Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 6 FirstFirst ... 3 4 5 6 LastLast
Results 81 to 100 of 110

Thread: Star Wars Jedi: Fallen Order

  1. #81 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Darthstone View Post
    Preferam sa am si dual saber dar na...
    Nu stiu daca-i spoiler sau nu dar




    Quote Originally Posted by Darthstone View Post
    Nu stiu de ce compara lumea cu Dark Souls pt ca pare mai degraba asemanator cu Sekiro la combat
    Pentru ca asta este genul pe care l-au creat odata cu primul joc din serie. Si nu se refera doar la combat ci la acele souls pe care le pierzi cand mori, back tracking, scurtaturi, checkpoints fixe, nivelul de dificultate. Sunt multe variatiuni pe tema combatului, inclusiv in jocurile noi Assassins Creed, dar originea e tot acolo.
    + ca Sekiro e facut tot de From Software care au inteles ce anume era enervant la jocurile Souls si au imbunatatit putin mecanica. Dar tot nu este pentru oricine.

  2. #82 SP
    Member Darthstone's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Ai rabdare, mai joaca putin
    Am vrut sa zic dual wielding. Pt ca jocul l-am terminat.

    Revenind la Soulslike, e mai gentle cu tine decat seria Dark Souls. Nu esti penalizat asa drastic. Gen, cand cazi intr-o prapastie te da la margine si nu de la checkpoint, daca te-a omorat un inamic e suficient sa mergi la el sa il lovesti si recapeti experienta, nu trebuie omorat. Aleatoriu mai ai minibossi care daca te omoara cand revii la ei nu mai sunt si gasesti xp jos. E un lucru bun faptul ca nu te penalizeaza asa ca la DS, altfel probabil multi deveneau frustrati. Deci si daca seamana cu jocurile Soulsborne, e doar pe sfert.

  3. #83 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eu doar acea problema de stutter am avut-o. Nu am întâlnit niciun glitch, dar am înțeles că pe console este într-adevăr foarte enervanta faza cu loading screen. Dpdv grafic mi s-a părut frumos, nu ceva extraordinar.

  4. #84 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Jocul are intr-adevar si multe minusuri pe care le-au punctat baietii foarte bine:

    - Loading screens maricele spre mari (PS4 Pro), care pot deveni foarte enervante, dar te fac sa fii mai atent in combat.
    - Backtrackingul pe care trebuie sa il faci in fiecare nivel, over and over and over. Nava e intotdeauna in celalalt capat. Nu s-ar misca de acolo nici sa-i pici cu ceara. Uneori si uitam cum arata inceptului acelui nivel pana nu ma intorceam acolo dupa fetchquest. Te obliga sa explorezi si cand poate nu ai chef.
    - Le-a placut maxim faza cu slideul si l-au bagat peste tot pe unde au putut. Cand faci o faza de 100 de ori, isi pierde din farmec.
    - Grafic vorbind este mediu, cu unele zone care arata bine, se vad detalii (noroi, apa, etc), iar altele sunt super low polly (textura in anumite locatii sau gen Shyyyo bird care arata oribil de aproape)
    - E o poveste "de duzina", nimic sa te tina pe marginea scaunului, dar au vrut ceva safe, sa placa masei de oameni care asteptau un SP Star Wars ca pe painea calda.
    - Are delay uneori la parry/block, cum zicea si Razvan, si se intampla de multe ori sa fi lovit desi poate nu ar fi trebuit.
    - Animatii ciudatele atunci cand e de catarat/explorat, uneori nu inregistreaza comanda cum trebuie sau nu se prinde personajul cum trebuie desi contextul permite, etc
    - Buguri de genul BD statea pe spatele personajului in loc sa sara in acea cutie sa caute unlocks pentru tine sau lightsaber, etc dar cutia se misca ca si cand el facuse asta si Cal zicea: What did you find? - De mentionat ca asta s-a intamplat doar in portiunea sub apa, nu stiu daca asa era designul sau nu, either way.


    Cu toate astea, este un joc bun, mai ales pentru fani. Eu nu sunt asa mare fan, dar tot mi s-a parut ca au facut o treaba buna. Lasa loc de ceva mai bun pentru viitor.

  5. #85 SP
    Member Darthstone's Avatar
    Am reusit sa trec peste toate problemele, chiar si peste ocazionalele bug-uri pe PS4, dar harta... oh harta aia... peri albi si draci, nu gluma. Sau poate nu am inteles-o eu.

  6. #86 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Te referi la sistemul de navigare pe care il are BD? Mda. Este...special. Inteleg ce au vrut ei sa faca, dar este derutant in multe cazuri.

  7. #87 SP
    Member Darthstone's Avatar
    In aproape toate cazurile, poate BD il intelege eu nu... apropo, robotelul ala cred ca e cel mai simpatic companion dintr-un joc. Take that Claptrap. Noroc ca macar iti arata pe unde poti si pe unde nu poti sa treci.

  8. #88 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Backtrack? Adică revii prin aceleași locuri de n ori? Deja ma satur de jocurile unde tot is trimis prin aceleasi locuri doar sa lungeasca jocul!

  9. #89 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Nu esti trimis de mai multe ori in acelasi loc. Doar ca dupa ce ai ajuns la obiectiv pe planeta respectiva ca sa te intorci la nava trebuie sa parcurgi aproape tot nivelul invers. Dar nu-ti ia mult pt ca deja ai deblocat niște scurtături, in cateva minute esti inapoi. Si in plus e o ocazie sa explorezi locuri in care n-ai fost pt skin-uri sau healing upgrades la bd1 sau chiar minibossi optionali care dau ceva mai mult xp. Jocul e construit si ca un Metroidvania, sunt zone inaccesibile pana nu primești skill-ul potrivit.

  10. #90 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Si nu doar asta. In majoritatea locurilor trebuie sa te intorci odata ce deblochezi noi abilitati, daca vrei sa vezi ce gasesti si pe acolo.

  11. #91 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu stiu daca e spoiler dar better safe than sorry


  12. #92 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    L-am terminat si eu acum. Slabut si frustrant. Are un 6.5-7 din partea mea.

    Primul joc in care, la ultima batalie, dupa ce am murit de vreo 15 ori, am dat pe cel mai mic nivel de dificultate ca sa pot trece.
    Efectiv maxim de frustrant sa vezi cum te omoara din prostia jocului, cum in momentul in care ataca ea, nu poti bloca mereu sau nu te poti misca mereu, are nimatia aia cand te prinde si-ti scade viata, e un fel de cod/OP (ca si cum ai prinde pe cineva la MK intr-o parte si-l tii doar in pumni ca sa nu faca nimic).
    Sau alte momente in care ea-ti poate "anula" tie loviturile alea speciale (gen LB+X) si efectiv pierzi stamina necesara loviturii respective doar daca activezi, chiar daca nu faci nicio animatie, dar tu nu-i poti bloca ei nicio lovitura de genu, chiar daca e vorba de momente cand nu se face rosie (dar asta e ceva ce intalnim la toti inamicii).
    Sau cand te prinde intr-o serie de lovituri pe care nu le poti para si nici nu te poti misca sa te dai deoparte, pentru ca animatia de miscat efectiv nu incepe, oricat de mult apesi pe butonu ala.

    Astea nu sunt momente de "git gud" si desi tot jocul m-am lovit de momente de genu asta, una e sa fie un moment de genu intr-o batalie normala, cu inamici, pe care-i omori si mergi mai departe si alta e sa fie intr-un boss fight unde fiecare milimetru de viata conteaza.

    Iar faza cu cerut steam de la robotel, de cele mai multe ori apasam pe buton, zicea si nu facea animatia. Iar asta cand stateam pe loc, nu cand eram in combat (unde nu are sens sa nu mearga nici acolo, dar sa zicem ca intelegeam limitarea stupida impusa de dev).

    Overall un joc decent, tras in jos serios de o tona de glitch-uri si limitari impuse aiurea de decizii cretine, dar este un inceput bun al seriei, daca vor continua cu el.

    Pentru mine, faptul ca sunt complet outsider al universului, lucru ce e posibil sa fi fost chiar un plus, neavand asa mari asteptari, m-a surprins placut jocul si-l consider mult peste asteptari.

    Ce mi-a placut, in schimb, a fost world traversal-ul, combatul in mare parte de joc (mai ales combinatia cu puterile fortei) si mi-a fost drag sa explorez ca sa mai gasesc cate-un shortcut sau ca a gasesc un nou chest (desi nu am prea umblat la customizare).
    Ah si robotelu e simpatic

  13. #93 SP
    Member Darthstone's Avatar
    Legat de sistemul de loot. Cred ca e cel mai slab punct al jocului. Preferam sa ai iteme in inventar pt care sa merite sa descoperi chests, nu doar pt poncho si cateva skinuri la robotel si sabie laser. Din punctul asta de vedere mi s-a parut foarte slab.

  14. #94 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    ^ Bine ca nu a avut loot de care sa depinzi!! Is super sufocat de loot!! Mie unul mi-a placut jocul, a fost fun si cateva zile am avut ce face prin casa, destul de lung.
    In afara de Bogano mi-au placut toate planetele, grafica putea fi mai buna si pacat ca generatia actuala nu prea s-a profitat de hardware la maxim prin jocuri(cred eu), adica uite ce au facut aia de la Guerrila cu Horizon, de aveam un Star Wars asa bine facut ca si HZD era cool.

  15. #95 SP
    Senior Member dark18's Avatar

  16. #96 SP
    Member morphine's Avatar
    Cum e cu performance și resolution? Se pierd din detalii pe performance? Nu am tv 4k și eram curios.

  17. #97 SP
    Junior Member SonnyXS's Avatar
    Il joc eu acum, pe performance 60 fps cu niste micro stuttere destul de rare, dar prezente.
    In schimb, mi se par texturile foarte sterse si in general un look blurred si washed out. Pe 4k arata super sharp si clear, evident, dar 30 fps.

  18. #98 SP
    Member morphine's Avatar
    Îl joci pe tv4k sau full HD? Mă gândesc că eu având doar full HD as merge performance dar sa nu pierd din detalii grafice.
    Cred ca-i scot film grainul.

  19. #99 SP
    Junior Member SonnyXS's Avatar
    Pe 4k, e posibil ca pe full HD sa nu fie asa evident cu texturile.

    Am scos instant film grainul. Efectiv nu inteleg setarea asta, m-am ofticat super mult ca Last of Us 2 am fost obligat sa il joc asa si l-au patchuit la ceva timp dupa ce l-am terminat, adaugand optiunea sa il scoti.

  20. #100 SP
    Member morphine's Avatar
    Am observat ca stutterele sunt mereu in aceleasi locuri. Ma luptam cu broasca aia la inceput si am murit de vreo o suta de ori si mereu cand treceam printr-un loc anume ca sa ma intorc la el, acolo inainte sa intru in pestera, agata jocul.

    Deocamdata imi place, a avut un intro decent, cred ca o sa ma prinda.

    Pe full hd se vede diferenta intre performance si resolution, in cel din urma texturile sunt mai clare putin insa nu cred ca ma pot abtine sa-l joc in 30 fps stiind ca se poate mai bine. Luptele alea sunt mai misto la 30+.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 6 FirstFirst ... 3 4 5 6 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 05-12-2011, 20:33
  2. Replies: 0 Last Post: 05-12-2011, 20:15
  3. Replies: 0 Last Post: 28-11-2011, 18:57
  4. Replies: 1 Last Post: 13-11-2010, 00:11
  5. Replies: 0 Last Post: 27-08-2008, 07:44

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts