Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 3 of 3

Thread: Ghid: Uncripple salvarile si profilele de pe consola banata

  1. #1 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar

    Ghid: Uncripple salvarile si profilele de pe consola banata

    Tocmai am achizitionat o noua consola Xbox 360 Arcade Jasper,din cauza ca vechea consola Falcon,care era si banata.
    Am ales varianta Arcade deoarece aveam la vechea consola deja un hard de 120 Gb ce continea toate salvarile si profilele ,plus achievementurile facute dupa banare.
    Problema e ca acele salvari si profile erau corupte in asa fel incat sa fie vazute doar de consola bolnava (banata).

    Exista o varianta simpla ce functioneaza pentru a de-corupe acele salvari si profile.

    1.Se conecteaza hardiscul bolnav la PC prin intermediul cablului de transfer microsoft (poza 1),sau in lipsa acestuia prin desfacerea propriuzisa a hdd-ului si conectarea lui prin cablu sata la PC(nu am cunostinte pentru metoda asta,google it)

    2.Optional*Sugerez sa se faca si acest pas.
    Se face un backup al Hdd-ului folosind unul din doua programe cu care am lucrat ,Xplorer 360 si Xport360
    Xplorer 360 - Drive-backup image.
    Xport 360 -HDD/MC-backup to image
    *Atentie backup-ul poate dura pana la o ora in cazul Hdd-ului de 120 Gb.

    3.Se foloseste unul din programele pentru citirea Hdd-ului.
    Xplorer 360 - varianta pentru Hdd-uri de 20 Gb si 60 Gb FileShare Download Xplorer360.exe
    Xplorer360_09b6_120gb - Varianta modificata pentru Hdd-urile de 120 Gb FileShare Download Xplorer360_09b6_120gb.exe
    Xport 360 - Functioneaza cu toate versiunile de HDD-uri FileShare Download Setup_XPort_360.exe

    4.Se conecteaza Hdd-ul
    Xplorer 360/Drive/Open/harddrive or memcard
    Xport 360/Dialog box/Ok.

    5.In ambele programe se acceseaza partition 3/Content.
    Folderele care incep cu litera E***** reprezinta fiecare profil.Fiecare contine mai multe foldere sau nici unu care incep cu cifre si un folder care incepe cu FFFF***.
    Folderele cu cifre sunt foldere de la fiecare joc jucat ce contine salvari si alte informatii.
    Fodlerele cu FFFF****sunt folderele care contin fisierul de profil.In ele o sa gasiti un folder 0001000 care are in el fisierul profil.ce are acelas numar ca si folderul cu "E".

    Ex.pentru a ajunge la fisierul profil ca in imaginea de mai jos(poza 2) se urmeaza calea
    Partition 3/E000044C4FAC826E9/FFFE07D1/0001000/

    6.Downloadati CON-Uncorrupter v2 FileShare Download CON-Uncorrupter v2.exe si Xbox 360 Hash Block Calculator FileShare Download Xbox 360 Hash Block Calculator.zip
    Se dezarhiveaza Xbox 360 hash Block Calculator intr-un folder iar Con-Uncorrupter se adauga in acelas folder.(Fisierul .KV trebuie sa fie in acelas folder cu ambele programe)

    7.Se extrage fisierul profil in cazul de fata "E000044C4FAC826E9" prin drag & drop pe desktop,apoi se deschide cu CON-Uncorrupter v2
    Con-Uncorrupter/Open CON file apoi Action for file.(se lasa bifat casutele : uncorrupt si Rehash-resign).
    Daca da o eroare gen "No keyvault.Put the KV bin........" inseamna ca fisierul KV de la Xbox 360 hash block calculater nu e in acelas folder cu CON-uncorrupter.exe

    8.Deschideti Xbox 360 hash Block Calculater/File/Open/se selecteaza fisierul profil de pe desktop. Programul citeste fisierul si se asteapta pana in log jos zice done.Apoi se acceseaza meniul TOOLS/Calculate hash block..Apoi se asteapta iar sa scrie in log DONE.

    9.in ascest moment fisierul este numai bun de recunoscut de noua consola.Acum se ia fisierul modificat de pe desktop si se trage tot prin drag & drop inapoi in folderul initial de pe HDD si se da Overwrite la cererea programului.

    10.Pentru salvari se extrag fisierele din folderele care incep cu cifre (folderele fiecarui joc jucat sub un profil),si se modifica doar cu Xbox 360 hash Block calculater in cazul salvarilor nefiind nevoie de Con-uncorrupter,apoi se pun la locul lor inapoi pe HDD.

    Metoda a fost folosita de mine cu succes.Nu imi asum responsabilitatea pentru eventualele pierderi de informatii ,de aceea faceti un back-up.
    Tot ce stiu a fost cules de pe diverse forumuri externe.Bafta la butonat.
    Attached Images Attached Images usb_hard_drive_transferkit_xbox360.gif capture.jpg capture1.jpg capture2.jpg capture3.jpg

  2. #2 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Good stuff - dar aici trebuia postat: Guides - Console Games Forum (că e totuși un ghid).

  3. #3 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    ma gandeam ca e mai vizibil aici.Sincer nu stiu daca am vizitat vreodata sectiunea spusa de tine.

    ---------- Post added 01-03-2010 at 10:03 PM ----------

    UPDATE **** la punctul 10 se pare ca nu functioneaza modificarea salvarilor doar cu Xbox 360 Hash Block Calculator.

    In cazul anumitor salvari (ex.Forza Motorsport 3)trebuie sa se faca aceiasi procedura ca si in cazul profilelor.Adica se modifica inclusiv si cu CON-Uncorrupter.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Ghid Conexiune optima Internet - Consola By Iulian in forum Console Club
    Replies: 7 Last Post: 05-10-2011, 16:25
  2. Pastrati sau nu salvarile? By Devergo in forum Console Club
    Replies: 43 Last Post: 23-10-2009, 01:29

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts