Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 102

Thread: Ghid pentru alegerea unei console nextgen!

  1. #1 SP
    Xtm
    Banned Xtm's Avatar

    Ghid pentru alegerea unei console nextgen!

    Ghid pentru achizitionarea unei console next Gen
    Pentru inceput sa enumeram consolele care fac parte din aceasta categorie si cateva cuvinte despre fiecare.
    Nintendo Wii
    Playstation3
    Xbox360

    Nintendo Wii
    Reduced 71%
    260 x 345 (107.54K)
    [

    A fost lansat pe 19 noembrie 2006,hardware vorbind este cea mai slaba consola next gen.
    Spatiul de stocare fiind un Flash Memory de 512mb
    Aceasta consola nu are jocuri cu grafica Foto Realistica,ci jocuri simple create pentru entertainment ,pentru distractie in familie.Consola poate fi conectata la internet,in acest fel puteti juca si online.ATENTIE:Serviciul pentru Wii online nu este valabil in Romania,dar veti putea juca daca selectati la profil o tara in care este valabil acest serviciu.
    Controller-ul de la Nintendo wii este ceva mai special decat celelalte pentru ca este cu sensor ce miscare,ceea ce te face sa te simti in interiorul jocului.

    Aici puteti vedea un clip de prezentare pentru Nintendo wii ca sa va faceti o id�e despre el
    YouTube - Wii tennis




    Pret estimativ:900-1000 lei
    Daca vreti sa faceti miscare,sa va jucati impreuna cu familia,prieteni si nu vreti grafica de ultima generatie,aceasta este consola care vi se potriveste.

    PlayStation 3
    Reduced 84%
    441 x 600 (56.71K)

    A fost lansata pe 11 noembrie 2006 si este ultima consola next gen lansata.Este succesorul Playstation 2,mult imbunatatita aceasta consola vine cu o unitate optica Blu Ray,si pe langa consola ,mai este si un centru multimedia.Spatiul de stocare este destul de mare :40,60,80 gb.
    Controllerul este wireless,si acesta este dotat cu sensor de miscare dar este ceva mai primitiv in comparatie cu cel de la Nintendo wii.Aceasta consola are o grafica uimitoare,suporta rezolutii pana la 1080p,deci FullHD.Consola poate fi conectata la internet,puteti sa va jucati online,cumpara filme si multe altele.ATENTIE: Serviciul PS.Network nu este valabil in Romania,dar veti putea juca ca si la wii,selectand la profil o tara in care este valabil serviciul.

    Aici aveti un clip in care PS3 este comparat cu PS2.
    YouTube - Playstation 2 vs 3


    Pret estimativ:1600 lei

    Concluzieaca va doriti un centru multimedia si totodata o consola de ultima generatie Playstation 3 este pentru voi.
    Xbox360
    Reduced 70%
    250 x 333 (62.23K)

    Este cea mai veche consola next gen,dar care inca detine locul intai la grafica.
    A fost lansata pe 22 noembrie 2005.Este succesorul consoles Xbox.
    Consola este dotata cu un DVD-ROM Double Layer.Spatiul de stocare este de 20,120gb.Consola poate fi conectata la internet unde va puteti juca jocuri online,downloada filme,muzica,jocuri,trailere si multe altele,dar ca si in celelalte cazuri,in Romania nu este valabil serviciul Xbox Live!,procedeul este acelasi ma mai sus,setare unei tari care are acest serviciu.

    Consola vine in 3 variante:

    1: Xbox 360 Arcade:Nu este dotata cu Hard Disk,vine insotita de 5 jocuri arcade,cablu standard AV si un controller wireless,stocarea se face pe un memory stick de 256MB,dar I se poate atasa ulterior si un hdd.

    Pret estimativ 800-900 lei

    2:Xbox360 Premium :Este dotata cu Hard Disk de 20 gb,cablu HD-AV,controller si casca pentru comunicarea Online.

    Pret estimativ 1000-1200 lei

    3: Xbox360 Elite:Vine insotita de un Hard Disk de 120gb,cablu HD-AV,cablu HDMI,casca pentru comunicare online si controller

    Pret estimativ 1500-1700 lei

    Controllerul este wireless,alimentat de la 2 baterii normale care asigura in jur de 30 de ore de joc.Este cel mai bun controller existent pe piata momentan.
    Cand cumparati consola trebuie sa fiti atenti la mai multe detalii pentru ca are o problema care se numeste RROD ( Red Ring of Death ).
    In primul rand trebuie sa cumparati o consola fabricate dupa noembrie 2007,acestea fiind imbunatatite si avand o rata de a “muri” mai mica.Pe cutia se gaseste o fanta prin care puteti vedea data de fabricatie.
    Alta metoda de a identifica aceste console este sa va uitati pe adaptor,trebuie sa scrie 175w nu 203w.Si cea mai simpla metoda de identificare este sa verificati daca are HDMI,daca are acest port consola este ok.
    Consola asigura rezolutie FullHD si are cea mai buna grafica dintre toate consolele next gen.

    Clip cu prezentare Xbox 360
    YouTube - Best of Microsoft at E3 2005



    Nu am inclus in Ghid consolele portabile,poate alta data o sa fac si pentru ele separate.

  2. #2 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    foarte bun ghidul desi am deja o consola . poate o sa scuteasca forum-ul de intrebari inutile gen "sunt confuz..nu stiu ca sa imi iau ziceti-mi voi" 'ia-ti ps3" "mi-am luat un 360 "

  3. #3 SP
    Xtm
    Banned Xtm's Avatar
    Ma bucur ca ti-a placut,sper sa fie folositor si noilor useri.Daca nu deranjez pe nimeni,as dori sa il faceti sticky (doar daca doriti),ca sa se evite problemele descrise de mika mai sus.

  4. #4 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Mai ai de editat, PS Network e accesibil in romania. Doar store-ul nu e valabil. Pretul la ps3 acum in mai toate magazinele e 1500 ron nu 1600. Concluzia ar trebui scoasa si lasat potentialul cumparator sa decida care e cea mai buna. Oricum, nu exista consola cea mai buna din generatie pana nu se incheie supportul pentru toate si se poate face un overlook peste tot lifespan-ul consolelor.

  5. #5 SP
    Member N3O2005's Avatar
    gg on the guide

  6. #6 SP
    Xtm
    Banned Xtm's Avatar
    Pretul este estimativ,este pretul maxim,la care se gaseste consola.Am scos concluzia din ghid,multumesc pentru sfaturi.

  7. #7 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    De adaugat dezavantajul major de la Arcade si anume faptul ca jocurile merg foarte greu datorita imposibilitatii de caching si ca este recomandat sa-ti iei HDD good job.

  8. #8 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Are o oarecare consistenta ghidul, bun daca vrei sa-ti faci o idee si ai lene sa citesti ceva mai mult de trei rinduri despre console insa daca vrei sa cumperi ai nevoie de mai mult, de ceva pareri, eventual un review pentru fiecare consola, chiar un poll ar fi bine venit.

    Xtm cred ca tocmai ti-am dat de lucru

  9. #9 SP
    Xtm
    Banned Xtm's Avatar
    Destul de buna ideea,cred ca o sa scriu un review pentru Xbox360...la restu nu ma bag pentru ca nu le detin, am testat doar diferite jocuri pe ele.

  10. #10 SP
    Banned CrashBash's Avatar
    ma bag eu la PlayStation 3 daca este nevoie

  11. #11 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Quote Originally Posted by CrashBash View Post
    ma bag eu la PlayStation 3 daca este nevoie
    nu mai este nevoie, am luat-o deja

  12. #12 SP
    Xtm
    Banned Xtm's Avatar
    Crashbash poti sa faci si tu, nu e nici o problema daca o sa fie mai multe.Fiecare are dreptul sa-si spuna parerea.

  13. #13 SP
    Junior Member cheafynelu's Avatar
    ma am si eu o intrebare....vreau sa achizitionez o consola...nu pot sa ma hotarasc dintre xbox 360 si ps3...am auzit la xbox360 cu faza aia numita rrod si este un minus ,dar vad ca la ps3 pretul e mai mare cu vreo 300 lei...deci voi ce ziceti sa imi iau?

  14. #14 SP
    Xtm
    Banned Xtm's Avatar
    Iti iei consola care te reprezinta mai mult.Pe xbox360 gasesti mai multe titluri decat pe ps3.

  15. #15 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    cheafynelu pina simbata am avut exact, fix aceeasi problema la final am optat pentru PS3 40GB la 1499 ron si pot sa spun ca am facut alegerea buna Acum depinde si de ceea ce urmaresti tu, eu am avut ca obiectiv:

    - filme HD, minim 720p
    - player BluRay
    - grafica jocurilor
    - silentioasa

  16. #16 SP
    Xtm
    Banned Xtm's Avatar
    Grafica jocurilor este mai buna pe xbox360 deci nu ai nimerit la punctul ala.

  17. #17 SP
    Junior Member cheafynelu's Avatar
    dar dar cred ca ps3 are un viitor mai bun dar totusi pe gameshop xbox-ul elite e 1,499.89 lei ,iar un ps3 tot pe gameshop e acelasi pret numai ca el are 40 gb...dar ma ingrisoreaza la xbox rrod ala...ca mie imi place mai mult xbox pot vorbi cu jucatorii de pe tot globul...deci voi a-ti avut probleme cu rrodu' la xbox?de exemplu daca garantia mi se termina eu ce voi face...eu stau in suceava si aici nu sunt cunoscatori ca in bucuresti.......

  18. #18 SP
    Xtm
    Banned Xtm's Avatar
    Daca primesti rrod dupa 2-3 ani cat e garantia il duci la donely (curier rapid) .

  19. #19 SP
    Junior Member cheafynelu's Avatar
    aha...o sa ma mai gandesc...totusi ps3 e lansat mai nou si de asta are asa putine jocuri...iar xbox360 poate in urmatorii ani o sa se duca de tot...deoarece vad tot mai mult pe forumuri oameni care se plang de xbox mai ales de rrod...

  20. #20 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Quote Originally Posted by Xtm View Post
    Grafica jocurilor este mai buna pe xbox360 deci nu ai nimerit la punctul ala.
    Daca esti fan,nu ar trebui sa dai advice-uri dastea ca se ajunge la flame-uri .Testezi,vezi ce pot ambele platforme si apoi sfatuim,ca asa din auzit toate lumea speculeaza
    P.S:Eu zic sa iti iei un ps3 daca sti ca dai banii pe jocurile originale,ca sa poti dormi linistit.La xbox 360 multiplayer-ul se plateste(abonamentul Live Gold).In orice caz,ambele console sunt foarte bazate,am avut x360,acum am ps3 si sunt foarte ok,daca e sa o luam pe parte de software-games,dar totusi inclin balanta spre ps3 deoarece cred ca e mai fiabil in timp.Decizia ramane a ta,in functie si de bugetul pe care il ai.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10 Last Post: 17-11-2013, 23:22
  2. Replies: 123 Last Post: 15-04-2013, 19:59
  3. Anatomia unei console By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 10 Last Post: 17-02-2011, 22:13
  4. Ghid: Nextgen Walkthroughs By istrategie in forum Console Club
    Replies: 5 Last Post: 12-09-2008, 12:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts