Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 102

Thread: Ghid pentru alegerea unei console nextgen!

  1. #21 SP
    Xtm
    Banned Xtm's Avatar
    Q, a zis ca a ales xbox360 pentru grafica...ideea e ca la xbox este mai buna.Nu am scris ca sa fac flame-uri.E adevarat ca PS3 este mai fiabila, nu te pot contrazice si nu cred ca poate nimeni sa o faca.

  2. #22 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Fiecare isi alege ce doreste si ce isi permite. Xbox se stie bine ca se poate moda. E un factor important, trebuie sa recunoastem. Daca nu ai buget mare nici acum si nici pe viitor iti cumperi un Xbox 360 Arcade si jocurile pe care crezi absolut necesar noi si doar SecondHand-uri in rest. Daca ai un buget mai mare pentru jocuri si distractie iti iei PS3 pentru ca pe viitor are mai multe sanse.

  3. #23 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Quote Originally Posted by Xtm View Post
    Q, a zis ca a ales xbox360 pentru grafica...ideea e ca la xbox este mai buna.Nu am scris ca sa fac flame-uri.E adevarat ca PS3 este mai fiabila, nu te pot contrazice si nu cred ca poate nimeni sa o faca.
    Am ales PS3 si pentru ca grafica jocurilor, am citit destul pe tema asta si am ajuns la concluzia ca acum XBOX vs. PS3 - egalitate in ceea ce priveste grafica si asta pentru ca, se pare, producatori de jocuri nu au reusit sa scoata tot ce este mai bun in :


    Cell Processor
    • PowerPC-base Core @3.2GHz
    • 1 VMX vector unit per core
    • 512KB L2 cache

    RSX @550MHz
    • 1.8 TFLOPS floating point performance
    • Full HD (up to 1080p) x 2 channels
    • Multi-way programmable parallel floating point shader pipelines
    Asa ca Big Chief daca ei minte, care ei este ... atunci mint si eu

  4. #24 SP
    Xtm
    Banned Xtm's Avatar
    Nu e vorba ca minti dar majoritatea jocurilor de pe ps3 sunt portari deci nu are cum s aiba o grafica mai buna.In mgs4 se vede ce poate PS3.

  5. #25 SP
    Member Tavitzu's Avatar
    Quote Originally Posted by Xtm View Post
    Grafica jocurilor este mai buna pe xbox360 deci nu ai nimerit la punctul ala.
    ..Frate ai jucat uncharted? este un tps cu cover sistem ca si gears of war....... grafica lui uncharted este superioara celui mai frumos joc geow( de pe 360 , care ii si pe pc..)
    Si mai toate jocurile mari din 08 in sus arata identic cu versiunea de 360 daca nu mai bine ex:Gta4,Battlefield , din cauza acelui install pe hard.
    P.S Nu inteleg cum de sunteti ok cu idea ca luati ceva ce va murii....dar fiecare cu gustu lui in jocuri/hardweare

    PP.S Romania are psn la ps3, doar ca nu are store, si grafica de pe xbox a fost depasita in momentu cand a aparut uncharted .....fanboy guide

  6. #26 SP
    Member SpitFire's Avatar
    Quote Originally Posted by Tavitzu View Post
    ..Frate ai jucat uncharted? este un tps cu cover sistem ca si gears of war....... grafica lui uncharted este superioara celui mai frumos joc geow( de pe 360 , care ii si pe pc..)
    Si mai toate jocurile mari din 08 in sus arata identic cu versiunea de 360 daca nu mai bine ex:Gta4,Battlefield , din cauza acelui install pe hard.
    P.S Nu inteleg cum de sunteti ok cu idea ca luati ceva ce va murii....dar fiecare cu gustu lui in jocuri/hardweare
    1. Pentru binele tuturor, invata sa scrii. Si lasa-ne cu vorbele astea culese de prin santier cu 'frate'.
    2. Cum de ai ajuns tu la concluzia ca GTA IV arata mai bine pe PS3 decat pe X360?
    3. Xtm are dreptate, o portare amarata nu va intrece niciodata grafica de pe consola pe care a fost jocul proiectat. Vezi si tu cu ce placa video de pe PC este echivalenta cea a PS3-ului si apoi vei baga capu-n pamant. Imi cer scuze daca am provocat flame, dar nu pot sa ma abtin cand va vad ca va bagati aiurea in seama, numai ca sa fiti acolo.
    LE: Hai sa lamuresc si treaba cu placa video, ca mi-am amintit acum. Deci, in ceea ce priveste placa video, ea a cazut in sarcina celor de la Nvidia, care au realizat un chipset grafic dedicat, numit RSX, ceea ce este echivalentul unui G-Force 7800 GTX pentru PC. Daca tu zici ca amarata asta de placa video, este peste cea a X360-ului, numai am nimic de comentat.

  7. #27 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    SpitFire...voi probabil nu ati inteles ca ps3 este o consola bazata pe procesor.Mai bine zis procesorul Cell,care nu il vei intalni prea curand pe vre-o alta platforma.El face "operatii" video cat placa grafica + atributiile pe care le are un procesor.Cand vei gasi tu un procesor de PC sau de x360 care sa randeze ca ps3-ul Uncharted numai din procesor,folosind doar 30 % din el,let us know.Vreau sa intelegeti ca in Uncharted nu se foloseste aproape deloc placa video a consolei ps3,doar hard-ul,memoriile(care si aici este o combinatie de 256 rami care lucreaza impreuna cu cei 256 de pe placa video atunci cand este nevoie) si procesorul....Voi de ce credeti ca producatorii inca se mai vaita ca nu stiu sa programeze prea bine inca procesorul Cell?Este o inovatie a tehnologiei din zilele noastre care necesita timp si programatori instruiti foarte bine care sa stie sa lucreze cu o astfel de arhitectura.Si uitati ca cei de la Naughty Dog,au o astfel de echipa,chiar foarte buna dupa parerea mea.Tineti cont ca un procesor Intel E8200 randeaza abea la 4 fps-uri in 3Dmark 2006,la testul de procesor(asta in rezolutie de 800 x 600) deci faceti un mic calcul si va veti da seama cum randeaza Cell-ul in 720p.Si sper sa nu mai continuam flame-ul,pentru ca nu isi are rostul pe acest site

  8. #28 SP
    Member sepet's Avatar
    Ghid pentru alegerea unei console nextgen!
    Stimati useri,de ce bagati PC-urile in discutie???De ce va certati fara sa va bazati pe specificatiile EXACTE/REALE ale consolelor???De ce nu dezvoltati pe marginea specificatiilor certurile astea deloc constructive???Sunt atatea threaduri pe CG in care puteti vorbi de jocurile mentionate in threadul asta,threaduri dedicate!Crede-ti ca ajutati un user cu 0 posts sa inteleaga care e diferenta intre cele 2 firme concurente Microsoft + Sony ,daca vorbiti despre Gta 4, la o adica ele fiind disponibil pe ambele platforme..wtf???Daca va legati de exsclusivitati,poate ca iesea ceva afterall...back on topic guyz .Tot ce am vrut sa spun este ca,nu are sens continuarea unei discutii care aduce flame

  9. #29 SP
    Xtm
    Banned Xtm's Avatar
    Nu va mai certati ca iese ca pe "Console vs. PC"...fiecare consola are defectele ei.PS3 inca nu si-a aratat adevarata putere,de asta este depasit grafic de catre xbox360.

  10. #30 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Haideti sa nu mai fim iuti la manie cum se spune. @GeOKeR cam are dreptate in ce afirma. PS3 inca nu a scos artileria grea ca sa zic asa. NU are rost sa va certati care este mai buna dintre ele, pentru ca fiecare are partile ei bune. Ar fi bine daca toti am avea banii necesari sa cumparam pe ambele si sa ne bucuram de ele.

    PS. @SpitFire este un tip super numai ca se aprinde el repede cand e vb de X360.

  11. #31 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Deci va rog,incetati cum flame-urile,odata ce nimeni nu se opreste din afirmatii de genul grafica x e peste y,nu vom ajunge la nici un rezultat bun cu thread-ul asta.Cei ce vor sa isi aleaga o consola in primul rand trebuie sa se gandeasca si la veniturile pe care le au,poate unii nu isi permit originale,merg pe x360.Io mi-am spus,parerea mea despre dezavantajul consolei celor de la Microsoft,anume problema cu inclazirea care duce la rrod.Ambele console sunt platforme f ok in schimb,oricum luam consola sa nu jucam,nu sa facem benchmark-uri pe ea .Recomand celor care vor x360 sa isi cumpere neaparat cu garantie de undeva din tara,sa nu aibe probleme,de asemeni si pt ps3 pentru ca si el a avut intamplari nefericite cu blocul optic

  12. #32 SP
    Member SpitFire's Avatar
    Imi cer scuze pentru flamele provocate, ii dau dreptate lui Geoker, am fost prost informat in privinta acelui procesor.

    Quote Originally Posted by Donely View Post

    PS. @SpitFire este un tip super numai ca se aprinde el repede cand e vb de X360.
    Don't make me blush

  13. #33 SP
    Member Tavitzu's Avatar
    Quote Originally Posted by SpitFire View Post
    1. Pentru binele tuturor, invata sa scrii. Si lasa-ne cu vorbele astea culese de prin santier cu 'frate'.
    2. Cum de ai ajuns tu la concluzia ca GTA IV arata mai bine pe PS3 decat pe X360?
    3. Xtm are dreptate, o portare amarata nu va intrece niciodata grafica de pe consola pe care a fost jocul proiectat. Vezi si tu cu ce placa video de pe PC este echivalenta cea a PS3-ului si apoi vei baga capu-n pamant. Imi cer scuze daca am provocat flame, dar nu pot sa ma abtin cand va vad ca va bagati aiurea in seama, numai ca sa fiti acolo.
    LE: Hai sa lamuresc si treaba cu placa video, ca mi-am amintit acum. Deci, in ceea ce priveste placa video, ea a cazut in sarcina celor de la Nvidia, care au realizat un chipset grafic dedicat, numit RSX, ceea ce este echivalentul unui G-Force 7800 GTX pentru PC. Daca tu zici ca amarata asta de placa video, este peste cea a X360-ului, numai am nimic de comentat.
    Frate pune mana pe un ps3 si joaca uncharted/mgs4 , 360 nu are un gpu mai bun (pentru ca la ps3 cellu are un rol inportant la grafica) ,eu am jucat pe 360 cele mai ,, frumoase jocuri'' forza-geow-etc...pana si gaylo3 cel mai frumos mi sa parut geow si uncharted arata mult mai bine de la design pana la texturi.
    P.S 360-u este o consola marfa pentru online, are un softweare super.

  14. #34 SP
    Member SpitFire's Avatar
    In primul rand eu mi-am recunoscut greseala, in al doilea rand, grafica de la Forza mi se pare de toata jena dar restul este minunat la jocul asta, nu am zis ca 360 are un GPU mai bun, si eram constient ca PS3 are un GPU mai bun, si nu in ultimul rand, nu sunt 'frate' cu tine, nu cred ca era necesar sa mai raspunzi la ce am scris eu dupa ce mi-am recunoscut greseala si mi-am cerut scuze si dupa ce 4 oameni au zis sa incheiem aceasta discutie.

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cine mai continua pe stilul Xbox vs PS3, va suporta consecintele. Noi aici nu vrem sa ne certam precum stiti voi unde... Amen.

    Acum, pe scurt... de cand conteaza atat de mult pentru un gamer ce specificatii tehnice are consola lui ? Parca pt. un gamer adevarat contau jocurile, si-atat. Ca unii primesc si functii multimedia, asta e altceva. Eu unul de exp. daca as avea acum de ales, la cum ma cunosc pe mine, nu as putea sa aleg, si-as face pe dracul in patru sa achizitionez si PS3 si Xbox 360 si Wii. Stiu ca sunt preturi maricele, insa poate as merge pe SH, pe cheapest versions... numai ca sa pot juca exclusivitatile de pe toate.

    Eu zic sa lasati deoparte comparatiile tehnice, ca vine PS2 din urma si da lectii despre cum se face un joc pe CPU la doar 300Mhz. Mai bine faceti o lista cu jocurile pe care vreti sa le jucati, si cumparati consola/consolele pe care ruleaza acele jocuri. Simplu, nu ?

  16. #36 SP
    Member mihaif27's Avatar
    Sunt un pic nehotarat... asa ca am venit aici ca sa ma convingeti
    Am un Xbox 360 si vreau sa-mi iau o a doua consola. Trebuie sa ma hotarasc intre PS3 si WII.
    Merita sa-mi iau PS3 doar pentru cateva jocuri care exista numai pe PS3. Am facut mai jos o lista cu ce as juca eu pe PS3:

    Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots
    Ninja Gaiden Sigma
    Resistance: Fall of Man
    Uncharted: Drake's Fortune
    Heavenly Sword
    Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction

    In rest apar si pe Xbox tot ce apare pe PS3.
    Deci sa-mi iau un PS3 care e cu vreo 5-6 mil mai scump pentru cateva jocuri sau sa-mi iau un WII? La wii singurul lucru de care imi este teama e sa nu ma plictisec prea repede de el.

    So... astept opinii.

  17. #37 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    PlayStation 3 ca e mai de viitor. Wii in afara faptului ca e distractiv pare ca la un moment tot te vei plictisi de el.

  18. #38 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    eu mi-am facut lista cu ce jocuri sa-mi iau daca ar fi sa iau a doua consola PS3 sau Wii.

    Pe Wii am scos chinuit doar 10 jocuri... pe PS3 am scos doar 10 jocuri ca erau exclusive si restu le planuiesc deja pentru 360.. dar daca iei in calcul si ca e mai de viitor cum a zis si Bobby, go 4 PS3.

  19. #39 SP
    Junior Member zvony's Avatar
    Nehotarat pentru urmatoarea consola sunt si eu, dar stiu ca Wii nu intra in calcul. Asta pentru ca am avut unul si m-am plictisit de el in doua zile.
    Initial as fi vrut PS3 (cucerit fiind de jocul GT4 de pe PS2), iar apoi un bun prieten mi-a recomandat Xbox. Vin aici, citesc tot topicul pe nemancate, casc ochii la detalii (desi 90% din specificatiile tehnice nu le inteleg) si vad ca PS3 e mai de viitor. Asadar, in clipa asta stiu fix nimic.
    Din fericire pentru mine nu e nici o graba pentru ca abia ce mi-am modat PS2-ul si sper sa ma tina ocupat cateva luni (3-4) si poate pana atunci mai apar cine stie ce detalii ce m-ar putea ajuta sa ma decid.
    Ca tot se zice ca PS3 nu a aratat tot ce poate, eu ii mai dau timp sa arate. Ce-i drept nu sunt de neglijat avantajele unui Xbox care, in urma unei vizite unde trebuie, iti ofera jocuri... accesibile . Iar RROD nu ma sperie, mai ales dupa ce l-am cunoscut pe Donley. Plus ca am inteles ca versiune Elite a cam scapat de problema asta.
    Ca si o concluzie: sunt in continuare nehotarat, dar cel putin acum am cateva argumente pentru nehotararea mea.

  20. #40 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Daca cel mai important criteriu la tine e capabilitatea de a pirata...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10 Last Post: 17-11-2013, 23:22
  2. Replies: 123 Last Post: 15-04-2013, 19:59
  3. Anatomia unei console By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 10 Last Post: 17-02-2011, 22:13
  4. Ghid: Nextgen Walkthroughs By istrategie in forum Console Club
    Replies: 5 Last Post: 12-09-2008, 12:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts