Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 24

Thread: Respectul intre consolisti si lipsa lui

  1. #1 SP
    Junior Member zorber's Avatar

    Respectul intre consolisti si lipsa lui

    Nu credeam ca am sa deschid un asemnea topic dar domnul noru212 a intrecut orice limita si urma de respect care putea sa existe intre acesti oameni si aceasta comunitate. Pe scurt, va prezint situatia: acum 2 luni am pus la vanzare 2 cutii de N64 pe olx, ambele nu erau complete, si ambele la 20 de lei. Domnul noru212 m-a cautat si mi-a zis ca el le vrea. Am zis ok. Dupa 1 sau 2 zile am revenit si i-am spus ca din pacate nu mai pot sa le trimit deoarece un amic, de aici din Cluj, vrea sa cumpere mai multe lucruri de la mine, printre care si cele 2 cutii. Explincand situatia si apeland la common sense, i-am zis domnului noru212 ca din pacate nu mai e valabila oferta. Mi-a raspuns cu "mda". Ok, nu am zis nimic.

    Acum 2 zile am pus un Gamecube la vanzare tot pe olx iar discutia a descurs in felul urmator:
    "Buna seara,
    Consola nintendo gamecube resident evil mai este valabila?

    Buna, este rezervat.

    Atunci scoateti anunturile naiba de pe olx....... ati mai facut o data asa si cu cutiile de nintendo 64..

    Dude care ii problema ta? Azi dimineata m-a sunat omu ca le vrea. Am zis rezervat nu vandut deci inca nu e sigur. Deci nu vorbi cu mine cu scoateti naiba ca nu ne stim si nu iti permiti. Nu ma mai cauta si gata.

    Dureaza 2 secunde sa dai dezactiveaza la anunt. Daca nu se vinde, se reactiveaza. Si imi permit sa vorbesc asa de cand ai avut cutiile alea de n64, ai zis ca mi le trimiti, ti-am dat adresa si tot iar dupa ti s-au trezit "prietenii" ca le vor ei. Daca nu esti vanzator serios atunci la revedere.

    Atunci nu incerca sa colaborezi cu mine si punct. Fara astfel de vocabular.

    Nu-ti face griji. Ai block oricum de la mine. N-am nevoie de vanzatori neseriosi si lipsiti de cel mai elementar respect pentru cumparator. Bafta."

    Apoi am intrat pe olx si am gasit acest mesaj:
    "noru121
    Retrag intrebarea.
    Spanzurati-va in loc!"

    Sunt in acest bunsiness de 8 ani, am zeci de calificative toate 100% pe console, computer si okazii, nu am un -1 si nimeni nu mi-a vorbit in acest fel pana acum.
    Stiu ca domnu noru212este un personaj cunoscut si respectat pe acest forum dar va las pe voi sa trageti concluziile

  2. #2 SP
    Banned Templier's Avatar
    nu prea stiu la ce respect te referi ?

    Domnul noru212 m-a cautat si mi-a zis ca el le vrea. Am zis ok. Dupa 1 sau 2 zile am revenit si i-am spus ca din pacate nu mai pot sa le trimit
    si a doua oara ai tinut activ un anunt desi produsul era rezervat.

    dpmdv i-ai dat-o de 2 ori, asa ca...asta nu scuza limbajul dar threadul tau se refera la respect si cred ca te-ai referit la TOT ce inseamna respectul, nu numai la limbaj.

    din pacate vad ca e o moda sa tii anunturile active desi ai alte planuri cu produsele ( nu numai tu ) si eu m-am lovit de acest aspect. multe mesaje date in van.poate a prins si noru o zi proasta!

    just my opinion

  3. #3 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Daca i-ai promis omului consolele, de ce le-ai dat altcuiva? Tu nu ai cuvant? Aici ai fi primit neutru pentru "du-te vino", noroc ca olx-ul nu are sistem de rating. Bineinteles ca limbajul de needucat al domnului nu este scuzabil, insa nu putem ignora nici lemnul din ochiul nostru...

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu nu inteleg ce treaba are aceasta situatie cu acest forum...

    Stii cum e treaba ? E important aici sa ne respectam si sa vorbim frumos, dar sincer, in afara forumului putem sa ne si omoram.

  5. #5 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Are dreptate noru, esti neserios si incurca lume. Ca tine sunt multi pe olx, suni si nu mai au produsele sau sunt momentan rezervate, pierdere de timp si bani.

    Am patit si eu cu unu din Cluj cu un joc de 3ds Zelda Ocarina. M-a dus cu vorba 2 saptamani ca-mi trimite coletul si nimic. Dupa 3 saptamani i-mi spune ca nu il mai poate trimite. In timpul asta am ratat 2 oferte bune.

    Tu esti neserios si incurca lume si faci gargara pe aici.

  6. #6 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    eu nu vad unde a gresit noru.

  7. #7 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    @zorber si-a dat singur palmi pe aici

  8. #8 SP
    Member eNHajeL's Avatar
    Amandoi ati gresit. Noru cu limbajul si prin faptul ca dupa neseriozitatea ta inca voia colaborare, iar tu in momentul in care promiti ceva, ar trebui sa ai atata coloana vertebrala sa nu-i dai altuia, nici daca primesti de doua ori suma dorita. E o chestie de respect al unei promisiuni care din pacate nu se poate invata daca nu te-au educat astfel...

  9. #9 SP
    Member renatoman's Avatar
    Si eu am patit ceva asemanator cu un tip din Gorj. Am vorbit cu el la telefon fiind interesat de un ps3, am stabilit sa mi-l trimita,i-am dat si adresa de livrare dar dupa cateva zile nimic. La mesaj raspunde si spune ca a trimis coletul, cand vreau sa-l sun..pauza. Am mai fost consemnat si o zii la domiciliu ca cica o sa vina curieru, oameni fara cuvant....

  10. #10 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu nu reusesc sa vad legatura cu forumul nostru, desi spui ca acel user e activ si aici cu acelasi nume (a trebuit sa il caut pentru ca nu auzisem de el pana acum), nu poate fi condamndat pentru ceva ce a facut in alta parte. Iar daca ai prezentat adevarul situatiilor, personal as zice ca ai gresit si tu destul incat remarcile facute nu prea isi au rostul. Dar fiecare cu durerile lui

  11. #11 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Quote Originally Posted by zorber View Post
    Sunt in acest bunsiness de 8 ani, am zeci de calificative toate 100% pe console, computer si okazii, nu am un -1 si nimeni nu mi-a vorbit in acest fel pana acum.
    Stiu ca domnu noru212este un personaj cunoscut si respectat pe acest forum dar va las pe voi sa trageti concluziile
    business? nu stiu despre oamenii care au postat deasupra (sau majoritatea de pe formulul asta), dar pentru mine e o pasiune nu un business. asta pentru ca topicul se intituleaza "respectul intre consolisti".

    si sincer, intr-un business iti respecti clientul si automat angajamentul. ai zis ca ii vinzi... poate sa vina si mama prietenului... ii vinzi.

    PS: daca nu cumva esti Altex, daca esti Altex vinzi cui apuci si dupa aia zici ca nu ai stoc

  12. #12 SP
    Member Hazer's Avatar
    Acest noru212, rautatea intruchipata a interneților. Ai probleme prietene, i-ai dat teapa de 2 ori, ti-a zis omul ce avea pe suflet si vii aici (de ce oare?) sa te plangi ca sunt oamenii nesimtiti pe internet si ca ti-a intrat sare la bubă. Fabulos )

  13. #13 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Vina iti apartine in totalitate, din punctul meu de vedere. Cel putin in prima situatie. Odata ce ti-ai dat cuvantul, dar tu te retragi, pe motiv ca ti-e mai usor sa finalizezi tranzactia in alt mod sau in alta parte, tu esti primul cu lipsa de respect. Eu daca rezerv un produs pentru cineva, poate sa vina cineva sa imi ofere 500 de lei in plus si tot nu il dau. De ce? Pentru ca mi-am dat cuvantul. Stiu cand obisnuiam sa colectionez albume hip-hop, am cautat ani intregi unele materiale si cand vorbeam cu omul sa mi le trimita luni dimineata, duminica seara primeam mesaj la 8 : "Scuze, mi-a oferit cineva 20 de lei in plus, o sa i le trimit lui. Pa." Bun, si eu ce sa fac in momentul ala, sa incep o licitatie? - "Stai, ca iti ofer eu 40 de lei in plus?". Nu, nu e firesc. Asa ca la prima situatie, reactia lui - "mda", e plina de bun simt, daca nu chiar eleganta.

    In a doua situatie, reactia lui e cea exagerata, in sensul ca de foarte multe ori se intampla sa rezervi un produs. Vine unu' si spune : "Retine-mi-l 48 de ore, pana cand fac rost de bani." El a spus ca "asa ai facut si cu cutiile", ceea ce nu e adevarat, acolo a fost o situatie diferita. Dar la chestia cu rezervatul, nu ai gresit cu nimic.

    Oricum, felicitari ca practici "acest business" de 8 ani si ai exclusiv calificative pozitive. Daca faceai afaceri cu mine, te asigur ca reputatia ta nu ar fi aratat la fel. Pentru ca sa te intelegi cu un om o treaba, dupa care sa o dai la intors, e dovada pura a neseriozitatii. Si a lipsei de respect, ca tot veni vorba. Inteleg ca nu finalizezi tranzactia daca te calca masina sau are loc o intamplare care te impiedica sub orice forma sa te tii de cuvant, dar nu pe criterii de comoditate.

  14. #14 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Din punctul meu de vedere, dai dovada de lipsa de respect atunci cand nu-ti respecti cuvantul. Fie ca ai promis cuiva ca ii cumperi produsul, fie ca ii vinzi produsul, tine-ti promisiunea! Si omul caruia i-ai facut promisiunea are planuri care ii sunt date peste cap, gandeste-te si la chestia asta!

  15. #15 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Are dreptate cumparatorul ma, eu te-as fi si blagoslovit frumos asa. Ce legatura are cu console club si forumul nostru? N-au aia "ceat" pe OLX?

  16. #16 SP
    Member renatoman's Avatar
    sa stii ca nu au...doar daca dai report.

  17. #17 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by zorber View Post
    Stiu ca domnu noru212este un personaj cunoscut si respectat pe acest forum dar va las pe voi sa trageti concluziile
    Habar-n-am de unde stii tu ca este un personaj cunoscut si respectat pe acest forum, eu nu am auzit de niciunul dintre voi doi. Tu vad ca pe aceasta comunitate esti prezent doar in aria Bazar, deci contributia catre aceasta comunitate este aproape de zero.
    Vii si prezinti o situatie petrecuta pe OLX unde, tu, comerciant respectabil cu 8 ani la activ fara niciun calificativ negativ, te-ai sucit dupa ce ai stabilit de comun acord ca ii livrezi omului un produs. Nu zic ca raspunsul lui a fost corespunzator, insa mai deranjanta este neseriozitatea ta, asa ca mai bine fa-ti autocritica si da-ti seama ca nu ai fost un comerciant de incredere.
    Conlcuzia mea este ca v-ati gasit bine unul pe celalalt.

  18. #18 SP
    Member esop's Avatar
    Perfect de acord cu ce a spus Razzosinni in prima parte.
    Am avut si eu la un moment dat un caz asemanator cu un joc pe care il aveam la bazar. Am primit un mesaj si am considerand produsul rezervat. Intre timp nu ca am mai primit 1-2 apeluri... am primit 20 ! Majoritatea de bun simt de genul daca nu iti mai ia produsul sa ma ai in considerare. Dar si cateva oferte: iti dau X lei in plus si iti tranfer direct in cont toata suma in avans. Ce am raspuns eu? In nici un caz!
    Cand iti dai cuvantul si bati palma cu cineva ma astept ca ambele parti sa-si respecte cuvantul dat.

  19. #19 SP
    Banned Templier's Avatar
    eu il stiu pe noru, i-am vadut de cateva ori ceva. l-am remarcat de pe threadul Colectii, omul are muzeu in casa.
    pe de alta parte nu sunt deacord cu cei care spun ca daca s-a intamplat pe alt site nu conteaza. sincer as vrea sa stiu daca un user de aici obisnuieste sa tepuiasca pe alte siteuri oameni ca poate o sa se intample si aici asa ceva dar nu e cazul acum.
    limbajul lui noru este de blamat si nu sunt ok cu asa ceva numai ca zorber a gresit de 2 ori dpmdv.

  20. #20 SP
    Member renatoman's Avatar
    aa...noru care are o pisica care are o colectie....

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. PS3 lipsa iesire video By alex_wly in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 16-06-2014, 21:12
  2. Replies: 2 Last Post: 06-09-2013, 10:23
  3. Consolisti din Severin By iulikkk in forum Console Club
    Replies: 0 Last Post: 19-02-2011, 10:42
  4. Lipsa semnal HDMI By KodiaK in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 9 Last Post: 09-08-2010, 19:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts