Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 15 of 20 FirstFirst ... 5 13 14 15 16 17 ... LastLast
Results 281 to 300 of 387

Thread: Sekiro: Shadows Die Twice

  1. #281 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Nu ma pronunt in legatura cu ce ai zis in prima parte, e strict opinia ta si, intr-o anumita masura, iti inteleg frustrarea. Pe mine ma uimeste faptul ca te uiti in avans la ce bossi urmeaza. Chestia asta nu iti strica total experienta de joc?

  2. #282 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Nu am vrut sa o fac insa trebuia sa ma asigur ca nu mai exista nici o portiune la fel de unfair, ca sa il las acum nu dupa inca 20 de ore.
    A fost bine ca n-am descoperit nimic care sa mi se para la fel de unfair, ma duc inainte.

  3. #283 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Nu e o chestie nouă pe care o introduce jocul in acel boss fight. Undeva inainte de Genichiro este un scroll care descrie această tehnică si îți explica cum sa o faci. Si oricum, daca joci agresiv cu el nici nu prea folosește traznetele. Genichiro e caca maca pe lângă Sword Saint Isshin. Sunt curios ce reacții o sa ai la ăla.
    Jocul nu e deloc unfair, trebuie doar sa fii atent la toate informațiile pe care ti le dă, sa fi calm si sa te adaptezi situației.
    PS: sunt de acord, iti strici experiența uitându-te dinainte la boss fights. Păcat.

  4. #284 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Nu explica nimic cum trebuie mereu fie dadeam pe langa el fie luam shock. E mecanica noua si nu pui asa ceva in phase 3. Sau pui, daca esti nenorocit.
    Nu lupta in sine e excrucianta ci factorul psihologic in situatia asta.

    La Sword Saint ai 10 heals si viata dubla. Acolo desi e mai greu clar nu e nimic unfair. Te bati cu el folosind impotriva ta chestii pe care le vei mai fi intalnit cel putin o data inainte. Nu mai spun de 20 de ore de experienta in plus.

  5. #285 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Mai vorbim cand ajungi la Sword Saint, sper din tot sufletul sa ai aceeasi parere si atunci.

  6. #286 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    La SS in fazele 2 si 3 fugi toata harta si cand sare pe tine faci dodge si ii dai una => repeat.

    Acolo ori te sparge in faza 1 ceea ce e ok ca o iei rapid de la capat pana cand memorezi toata lupta, ori nu.
    Eu acum Genichiro fazele 1 si 2 le fac legat la cap si cu ochii acoperiti, doar de sunet am nevoie atat. De atatea ori s-a ba**** ala fulgere in faza 3 incat am memorat fazele 1 si 2 complet.

    In nici un caz nu exista ceea ce au facut la Genichiro in faza 3, ca niste viermi.

  7. #287 SP
    Member aleksandrel's Avatar
    Doamne,Sword Saint si Father Owl dar mai ales SS ce batalii epice. Pe Ape l-am facut din a doua incercare,alergam prin casa de bucurie nu imi venea sa cred. Si a doua oara l-am facut din prima si acolo unde este cu cealalta gorila, nu mai tin minte ca l-am jucat la lansare. Una dintre cele mai frumoase platine. Dar ma repet SS vre-o 2 zile,crunt dar epic. Am stricat si maneta la cat am strans-o in mana de emotii apasam tare pe butoane,nu mai avem control ca eram foarte concentrat si la un moment dat cand apasam R2 mergea caracterul singur in fata

  8. #288 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Mi se pare foarte interesant cum experienta mea cu Genichiro a fost exact opusul lui Xander. Cand am ajuns la phase 3 m-am gandit ca e foarte dragut din partea developerilor ca au pus un atac asa usor de abuzat la final, ca sa fie siguri ca termin din prima. Pana la urma aceasta "mecanica noua" presupune sa apesi butonul de jump si sa ii dai jos un sfert de viata.

  9. #289 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Nu-mi dau seama daca faci misto de mine sau ai vorbit serios si vrei sa fac atac cerebral acum si aici...

    Usor de abuzat?
    In Dumnezeii mamii lui daca n-am apasat de nu mai am 'A' si 'RB' la controller si m-a corentat de 5 milioane de sute de mii de ori.
    ABIA DUPA ce colegul Secex mi-a spus cand trebuie sa apas corect sa sar (dupa ce dispare semnul rosu) am reusit sa sar corect INSA si atunci evident ca versiunea mea de joc era diferita, daca n-am fulgerat podeaua si peretii de m-au luat toti dracii din lumea asta si cea de apoi. Si da, aveam lock pe el.

    In fine, am trecut de el, probabil ca ma voi bloca din nou o saptamana la... urmatorul boss.
    Momentan incerc sa-l arunc pe tata' lu Robert in prapastie fix pe unde vrea Myazaki sa-l arunc, ca nu e suficient sa-l bat, trebuie sa-l arunc printr-un punct fix prin care vor ei ca asa vor ei.
    Revin.

  10. #290 SP
    Member Wagram's Avatar
    Ia în calcul o pauză de câteva zile, ca apoi să-l joci din nou cu plăcere. Şi cele mai enervante faze, şi are câteva, sunt percepute altfel după ce te recalibrezi puţin.

  11. #291 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu fac misto de tine. Chiar asa am trecut de Genichiro: am fugit de el pana a atacat cu fulgere, am sarit ca sa ii dau o groaza de damage, dupa care am fugit iar.

  12. #292 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Am terminat Ashina Depths si Senpou Temple, acum am ajuns la Guardian Ape. Senzational environment... atmosfera...
    L-am testat ieri vreo 30 de minute urmand sa ma iau cu el in weekend. Nu mi se pare overwhelming, voi vedea.

    O intrebare -> Te poti bate cu Owl Father (in Hirata) dupa lupta cu Sword Saint, sau odata ce l-ai batut pe ala se termina tot?

    Stiu sigur ca pe Demon of Hatred il poti intalni dupa Sword Saint, insa nimeni nu a confimat daca Owl dispare de acolo sau daca te mai poti duce in Hirata dupa ending.

  13. #293 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Owl din Hirata apare doar daca urmezi Purification ending si trebuie sa te lupti cu el inainte de Divine Dragon.

  14. #294 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Gata cu Guardian Ape din 5 incercari . Ma dusesem atat de speriat incat imi alocasem in subconstient o saptamana sa-l bat.
    Fara indoiala este unul dintre cele mai memorabile momente/bossfights pe care le-am trait. Epic inamic, epica batalie.

    Faza cu Undying cu sora/mama/cumnata sau ce e maimuta maro este o gluma, eram atat de pumped dupa ce l-am batut prima oara incat i-am distrus in 2 minute pur si simplu din adrenalina.

    Hai pe Owl acum, parca vad iar un brick-wall .

  15. #295 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Doamne ce diferenta intre Owl din story cel mandatory si Father Owl optional.
    Deci pe cel din story l-am batut in 30 de minute rau de tot apoi am mers in Hirata la Father Owl si astuia nu-i dau jos nici jumatate de viata si pa

    Ziceam bine un review-er, nu mai stiu care, jocul asta te frustreaza si te ingroapa, pentru ca apoi sa te innalte cand treci de un obstacol doar pentru a te ingropa din nou la urmatorul boss .

  16. #296 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Sincer lupta optionala cu Owl e imo considerabil mai grea si fata de Isshin . Ori asta contra lui Isshin inca aveam "muscle memory-ul" din NG. Da si cand il bati . Sick, sick fight, in orice caz!

    Also funny story: la scurt timp dupa ce am platinat Sekiro, am jucat DLC-ul de la Dark Souls 1 pt prima data. Si move set-ul lui A. (don't wanna spoil it. E vorba de al doilea boss din DLC) are cateva miscari de-a lui Owl. Sau mai bine zis, the other way around. This is OG Owl! Idk... Really made me giggle

  17. #297 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    DLC-ul pentru Dark Souls chiar e interesant, in sensul asta, tinand cont ca are si un npc aproape scos din Bloodborne... cu 3 ani inainte sa se lanseze Bloodborne

  18. #298 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Doamne cum e facut True Corrupted Monk . Am ajuns azi la el, m-a obliterat in faza a 3-a de 7 ori si am renuntat, revin maine.

    Deci, ar fi putut fi un bossfight si mai epic decat Guardian Ape, daca nu ar fi avut swing-ul ala nenorocit dat imediat dupa faza in care ii dai damage. Deci, indiferent ce ii fac, dupa ce imi sare in cap, fac parry perfect, ii dau 2 (ca la tg. ocna) si face un swing din lateral dreapta la care n-ai cum sa faci nici block nici dodge nici nimic, te ia cu el de fiecare data.

    E, ii dau eu de cap .

    Mor cand ii vad pe astia pe youtube ca fac glitch-uri si ii arunca in prapastii, ii blocheaza in coliziuni... urat.

    LE: Fistful of Ash alea sunt consumabile si se termina la un moment dat sau de cate ori mor le am pe toate?
    Vad ca tot ma da cu 10 dar am uitat sa ma uit daca nu cumva mi se consuma alea din Inventory usor usor.

  19. #299 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by bicky1310 View Post
    Genichiro e caca maca pe lângă Sword Saint Isshin. Sunt curios ce reacții o sa ai la ăla.
    Am ajuns

    Da, fazele 2 si 3 (sau 3 si 4 daca il consideri si pe Tristofan care e pus acolo degeaba) sunt extrem de grele. Momentan nu am nici o sansa.

    Ma bucur totusi ca in prima ora, ca doar atat am la el, reusesc sa il dau jos pe Genichiro in 50 de secunde si pe Isshin Phase 1 in 4 minute. Isshin phase 1 este 1-2-3 el -> 1-2 eu, run, repeat.
    Practic, ce inteleg eu, este ca este tot un 2-phase bossfight ca basically ultimele 2 faze sunt grele, primele doua sunt puse acolo doar pentru ca multi din acea companie o au foarte mica si asta a fost modul lor de a isi exprima frustrarea.

    Este ok, sincer, sunt convins ca o sa il bat.
    As dori sa il invat astfel incat sa ma bat cu el 1-1, nu sa alerg prin arena 15 minute cum fac "easy cheese" pe youtube.

    Probabil ca va dura ceva timp, daca vreun coleg care l-a terminat are un sfat util pentru ultimele 2 faze il primesc cu drag.
    Maine vreau sa imi fac upgrade la Empowered Mortal Draw, ma gandesc ca daca il prind de 3-4 ori cu aia combinat cu niste Confetti ar trebui sa-l dau jos.

  20. #300 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Da, Sekiro Shadows Die Twice este printre cele mai bune jocuri pe care le-am jucat vreodata, daca nu chiar cel mai bun.
    Dupa 4 zile de chin si somn putin, l-am batut azi noapte pe Sword Saint Isshin si am terminat cu Immortal Severance ending.

    Pot sa spun ca in 25 de ani de gaming nu am avut parte de ceva mai challenging, dar nici mai rewarding decat acest bossfight si acest joc overall.

    A fost o experienta colosala, din toate punctele de vedere. Cand i-a aparut lui Sword Saint bulina aia rosie de Deathblow, mi s-au blocat muschii picioarelor si ai bratelor de panica/bucurie iar imediat dupa a trebuit sa pun tricoul de pe mine la stors...
    Mai am Owl Father caruia momentan ii doresc momentan multa mumu si endingul Shura. Sincer, nu stiu daca mai am rabdare si timp, deja ma simt ultra implinit cu faptul ca l-am terminat.

    Ca si experienta personala, vreau sa fac un ranking al bossilor de la cel mai greu la cel mai usor, cu mentiunea ca Sword Saint nu numai ca a fost cel mai greu boss din Sekiro, ci din toate jocurile FromSoftware, to date:

    1. Sword Saint Isshin Ashina
    2. Genichiro Ashina
    3. Demon of Hatred
    4. Lady Butterfly
    5. True Corrupted Monk
    6. Guardian Ape
    7. Great Shinobi - Owl
    8. Divine Dragon
    9. Corrupted Monk
    10. Gyoubu Masataka Oniwa
    11. Folding Screen Monkeys
    12. Great Colored Carp
    13. Great Serpent

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 15 of 20 FirstFirst ... 5 13 14 15 16 17 ... LastLast

Similar Threads

  1. Let it Die By OEE in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 8 Last Post: 04-12-2017, 07:57
  2. 7 Days to Die By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 0 Last Post: 07-04-2016, 20:12
  3. Zombie Apocalypse 2: Never Die Alone By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 4 Last Post: 27-10-2011, 23:43
  4. Orcs Must Die anuntat By erik95 in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 28-02-2011, 15:26

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts