Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 18 of 20 FirstFirst ... 8 16 17 18 19 20 LastLast
Results 341 to 360 of 387

Thread: Sekiro: Shadows Die Twice

  1. #341 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Ca sa te surprinda daca nu ti-ai luat spoilere, vei vedea si lucruri mai ,,socante,, cu alti bossi

  2. #342 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by Antiohh View Post
    Ca sa te surprinda daca nu ti-ai luat spoilere, vei vedea si lucruri mai ,,socante,, cu alti bossi
    This. Nu știu multe momente mai memorabile decât atunci când am reușit să înving cel mai greu boss de până atunci după zeci de încercări, doar ca să revină la viață mai rău ca niciodată. Eu nu prea am reacții emoționale când mă joc, dar de data asta m-am ridicat în picioare de pe canapea. Genial!

  3. #343 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Daaa, suuuper tare. Am fost super suprins cand am ajuns la a 3a faza dupa 147 de incercari si am murit.
    Daca voiau sa ne surprinda, trebuia sa aibe 10-15 vieti. Am fi fost suuuuper suprinsi cu totii

    Oricum, dupa cum ziceam - daca ar fi luat comenzile corect si nu tinea minte L1 cand luam degetu de pe el si apasam R1, de cele mai multe ori, nu era atat de complicat. Sau daca chiar dadea dodge sau block mereu cand apasam eu pe butoane.
    Dar deja nu e ceva de "git gud", pentru ca nu mor din cauza mea, ci a jocului, deci dispare placerea

  4. #344 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Da, surpriza. Vi se pare ciudat, dar fix asta e ce ne atrage pe multi în jocurile astea. Necunoscutul (surpriza) + combinația cu riscul sa mori la orice pas. Poate suntem masochiști, cine știe. Pt mine un joc From e ca o gura de aer proaspăt după toate jocurile AAA in care 90% din gameplay e gen "press x to win" si ai o sută de waypoint-uri care te ghidează la fiecare pas. De la un timp nici nu mai simt că joc, parcă fac task-uri pt cineva, in special în open worlds. Posibil sa mai fi scris asta pe aici, imi pare rau dacă mă repet.

    Am murit si eu de multe ori la boșii din Sekiro (poate mai mult ca in alte jocuri de la From). Dar nu-mi aduc aminte să pățesc sa nu-mi fi luat comenzile. Relax, fă o pauză si stop hating the game ca n-o sa-ti mai iasă nimic.

  5. #345 SP
    Phi
    Member Phi's Avatar
    La chestia cu comenzile nu esti singurul. Si eu pateam. Ori nu ia comanda deloc, ori are delay, dar sigur e ceva acolo ce impiedica o experienta smooth, iar la Sekiro, sa fie totul instant e esential.

    Nu stiu din ce cauza, poate fiindca nu mai e actualizat jocul sau nu e ok optimizat pt PS5, poate e si controllerul de vina ori poate asa e jocul si a fost si pe PS4... cert e ca nu e in regula.

    Ma si gandisem sa iau alt controller lol dar cand intru in alte jocuri merge cum trebuie, doar la Sekiro face figuri. Poate trebuie unul de PS4 legat la consola de PS5 ca sa nu ai surprize.

  6. #346 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Culmea ca simt in jocurile lor, mai mult ca la orice alt joc de actiune, faptul ca trebuie sa dai block sau hit fix la momentul respectiv, efectiv simt de parca este un joc plin de QTE-uri mai mult decat un joc de actiune.
    Atat doar ca nu-ti apar si butoanele pe ecran pe care sa le apesi in fractiunea aia de secunda.

    Si da, asta cu butoanele nu e doar la mine. Am tot citit pareri pe internet. Singurii care spun ca nu este nicio problema sunt fanii aia infocati care au ca solutie la orice - "git gud" si nu pot accepta pareri negative despre jocurile lor.

    Eu am tot zis-o. Un joc facut de altcineva, dar cu sistemul de combat din jocurile FS, dar cu boss fights mai usoare sau mai smart, nu doar bazate pe block and hit, ar fi o bijuterie de joc.

    Revenind putin - eu nu urasc jocul, doar producatorii care-si bat joc de jucatori si care, daca le-ar fi cumparate jocurile doar de fanii lor si doar de aia care chiar le termina jocurile, cred ca ar vinde poate 100k de exemplare per joc si ar da faliment.
    Dar tocmai asta e, ca ei se asteapta sa fie cumparate jocurile si de catre oamenii care vor sa incerce si stiu ca le vor abandona. Dar sigur de acolo vine grosul.
    Din ce vad, doar 10.5% din jucatorii de PS au terminat efectiv jocul (dar poate nu ma uit eu bine).
    Iar pe Steam - 18%.

  7. #347 SP
    Member Antiohh's Avatar
    @razvan. Eu tind sa cred ca faci spam de butoane uneori. In sekiro nu este ca in alte jocuri ca iti ia cea mai noua comanda pe care o aplici. Gen daca ai spamat butonul de atac si vezi ca inamicul iti trage una, nu mai poti face parry/dodge, ca ramane cu atacul. Eu chiar imi amintesc experienta cu Sekiro ca fiind una f smooth si stiam mereu de ce mor. Si sunt extrem de pretentios din acest punct de vedere, ca nu pot juca bloodborne pe 30fps . Daca mai joci, ai sa intelegi ce zic. Incearca sa dai o noua comanda de atac doar dupa ce s-a terminat vechea.

  8. #348 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai stai putin - un joc de genul asta efectiv nu poate exista fara animation cancel. Tu zici ca nu exista? Eu iti zic sigur ca exista. Daca dau R1 ca sa atac, dar in timp ce face animatia aia, dau pe Cerc pentru dodge, imi anuleaza atacul si ia dodge.

    Daca apas pe R1 de 5 ori, dar eu aveam nevoie sa loveasca doar de 3 si apoi apas pe Cerc pentru dodge, iar el continua sa ia de inca 2 ori comanda de atac, deja este prost facut jocul si nu l-ar mai juca nimeni.

    Dar nu e cazul aici.

    Problema aici, cel putin in lupta asta, este ca trebuie sa dau deflect de 4-5 ori la rand, iar apoi, in fereastra aia de micro secunda pe care o ai, sa ataci, ca apoi sa dai iar block.
    Iar daca el, in loc sa faca asta, iti face combinatia de L1+R1, care ia mai mult timp, in functie de atac, desi am eliberat deja L1, este o problema, pt ca microsecunda aia disponibila de atac dispare si deja el isi face animatia de lovit si ce sa vezi...ma loveste.

    Dar imi place cum lumea presupune ca's eu cretin pt ca spamez butonul de atac incontinuu, sau cel de parry. Cand nu este asa. Daca era asa, nu treceam nici de primul mini boss, iar eu deja am peste 17h de joaca si cel putin 2 bosi mari (care dau memories pe care le poti folosi pentru upgrade) + vreo 6-8 mini bosi si bosi mai mici decat aia 2 principali.

    Nu - este vina jocului, pt ca ia comenzile aiurea. Iar daca tu te-ai obisnuit cu stilul jocului, nu inseamna ca jocul e ok, ci ca te-ai obisnuit tu cu ceva stricat.

    Am tot vazut filmulete pe youtube cu bossu asta. Sunt diferite stiluri si sunt lupte intregi (toate 3 etapele) in care nu fac nici macar odata anumite lovituri (gen fulgerul sau lovitura aia rotita peste care trebuie sa sari, sau acel salt in care trage cu 3 sageti rapide si 1 puternica, dar nu numai) si da, asa cred si eu ca-i bati imediat.
    + ca sunt tone de glitch-uri sau easy fights care au fost patch-uite intre timp si cu siguranta erau anumite atacuri cu care puteai profita la infinit, fara sa-i dai drept de apel oponentului.
    Vazusem un glitch d-asta chiar la lupta asta, cu cineva care toata lumea facea double jump pe cap, iar apoi un special hit cu L1+R1 si o tine asa pana la ultima faza cand schimba ceva.
    Iar acum daca incerci sa faci asta, te loveste de la primul double jump.

    Eu cred ca acum 3 ani cand a iesit, era mult mai usor jocul decat este acum.

  9. #349 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Eu din ce imi amintesc exista problema asta pt parry cel putin. De dodge nu prea imi amintesc ca nu aveam nevoie decat pt cativa putini bossi si cu siguranta nu in timpul swordfightului. Eu stiu ca daca ai apucat sa apesi de 2 ori atack si vrei sa parezi, nu o sa-ti prea iasa. Asa imi amintesc eu, nu mai am jocul sa incerc. Eu m am obisnuit sa nu apas atac decat dupa ce se termina celalalt atac. Si ce spui tu cu L1+R1 nu am patit nici macar o singura data... Chiar nu sunt fan boy FS, dar mi-a placut mult combatul din Sekiro si de aceea il sustin btw, fulgerul te ajuta. E parca un sfert de viata pe care i-l dai jos aproape moca. Trebuie doar sa inveti sa il folosesti impotriva lui. Da, e stupid ca ai sansa sa inveti abia cand ajungi la faza a3a a bossului si esti stresat, dar chiar e usor sa bati fulgerul. Cat despre double jump pe cap, da, e mai frecvent in faza 1 parca, dar poate sa faca si thrust atackul. Trebuie sa te uiti la cum isi pozitioneaza sabia, nu doar la semnul rosu

    ---------- Post added 06-08-2022 at 14:45 ----------

    Parca primesti ceva scroll in camera de dinainte care iti spune ca trebuie sa sari si inca ceva sa parezi fulgerul

  10. #350 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da, fulgerul e foarte util - ziceam doar ca am vazut lupte pe youtube unde nu s-a activat deloc. Si nu doar el.

    Si mie-mi place jocul fff mult - tocmai asta e problema si d-aia ma frustrez atat de tare cand ma lovesc de niste chestii care nu ar trebui sa existe si sa ma pot bucura de joc asa cum e el - cu sau fara nervi

  11. #351 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar

  12. #352 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu. Adica sunt mai multe bube. Sunt momente cand efectiv refuza sa blocheze, desi apas/tin apasat pe L1 - inamicu da cu 4 sageti si eu stau si ma uit la el, desi repet, tot apas pe buton.

    Dar in cazul meu, e vorba cand apas pe L1, eliberez si imediat apas pe R1. Iar el in loc sa elibereze block si sa loveasca cu sabia, face combinatia de L1+R1, ca si cum sunt ambele apasate - iar asta duce intr-o animatie de 2-3-5s pe care nu o pot anula si in care, cel putin bossu asta la care sunt, efectiv ma poate omora, chiar daca am full health.

    LE: am testat acum si e posibil sa nu fie bug, ci feature...
    Daca apesi si eliberezi imediat (individual) L1 si apoi R1, el face animatia ca si cum apesi si tii apasat pe L1 si pe R1
    Pentru ca asta avem nevoie intr-un joc unde conteaza fiecare jumatate de secunda...

    Oricum, bossu asta efectiv mi-a stricat jocul - inainte sa intru la el, aveam 14% unseen aid. Acum mai am 3% si nu ma vad sa-l bat prea curand...

    LE2: am reusit sa-l bat destul de usor, pot spune. Am mers pe principiu R1 pauza 1 secunda - R1 pauza 1 secunda - L1 daca ataca - si ramas langa el + repetat.

  13. #353 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Hai ca am reusit sa ma blochez iar la un boss care efectiv arunca cu fecale in mine - la propriu - Guardian Ape.

    Am incercat ieri de vreo 20 de ori, din care in vreo 8 am trecut de prima faza si dupa aia nu am mai reusit sa-l dobor.

    Culmea e ca am reusit sa-l omor initial - prima faza, dar nu stiam ca mai are inca una - din a doua incercare si eram super happy, pana cand a incepout sa dea cu mine de pereti in a doua

  14. #354 SP
    Member Antiohh's Avatar
    E unul dintre bossii mei preferati din toate jocurile. Si mai este un boss optional care imi place foarte mult si care mi-a fost cel mai greu sa il bat. Dar acela este la final de tot. Vad ca ai avansat ceva ceva imi zice ca va fi (primul?) joc FS pe care il vei termina.

  15. #355 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Asta sper si eu. Chiar imi place fff mult jocul, iar faptu ca nu mai pierzi souls cand mori si nu mai exista acel super long backtracking pentru orice + faptul ca ai aproape mereu un extra revive, este un mare plus.

    Pacat totusi de momentele astea super frustrante.

    Chiar si cu maimuta asta, cel mai probabil o pot bate fara probleme, daca ma incumet sa dau una si sa fug - probabil imi ia 1h batalia si nici nu-mi ia damage, dar nu am rabdare sa fac asta

  16. #356 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Si pentru mine asta ramane un boss memorabil of all times!
    Tin mine ca in faza a 2-a am reusit dintr-o pura intamplare sa fac parry la o lovitura de-a lui cand vine de sus din fundul gradinii, face un overhead slam attack, iti creezi un opening destul de generos.

    Insa, singura metoda batraneasca dar sigura 100% in faza a 2-a a fost sa ma feresc de tot si de toate pana cand face swing-ul ala stanga dreapta si se arunca pe burta. Atunci ai vreo 2-3 secunde sa intri sub el si sa-i dai 2 sau maxim 3. Rinse & repeat.

    LE: Ai reusit surprinzator de repede sa treci de Genichiro!
    La mine a fost prima oara cand am simtit nevoia sa distrug si consola si televizor si tot, am fost foarte aproape de depresie

  17. #357 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Cand incep nervii la jocurile astea e timpul sa faci pauză. Nu juca plin de nervi si frustrare ca o sa urăști jocul si nici nu bati boss-ul. Pauza o ora, două sau pana a doua zi si o sa vezi ca de obicei cu mintea fresh bati boss-ul din cateva încercări.

  18. #358 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am reusit ieri de vreo 8-9 ori sa ajung in faza 2 pana la sub 10% viata la maimuta si apoi am avut exact aceiasi problema pe care o aveam si mai sus.

    Sarea spre mine sa ma apuce - cunosc deja miscarea - eu saream lateral, eram la ~2m de el in partea stanga a lui si desi el apuca cu mana dreapta, tot ma prindeam cumva si ma omora. Iar asta am patit de vreo 4-5 ori, mereu cand mai avea putina viata.
    O alta chestie patita este - ma ataca, tin L1, eliberez L1 si imediat apasa pe dodge sau sarit si refuza sa ia comanda.
    O alta chestie patita este - face miscarea cunoscuta, il atac, stiu ca urmeaza urletu ala care-mi da panica si ma opresc din atacat si dau sa fug sau sa sar inapoi sau orice altceva si el ramane acolo pt 1s, timp in care incepe sa se umple bara de panica si pana incepe el sa se miste, deja se umple bara si ma omoara.

    Toate chestiile astea efectiv imi strica jocul si nu s-au intamplat o singura data si cu siguranta nu este de la mine ci asa este scris jocul ca sa fie mai greu - NOT OK. Asta nu e corect si nu-mi place.

    Deja lupta in mare parte este destul de usoara, mai ales de cand intelegi ca 90% din atacurile lui le poti bloca daca ti apasat pe L1, asta daca nu te pricepi prea bine la parry, dar chestiile astea de mai sus efectiv iti strica experienta unui joc foarte bun, de altfel.

    Mai nasol e ca am doar 1-1.5h de joaca pe zi, deci imi e greu sa-mi reintru in mana de fiecare data si sa incerc sa-l si bat cu usurinta.

    Voi continua diseara. Chiar sper sa nu mai am ghinion cu chestiile astea si sa trec si eu mai departe.

    LE: mda...cred ca o sa iau o pauza de la jocul asta sau poate asta este momentul cand il voi abandona. Nu se poate sa faca de zeci de ori aceleasi erori si tind sa cred ca sunt intentionate.

    Nu e in regula sa apas pe R1 ca sa lovesc, apoi sa eliberez, sa apas pe L1 pentru ca stiu ca urmeaza sa atace si el sa ia comanda de L1+R1 care face o animatie de 2-3s timp in care te omoara chiar daca ai full health. Si am patit asta de absolut zeci de ori. Poate chiar sute.
    Also, faza cu grab desi nu sunt langa mana lui sau chiar langa el, e pur si simplu penibila si inacceptabila.
    Si mai nou face asa si in prima faza, cand alearga spre tine, sare pe burta ca sa te prinda si in orice directie alerg/dodge/sar, el ma prinde...

    Daca jocul ar fi fost corect si ar fi fost capabil sa raspunda corect la apasari era ok, dar probabil era prea usor.

    Also, exista vreo aplicatie/program/setare pe PS ca sa vedem pe ecran in timp real, ce butoane apasam?
    Sunt foarte curios daca sunt eu imbecil sau efectiv jocul isi bate joc de jucatori.

  19. #359 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am reusit aseara sa-l bat, cat timp nu i-am mai dat sansa sa faca anumite miscari - iar asta inseamna ca am stat cat mai aproape de el, incontinuu.

    Dupa care m-am batut si cu cele 2 maimulte, o lupta mult mai corecta si mult mai usoara decat aia de m-a blocat cateva zile.
    Chiar am reusit sa si inregistrez si urc batalia, dar cat timp m-am focusat pe maimulta fara cap initial, cu cele 2-3 miscari usoare si previzibile, iar in a doua faza, m-am focusat pe stat aproape de maimulta fara cap, ca sa inceapa sa tipe, iar apoi maimuta cealalta devenea neajutorata cu niste firecrackers, am reusit sa le inving din a doua incercare.


    Dupa aia am avut neplacerea sa vad majoritatea locatiilor blocate pentru Travel si desi am mai facut cateva optional boss fights, faptul ca nu mai am confetti si nici nu am de unde sa le farmez/cumpar momentan, m-a facut sa trec cumva la urmatorul pas, cu asediul.

    Astept sa termin si sa vad daca asa voi debloca confetti la vanzatori, pentru ca am cativa headless pe care vreau sa-i bat si e mult mai usor cu ele.

    LE: si l-am batut cu o destul de mare usurinta si pe Great Shinobi - Owl.


    Din ce spuneti pe aici, inteleg ca acum sunt pe la jumatatea povestii sau a jocului. Sper ca a jocului, ca povestea oricum mi se pare ca lipseste si tot jocul e doar un pretext sa merg din lupta in lupta.

  20. #360 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Da, jumatatea jocului. In functie de ce ai mai facut, poate esti chiar trecut de jumatate. Mie povestea mi s-a parut punctul slab al jocului. E foarte multa simbolistica introdusa si multe chestii sunt intr-adevar gandite. Dar uneori ma intreb cum le vin celor de la FS ideea sa scoata jocuri cu povesti atat de lacunare gen ai cateva idei din aceeasi sfera si le pui pe toate la un loc si lasi gamerii sa speculeze sau incepi cu o poveste abstracta, dar care are cat de cat logica si mai apoi stergi bucati mari din ea?

    ---------- Post added 12-08-2022 at 00:23 ----------

    Sau oare cum le vin unele idei super random si din punctul meu de vedere putin dezaxate. Ai sa vezi ca la un moment dat ai sa ai treaba cu niste orez parca poate este ceva din cultura japoneza de care nu stiu eu, dar mie mi se pare super random partea aceea

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 18 of 20 FirstFirst ... 8 16 17 18 19 20 LastLast

Similar Threads

  1. Let it Die By OEE in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 8 Last Post: 04-12-2017, 07:57
  2. 7 Days to Die By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 0 Last Post: 07-04-2016, 20:12
  3. Zombie Apocalypse 2: Never Die Alone By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 4 Last Post: 27-10-2011, 23:43
  4. Orcs Must Die anuntat By erik95 in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 28-02-2011, 15:26

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts