactivate cardurile.
    Daca iti faci un card nou cu 3DS te ajuta:

    • Datele de card necesare in momentul platii nu sunt introduse pe pagina magazinului online ci pe paginile securizate ale procesatorului
    • Datele nu sunt stocate nici pe serverele procesatorului. In momentul in care introduci datele de card, acestea sunt trimise criptat spre serverele bancii emitente pentru autentificarea tranzactiei

    Daca ai un card vechi si activezi 3D Secure, utilizarea lui fara user si parola va fi inutila.
    Odata activat serviciul, cardul tau NU MAI MERGE pentru cumparaturi online stiind doar celelalte date.

    Deci doar prin clonarea cardului ar putea scoate ceva, dar cum nu se stie codul PIN, e imposibil sa fii fraudat.

    O sa postez aici seria, numele si cvv-ul dupa ce mi se activeaza serviciul. Vreau sa vad cati ma "fraudeaza"


    P.S. Ronan: Shopto.net merge fara probleme.



    L.E. Din cate stiam eu poti vorbi cu banca sa RESPINGA orice tranzactie nu e facuta prin 3D-S, de aia am dat si toate explicatiile mai sus.

  17. #37 SP
    Member felixxx's Avatar
    daca ai facut vreodata pre-comanda la shopto probabil iti amintesti ca pre-comanda devine comanda fara sa te intrebe nimeni nimic.
    practic in ziua in care jocul ajunge la shopto ei iti trag banii din card fara sa fie nevoie de confirmare din partea ta. cel putin asa a fost in cazul meu si asta cu serviciul 3dsecure activat. deci este evident ca din moment ce iti iau banii de pe card fara sa introduci tu datele din nou la ei pe site (sau pe pagina procesatorului) aceste date sunt stocate de catre shopto.
    cat despre datele despre cardul tau, eu zic sa nu te risti. lumea e serioasa pe cg dar fiecare padure mai are si uscaciuni.

  18. #38 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by felixxx View Post
    daca ai facut vreodata pre-comanda la shopto probabil iti amintesti ca pre-comanda devine comanda fara sa te intrebe nimeni nimic.
    practic in ziua in care jocul ajunge la shopto ei iti trag banii din card fara sa fie nevoie de confirmare din partea ta. cel putin asa a fost in cazul meu si asta cu serviciul 3dsecure activat. deci este evident ca din moment ce iti iau banii de pe card fara sa introduci tu datele din nou la ei pe site (sau pe pagina procesatorului) aceste date sunt stocate de catre shopto.
    ...eu am pățito-o acum un an și c�teva luni cu un pre-order la jocul Soulcalibur IV. Mi-au tras de trei ori suma și joc din părți. P�nă la urma s-a rezolvat treaba (după cateva zeci de reply-uri și scan-uri)...dar oricum e aiurea și-am ajuns să-mi iau jocul de la noi, la supra preț, cu 340 de lei (Intend Cluj) că doar acolo era.

    Am postat tot carnavalul ăsta pe topicul cu ghidul consolistului. Și cu ei și cu thehut (la the hut nu mi-a ajuns jocul nici �n ziua de azi - same game). De atunci de la shopto am mai cumpărat jocuri dar niciodată pre-orders - m-am lămurit.

    Și acum faza cu cardurile...caca maca.

  19. #39 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by felixxx View Post
    daca ai facut vreodata pre-comanda la shopto probabil iti amintesti ca pre-comanda devine comanda fara sa te intrebe nimeni nimic.
    practic in ziua in care jocul ajunge la shopto ei iti trag banii din card fara sa fie nevoie de confirmare din partea ta. cel putin asa a fost in cazul meu si asta cu serviciul 3dsecure activat. deci este evident ca din moment ce iti iau banii de pe card fara sa introduci tu datele din nou la ei pe site (sau pe pagina procesatorului) aceste date sunt stocate de catre shopto.
    cat despre datele despre cardul tau, eu zic sa nu te risti. lumea e serioasa pe cg dar fiecare padure mai are si uscaciuni.
    Asa mi-au facut si mie la preorder la GTA IV... dar banca nu a permis tranzactia. Tocmai asta spun: ai 3D-S activat si celelalte tranzactii sunt obsolete.
    Totusi, telefoane pe motiv ca ti se afla seria cardului vei mai primi, dar nu vei putea fi fraudat de cei care au acea serie.

  20. #40 SP
    Member felixxx's Avatar
    atunci se poate sa fie diferente intre banci. eu majoritatea comenzilor pe care le-am avut la shopto le-am avut facute cu pre-order, toate au venit fara nici o problema si fara sa imi ceara nici un fel de alte detalii in momentul in care au operat comanda. in schimb daca am vrut sa comand ceva ce era deja in stoc a fost nevoie sa introduc parola de 3dsecure. cred ca am avut cel putin zece pre-ordere la ei, toate au plecat fara sa ma intrebe nimic, nu stiu cum e la alte banci dar asa merge cu cardul de credit mastercard de la raiffeisen.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. ShopTo - comenzi PS4 By Rasko in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 198 Last Post: 09-01-2014, 23:13
  2. Home Plus schimba modul in care faci cumparaturile By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 5 Last Post: 27-08-2013, 12:30
  3. Problema cu cei de la shopto By radutz93 in forum Console Club
    Replies: 6 Last Post: 18-06-2012, 22:38
  4. Replies: 9 Last Post: 28-02-2011, 13:53
  5. Problema ShopTo By Hrdcore in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 0 Last Post: 09-11-2010, 14:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts