Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 72

Thread: Gaming Job

  1. #1 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar

    Gaming Job

    Ma scuzati de topic dar vreau sa aflu daca este cineva pe acest forum care a muncit sau munceste la o firma de gaming daca da l-as ruga sa-mi trimita un mesaj privat cu id-ul sau pentru a putea sai adresez cateva intrebari.

  2. #2 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Mai bine intrebi aici, e bine sa stie toata lumea

  3. #3 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar
    1.Trebuie o varsta minima pentru a putea lucra la ei?
    2.Ce pregatire trebuie sa am?
    3.Trebuie sa fiu din orasul in care este aceea firma de gaming?
    4.Mai multe informatii care credeti ca ar fi bine sa le stiu.

  4. #4 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    1. Varsta minima pentru a lucra cu carte de munca este de 16 ani. Firmele de jocuri respecta legea

    2. Pai ce vrei sa lucrezi? In functie de postul pe care vrei sa-l obtii apar si pregatirile. Ca tester de jocuri nu-ti trebuie nici o pregatire. Doar sa stii engleza foarte bine si sa ai cultura de gamer. Targetul pentru testeri sunt tinerii, in special studenti.. deci nu te astepta la un salariu cu care sa te lauzi la prieteni.

    3. Evident. Imagineaza-ti cum ar fi sa ti se trimita tie o versiune BETA a unui super joc ce urmeaza sa fie lansat ca sa o testezi. Crezi ca o firma care investeste milioane de dolari isi permite astfel de leak-uri? Totul se face intr-un cadru supervizat.

    4. Presupun ca nu vrei sa lucrezi in industrie si sa fii tester for life. Fa-ti un hobby din a crea nivele pentru jocuri, creaza nivele si pune-le pe siteuri de specialitate. Aduna impresii pozitive despre ele.
    Alte variante ar fi sa inveti programare sau grafica 2D/3D. Acolo se fac banii.
    Acum la mine se cauta un grafician 3D si salariul pt o astfel de pozitie este imens... dar si portofoliul de cunostinte trebuie sa fie echivalent.

  5. #5 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar
    Multumesc foarte mult pentru raspunsuri Khan din ce-ai spus mai sus inteleg ca lucrezi la o firma de gaming as fi interesat unde sunt sediurile acestei firme deoarece eu sunt din Galati si salariul care il primesc ca tester.

    LE: Versiunile beta vor fi pentru pc sau si pentru console?

  6. #6 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Ubisoft din cate stiu e in Bucuresti, Iasi si Craiova. Nu stiu insa care departamente si cum...
    EA are sediul vizavi de caminele din Regie din Bucuresti, deci un mare plus pentru boboci

    Partea proasta insa e ca momentan salariul de inceput este putin peste minimul pe economie + Bonuri de masa cu un contract temporar de 6 luni. Nu e tocmai raiul pe pamant insa e jobul ideal pentru proaspat absolventi de liceu care vor sa-si faca o idee despre cum functioneaza industria, insa daca nu ai aspiratii catre alte departamente poate deveni un "dead-end" job si nu e deloc placut.

  7. #7 SP
    Member slabunator's Avatar
    as fii interesat ce alte posturi si departamente exista intr-o companie ce produce jocuri.
    exista echivalentul unui regizor din arta cinematica si daca da cam ce studii/pregatiri/ calitati ar fii necesare ? banuiesc ca un post asa important nu il poti ocupa din prima.

    ce posturi exista in departamentul creativ?

  8. #8 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Partea regizorala intr-un joc o face game designerul impreuna cu game writerul si level designerii.
    Se pleaca de la un concept in genul astuia de la acest link:


    Si de aici se dezvolta in functie de engine-ul jocului. Scenele sunt gandite de game designer, replicile sunt facute de game writer iar level designerul se foloseste de engine/editorul de nivele pentru a produce scena in varianta finala.
    Desigur ca la proiecte mari sunt designeri asignati pentru scene SEPARATI de cei care lucreaza la joc. Dar la un proiect mic trebuie sa faci de toate.
    Game writingul e un job relativ nou in industrie si a inceput sa prinda destul de bine.

    Offtopic: Imi place threadul asta. E ceva gen "Cititorii intreaba - Khan raspunde". Well, bring it on

  9. #9 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Si eu am vrut anul trecut sa ma angajez la Ubisoft dar nu mai erau locuri libere si mi-a zis sa vin prin septembrie-octombrie si nu am mai fost.Sediul din Bucuresti este pe langa casa scanteii, bulevardul exploziei parca.

  10. #10 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Este și �n Cluj un sediu Quantic Lab

  11. #11 SP
    Member dogdan's Avatar
    ok khan,imi poti raspunde ,pentru a fi game designer sau level designer exista o scoala pentru asa ceva in romania ,poti invata si singur 3d studio max,maya si iti da probe cand aplici pt job?

  12. #12 SP
    Member slabunator's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Offtopic: Imi place threadul asta. E ceva gen "Cititorii intreaba - Khan raspunde". Well, bring it on
    ok, more questions than

    ce studii/calitati sunt necesare pt fiecare job?
    exista vreun loc in Romania unde poti urma niste cursuri de specialitate(facultate?) pt producerea jocurilor video? probabil ca nu, dar atunci toti designerii romani unde au urmat curusurile? in afara? burse? cum functioneaza?

  13. #13 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    In mare parte industria nu se bazeaza pe studii, exceptie facand poate doar cazul programatorilor. Dar am intalnit si asi in programare corigenti la matematica.
    Totul se bazeaza pe talent, si pe ce e mai important portofoliu.
    Atat graficienii cat si designerii trebuie sa aduca ceva referinte. Inainte era mult mai greu cand internetul nu era la baza societatii, insa acum poti gasi pe net tutoriale pentru aproape orice ai nevoie.

    Poti posta pe net harti sau moduri de jocuri, primi feedback si invata din greseli. Pentru ca testul propriu zis va consta in crearea unui nivel pe hartie sau chiar intr-un editor. Cineva imi spunea ca pentru level designer la Ubisoft testul de angajare era chiar realizarea unui nivel cu UnrealEd.

    Un prim pas pe care-l puteti face e crearea unor nivele care ar fi de preferat sa aiba si succes in Little Big Planet si FarCry 2, intrucat astea doua sunt mediile unde poti crea ceva pe consola si unde poti primi si feedback rapid. Insa pe PC se duce "greul".
    Pentru stapanirea unui editor precum UnrealEd cunostintele unui program precum 3DSMax sunt un mare avantaj.

    Exista si "facultati" in domeniu. Una dintre ele o puteti gasi aici: Full Sail University: Campus and Online Degrees
    Studiile lor sunt mai degraba complementare, un fel de Masterat pentru o facultate deja facuta si evident ca sunt exagerat de scumpe. 70000 de dolari pe an nu e tocmai floare la ureche. Eu de fiecare data cand rostesc "70000 de dolari" o voce mica imi sopteste in cap: "apartament!, apartament!"
    Insa internetul te poate invata TOATE acele lucruri daca esti putin autodidact.

    Uite aici o biblioteca de unde poti incepe:
    GameDev.net - Books - Game Design

    Amazon.co.uk trimite carti direct in Romania. Poti incerca cu ceva pentru incepatori... asa de experiment.

    Edit ca mi-am adus aminte:Celebrul Lord British, Richard Garriot care a creat seria de succes Ultima a creat primul joc din serie in clasa a 10-a si nu a mai terminat nici liceul pentru ca a fost cooptat de o companie de jocuri. Alea erau alte vremuri totusi...

  14. #14 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Oricum... satisfactia e imensa cand vezi ce iese din munutzele tale
    Spun asta din "experienta" de incepator in 2d/3d. Intru acusi in ultimu an de liceu si abea astept sa termin odata ca sa am mai mult timp training(3d-u iti mananca zile pe paine pana incepi sa il stapanesti, iar la 2d daca vrei tre sa devii un fel de medic jr. - anatomie la greu si cunostinte cat mai vaste de prin toate domeniile). Hope to find my way someday

  15. #15 SP
    Senior Member Mariusik's Avatar
    Tu cu ce ai inceput GeOKeR? Ca am vazut ca un autobuz tot stii sa faci, fata de mine care vreau dar habar nu am (...cu ce sa incep).

  16. #16 SP
    Member Cata25's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Dar am intalnit si asi in programare corigenti la matematica.
    Bine de știut
    Cam care sunt salariile �n domeniu? La programare mă interesează �n special...

  17. #17 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Pai am inceput cu ambitie in primul rand. Cand vezi o interfata la programele astea noi, prima e impresie e de "wow frate, wtf?! ". Pana nu cauti tutoriale pe net, vei trai intr-o "ceata" densa. La inceput asa e... trebuie sa o iei usor cu fiecare tool in parte, sa bagi research pe net cat mai mult si sa te obisnuiesti cu interfata programului.
    Am mai zis si pe thread-ul celalalt ca am inceput cu photoshop, pentru ca incercasem initial 3ds max si ma pierdeam in el pur si simplu. Fiecare program in parte are chichitele lui pe care trebuie sa le inveti. La inceput faci tutoriale(de 2-3 ori fiecare ca sa-ti ramana in minte tehnica) si apoi incepi si faci singur ce ai invatat. Incerci sa imbini tehnicile din tut. + descoperirile pe care le-ai mai facut(uneori descoperi cate ceva intamplator) pentru a creea tu ceva(aici intervine imaginatia si talentu). Degeaba faci tutoriale ca nebunu daca nu le si aplici in lucrarile proprii, sa experimentezi

  18. #18 SP
    Junior Member Ping's Avatar
    hai sa va zic eu experienta mea cand am aplicat pentru Junior Game Designer la Ubisoft in Bucuresti.

    Dupa ce le trimiti un CV, daca cred ei ca e bun iti trimit 2 documente.

    1. O groaza de intrebari de genu: Care sunt jocurile tale preferate si de ce (te ia prin toate genurile), Sa construiesti un caracter fictivi impreuna cu o poveste fictiva, una foarte grea (mi sa parut mie cel putin): daca Starcraft ar fi pe Xbox 360 cum ai construi schema de baza pentru "controls"...si mai multe de genul asta.

    2. M-a pus sa construiesc un level de Mario da...de Mario...iti dau ei cateva imagini acolo, dar trebuie sa mai ei si tu de pe net. Nivelul trebuie sa fie o Imagine pur si simplu...nu niveulu "codat" propriuzis.

    Documentele sunt in Word facute sau ceva de genu, le primesti prin email.

    Cam atat...altceva nu imi aduc aminte.

    Nu am luat jobul, nu mi-au zis de ce. Asta a fost in vara anului trecut.
    Ai la dispozitie cateva zile sa completezi documentele apoi trebuie trimise prin email la ei. A durat cam 2 sapt pana am primit un raspuns.

  19. #19 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Eu ma voi angajza la Blizzard pe postul de sef (spalator eficient al faiantei) .

    Intr-adevar, un job in acest domeniu ar fi ceva extraordinar pentru multi dintre noi, dar ca sa il si obtii trebuie multa munca.

    Eu spre exemplu am incercat atat la Ubisoft cat si la EA dar am fost respins pe motiv ca nu stiu limba engleza la un nivel extrem de bun. Sincer asta mi s-a parut putin deplasat, deoarece, in opinia mea, acolo este nevoie de cineva dedicat trup si suflet jocurilor ca sa zic asa , cineva care are si o oarecare istorie cu jocurile video, iar din pacate nu mi-a fost data ocazia sa demonstrez ca intru in aceasta categorie.

    De renuntat, nu renunt, mi-am inrosit in prea multe nopti ochii la calculator citind si aplicand tutoriale in 3DSMax

  20. #20 SP
    Member klausn's Avatar
    Eu am lucarat odata la un joc cu ajutorul unui program,o zi intreaga.La sfarsit am crezut ca mor,ma durea gatul ingrozitor,dar parca era un drog,de cand am inceput nu am vrut sa fac pauza.La sfarsit am realizat cat de greu este,si tineti minte,eu m-am chinuit o zi intreaga pentru o prostie de joculet micut,dar companiile cati bani se investesc si multi care le pirateaza,dar astia suntem noi.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 18-06-2014, 09:07
  2. Replies: 0 Last Post: 04-03-2012, 02:23
  3. Replies: 0 Last Post: 04-10-2011, 14:55
  4. Ghid: Lost Planet 2 - Good Job Award List By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 0 Last Post: 13-09-2010, 02:40

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts