Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 41 to 60 of 81

Thread: Star Wars Jedi: Survivor

  1. #41 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Joc tot pe PS5, am pus poză cu coperta jocului mai sus. Probabil depinde de TV, Oledul meu e LG C7, un model mai vechi.

    Până acum e tot ce mi-am dorit . O experiență single-player fără open world inutil, stats, și elemente RPG repetitive.

    Gameplay-ul parcă îmi aduce aminte de vechile Prince of Persia și God of War.
    Povestea iarăși e foarte interesantă pentru că arată o perioadă din universul Star Wars care nu am mai văzut-o in alte filme sau seriale.

  2. #42 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    @gabyantip, tot internetul vorbeste de problema cu HDR asa ca ma mir si eu ca @sexobobmb zice ca e okay totul! Vezi pe reedit ca ceva useri au gasit o modalitate sa-l faca jucabil in HDR. Ii si pacat sa joci un joc ca Star Wars fara HDR, ar fi trebuit sa aibe un day one patch, am vazut un video si zici ca in HDR are ca un fel de filtru negativ ca si in fotografie.

  3. #43 SP
    Junior Member gabyantip's Avatar
    Mersi de info. Am citit și sunt la curent cu toate informațiile despre joc (forum Reddit, digitalfoundry, etc). Există un fix temporar https://youtu.be/V_GmCTbIdkA , dar este cert că jocul este nepolishat.

  4. #44 SP
    Member alexxx02's Avatar
    Voi ați observat ceva la trigger? E implementat ceva? Pare foarte puțin la R2 când împingi lucruri, în rest doar vibrație și cam atât.
    Cât despre joc, pana acum mi se pare foarte tare. Îl joc pe un monitor Full HD fără Hdr și se vede muuult mai bine și mai clar decât pe un TV 4k.

  5. #45 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Am trăit sa aud și că 1080p se vede mai bine decât 4K, aia da! Probabil si un monitor IPS fara contrast cu negru șters, mai bun ca un OLED 4K.

  6. #46 SP
    Member alexxx02's Avatar
    Eu am spus cum vede ochiul meu pe monitor comparativ cu TV-ul pe care îl am eu. Nu am vreo super fiță de TV, e un Samsung 4K de prin 2017-2018. Greșeală mea ca nu am precizat. Și joc doar pe performance.

    ---------- Post added 29-04-2023 at 10:09 ----------

    Jocul are ceva probleme pe partea de FPS, cam mult fps drops as putea zice. Sper sa o rezolve cât mai repede printr-un patch

  7. #47 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    O prima analiza si comparatie:

  8. #48 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Am trăit sa aud și că 1080p se vede mai bine decât 4K, aia da! Probabil si un monitor IPS fara contrast cu negru șters, mai bun ca un OLED 4K.
    Si mie mi s-a părut ciudat ce zice. Dar oare PS5 nu are supersampling cum avea Pro-ul la jocurile ce aveau rezoluție peste 1080? In cazul ăla e posibil sa pară mai sharp pe ecranul de 1080p....

  9. #49 SP
    Member alexxx02's Avatar
    Exact asta am vrut sa zic. Nu găseam cuvântul ������. Se vede mai sharp pe monitor decât pe TV. Poate e din cauza TV-ului. E un 4k de prin 2018, UE50MU.... cva de genul asta. Plus de asta, eu le joc pe performance și atunci sare din discuție 4K

  10. #50 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Artefactele de upsampling sunt destul de vizibile în performance mode, mai ales în alpha-effects ( fum, apă ) și în particle effects.
    Deci înțeleg de ce ar arăta mai bine pe un display mai mic.

  11. #51 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Pixel density mai mare pe display mai mic, adica hai sa ne jucam pe telefoane ca nu vezi unde nu-si face treaba anti aliasing-ul. Fiecare cu ce-l doare dar e pacat sa ai o consola de generatie noua si sa nu profiti la maxim de ea cu un 4K, HDR si contrast bun pe un televizor capabil.

  12. #52 SP
    Member alexxx02's Avatar
    Dacă eu personal le joc pe toate pe modul Performance atunci 4K iese din discuție. Prefer fps-urile mai mult decat rezoluție. Am mai zis și ma repet, pentru mine, doar pentru mine, e mai plăcut ochiului pe monitor decât pe TV-ul personal care nu e vreo scula în materie de 4K și momentan nu-mi permit sa schimb TV-ul sau monitorul, ma mulțumesc cu ce am

  13. #53 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Am vazut jocuri precum Horizon Forbidden West care din punctul meu de vedere arata rau pe tv 4k (cel putin in performance mode). Se si simte rau. Te pipi pe HDR in foarte multe jocuri - de multe ori este implementat rau, mai bine fara. Eu am PC - ul conectat la un TV pe post de monitor si rareori pot zice ca tin neparat sa joc ceva in HDR (unele scene sunt mai bune, altele mai rele - la final tot acolo ajung). Si desi am TV 4k, de multe ori prefer sa joc in 1440p (unstretched), doar ma mut mai aproape de ecran - se vede la fel de bine. Tot vorbiti de 4k-ul de pe consola aia ca si cum chiar ar fi 4k. Nu e, si pana si eu, care nu caut defecte cu amanuntul, imi dau seama de la o posta de caruta de artefacte create pe consola. Eu chiar pot intelege de ce unele persoane folosesc monitoarele pt. console. Problema este ca nu prea primesc jocurile suport pentru rezolutiile respective (cel putin nu in trecut - dar cine stie, recent parca au bagat suportul de rezolutii mai mici la PS5)

  14. #54 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Pe Tv de 65” am 38ppi iar pe monitor de 34” 108ppi . Logic sa se vada mai bine pe monitor din apropiere . Fiecare cu scopul lui . Daca TV-ului 4K (indiferent de model) nu-i dai si rezolutia de care sa se foloseasca si ii oferi doar un 1080p?!? cu checkboarding /upscale,sharpening si pe langa asta mai vrei si 60fps’ se ajunge aici . Daca alexxx pe TV, ar rula jocul in 4K nativ(PC), sigur lucrurile ar fi stat altfel.

  15. #55 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Analiza DF pt versiunea de PC:


    Si o analiza competenta de la cineva care chiar stie despre ce vorbeste si ce sa arate:

  16. #56 SP
    Junior Member staedler's Avatar
    Colegii care au facut precomanda la Altex, voi ati primit bonusul de precomanda?

  17. #57 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Uitandu-ma la analizele grafice ale jocului, efectiv imi pare rau de oamenii care au dat bani pe jocul asta pentru console



    Personal mi se pare inacceptabil sa lansezi un joc doar pe current gen si PC si sa mearga in halu asta.

    Deci avem DRS in ambele moduri, dar avem si RT bagat pe gat in ambele moduri - ei stiu de ce:

    Resolution mode este DRS pentru maxim 1440p, cu screen tearing si scaderi de framerate - deci nu e capabil sa tina un locked 30fps.
    Iar Performance mode este...DRS intre 648p si 864p (adica rezolutie de Switch sau Steam Deck) si 60fps care e mostly 45-50-55 fps

    Nu inteleg cum e posibil sa lanseze asa ceva, sa ceara bani pe el iar lumea sa nu dea refund in secunda 2, daca a facut greseala sa-l cumpere

  18. #58 SP
    Member alexxx02's Avatar
    Din ce am citit, ieri au scos un update pentru PC care a rezolvat o parte din probleme, urmând ca astăzi sa iasă un update pentru console. Sa vedem ce va urma. Eu am ajuns pe a doua planeta și acolo pare ca problemele nu mai sunt atât de vizibile cum erau la început și nici scăderile de fps nu le-am întâlnit. Eu ma bucur de el în continuare. Am 17 ore din care vreo 5 ore din story

  19. #59 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Probabil e doar obisnuinta, sau poate a doua zona chiar e mai bine optimizata.

    Cat de PC, chiar aseara am vorbit cu un prieten care are un PC mai mult decat decent - ceva CPU de anu trecut si un 4080 + 32GB RAM si se tot plange de joc - el fiind obisnuit sa joace cam tot in 4k fara DLSS si totul pe ultra, uneori in 90-120fps - si, citez:
    n-a facut nimic patchu asta pentru mine; tocmai ce-am intrat intr-o parte din kobol unde am 40-45 fps, cu dips de 36-37 si ofcourse, the stutters daca n-aveam g-sync, mi-as fi bagat picioarele
    Ca sa mentionez - el joaca in 1440p nativ (deci no DLSS pentru ca nu suporta jocul decat FSR2, care este inferior si deterioreaza image quality), totul pe Max/Epic si cu RT on.

    Pe console e foarte clar ce pot face - un buton de RT On/Off cu siguranta ar rezolva din probleme.
    Dar totusi, faptul ca jocul are nevoie de 18GB VRAM pentru 1440p inseamna ca foloseste texturi mult prea mari, nescalabile, deci independente de rezolutie, iar micsorarea lor se poate face doar prin update.

    Oricum, sper sa rezolve problemele pana-l baga in EA Access, pentru ca doar atunci imi propun sa-l joc

  20. #60 SP
    Member alexxx02's Avatar
    E posibil sa fie obișnuință, nu zic nu. În mod normal ar fi trebuit făcut ce ai spus și tu mai sus, dat refund sa se învețe minte, plătim sa jucam ceva complet, nu ceva nefinisat care se rezolva când probabil voi termina jocul și voi uita de el. Noi suntem vinovați ca dam banu la modul "lasă că merge și asa" dar n-am avut răbdare.
    Din păcate tot mai multe companii merg pe principiul asta, lasă că îl lansam asa, stoarcem niște bani și îl reparam în câteva luni

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Star Wars Jedi: Fallen Order By dark18 in forum Console Club
    Replies: 109 Last Post: 14-10-2021, 05:33
  2. Vand Star Wars Jedi: Fallen Order By CeReaLK in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 0 Last Post: 22-07-2020, 10:50
  3. Cumpăr Star Wars Jedi Fallen Order By Dant3 in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 4 Last Post: 26-12-2019, 18:56
  4. Vand Star Wars: Jedi Fallen Order PS4 By Emeraldu in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 1 Last Post: 21-11-2019, 19:21
  5. Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi By Dant3 in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 8 Last Post: 24-12-2017, 23:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts