Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: Hollow Knight: Silksong

  1. #1 SP
    Senior Member dronology's Avatar

    Hollow Knight: Silksong




    Silksong, continuarea jocului Hollow Knight, a fost anunțat de Team Cherry în luna februarie 2019.

    Din fericire vom primi noi detalii pe 31 decembrie 2020, atunci când apare revista Edge.

    eqalwkuw4aeoey9.png

  2. #2 SP
    Senior Member dronology's Avatar
    Hollow Knight: Silksong – new details revealed
    A release window for Hollow Knight: Silksong has not yet been determined, and EDGE lists the game as “TBA”. It’ll be on Switch when it’s ready.

    https://nintendoeverything.com/hollo...ails-revealed/
    eqke7kkxmaiztkj.jpg

  3. #3 SP
    Member codpin's Avatar
    Un rezumat al articolului, luat de pe reddit:
    - Hornet's height and speed define substantially the game's world size, complexity and intelligence of enemies. Hollow Knight could take having a simple, Goomba-style enemy, even if at the beginning; Silksong goes a step beyond that.

    - You spend more time either at full health or almost dead, and the gameplay is kind of snapping between those two states. Healing in battle becomes more like a "beat in the dance", letting players to take the decision instead of having the enemies doubling over for an obvious chance in healing.

    - The journey doesn't end at the Citadel; comparing Silksong's pacing to Castlevania: Lords of Shadow, the developers note that there will be a variety of other lands to go.

    - There's a variety of quest types: a 'Hunter' quest will have you go and fight someone; a 'Wayfarer' quest implies a secret location somewhere that waits to be found.

    - Hornet's Tools, analogous to the Knight's Charms, are Hornet's version of various useful stuff seen around the world.

    - Silksong will match Hollow Knight's difficulty, but it's aiming to be accessible to newcomers as well.

    - The fact that Hornet is a talking character alters the way the story and her intentions are exposed. "The player will really quickly [...] get a basic idea of who Hornet is, her attitude and her starting goals".

    - 'Fleas' are what 'Grubs' were in the first game; with the difference that 'Fleas' have more variety in the kind of trouble they get into.

    - The game's cartographer, 'Shakra', will leave behind trails of golden rings, like Cornifer and his trail of papers.

    - Hornet spending time in that cage at the beginning makes her lose her traditional powers, having to restore them through the course of the game.

    - Team Cherry's next game after Silksong will be unrelated to Hollow Knight. It looks like they are already working on it on an initial stage.

    ---
    Din ce constat nu prea e interes pentru jocul asta aici pe forum. Hollow Knight este o capodopera si sunt convins ca si acest sequel va fi pe masura.

  4. #4 SP
    Senior Member dronology's Avatar
    Quote Originally Posted by codpin View Post
    Din ce constat nu prea e interes pentru jocul asta aici pe forum. Hollow Knight este o capodopera si sunt convins ca si acest sequel va fi pe masura.
    Confirm! Hollow Knight, Dead Cells, Ori and the ..., Owlboy, Shovel Knight... În ultimii doi-trei ani am avut parte de jocuri deosebite.

    h01.jpg h02.jpg

  5. #5 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Mie primul joc mi s-a parut bun, dar departe de o capodopera. Explorarea era foarte tedious cu multe momente in care te plimbai minute intregi ignorand inamicii doar ca sa ajungi din punctul A in punctul B. Jocul cumva te rasplatea daca treceai pe langa inamici pana la boss fight sau encounters obligatorii in loc sa te rasplateasca daca te implici in combat pe tot parcursul. Sper ca Silksong sa vina cu un design mai modern.

    In alta ordine de idei, colegii de pe forum in general nu prea joaca jocuri bune care nu costa $60 din ceva motive necunoscute. O sa vezi mai multi oameni care au jucat toate ciorbele de la Ubisoft, Activision si orice altceva care e oPeN wOrLd decat chestii interesante. Vorbesc din burta evident, dar pun pariu ca daca se face un poll de popularitate pe 2020 intre Valhalla si Hades, Hades pierde.

  6. #6 SP
    Senior Member dronology's Avatar
    Din păcate eu nu apuc să joc toate jocurile pe care mi le doresc atunci când sunt lansate pentru că vreau să le cumpăr pe suport fizic, nu digital. Uneori trebuie să aștept și un an ca să fie disponibile. Excepție fac jocurile care sunt anunțate doar în variantă digitală (de exemplu Leisure Suit Larry: Wet Dreams Don't Dry, The Friends of Ringo Ishikawa etc.). Încerc să ignor edițiile limitate. Doar Shovel Knight: Treasure Trove l-am cumpărat digital dar acum urmează să îl iau și pe card.

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by codpin View Post
    .
    Din ce constat nu prea e interes pentru jocul asta aici pe forum. Hollow Knight este o capodopera si sunt convins ca si acest sequel va fi pe masura.
    Si eu il consider o capodopera, mult peste Ori sau alt joc de genu pe care l-am jucat (nu am jucat Shovel Knight din cauza graficii, recunosc, iar Owelboy nu m-a prins si l-am abandonat dupa 2-3h).

    Dar asta l-am jucat dupa fff multi ani in care nu am jucat jocuri de genu si m-a terminat psihic si nu am putut sa-l las din mana pana nu l-am terminat.

    Astept cu interes continuarea si probabil il voi juca tot pe Switch.

  8. #8 SP
    Member codpin's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Explorarea era foarte tedious cu multe momente in care te plimbai minute intregi ignorand inamicii doar ca sa ajungi din punctul A in punctul B.
    Aici iti dau dreptate. Faptul ca e platformer si de multe ori sa ajungi din A in B trebuia sa faci tot felul de sarituri si alte nebunii nu ajuta deloc. Adaugi si faptul ca sunt f putine puncte de fast travel si rezulta o parte de explorare cam enervanta pe alocuri.

    Eu il numesc capodopera pentru combat, feeling, directie artistica. Astea trei ma fac sa trec cu vederea partea mentionata mai sus.

    Pentru mine unele boss fights mi s-au parut mai bune decat multe din jocurile de la From Software. Si cumva au reusit, cu mici exceptii, sa faca aceste boss fights sa nu fie cheap. Sa nu simti ca boss-ul ala e imposibil de batut si iti trebuie noroc.

  9. #9 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Nu am gasit thread dedicat pt Hollow Kinght, dar acest joculet m-a facut sa abandonez (pentru moment) jocuri precum Uncharted 4 pt el. Am senzatia ca multi producatori uita ca jocul trebuie sa fie in primul rand distractiv, apoi orice altceva. Efectiv stau si ma uit cu atentie la fiecare nou inamic intalnit (si par sa fie cu nemiluita) oare cum as putea sa il bat. Nu merge sa intri ca berbecul in ei trebuie sa profiti de slabiciunile lor ca sa ii poti dovedi.

    Din ce am jucat pana acum, el se bazeaza f mult pe ideea de a invata din propriile greseli. Chiar nu stiu care e parerea generala asupra acestui joc, daca este perceput foarte greu sau mediu. Momentan mie imi pare ,,corect,, si in ultimul timp am observat ca genul acesta de experiente sunt preferatele mele.

    Subscriu ce au zis si ceilalti referitor la mers aiurea din punctul A in punctul B. Dar nu se compara totusi cu drumetiile din RDR2 din acest punct de vedere

    Postarea aceasta e mai mult ca sa motivez si pe altii care nu l-au incercat pana acum, sa o faca.

  10. #10 SP
    Member codpin's Avatar
    Pfff... Ma luasera emotiile! Am vazut postare pe thread si am zis ca au anuntat ceva despre Silksong. Still waiting...

    Legat de HK, ramane un clasic pentru mine.

  11. #11 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Vorbesc inca de Hollow Knight, nu Silksong. 45 de ore si sunt abia la 92% completion din 112% (are niste DLC-uri). La intrebarea: este jocul greu? mi-am raspuns singur: este destul de grelut dar exista si aici builduri/upgradeuri care sa te ajute pana intr-un anumit punct (inclusiv sa termini jocul cu unul dintre multiplele endinguri pe care le are). Sunt cativa bossi grei (nu mi-e rusine sa ii compar cu cei din Sekiro) - mi-a luat cam 3 ore sa bat
    iar din ce am mai vazut pe yt sunt bossi chiar mai dificili. Sunt tot felul de arene si provocari care fac jocul chiar mai greu decat e deja, asa ca gradul de dificultate este foarte variabil (cu limita de sus extrem de inalta).

    Am avut momente in care ma enervam ca dura multicel sa reiau lupta cu un boss - nu mi se pare ok sa ma pui sa joc 2 min aiurea doar ca sa reajung la bossfight. Punctele de fast travel sunt rare - nici daca le-ar dubla nu mi s-ar parea suficiente. In afara de aceste neajunsuri, jocul este DEOSEBIT. Atat universul creat, cat si povestea (chiar daca nu este mereu foarte plauzibila) imprastiata pe toata mapa (nu exista un fir narativ propriu zis) m-au impresionat. O alta chestie frumoase este ca ti se introduc treptat mai multe mecanici si trebuie sa treci prin anumite parti cu ceea ce ai la indemana (uneori acest lucru traducandu-se prin momente de platforming), care devin foarte usoare dupa ce deblochezi niste abilitati. Exista niste elemente de platforming foarte intense (mai tarziu, unele optionale), iar combatul nu este complex la baza, dar sunt niste chestii numite charmuri care confera abilitati, au sinergii si schimba radical stilul de joc. La cat de ieftin e HollowKnight, e un mare pacat sa nu fie incercat si de altii...

    Asadar, Silksong (in care joci drept unul dintre bossi din jocul de baza cu toate abilitatile lui) este poate chiar cel mai asteptat joc pentru mine si sunt foarte entuziasmat pentru el. Aveti mai jos un clip cu un bossfight realizat de fani, cu combatul pe care cel mai probabil il vom regasi si in joc


  12. #12 SP
    Manager paul's Avatar
    Se va lansa si pe PS4/PS5:

  13. #13 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    Am început și eu la hollow knight tot e gratis la extra ,pana acum e super și nu am mai jucat de mult ceva asemănător
    Încercați-l cu incredere

    ---------- Post added 29-12-2022 at 19:53 ----------

    Are și toate dlc incluse ( au făcut si astia de la Sony o treaba buna ,ma gandeam ca e jocul simplu la inceput)

    ---------- Post added 30-12-2022 at 13:38 ----------

    Deja a devenit cam ușor după ce am pus câteva charmuri și am cumpărat toate up pentru harta

  14. #14 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Din cate stiu, DLC-urile au fost gratis in urma updateurilor.

    Trimis de pe al meu SM-G998B folosind Tapatalk

  15. #15 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Nu subestima capacitatea celor de la Sony de a monetiza chestii gratis.

  16. #16 SP
    Manager paul's Avatar
    Amanat:

  17. #17 SP
    Member ExocrathX5's Avatar
    Măcar în sfârșit auzim ceva veste oficială. Era prea de tot cum s-au ascuns de lume.

  18. #18 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Am incercat jocul Hollow Knight pe PS4 cand a fost oferit gratis pe PS+. Am jucat putin si l-am abandonat. Pur si simplu nu am avut rabdare sa stau in fata TV-ului pt acest joc. (Bloodborne l-am platinat deci nu era genul jocului de vina...) Acum ca e Steam Summer Sale am zis hai ca pt 7 euro il iau, daca tot e atat de laudat, sa il reincerc si pe Steam Deck. Dupa ce l-am instalat nu m-am mai jucat altceva . Am vreo 8 ore jucate fara sa ies din joc (stop and resume e foarte tare pe Deck). E extraordinar jocul daca ai rabdarea sa il intelegi. Pt mine e dinnou dovada clara ca e important si pe ce aparat joci un joc. Nu as putea niciodata sa joc Age of Empires sau Starcraft pe altceva dect PC, cum prefer sa joc jocuri 2d de genul pe handeled devices.De aceea cred ca un pasionat de gaming nu cu adevarat e pasionat daca are doar un singur aparat pe care se joaca si e hater impotriva celorlalte. Recomand maxim sa incercati un Steam Deck sau Rog Ally daca va permiteti. O sa va schimbe experienta de gaming pt multe jocuri pe care altfel nu le-ati fi jucat, indies in general.

  19. #19 SP
    Member Antiohh's Avatar
    De aceea cred ca un pasionat de gaming nu cu adevarat e pasionat daca are doar un singur aparat pe care se joaca si e hater impotriva celorlalte.
    Hm, da. Eu nu pot spune ca sunt hater impotriva oricarui mod de a juca, dar iti garantez ca indieurile se simt la fel de bine (sau de rau) pe orice ecran le-ai juca. Ce zici tu ca nu poti juca RTS decat pe PC nu are atat de mult treaba cu ecranul, cat are cu faptul ca trebuie sa le joci cu mouse si tastatura. Nu prea inteleg de ce zici ca e mai bine sa joci platformere 2D in palme, cand daca folosesti un controller e exact acelasi lucru si pe PC/consola conectat la TV (cum folosesc eu de altfel). Eu unul prefer sa joc orice pe un ecran mai mare daca pot sa ma dau mai in spate (cum fac la FPS-uri/RTS-uri). Lucrul cu adevarat bun la comboul jocuri indie+consola portabila e ca ai aproape exact aceeasi experienta de pe o consola mai puternica, singura diferenta constand in marimea ecranului. Din acelasi motiv, daca ar fi sa joc ceva pe o consola portabila, as alege indie-uri, dar mi se pare ciudat sa zici ca iti ofera experienta mai buna.

  20. #20 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    E o senzatie greu de explicat pana nu o incerci. Intradevar nu suntem facuti la fel, dar daca citesti forumuri o sa se vezi ca se contureaza ideea generala ca senzatia e diferita. Sa incerc sa o explic oarcum. E ca si cand ai juca tetris pe un ps5 versus a-l juca pe joc dinala teris de mana cum era pe vremuri. Toata puterea si tehnologia si ecran de 2 metri 4k nu da senzatia aia. (Evident valabil si invers pt multe jocuri). Nu vreau sa preaslavesc nicidecum aparatele astea handeled. Pur si simplu pt mine a fost un loz castigator pt multe jocuri.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Sword Art Online: Hollow Fragment By OEE in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 2 Last Post: 21-11-2015, 02:15
  2. Shovel Knight By RonanN1 in forum Jocuri PC
    Replies: 0 Last Post: 05-07-2014, 21:57
  3. Replies: 0 Last Post: 04-07-2014, 11:44
  4. Replies: 0 Last Post: 19-02-2014, 22:40
  5. Conquest Knight XV By siNcE in forum Auto & Moto
    Replies: 4 Last Post: 23-08-2009, 03:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts