Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5
Results 81 to 94 of 94

Thread: Tom Clancy's Ghost Recon: Breakpoint

  1. #81 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by Ubisoft
    NEXT-GEN CONSOLES AND PERFORMANCE
    At the launch of next-gen consoles, players will instantly be able to enjoy the graphical enhancements that Ghost Recon Breakpoint has to offer, with multiple options for prioritizing either performance or resolution:

    Console Xbox Series X
    Performance Mode 1080P at 60 FPS
    Resolution Mode 4K at 30 FPS

    Console PlayStation 5
    Performance Mode 1080P at 60 FPS
    Resolution Mode 4K at 30 FPS (upscaled 4K)

    Xbox Series S will run the game in 1440P at 30FPS at all times.
    Tom Clancy's Ghost Recon® Breakpoint – Next-Generation consoles
    Attached Images Attached Images grb_next-gen_headerii.jpg

  2. #82 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Wow ce penibil...makes you think...oare ce rezolutii si fps avem acum?

  3. #83 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Intrucat este un forum de discutii si ca sa nu poluam thread-ul celalalt, voi da quote aici:
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Ghost Recon Breakpoint, via backward compatibility, cu next-gen update:

    Series S:
    - 1440p/30fps

    PS5:
    - Resolution mode: 1440p/30fps
    - Performance mode: 1080p/60fps

    XSX:
    - Resolution mode: 4K/30fps
    - Performance mode: 2304x1296-1440p/60fps
    - 16x anisotropic filtering

    Articolul: Ghost Recon Breakpoint doubles performance on next-gen consoles • Eurogamer.net.
    Este absolut penibil ce au facut Ubisoft aici pe PS5, dar ajung imediat si la ei.

    In primul rand, Digital Foundry
    La minutul 7:40 zice ca pe Series X este "native 4k output" si pe ecran scrie mare si clar ca este Dynamic Resolution
    Inteleg ca au ceva sponsorizari secrete de la Microsoft pentru promovare xbox, dar macar sa o faca pana la capat...
    Apoi acel "16x anisotropic filtering" nu inteleg ce cauta acolo. Asta e standard in orice joc de vreo 15 ani incoace. Nu obtii niciun fps in plus pe hardware recent daca il scazi la 8x sau 4x.
    Ei cand spun de anisotropic filtering, arata imaginea de mai jos (adica o textura de pantalon) care nu reprezinta anisotropic filtering
    Deci textura de pe jos din spatele pantalonilor (presupunand ca fix la aia se refera, dar nu au nimerit cadrul) e doar de rezolutie mai mica, asa cum ruleaza intreg jocul pe PS5.
    In 3D computer graphics, anisotropic filtering (abbreviated AF) is a method of enhancing the image quality of textures on surfaces of computer graphics that are at oblique viewing angles with respect to the camera where the projection of the texture
    Deci anisotropic filtering se foloseste doar pe jos, pe strazi. Vezi poza 2 a mea.
    Also, la PS5 e dynamic resolution, dar sta la 1440p 99% of the time... pai nu mai e nimic dinamic daca sta doar in aia

    Revenind la Ubisoft, cifrele de mai sus par sa fie artificial ajustate, eu nu reusesc sa inteleg cum pe XSS sa fie 1440/30 (cu rez dinamica, desigur) si pe ps5 sa fie la fel si nu inteleg de ce pe PS5 nu e dynamic resolution, nu suporta hardware? Sigur e ceva pus intentionat sau vreun bug. Probabil ca trebuia sa fie dinamic si sa urce up to 4k si ceva nu merge.

    Un video mult mai bun pe partea asta e asta, dupa parerea mea:

    Si cateva detalii interesante tot de la ei, desi e posibil sa nu aibe ultimul patch pe care l-au avut DF, acest video fiind facut in urma cu o luna. Nu stiu cand si daca a mai iesit vreunu de atunci.
    The latest patch optimizes the NextGen versions, the data that Ubisoft provides in the note of these platforms has changed (but I would say that it is still backwards compatible, at least on PS5).
    - In PS5 and Series X we can choose between resolution and FPS mode. Series S only has resolution mode at 1440p / 30fps.
    - According to the old patch note, PS5 will run in rescaled 4K resolution mode, but now the game does not appear to use this technique and runs at 1440p. FPS mode runs at 1080p.
    - Series X does run at native 2160p. However, the official data pointed to 1080p in FPS mode, but now it runs at 1440p in this mode.
    - Ambient occlusion is reduced in S Series and PS5 / XSX resolution modes.
    - The framerate is practically perfect on PS5, without many problems on the Xbox versions.
    - On Xbox the draw distance is higher than on PS5 in some respects. PS5 also loses a lot of greenery in FPS mode.
    - Series X in FPS mode considerably increases the quality of shadows compared to the rest.
    - PS5 has a lower quality of textures than Xbox. Series X decreases its quality in FPS mode slightly.
    Deci nu doar rezolutia e mai mica la ps5, ci si draw distance si texturile.
    Attached Images Attached Images screenshot-2021-02-23-22.08.44.png af.jpeg

  4. #84 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cu ocazia asta poate-l continui si eu si chiar termin

  5. #85 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Cu ocazia asta poate-l continui si eu si chiar il termin
    Eu sunt la DLC's cu el , unde am si renuntat sa-l mai joc . Jocul este lungit artificial . Iti trebuie rabdare si...sa iti cumperi un elicopter din acela scump pt a curata bazele din aer si de la o distanta sigura. Sunt multe rau.

  6. #86 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Season Pass nu am, dar am renuntat dupa vreo 20h, cred, pentru ca avea prea multe bugs and glitches enervante care stricau imersiunea si am zis ca-l reiau la un moment dat, dar tipu cu care jucam a zis ca nu se mai atinge de el, deci teammates ar fi cea mai buna optiune, pentru cand voi avea timp de el.

  7. #87 SP
    Manager paul's Avatar
    Operation Motherland teaser:

  8. #88 SP
    Manager paul's Avatar
    Ubisoft si NFTs:

    Ubisoft Quartz:

  9. #89 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu-mi place si desi nu ma afecteaza in mod personal, momentan, tot consider ca overall nu este un lucru prea bun pentru gamers.

    Efectiv vor sa "create value" artificial la nimicuri, facandu-le limited edition.
    Ramane de vazut daca asta va deveni un trend in toata industria - probabil ca da, pentru ca nu-i costa aproape nimic sa faca astea (adica erau oricum for free in-game anyway) in timp ce vor crea o noua categorie de incasari, practic.

    Ramane de vazut cat de "for years", pentru ca daca le oferi intr-un singur joc, nu prea e fezabil ca lumea nu joaca prea multi ani acelasi joc de la Ubisoft sau in general.
    Poate doar sa creeze anumite obiecte care sa existe in mai multe jocuri, inclusiv in jocurile pe care le vor lansa in urmatorii ~10 ani.

    E isterie cu "NFT" si nimeni nu stie de fapt nimic despre asta. Acum toata lumea incearca sa se foloseasca de denumirea NFT ca sa bage orice mizerie banala care exista si pana acum...but with a twist.

    Cel mai probabil in toate jocurile generice din urmatorii 5 ani vom vedea orice chestie ca NFT, nu se vor mai numi items sau skins, pentru ca e mai cool. Asta e asa ca metaverse de la feisbuc...

    Eu sunt curios cum le vor vinde ei, dar mai ales, cum le vom putea vinde noi, ca jucatori, daca exista cerere pentru items pe care le avem noi. Pentru ca ori merg pe Ubi coins, cu care ar trebui sa putem face mai multe lucruri decat se pot face acum, ori ceva moneda a fiecarei tari sau bitcoin, dar cu bitcoin e tricky de lucrat cu bancile.

    Si mai e faza ca intr-un joc conteaza the actual look of the item, nu ca are o serie pe care oricum nici nu o vezi, deci nu ar avea cum sa foloseasca acelasi item, o sabie sau o arma, atat in Ghost Recon cat si in AC-uri sau Riders Republic.

    Iar Ubi acum a venit pur si simplu cu o lista de "unique features" doar ca sa aiba ceva pe lista respectiva. In rest ele sunt garbage things, nu inseaman absolut nimic, dar vor prin suma acestor nimicuri sa "creeze value", astfel incat sa faca lumea sa plateasca "for the privilege", ca sa se simta speciali.

    Iar lista aia de care zic ei, cu toti fostii useri, e literally doar un log in store, nimic altceva, lucru care putea si sigur exista pentru orice pana acum, dar...who cares?!?
    Ei practic au zis - hmm digital items sunt infinite - hai sa le facem limitate for prestige like owning an expensive car - pentru ca acolo te intereseaza in realitate cine a fost proprietarul anterior.
    Asta e o metoda de a creste valoarea itemelor artificial, gen cumperi iteme care au apartinut cuiva celebru - influencer, streamer, etc - ala valoreaza mult = ubisoft isi iau si ei comision.

    Overall e fff trist ce se intampla cu acest nou sistem de dat bani in plus pe nimicuri si ma astept ca EA sau Activision sa vina cu ceva mult mai nasol si mai agresiv, ca sa ofere more value "for the player".

    Nu de alta, dar exista astfel de lucruri in multe jocuri de multi ani, gen very rare, promotional items, skins, consumables, cosmetics, etc, disponibile doar pentru putin timp si doar o singura data la nu stiu cat ani.
    In WOW spre ex, sunt multe chestii din astea, de prin 2004/2005, care doar atunci au fost si doar putini le au.

    Iar in articolul lor de marketing au bagat pur si simplu toate keywords pe care le puteau baga - NFT, blockchain, etc.
    "each Digit comes with a certificate of ownership stored on blockchain, a decentralized, community-driven technology independet from Ubisoft" - la fel, doar pentru ca blockchain e ceva wow, care ia ochii oamenilor.

    In realitate, who cares unde se tine registrul cu ownerii, daca e pe serverul Ubi, pe un server 3rd party sau peer2peer?
    Pentru ca blockchain fix asta inseamna - fiecare user detine o parte, un block - blockchain in gaming e o mizerie, de fapt, e un fel de torrent cand stai la seed - practic tu-ti folosesti device-ul pt ca sa distribui si la altii.
    Ei il promoveaza ca pe ceva anti piraterie (ca sa nu poata fi spart si modificat de nimeni), dar in realitate e zero server costs pt Ubisoft, cu costul de fapt platit de userii ale caror device-uri vor rula cod pentru altii.

    Anywho, e mult de zis, dar este ceva care nu-mi place si este o tactica mizerabila care speram sa dispara odata cu gambling si in app purchases, dlc-uri, cosmetic items, bla bla, dar se pare ca in loc sa dispara din ele, li se alatura altele, doar pentru a mai lua niste bani de la gameri

  10. #90 SP
    Senior Member dronology's Avatar

  11. #91 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Degeaba faci asta. Ei au fost doar primii care au anuntat asa ceva, dar vor urma absolut toti...

  12. #92 SP
    Senior Member dronology's Avatar
    Dacă reacția este imediată și amplă atunci avem o șansă să îi facem să renunțe. Dacă îmi bagă publicitate în jocul cumpărat (2K Games în NBA 2K), dacă introduc XP Boost după ce au promis că nu vor face asta (Square Enix în Marvel's Avengers), dacă jocul lansat este de calitate inferioară (trilogia GTA sau Cyberpunk 2077) etc., atunci voi boicota jocul și voi protesta pe social media. Dacă compania nu va reacționa și nu va ține cont de cei care îi cumpără jocurile atunci nici eu nu voi mai ține cont de produselele lor. E mare piața de gaming și am de unde alege ce voi juca.

  13. #93 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Degeaba faci asta. Ei au fost doar primii care au anuntat asa ceva, dar vor urma absolut toti...
    Doar daca se cere. Asta-i frumusețea capitalismului, nu prea poți avea succes cu lucruri pe care oamenii nu le vor, că na, nu le cumpără nimeni. Daca am ajuns o generație de frustrați care isi caută satisfacția în cat de speciali suntem într-un joc video, din partea mea sa vina cu NFTs in toate jocurile, să aibă succes infinit și voi cumpăra și eu acțiuni la firma lor.

  14. #94 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Eu nu prea inteleg care e tragedia Eu le vad ca pe un fel de skinuri in League of Legends, dar + varianta super minuscula a skinului (cand vine vorba de numerele alea). Cu ce ma incurca pe mine ca unul vrea sa tranzactioneze o casca ,,editie limitata,, cu un numar de serie, atata timp cat vorbim doar de un skin? Oricum nu cumparam skinuri inainte, cu atat mai putin acum ca sunt ,,editie limitata,,. Nu stiu, eu nu ma simt atat de afectat de conceptul de microtranzactie in ceea ce priveste jocurile de pana acum. Am jucat toata seria AC si nu am simtit niciodata nevoia sa bag bani extra. Pentru mine itemele cu bani pur si simplu nu exista. Daca cineva vrea sa le cumpere, sa o faca, treaba lui.

    Bine, acum sa nu denatureze si sa existe avantaje reale in joc pentru cei care baga bani sau sa devina prea kitschios totul (ca in Fortnite si mai nou si League of Legends).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5

Similar Threads

  1. Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands By tudyniuz in forum Console Club
    Replies: 353 Last Post: 05-10-2021, 20:57
  2. Replies: 9 Last Post: 23-01-2013, 18:23
  3. Replies: 0 Last Post: 09-12-2011, 11:10
  4. Replies: 1 Last Post: 24-09-2011, 20:12
  5. User Preview: Tom Clancy's Ghost Recon - Future Soldier By hibrid13 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 9 Last Post: 01-02-2011, 13:50

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts